دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

نشانه های افسردگی در زنان متأهل و نحوه غلبه بر آن

 • بهجت فلاح
 • ۱۳ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

افسردگی یکی از بیماری های روانی شایع میان افراد است که زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. آمارها نشان می دهند که زنان تقریبا دو برابر بیشتر از مردان، درگیر افسردگی می شوند.

افسردگی در زنان متأهل یکی از معضلات اساسی و مهم در جامعه محسوب می شود که در دهه های اخیر به طرز قابل توجهی بیشتر شده است. متأسفانه مشکلات ناشی از افسردگی موجب بروز بیماری های مختلف شده و شخص مبتلا به افسردگی، اغلب دست به خودکشی می زند. افسردگی در قرن جدید به یکی از بیماری های مهارناپذیر تبدیل شده و طبق نظر دانشمندان، این بیماری می تواند یک بیماری ارثی باشد. از آنجایی که زنان به طور معمول نقش مهم مادری را بر عهده دارند، سلامت روح و روان در زنان متأهل اهمیت زیادی دارد.

نشانه ها و علائم افسردگی در زنان متأهل

با توجه به عوامل و دلایل مختلفی که می توانند موجب افسردگی شوند، برخی از نشانه ها گذرا، متغیر یا غیر معمول هستند. دو علامت محوری و اصلی افسردگی که در تمام شرایط یکسان است: نشانه نخست خلق افسرده و نشانه دوم ثبات خلق افسرده (نشانه هایی که باید به مدت حداقل دو هفته در فرد وجود داشته باشند.) انواع مختلف افسردگی نشانه های جانبی مختلفی نیز با خود به همراه دارند. سایر نشانه هایی که ممکن است در زنان متأهل مشاهده شوند به شرخ زیر هستند:

 • تغییر در میزان اشتها
 • دوری کردن از افراد
 • اختلال در برنامه خواب
 • احساس گناه یا بی ارزشی کاذب
 • انرژی کم یا خستگی مفرط
 • ناتوانی در توجه و تمرکز، حواس پرتی
 • اضطراب
 • فقدان لذت در فعالیت ها
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن میل جنسی
 • بروز افکار خودکشی

افسردگی در زنان متأهل چه نشانه هایی دارد؟

علائم روحی- روانی

اصلی ترین نشانه روانی افسردگی، خلق یا عاطفه منفی است. این شرایط خلقی به شکل احساس غم و غصه بروز پیدا می کنند. همچنین احساس گناه، بی ارزشی و بدبینی به آینده به عنوان نشانه های جانبی می توانند از خلق منفی نشأت بگیرند.

تحریک پذیری در روابط بین فردی نشانه دیگری است که در زنان متأهل افسرده بیشتر از دیگران مشاهده می شود. این تحریک پذیری موجب خشم، خشونت و حسادت می شود. این شدت از تحریک پذیری به طور معمول در زنانی که به افسردگی سایکوتیک مبتلا هستند بیشتر بروز پیدا می کند اما به شکل خفیف تر می توان آن را به عنوان افسردگی بالینی در نظر گرفت.

تحت تأثیر قرار گرفتن بخش پیشانی مغز توسط افسردگی به معنای کاهش یا اختلال در عملکرد این قسمت از مغز است. تصمیم گیری یکی از کارکردهای اساسی قسمت پیشانی مغز است که در زنان متأهل مبتلا به افسردگی معمولا با مشکل جدی ظاهر می شود. به گونه ای که تصمیم های غیر منطقی در زمینه ارتباطات بین فردی و مدیریت مالی مشاهده می شود. در صورت وجود نشانه های مانیک در دوره های افسردگی، متخصصین تشخیص اختلال دوقطبی می دهند، با این حال شکل خفیف تر آن در زنان متأهل افسرده مشاهده می شود.

علائم رفتاری

اصلی ترین نشانه رفتاری افسردگی کندی روانی حرکتی است. کندی روانی حرکتی یک وضعیت پزشکی است که به طور معمول در بیمارانی که به علت بیماری پزشکی نظیر ویسلون یا آلزایمر با زوایل عقل روبرو می شوند خود را نشان می دهند. افسردگی نیز با تأثیر بر توانایی جا به جایی اطلاعات میان نورون های عصبی باعث کاهش سرعت پردازش های مغز خواهد شد. این شرایط در طولانی مدت حتی در حرکت های فیزیکی به خصوص راه رفتن یا برداشتن وسایل نیز خود را نشان می دهند. حواس پرتی در خصوص به یاد آوردن مکان وسایل یا جا گذاشتن آن ها می تواند در نتیجه کاهش تمرکز و توجه در برخی زنان متأهل مشاهده شود.

 • آرون گروپس

علائم سایکوسوماتیک

علائم سایکوسوماتیک یا روان تنی با شدت بالا، جزو نشانه های افسردگی در زنان متأهل است. نشانه روان تنی یا سایکوسوماتیک اصطلاحا به مشکلات، بیماری ها یا دردهایی گفته می شود که به هیچ عنوان زمینه یا دلایل پزشکی ندارند اما نشانه ها به خصوص درد در شخص وجود دارد.

نشانه های سایکوسوماتیک در زنان بیشتر از مردان مشاهده شده است و به طور مشخص می توان گفت به عنوان اساسی ترین نشانه از علائم افسردگی در زنان متأهل در نظر گرفته می شود. فلج سربی یا احساس گرفتگی و درد در مچ دست و پاها نشانه نوع خاصی از افسردگی هستند. اما جدا از این مسئله، درد در سر، گردن، زانو، کمر و ران جزو شایع ترین دردهای روان تنی به شمار می روند.

راه درمان افسردگی زنان متأهل چیست؟

دلایل افسردگی در زنان متأهل چیست؟

مطالعات نشان می دهد زوجینی که برای ۷ تا ۱۲ سال ازدواج کرده اند، بیشتر از سایر زوجین در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. میزان ابتلا به افسردگی در روابط زناشویی بین مردان و زنان تقریبا برابر است اما میزان ابتلا  زنان کمی بیشتر است. این پژوهش ها نشان می دهد زنان در ازدواج دوم خود ممکن است بیشتر از سایر افراد به افسردگی مبتلا شوند.

یکی از رایج ترین دلایل افسردگی زنان متأهل در این پژوهش نارضایتی از رابطه یا رابطه ناسالم با همسر است. این دلیل به عنوان مهم ترین دلیل افسردگی ۵۸ درصد از زنان معرفی شده است. بیماری های پزشکی مزمن در رده بعدی دلایل قرار می گیرد که به عنوان دلیل افسردگی زنان متأهل مورد توجه قرار گرفت. از دیگر دلایل مهم افسردگی در زنان متأهل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. عوارض جانبی داروها

بسیاری از داروها بعد از مصرف، موجب بروز عوارض در بیمار می شوند که افسردگی از جمله عوارض ناشی از مصرف برخی از داروها است. علاوه بر این می توان افزود داروهای پیشگیری از بارداری و داروهای هورمونی نیز ممکن است در زنان متأهل افسردگی ایجاد کنند.

۲. دوران قاعدگی

یکی از مهم ترین دلایل بروز افسردگی، قاعدگی بسیار حاد است که این مسئله در خلق و خوی زن تأثیر ایجاد می کند. این تغییرات نشانه هایی چون افسردگی شدید و زودرنجی را در زنان به دنبال دارد. علاوه بر این نوسانات خلقی در دوران یائسگی نیز احتمال دارد موجب بروز افسردگی در زنان شود.

۳. هورمون استرس

به طور معمول زنان بیشتر از مردان دچار احساس استرس می شوند، زیرا ترشح هورمون استرس در بدن خانم ها بیشتر است. زیرا هورمون پروژسترون و دیگر هورمون های زنانه از غیر فعال شدن استرس در بدن جلوگیری می کنند. زنان با شناخت نشانه های استرس و اضطراب می توانند به سادگی افسردگی ناشی از این دو ویژگی را بشناسند.

دلایل افسردگی در زنان متأهل

۴. مشکلات تیروئید

کم کاری تیروئید ممکن است موجب بروز اختلال افسردگی در زنان شود. خانم هایی که به این اختلال مبتلا هستند باید هرچه سریع تر و به محض بروز نشانه های افسردگی به متخصص مراجعه کنند.

۵. بارداری

به طور معمول بیشتر زنان در بارداری، دچار تغییرات هورمونی می شوند که این تغییرات با افسردگی همراه است. علاوه بر این مشکلات مرتبط با بارداری نظیر بارداری ناخواسته، سقط جنین و ناباروری از دیگر دلایل ابتلا به افسردگی در زنان متأهل محسوب می شود.

۶. افسردگی بعد از زایمان

بیشتر زنان بعد از بارداری به افسردگی دچار می شوند که ممکن است نشانه های آن به صورت طولانی مدت با فرد همراه باشند. در حقیقت افسردگی بعد از زایمان به دلیل عواملی نظیر تغییرات و نوسانات هورمونی یا ترس از تربیت فرزند رخ می دهند.

