دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی

 • بهجت فلاح
 • ۱۶ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

حتی اگر فردی موفق در مصاحبه های شغلی باشید و تاکنون در مصاحبه های مختلفی شرکت کرده باشید، باز هم هر مصاحبه جدید با چالش های خاص خودش همراه است. در هر مصاحبه شغلی با افرادی آشنا می شوید، درباره مهارت هایتان با آن ها صحبت می کنید و هر زمان بازخورد جدیدی درباره خودتان دریافت می کنید.

هرچه پیش از مصاحبه بیشتر تحقیق، آماده سازی و تمرین کنید، شانس موفق شدن در مصاحبه شغلی بیشتر خواهد بود. در حقیقت هر چقدر دانش شما از صنعت، شغل و کارفرمای احتمالی بیشتر باشد، احساس اعتماد به نفس و آرامش بیشتری پیدا می کنید. معمولا اشتباه اغلب افراد این است که در این زمان به ندای ذهن خود این اجازه را می دهند تا بر آن ها غلبه کنند. اگر این کار را بتوانید انجام دهید به این معنا است که مغزتان دقیقا بین مصاحبه از شما انتقاد می کند و ذهن تان اشتباهاتی را که مرتکب شده اید مدام مرور می کند، بدین صورت تمرکزتان را از دست می دهید. در این مقاله بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی که باید بدانید

اگر در شرایطی قرار دارید که می خواهید مصاحبه شغلی انجام دهید و شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، بهتر است به نکات مصاحبه کاری یا بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی که در ادامه بیان می کنیم، توجه داشته باشید:

آشنایی با بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی

اصول اولیه ای که در مصاحبه های شغلی باید رعایت کنید

۱. مقدمات مصاحبه را آماده کنید

مصاحبه کاری به دلایل مختلف برای بیشتر افراد استرس ایجاد می کند. به عنوان مثال اگر مسیر محل کارتان دور یا در شهر دیگری قرار دارد، نگرانی به موقع رسیدن هم به مسائل دیگر اضافه می شود. برای پیشگیری از اضطراب بیش از اندازه فعالیت های مقدماتی را انجام دهید تا مطمئن شوید در روز جلسه تمام کارها به آرامی انجام می شوند. بهتر است ترافیک و بعد مسافت را نیز در نظر داشته باشید و کمی زودتر حرکت کنید. حتی اگر سریع به مقصد برسید بهتر از این است که دیر به جلسه برسید. اطلاعات تماس مصاحبه کننده را ذخیره کنید تا اگر اتفاق پیش بینی نشده ای رخ داد، بتوانید تماس بگیرید و اطلاع بدهید که ممکن است کمی دیرتر برسید. بهتر است روز قبل از مصاحبه لباس هایی که در نظر گرفته اید را آماده کنید.

۲. سعی کنید پیش از مصاحبه با فرهنگ سازمانی شرکت مورد نظر آشنا شوید

در حال حاضر بیشتر مجموعه ها و سازمان ها دارای حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی گوناگون هستند. آن ها را پیدا کنید. اطلاعاتی که سازمان ها در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند بازتابی از ارزش ها، لحن و شخصیت آن ها است. اهمیتی ندارد که جایگاه شغلی چقدر برای شما ایده آل است اگر نتوانید با فرهنگ سازمانی آن مکان مطابقت داشته باشید برایتان گزینه مناسبی محسوب نمی شود. به یاد داشته باشید اگر فرهنگ سازمانی شرکت مورد نظر برای شما خوشایند و قابل درک بود، مطمئن باشید در آن محیط رشد و پیشرفت خوبی خواهید داشت.

۳. زبان بدن و لحن گفتاری خود را به درستی تمرین کنید

از بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی می توان به تمرین زبان بدن و لحن گفتاری اشاره کرد. ایجاد یک تغییر ماندگار و مثبت در زمان پروسه مصاحبه اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر می توانید تمرکز تمرینات خود را روی صدای گفتاری رسا، مطمئن و قوی بگذارید. علاوه بر این زبان بدن تان بهتر است دوستانه باشد. باید در زمان انجام این حرکت طبیعی رفتار کنید و آن ها را جلوی آینه، با اعضای خانواده و دوستان خود تمرین کنید. به دست دادن، قدم برداشتن و لبخند زدن توجه کامل داشته باشید.

 • آرون گروپس

یکی از نکات مثبت این تمرین ها بالا بردن اعتماد به نفس و کاهش استرس است. ممکن است اوایل انجام این کار خسته کننده یا بیهوده به نظر برسد، اما تکرار تمرینات و انجام مصاحبه های ساختگی موجب می شود شما با مصاحبه کننده کاملا طبیعی، راحت و مسلط رفتار کنید.

بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی موفق

۴. درباره سازمان مورد نظر تحقیقات لازم را انجام دهید

تحقیق در مورد سازمان مورد نظری که برای آن درخواست مصاحبه ارسال کرده اید، قسمت مهمی از مصاحبه محسوب می شود. اطلاعاتی که درباره سازمان به دست می آورید نه تنها در پاسخ به سؤالات و ادامه گفتگو کمک می کند، بلکه شما را بسیار حرفه ای و مسلط نشان می دهد. قسمتی از استرس مصاحبه از کمبود اطلاعات ایجاد می شود، بنابراین تحقیق و جمع آوری در مورد نکاتی که باید بدانید موجب می شود اعتماد به نفس تان بیشتر شود و در زمان مصاحبه آرامش بیشتری کسب کنید.

خدمات یا محصولاتی که سازمان ارائه می دهد را دقیق بررسی کنید. حتی اگر جایگاه شغلی مورد نظر شما ارتباط مستقیمی با آن ها نداشته باشد، می توانید خود را به عنوان عضو فعال در گروه نشان دهید. نیازی نیست که در خصوص محصولات یا خدمات اطلاعات جزئی و دقیق داشته باشید، تنها کافی است که شناخت و درک درستی از آن ها پیدا کنید. در صورت امکان باید درخواست کنید که محصول یا نحوه ارائه خدمات را از نزدیک مشاهده و ارزیابی کنید. این راهکار به بهبود عملکرد شما در مصاحبه کمک می کند.

۵. واقعیت هایی که لازم است گفته شود را بیان کنید

در بایدها و نبایدهای شغلی سؤالاتی مطرح می شود که باید حقیقت را به درستی بیان کنید. لزومی ندارد تمام مسائل را با جزئیات کامل تعریف کنید اما در پاسخ به سؤالاتی نظیر دلیل ترک کار قبلی و غیره به هیچ عنوان اطلاعات نادرست ندهید، زیرا با دروغ حتی اگر در جایی مشغول به کار شوید، در آینده ممکن است به اعتبار شما در آن مکان خدشه وارد شود.

همه چیز درباره بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی

۶. چند سؤال هوشمندانه و متفکرانه آماده کنید تا از مصاحبه کننده بپرسید

بیشتر کارفرمایان در خصوص افرادی که سؤالات متفکرانه در مورد شرکت و موقعیت شغلی می پرسند، احساس اعتماد و اطمینان بیشتری دارند. به طور معمول در انتهای مصاحبه، شخص مصاحبه کننده حتما از شما این سؤال را می پرسد که آیا سؤالی دارید؟ به همین خاطر بهتر است نسبت به سؤالاتی که می پرسید آگاهی کامل داشته باشید. در ادامه چند نمونه از سؤالاتی که می توانید بپرسید را برایتان آورده ایم:

 • یک روز عادی برای کسی که در این موقعیت شغلی قرار دارد چگونه به نظر می رسد؟
 • چرا شما از کار کردن در این مکان لذت می برید؟
 • ویژگی های موفق ترین کارمندان چیست؟
 • من واقعا از یادگیری بیشتر درباره این فرصت شغلی لذت بردم. مراحل بعدی در پروسه استخدام چیست؟

۷. زبان بدن خود را کنترل کنید

در بایدها و نبایدهای شغلی باید به کنترل زبان خود توجه داشته باشید. سعی کنید پیش از صحبت کردن توصیه های زیر را به خاطر داشته باشید:

 • زمانی که حرف می زنید بهتر است خودکار را روی میز نزنید یا دست ها و پاهای تان را خیلی تکان ندهید، زیرا این کار شما را فردی بی قرار و مضطرب نشان می دهد.
 • پرانرژی دست دهید، به هیچ عنوان بی روح و شل دست ندهید، با این کار فرد دلسرد می شود.
 • بهتر است زمان مصاحبه، نگاه خود را ندزدید اما به هیچ عنوان به مصاحبه کننده خیره نگاه نکنید.

بایدها و نبایدهای مصاحبه شغلی که باید بدانید

مواردی که به هیچ عنوان نباید در مصاحبه شغلی بیان کنید

در بحث بایدها و نبایدهای شغلی، لازم است مواردی را بررسی کنیم که به هیچ عنوان نباید در مصاحبه شغلی بیان کنید. این جملات و سؤالات دارای بار منفی هستند و احتمال دارد کارفرما از استخدام کردن شما صرف نظر کند.

۱. من انسان بسیار کوشا و سخت کوشی هستم، سریع یاد می گیرم و مواردی مانند این را نباید عنوان کنید

بیشتر متقاضیان کار فکر می کنند اگر خود را فردی کوشا و سخت کوش نشان دهند یا به مصاحبه کننده ثابت کنند که همه چیز را به سرعت یاد می گیرند، کار درستی می کنند، اما در حقیقت این طور نیست. این کار باعث می شود سطح شما پایین بیاید و در حالتی قرار بگیرید که انگار برای به دست آوردن کار خواهش و التماس می کنید. اگر کارفرما به هر دلیلی بخواهد فرد دیگری را به شما ترجیح دهد، این کار را انجام خواهد داد و به ادعای شما که مبنی بر سخت کوش بودن تان است هیچ نوع توجهی نمی کند.

به یاد داشته باشید رزومه شما کارفرما را تحت تأثیر قرار می دهد. برای اینکه یک مصاحبه حرفه ای داشته باشید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید، در این موارد کارفرما در استخدام شما تردید نمی کند. به همین خاطر به هیچ عنوان لازم نیست با التماس خود را شخصی معرفی کنید که حاضر است به دشواری کار کند.

۳. من در فلان کار مهارت زیادی ندارم

نیازی نیست سؤالات خیالی برای خودتان بسازید و از هر چیزی که در آن مهارت زیادی ندارید حرف بزنید، به عنوان مثال نباید بگویید: من اطلاعات زیادی در خصوص کلان داده ها ندارم. مصاحبه کننده ها هر چیزی که دانستن آن لازم و ضروری باشد را از شما می پرسند. به همین خاطر خودتان از قبل، مهارت هایی را که در آن توانایی ندارید را بیان نکنید.

آشنایی با بایدها و نبایدهای مصاحبه کاری

۳. کارفرمای سابق من آدم خوبی نبود

اگر شغل سابق تان را تحت شرایط دشوار رها کرده اید، شاید ضربه ای که از کارفرمای تان به شما وارد شده است سخت باشد و شاید دوست داشته باشید این مسئله را به بیان کنید، اما این کار نه تنها راه درستی برای معرفی خودتان به کارفرمای جدید نیست، بلکه باعث می شود شخصیت شما نیز زیر سؤال برود. زیرا کسانی که خوب تربیت شده اند به هیچ عنوان به دیگران تهمت نمی زنند و پشت آن نیز بدگویی نمی کنند. ممکن است در کار قبلی تان توسط کارفرما مورد ظلم واقع شده باشید. هیچ شخصی از این بابت که ناراحت هستید به هیچ عنوان شما را سرزنش نخواهد کرد. اما این نکته را بدانید که در شأن شما و شخصیت تان نیست که به کسی از پشت ضربه بزنید، حتی اگر آن فرد یک کارفرمای ظالم باشد.

۴. در سازمان یا کسب و کار شما چه کاری انجام می شود؟

به یاد داشته باشید به هیچ عنوان از مصاحبه کننده این سؤال را نپرسید. اگر نمی دانید کار سازمان چیست یا اینکه برای چه کاری مصاحبه می کنند، پس چرا آنجا هستید؟ باید پیش از مصاحبه وب سایت رسمی آن کسب و کار یا شرکت را به طور دقیق مطالعه کنید. حتی پیش از درخواست دادن برای کار بهتر است در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *