دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

روان شناسی دروغ و نشانه هایی برای تشخیص دروغ

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
  • ۰

روان شناسی دروغ با ارائه دادن نشانه های تشخیصی به شما کمک می کنند تا افرادی که در کلامشان صداقت وجود ندارد را تشخیص دهید و فریب حرف های آنان را نخورید.

با آگاهی از روانشناسی دروغ و نشانه های آن می توانید راحت تر به افراد اطمینان کنید و فریب آن ها را نخورید. این نشانه ها نشانه هایی رفتاری است که با توجه کردن به رفتارهای فرد می توانید به وجود  این نشانه ها در فرد پی ببرید. تشخیص این نشانه ها کار دشواری نیست فقط همانطور که بیان شد نیاز به دقت و توجه بیشتر شما نسبت به رفتار افراد دارد.

افراد دروغگو را بیشتر بشناسید

روان شناسی دروغ و نشانه های آن:

شاید شایع ترین نشانه ای می توانید از طریق آن به صحبت های دروغین و فریب دهنده فردی پی ببرید توجه به طرز صحبت کردن و میزان واضح بودن کلام است. بیشتر افرادی که سعی دارند دروغ بگویند و چیزی را کتمان کنند در حرف زدن دچار لکنت می شوند و نمی توانند به خوبی و به طور واضح صحبت کنند. در ادامه با نشانه های تشخیصی بیشتر آشنا خواهید شد.

۱- عرضه بیش از حد اطلاعات:

روان شناسی دروغ می گوید زمانی که با اینگونه افراد صحبت می کنید در صحبت های خود سعی دارند یک موضوع را بیش از حد نیاز برای شما توضیح دهند. در واقع این افراد با توضیح بیشتر می خواهند نظر شما را نسبت به خود جلب کنند و به نوعی از خود دفاع کنند.

حقیقت دروغگویی و اغراق

۲- استفاده از جمله بندی های طولانی:

در ادای صحیح جملات دچار مشکل می شوند و عموماٌ یک جمله بندی معمولی و ساده را طولانی تر می کنند. که علت این امر به نوعی همان توجیه و دفاع از خود می باشد.

  •  آرون گروپس

۳- به جای جواب دادن شروع به سؤال پرسیدن می کنند:

در روان شناسی دروغ یکی از نشانه های بارز در این افراد این است که زمانی که از آن ها راجع به موضوعی سؤالی می پرسید جوابی واضح به سؤال شما نمی دهند و سعی دارند با سؤل پرسیدن و به بیراهه کشیدن شما از پاسخ دادن به ان سؤال طفره می روند.

نشانه های دروغگویی در افراد

۴- از واژه من استفاده نمی کنند:

طبق روانشناسی دروغ افرادی که سعی فریب شما را دارند در بیان توضیحات از واژه “من” استفاده نمی کنند و و به نحوی صحبت می کنند که شما را فرد خطاکار جلوه دهند و سعی دارند به شما یفهمانند که دچار اشتباه و شک شده اید.

۵- تأکید بر جزئیات:

اغلب افرادی که دروغ می گویند در بیان اتفاقات و رخدادها بیش از حد بر جزئیات تکیه می کنند و با بیان این جزئیات سعی اصل موضوع را منحرف کنند و شما را دچار خطا کنند.

روان شناسی دروغ

۶- اغراق بیش از حد:

یکی از نشانه های تشخیصی در این افراد بیان جملات اغراق آمیز است این افراد در صحبت های خود بیش از حد چیزی را بزرگ جلوه می دهند و با بیان کلماتی از قبیل: صد در صد، من ایمان دارم و… سعی دارند خود واقعیشان را پشت این الفاظ پنهان کنند.

۷- توجه نکردن به صحبت شما:

توجه نکردن به صحبت ها و تظاهر کردن به نشنیدن سخنان شما می تواند یکی دیگر از این نشانه باشد. این افراد معمولاٌ سعی دارد زمان هایی که به نفعشان نیست خود را به بی خیالی بزنند تا به سؤالات شما پاسخ ندهند یا فرصتی برای پاسخ دادن به آن پیدا کنند.

خصوصیات افراد دروغگو

۸- تکرار کلمات:

تکرار کردن یک کلمه یا بیان یک جمله به طور مکرر یکی از ویژگی های رفتاری در این افراد می باشد. افرادی که در لحظه می خواهند چیزی را از شما کتمان کنند و یا به طور ناگهانی به سؤال شما پاسخ دهند در صحبت های خود از کلمات تکراری استفاده می کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *