دسته ها
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

شرایط و ضوابط پناهندگی کانادا و مراحل آن

  • نرگس کوهستانیان
  • ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
  • ۰

پناهندگی کانادا شرایط و ضوابطی دارد. فرد مهاجر پیش از ورود به این کشور و درخواست پناهندگی باید قوانین مربوط به پناهندگی و مهاجرت به این کشور را بداند تا بتواند درست تصمیم بگیرد و بداند چه چیزی در انتظارش است. تقاضای پناهندگی به کانادا به دو صورت شکل می گیرد اگر در خارج از کانادا هستید به محض ورود به کانادا افسر مهاجر از شما مصاحبه می کند البته قبلا باید فرم مخصوص به مهاجرت به این کشور را تهیه کرده و پر کنید. اگر شرایط لازم را داشتید پلیس به شما یک تاریخ استماع در IRB می دهد و شما را به اداره پناهندگی ارجاع می دهد و مراحل بعدی را از طریق این اداره طی می کنید.

امروزه بسیاری از افراد از طریق مهاجرت وارد بعضی از کشورها می شوند. واقعیت امر این است که مهاجرت و پناهندگی مشکلات و در به دری های زیادی دارد. ما در این مقاله قصد معرفی شرایط و ضوابط پناهندگی کانادا را داریم که مطمئنا برای همه کسانی که چنین قصدی دارند مفید می باشد.

اگر می خواهید اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با شرایط و ضوابط پناهندگی کانادا در سال جاری یعنی ۲۰۱۸ و نیز مراحلی که قرار است طی شود را کسب کنید به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا پایین مطالعه نمایید.

کشور کانادا را می توان یکی از بهترین مکان ها برای مهاجرت دانست. این کشور امکانات مختلفی را برای افرادی که به این کشور مهاجرت می نمایند فراهم نموده است. البته سفر به این کشور برای کسانی که دارای ویزای دانشجویی کانادا هستند و یا قصد سفر تفریحی به این کشور را دارند راحت است اما پناهندگی و مهاجرت به این کشور دارای شرایط خاصی است که در این مطلب ارائه می دهیم.

پناهنده کانادا

نحوه پناهندگی کانادا و شرایط آن

ماده ی ۱۴ در اعلامیه حقوق بشر این چنین می گوید: اگر کسی تعقیب شود، شکنجه شود و مورد آزار قرار گیرد حق آن را دارد که به کشور دیگر پناهنده شود.

مهاجران به کانادا

قبلا با شرایط پناهندگی و مهاجرت به دانمارک، گرجستان، لهستان و برخی دیگر از کشورها آشنا شدید، حال قصد داریم به معرفی شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا بپردازیم. درخواست پناهندگی به کانادا به دو صورت انجام می شود:

۱. تقاضای پناهندگی در داخل خود کانادا

دولت کانادا امکان پناهندگی را برای مردمی که داخل این کشور زندگی می کنند اما در خطر جانی هستند و مورد تعقیب و آزار و اذیت قرار می گیرند و خدمات لازم را برای حمایت از آن ها انجام می دهد.

اگر فردی فکر کند که دارد اذیت می شود و در خطر است می تواند درخواست حفاظت در کانادا کند و به عنوان یک پناهنده خدمات به او ارائه می دهند.

در همان لحظات آغازین ورود به این کشور به دو صورت می توان تقاضای پناهندگی کرد

الف: تقاضا در فرودگاه، مرز زمینی، بند

ب: تقاضای پناهندگی کانادا در اداره مهاجر

اگر از مسیر دوم تقاضای پناهندگی می کنید باید موارد زیر را در نظر داشته باشد، لازم است کلیه بسته های مربوط به پناهنده شدن را پر کنید و دوم اینکه اگر چنانچه فرم ها را پر نکرده اید افسر مهاجرت از شما مصاحبه نمی کند.

افسر مهاجرت بعد از مصاحبه به شما یک تاریخ استماع در IRB به شما می دهد.

بعد از آن اداره پناهندگی کانادا آن را بررسی می کند و اگر شما واجد شرایط باشید

پانزده روز فرصت دارید اگر نقصی در فرم دارید آن را برطرف کرده و به دقت پر کنید و به IRB  ارائه دهید.

افرادی که واجد شرایط پناهندگی به کانادا نیستند:

اگر در کشور دیگری به عنوان پناهنده کنوانسیون باشید و قادر به بازگشت به آن کشور باشید.

اگر از طریق مرز ایالات متحده آمریکا و کانادا وارد شوید

به علت امنیتی و یا یک فعالیت سیاسی و مجرمانه که نقض حقوق بشر است قادر به ورود به این کشور نخواهد بود.

اگر IRB درخواست پناهندگی شما را رد کند.

اگر قبلا تقاضای پناهندگی کرده اید اما بعد منصرف شده اید.

 

پناهندگی کانادا

۲. تقاضای پناهندگی در خارج ار کانادا

  • فرد باید خارج از کشور باشد.
  • اگر بازگشت به کشورتان برایتان مشکلاتی به وجود می آورد .
  • مذهب، عقیده، نژاد، ملیت نیز مهم است
  • اگر در یکی از گروه های اجتماعی باشد و یا گرایش جنسی خاص داشته باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.