دسته ها
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

بهترین سن ازدواج برای دختران و پسران چه موقع است؟

 • مهلا بستگان
 • ۵ آذر ۱۳۹۶
 • ۰

بهترین سن ازدواج برای هر جوانی زمانی است که فرد از لحاظ شرعی و جسمی و عقلی به سن بلوغ رسیده باشد و نیاز به ازدواج را در خود احساس کند. این سن در افراد مختلف متفاوت است.

ازدواج یک امر غریزی و فطری است و زمانی باید اتفاق بیفتد این حس غریزی و فطری در درون دختر و پسر بیدار شود و دختر و پسر در خود نیاز به ازدواج را احساس کنند. این زمان مناسب ترین سن ازدواج می باشد ما در ادامه این مقاله از نشانه های سن ازدواج در دختران و پسران نوشته ایم. همراهمان باشید.

شرایط و نشانه هایی که وجود آن بهترین سن ازدواج برای دختران و پسران است:

سن ازدواج برای هر فردی اصولا بعد از رسیدن به سن شرعی می باشد و فرد باید از لحاظ جسمی و عقلی نیز به این سن رسیده باشد. ما در ذیل به نشانه ها و شرایطی که لازمه ازدواج و مناسب ترین سن ازدواج است اشاره می کنیم:

 • رشد جسمانی: دختر و پسر باید از لحاظ جنسی به بلوغ رسیده باشند. و این یعنی که دختر و پسر باید توانایی جنسی داشته باشند. طبق تحقیقات انجام شده دختران از ۱۳ – ۱۴ سالگی به بلوغ جنسی می رسند و تمام دختران تا ۱۷ سالگی به بلوغ کامل جنسی می رسند. و این قضیه در پسران از سن ۱۳ تا ۱۷ سالگی به طور کمال انجام می شود و پسران به طور کامل بالغ می شوند. بلوغ جنسی اولین شرط برای ازدواج است که به طور میانگین در دختران در سن ۱۵ سالگی و در پسران در سن ۱۶ سالگی حاصل می شود. و بلوغ جنسی یعنی اندام های جنسی دختر و پسر بتوانند از پس مسائل زناشویی بر بیایند. می توان اینگونه بیان کرد که بلوغ جنسی خواسته های غریزی و فیزیولوژیکی فرد است و ازدواج بهترین جواب به این مسئله است و هرچه بین سن بلوغ و سن ازدواج فاصله بیفتد، عقده های روانی فرد بیشتر می شود.

چه سنی بهترین سن برای ازدواج دختر و پسر می باشد؟

 • رشد عقلی: رشد عقلی بعد از رشد جسمانی اتفاق می افتد و فرد بعد از اینکه بحران های دوره بلوغ را پشت سر می گذارد بیشتر تصمیماتش از عقلش نشات می گیرد تا احساسات و در این موقع می تواند که فرد صالح را از مفسد بشناسد و برای ازدواج تصمیم بگیرد. این به این علت است که بعد از طی کردن سن بلوغ جسمی فرد بیشتر خود و توانایی ها و استعدادها و محیطش را می شناسد.

روانشناسی خانواده از بهترین سن ازدواج جوانان چه می گوید؟

 • نهال بیبی شاپ
 • کالا چیو
 • رشد عاطفی: از شرایط لازم برای بهترین سن ازدواج رسیدن به رشد عاطفی است. عواطف قدرت محرکه انسان است و نقطه پیوستگی، اتصال و وابستگی انسان ها و جامعه است. رشد عاطفی مهمترین عامل موفقیت در یک زندگی زناشویی می باشد. فردی که به رشد عاطفی رسیده باشد می تواند احساسات مثبت و منفی خود را کنترل کند و در ابراز خشم و گریه و محبت به گونه ای رفتار می کند که مورد قبول جامعه باشد. رشد عاطفی نیز همانند رشد جسمی و جنسی به سن تقویمی فرد وابسته نیست و به میزان یادگیری و تجربه های فردی و ارتباط فرد در کودکی با اولیاء و در بزرگسالی بستگی دارد.

بهترین سن ازدواج دختر و پسر از دیدگاه روانشناسی

 • رشد اجتماعی: رابطه تنگاتنگی بین رشد اجتماعی با رشد عاطفی و عقلی وجود دارد. دنیای اجتماعی هر فردی چهار بعد به نام خانواده، مدرسه، شغل و دوستان دارد. که برای درک رشد اجتماعی فرد را در این چهار زمینه مورد بررسی قرار داد. فردی که به رشد اجتماعی رسیده باشد رابطه بین زن و شوهری را درک می کند و به حقوق طرف مقابل احترام می گذارد، مسئولیت پذیر است و از پس ایفا کردن نقش همسری بر می آید.

چه سنی مناسب ازدواج برای دختر و پسر است؟

 • رشد اخلاقی: رابطه بین زن و شوهر نیز مانند هر رابطه دیگری با در نظر داشتن ارزش های اخلاقی و معنویات به کمال و سعادت می رسد. بسیاری از مسائل  مشکلات بین زن و مرد با توجه به رشد اخلاقی قابل حل و فصل می باشد. و به هر اندازه که زن و مرد به اخلاقی مانند صداقت و گذشت و فداکاری و درستکاری و … پایبند تر باشند، زندگی آنها از سعادت و آرامش و سلامت بیشتری برخوردار خواهد بود.

بهترین سن ازدواج جوانان

اگر جوانان این نشانه را داشتند آماده ازدواج هستند. اما باید در نظر داشت که تمام این نکات در بین افراد با موقعیت های محیطی و خانوادگی و اجتماعی و نسلی و قبیله ای و نژادی و منطقه ای مختلف متفاوت است. مثلا در مناطق سردسیر بلوغ جنسی دیرتر از مناطق گرمسیر اتفاق می افتد. در خانواده های که فرزندان شاهد مسائل جنسی چه کلامی و چه عملی اولیا خود هستند زودتر دچار بلوغ جنسی می شوند. هر چه افراد از نظر تغذیه خوراک بهتری داشته باشند زودتر به بلوغ جنسی می رسند. در محیط هایی که رابطه بین زن و مرد محرم و نامحرم بسیار راحت است رسیدن به بلوغ جنسی زودتر اتفاق می افتد. طبق تحقیقات انجام شده مناسب ترین سن ازدواج برای دختر خانم ها ۱۶ سالگی و برای آقا پسران ۱۹ سالگی می باشد که در این نظریه یک سن متوسط در نظر گرفته شده است و گاهی شاید دخنر و پسر زودتر از این سن به ازدواج نیاز پیدا کنند که حتما باید اقدام شود. برای ازدواج جوانان وسواس بیش از اندازه روی مسائل اقتصادی سبب فاصله افتادن بهترین سن ازدواج جوان می شود و در این حالت چون جوان تحت فشار غریزه جنسی و روانی قرار می گیرد و از راه های نادرست برای رفع این عمل اقدام می کند که فحشا و فساد جامعه و جوان را در بر دارد.

سن مناسب ازدواج برای جوانان

اگر جوان چه دختر و چه پسر درست آموزش ببیند و در بهترین سن ازدواج که نشانه های آن را ذکر کردیم مزدوج شود علاوه بر اینکه زندگی سالم و پر آرامشی خواهند داشت، کودکانشان نیز از هوش بیشتری برخوردار بوده و به علت فاصله سنی کم بین اولیاء و فرزندان تربیت و رابطه سالم تری ایجاد می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.