دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

بازدید از قلعه تاریخی سب (قلعه سیب) در سفر به سراوان

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۲ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

با معرفی قلعه تاریخی سیب می توانید یک معماری برجسته و ویژه از این بنا را مشاهده کنید‌. قلعه ای کاهگلی با معماری ویژه در دو طبقه که دارای اتاق های کوچک و بزرگ و شاه نشین است.

سراوان یکی از بلندای ایران بوده و در آن سازه‌ های خشتی و گلی زیادی به چشم می‌ خورد. در این بخش می‌ توانید با قلعه تاریخی سب یا سیب سراوان که یکی از دیدنی های این نواحی می‌ باشد، آشنا شوید.

قلعه باستانی سیب

معرفی قلعه سیب:

این قلعه یکی از بلندترین نواحی خشتی و گلی بوده که با معماری های تماشایی خود مورد توجه است. ایران سرزمینی با تمدن هزار ساله بوده که سازه های تاریخی زیادی در آن دیده می‌ شود. در این بخش نیز می‌ توانید با یکی از مهم ترین اماکن تاریخی نواحی آشنا شوید. در روزگار قدیم این بناها نیز کاربری های متعددی داشته اند.

بنای سیب

این سازه از دیدنی های سیستان و بلوچستان بوده و علاقه مندان زیادی دارد. شما با این نواحی و دیدنی های مهم این استان نیز می توانید، بیشتر آشنا شوید.

موقعیت قلعه:

این قلعه در اطراف سیستان و بلوچستان واقع شده است و سازه بلند و مرتفع می‌ باشد. از این قلعه تا سراوان تنها ۴۵ کیلومتر فاصله است. این قلعه یکی از مهم ترین بناهای تاریخی بوده و بازدیدکنندگان زیادی دارد. مصالح استفاده شده در این بنا شامل گل خشت و سنگ هستند. این منو مرتفع ترین قلعه دوران اسلامی محسوب می‌ شود. این بنا را نماد هویت ایرانی به شمار می آورند.

معماری قلعه سیب

  •  آرون گروپس

بررسی تاریخچه قلعه:

با بررسی تاریخچه این بنا به این نتیجه رسیدند که متعلق به عصر صفویان است. این قلعه باشکوه معماری تاریخی و قدیمی دارد. این مکان محل فرمانروایی حاکمان مانند کنت سوران و زابلی می‌ باشد.

بخش هایی از این بنا نیز در زمان محمد شاه که از حاکمان محلی بوده است. بنا شده که امروزه می‌ توانید از معماری این بنا دیدن کنید. در طی دوران جنگ این بنا نیز آسیب هایی دیده به عنوان مثال مدتی این بنا در محاصره بوده است.

قلعه تاریخی سیب

آشنایی با معماری قلعه سب:

برای بررسی بیشتر معماری این قلعه می‌توان از بنای خشتی آن شروع کرد که شکل مستطیلی دارد. این بنا دو طبقه داشته و ارتفاع آن ۲۷ متر است. هر چه ارتفاع این بنا بیشتر شده از حجم آن کاسته می‌ شود. شاه نشین قلعه نیز در قسمت بالایی این مجموعه قرار دارد. از ویژگی های اصلی در این بنا می‌ توان به قسمت های شاه نشین و غیر اشاره کرد که در معماری منحصر به فرد هستند.

درهای بنا نیز منبت کاری شدند و مصالح بومی نیز در آن به کار رفته شده است. حصاری با ارتفاع ۳ متر اطراف این بنا را پوشانده است. شما با قسمت های مختلف این بنا آشنا می شوید.

حیاط مرکزی و پله‌های اسرارآمیز بخش دیگری از این مجموعه بوده که می‌ توان از آن دیدن نمایید. در اتاق کوچک و بزرگ اطراف این بنا را احاطه کردند که زیبا و تماشایی هستند. تراس مکان مناسبی بوده که تابستان‌ ها می‌ توانید طبیعت زیبایی را از آن مشاهده کنید قلعه تاریخی سیب یک بنای تماشایی می باشد.

قلعه مشهور سیب

طبقه دوم این بنا نیز دارای معماری زیبایی می‌ باشد. طبقه دوم ساختمان دارای قسمت‌ های مختلفی بوده و اتاق‌ های کوچک و بزرگ دارد. طاقچه‌ های جادویی در قلعه نیز قسمت دیگری بوده که از آن دیدن می‌ کنید. در قسمت‌ های خدماتی قلعه نیز آشپزخانه را مشاهده می‌ کنید.

تکنولوژی پیشرفته قلعه:

این قلعه شامل تکنولوژی‌ های نسبتاً پیشرفته بوده که در آن دیده می‌ شود. تاسیسات مخصوص چاه و ظریف کاری‌ها نیز از قسمت‌ های این بنا هستند.

از زیبایی های دیگر این نواحی می توان به کوه های مریخی سیستان و بلوچستان اشاره کرد که یکی از کوه های قدیمی و مرتفع بوده و علاقه مندان زیادی دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *