دسته ها
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مراحل خلقت جهان از دیدگاه قرآن چگونه است؟

  • نرگس کوهستانیان
  • ۲۸ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

مراحل خلقت جهان در چندین آیه از قرآن آمده است، از مهم ترین آیاتی که در قرآن به آن اشاره شده اند، آیه ۵۴ سوره اعراف و نیز آیات ۹ تا ۱۲ سوره فصلت است که اشاره دارند جهان در شش دوره خلق شده است.

همه ما آدم ها حتما به چیستی و راز خلقت عالم می اندیشیم حتی شده یکبار در طی زندگی. و برای بشر جالب بوده است که چگونه عالم خلق شده است.  در این جا مراحل خلقت جهان را با توجه به آیات و سخنانی از بزرگان دین و امیر مومنان علی (ع) را توضیح می دهیم؛ پس ادامه مطلب را بخوانید.

مراحل خلقت جهان

در قرآن کریم آیات زیادی در باب خلق جهان و مراحل آن آورده شده است.

مراحل خلقت جهان

در اینجا به سه ایه مهم در مورد مراحل آفرینش  جهان را اورده ایم.

آیه اول

“«ان ربکم الله الذی خلق السموات و الارض فی سنه ایام » [۱]
« در حقیقت پروردگار شما آن خدایی است که آسمانها و زمین را در شش روز آفرید.”

آیه دوم

“«الله الذی خلق السموات و الارض و ما بینما فی سنه ایام»[۲]
« خدا کسی است که آسمانها و زمین و‌آنچه بین آنهاست را در شش روز آفرید.»”

آیه سوم

“«قل أئنکم لتکفرون بالذی خلق الارض فی یومین و تجعلون له اندادا ذلک رب العالمین و جعل فیها رواسی من فوقها و بارک‌فیها و قدر فیها اقواتها فی اربعه ایام سوآءً للسائلین ثم استوی الی السماء و هی دخان فقال لها و للارض ائتیا طوعا اوکرها قالتا اتینا طائعین فقضاهن سبع سموات فی یومین و اوحی فی کل سماء امرها و زینا السماء الدنیا بمصابیح و حفظا ذلک تقدیر العزیز العلیم»[۳]

«بگو: آیا شمایید که واقعا به آن کسی که زمین را در دو هنگام آفرید، کفر می‌ورزید و برای او همتایانی قرار می‌دهید؟ این است پروردگار جهانیان. و در [زمین] از فراز آن [لنگرآسا] کوهها نهاد و در آن خیر فراوان پدید آورد و مواد خوراکی آن را در چهار روز اندازه‌گیری کرد[که] برای خواهندگان، درست [و متناسب با نیازهایشان] است. سپس آهنگ [ آفرینش] آسمان کرد، و آن بخاری بود. پس به آن و به زمین فرمود: «خواه یا ناخواه بیایید.» آن دو گفتند: «فرمان‌ پذیر آمدیم.» پس آنها را [به صورت] هفت آسمان، در دو هنگام مقرر داشت و در هر آسمان کار[مربوط به] آن را وحی فرمود،‌و آسمان[این] دنیا را به چراغها آذین کردیم و [آن را نیک] نگاه داشتیم؛ این است اندازه‌گیری آن نیرومند دانا.»”

آفرینش جهان

شاید برای خیلی ها  درباره مراحل خلقت جهان سئوال باشد خداوندگاری داری این همه قدرت است و می تواند در لحظه و کمتر از آنی زمین و آسمان ها را خلق کند، چرا جهان را در چند دوره خلق کرده است.

مفسرین سه پاسخ به این سئوال مهم می دهند:

اگر در مراحل خلقت جهان خلقت جهان صورت گرفته به این دلیل است که بیشتر می شود از عظمت و قدرت خالق حکایت کرد و این دلیلی آشکار برای شناختن خالق جهان و جهانیان است. و می توان نشانه ها بیشتری و تازه تری از قدرت و خالق عظیم جهان کشف کرد. (مکارم شیرازی، همان، ج / ۶، ص / ۲۰۳)

اگر جهان در شش روز خلق شده است،  آفریدگار می خواهد بگوید که ای بندگان من در همه کار ها و امور تآمل و تانی داشته باشد، حتی زمانی که در لحظه قادر به انجام آن هستید. ( حسینی شاه عبدالعظیمی، همان، ج / ۵، ص/ ۲۵۶)

جهان به تدریج خلق شد پرا که مادیات به مسبوق به ماده و مدت می باشند. (بانوی اصفهانی، همان، ج /۱۳، ص / ۲۹۴)

مراحل آفرینش عالم

امیر مومنان علی (ع)در حدیثی درباره مراحل خلقت جهان می فرمایند:

«الدهر یومان یوم لک و یوم علیک.»

«روزگار دو روز (دوره۹ است یک دوره به نفع تو و یک دوره بر علیه توست.»

طبق آیات قرآن یعنی آیه ۵۴ سوره اعراف و نیز آیات ۹ تا ۱۲ سوره فصلت و نیز کشفیات علمی می توان مراحل خلقت جهان را اینگونه توصیف کرد:

ابتدا جهان به شکل توده گاز بوده است.

دوم : توده های بزرگی از آن سوا شد و در محور مرکز گردش کرد.

سوم: آن دوره که منظومه شمی از جمله خورشید و زمین شکل گرفت.

چهارم: آن روز که سیاره زمین سرد شد و بعد مکانی شد برای حیات جنبندگان

پنجم: مرحله ای بود که گیاهان و درختان در زمین خلق شدند

ششم: در این مرحله جانوران و انسان پا بر روی کره ی زمین نهاد

ضمن اینکه امیدواریم از مطالعه این مقاله در رابطه با خلقت زمین برای شما عزیزان نیز جذاب بوده باشد، از همه شما دوستان دعوت می نماییم با کلک بر روی اطلاعات عمومی مجله آرگا از دیگر مطالب منتشر شده خواندنی و مفید دیدن نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.