نشانه های افسردگی در زنان متأهل در دوران یائسگی چگونه است؟

یکی از مرسوم ترین انواع افسردگی در زنان متأهل، افسردگی یائسگی است. با گذر از سن چهل سالگی احتمال بروز افسردگی یائسگی تا حد قابل توجهی در زنان بیشتر می شود. در حقیقت بیشتر زنان این نوع افسردگی را تجربه می کنند که معمولا رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه را به دنبال دارد. در موارد زیادی شخص به روان درمانی نیاز ندارد و رعایت شرایط او برای بهبود وضعیت او کافی است. اما اگر عوامل هورمونی، محیطی و ژنتیکی، نشانه ها و علائم افسردگی را در شخص افزایش دادند، بیمار باید سریعا به متخصص مراجعه کند.

در حقیقت در دوران یائسگی زنان درگیر مشکلات روحی و ذهنی بسیاری می شوند که این مشکلات روی رفتار و خلق و خوی آن ها اثر می گذارد. این اثرگذاری به شکلی است که آن ها مدام دچار دلشوره و ناراحتی هستند.

نشانه های افسردگی در زنان متأهل

پیشگیری از افسردگی در زنان متأهل

پیشگیری از انواع رایج افسردگی در زنان متأهل، با انجام فعالیت های گوناگون امکان پذیر خواهد بود. اختلالات دسته افسردگی که مخصوص زنان هستند از طریق شیوه های زیر پیشگیری می شوند:

 • حفظ ارتباطات اجتماعی
 • مراجعه منظم به متخصص سلامت روان
 • توجه به نظم و میزان خواب
 • تمرین های ذهن آگاهی نظیر مدیتیشن یا یوگا
 • تلاش فعالانه برای بروز احساسات و جلوگیری از مخفی کردن آن ها
 • پیگیری پزشکی منظم برای چکاپ های ۶ ماهه (میزان قند خون، ویتامین های ضروری، کارکرد تیروئید)

یادگیری مهارت های مدیریت استرس در مواجهه با مشکلات روزمره و جلوگیری از افزایش نشانه های افسردگی در زنان متأهل مؤثر هستند.

راه های درمان افسردگی در زنان متأهل

متأسفانه اغلب زنان افسرده در رده سنی چهل سال به بالا قرار دارند و این موضوع پروسه درمان و مراجعه به پزشک را سخت تر می کند. معمولا زنان متأهلی که در این رده سنی قرار دارند دیدگاه مناسبی نسبت به مراجعه به روانشناس ندارند که این موضوع می تواند روند درمان را دشوارتر کند. این دوره از زندگی یک زن نشانه هایی از افسردگی و کاهش رابطه عاطفی با همسر و استقلال فرزندان را به دنبال دارد و تمام این مسائل بر روحیات یک زن متأهل اثر می گذارد.

مراجعه به روانپزشک و پیگیری روان درمانی موجب می شود زنان متأهل مبتلا به افسردگی بتوانند به میزان بسیار زیادی با این موضوع مقابله کنند. زنان باردار، زنانی که زایمان کرده اند، زنانی که با مشکلات هورمونی روبرو می شوند، زنانی که شکست عاطفی دیده اند و … باید به روانپزشک مراجعه کرده و داروهای پیشنهادی متخصص را مصرف کنند. در کنار تمام این موارد، شرکت در جلسات روان درمانی نیز ضروری است. مهم ترین فعالیت هایی که زنان متأهل دچار افسردگی می توانند انجام دهند، عبارتند از:

 • داشتن رژیم غذایی مؤثر
 • کارهایی انجام دهید که به آن علاقه مند هستید.
 • موسیقی خوب گوش دهید.

علل افسردگی در زنان متأهل

اگر افسردگی در زنان متأهل درمان نشود با چه عوارضی همراه است؟

افسردگی در زنان به طور معمول زودتر و در سنین کمتر شروع می شود. همچنین، افسردگی در زنان متأهل بلندمدت است و امکان برگشت آن در دوره های طولانی مدت نیز وجود دارد. این مسئله موجب می شود تا سلامت روان زنان اولویت بسیار مهمی باشد. بی توجهی به درمان علاوه بر تشدید نشانه ها باعث بروز اختلالات وسواسی، اختلالات اضطرابی، حملات عصبی و پرخوردی عصبی می شود.

امیدواریم از مطالعه این مطلب، نهایت استفاده را برده باشید. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات آیا واقعا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟، تأثیر افسردگی بر رابطه جنسی و افسردگی در میانسالی را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *