دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

نشانه های خشونت پنهان و راه های مقابله با آن

 • بهجت فلاح
 • ۱۱ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

خشونت یکی از مظاهر زندگی اجتماعی است و نمی توان جامعه ای را یافت که اثری از خشونت در آن نباشد. بدون تریدد اجتماعات انسانی از نظر تعارض میان افراد و نحوه زندگی، به نوعی با خشونت مواجه هستند. اما آن چه در این میان حائز اهمیت است، میزان و شدت خشونت پنهان در جوامع مختلف انسانی است که از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت است.

یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مسائل هر جامعه ای، موضوع خشونت است. این مقوله یک پدیده جهانی است که هر ساله موجب مرگ بیش از ۶/۱ میلیون نفر می شود و آن را به یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر دنیا تبدیل می کند. یکی از انواع خشونت ها، خشونت پنهان است. سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ با بررسی بیش از ۸۰ کشور به این نتیجه دست یافت که یک سوم زنان خشونت جنسی یا فیزیکی را توسط شریک عاطفی و یا یک شخص غریبه تجربه کرده اند. در این مقاله به دنبال افزایش آگاهی عمومی و ارائه راهکارهای مؤثر در پیشگیری و کاهش نشانه های خشونت پنهان هستیم.

خشونت چیست؟

خشونت یک مقوله بسیار پیچیده است و می توان گفت تعریف واحدی ندارد. تعریف خشونت بسته به تاریخ، فرهنگ و مبانی اعتقادی و هویتی یک جامعه می تواند متفاوت باشد. اما سازمان بهداشت جهانی خشونت را به این شکل تعریف می کند: استفاده عمدی از قدرت فیزیکی یا زور، تهدید شده یا واقعی علیه خود، شخص دیگر، یا علیه یک گروه یا جامعه که باعث آسیب روانی، محرومیت، جراحت و مرگ می شود. بر اساس این تعریف با توجه به شرایط امروز جامعه آنچه بیش از قبل توجه ما را به خود جلب کرده است، تأثیرات جمعی خشونت و واکاوی آن بالاتر از نمودهای فیزیکی بر آسیب های روانی است.

بروز خشونت می تواند دلایل گوناگونی مانند: عدم همدلی، ناعدالتی، میل به قدرت، عدم سلامت اجتماعی، تمایل به خصمانه دیدن کنش های افراد هنگامی که اینگونه نیستند داشته باشد، دوران کودکی پر تنش، مصرف مواد مخدر یا نوشیدن بیش از اندازه الکل و یا عواملی پیش پا افتاده مانند گرما و ازدحام بیش از اندازه داشته باشد.

راهکارهای مقابله با خشونت پنهان

نشانه های خشونت پنهان

خشونت پنهان ممکن است تأثیرات جسمی، اجتماعی و روانی بر قربانیان داشته باشد. معمولا این نوع خشونت باعث ایجاد مشکلاتی نظیر عزت نفس پایین، افسردگی، اختلالات خوردن و اضطراب شود. علاوه بر این ممکن است مشکلات گوارشی، سردرد و درد مزمن نیز ایجاد کند. خشونت پنهان معمولا به سختی تشخیص داده می شود، زیرا اغلب خود در قالب رفتارهای غیر مستقیم یا نامحسوس را نشان می دهد. با این حال برخی از نشانه ها و علائم خشونت پنهان عبارتند از:

 • مشکلات در روابط: عدم ارتباط با افراد، انزوا، کاهش اعتماد به نفس
 • تغییرات رفتاری: سوء مصرف مواد، اضطراب، افسردگی، خودآزاری و پرخاشگری
 • سلامت جسمی ضعیف: مشکلات گوارشی، سردرد، درد مزمن

اگر نشانه های خشونت پنهان را دارید و یا یکی از قربانیان این نوع خشونت هستید باید به دنبال راهی برای کمک باشید. منابع متعددی برای کمک به افرادی که قربانی خشونت پنهان هستند وجود دارد که از جمله آن ها می توان به مشاوران، گروه های حمایتی و خط های تلفن بحران اشاره کرد.

 • آرون گروپس

روش های مقابله با خشونت پنهان

خشونت پنهان اجتماعی به چه شکلی ظاهر می شود؟

نمی توان خشونت را تنها به خشونت های عریان نظیر قتل، نزاع خیابانی و تجاوز محدود کرد. گاهی اوقات خشونت به شکل سیستماتیک پنهان اما تأثیرگذار خود را نشان می دهد. در واقع بسیاری از افراد تصور می کنند که خشونت تنها آسیب رساندن به شکل مستقیم روانی یا فیزیکی به خود یا فرد دیگر است. این موضوع تا حد زیادی صحت دارد، اما این تمام حقیقت نیست. تا به حال به خشونت سازمان یافته فکر کرده اید؟ بسیاری از مواقع قوانین تبعیض آمیز مولد خشونت در یک جامعه هستند. یا حتی می توان صریح تر گفت نوعی خشونت پنهان محسوب می شوند.

از جمله می توان به نظام آپارتاید یا تبعیض جنسیتی در آفریقای جنوبی یا آمریکای قرن بیستم اشاره کرد. بهتر است بدانید گروه طالبان در افغانستان که به تازگی حکم به عدم تحصیل دختران را صادر کرده است خود نوعی خشونت آشکار علیه دیگری یا نیمی از جامعه است که تبعیض را تا حد قابل توجهی گسترش می دهد. خشونت سیستماتیک هنگامی وجود دارد که گروه ها، جنسیت ها، ملیت ها و طبقات دسترسی به فرصت ها و کالاها نسبت به دیگران داشته باشند. هنگامی که این رانت نابرابر در سیستم های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر زندگی شان قرار می گیرد، خشونت سیسماتیک ظاهر می شود.

از نشانه های خشونت پنهان چه می دانید؟

راهکارهای مقابله با خشونت پنهان

برای پیشگیری از خشونت پنهان می توان مهارت های خود مدیریتی و تاب آوری را یاد گرفت. بیشتر اوقات خشم درون  به دلیل شنیده نشدن صدای درون خود فرد است. بر همین اساس سعی کنید با صدایی رسا سخن بگویید، این صدا ممکن است در یک گروه حمایتی از اطرافیان مان شنیده شود، در دنیای دیجیتال به آن پرداخته شود و یا جنسی از جنبش های مدنی را به خود بگیرد.

یادآوری چند نکته مهم برای مقابله با خشونت پنهان

 • از خودتان مراقبت کنید، باید مطمئن شوید که از لحاظ روانی و جسمی از خود مراقبت می کنید.
 • اگر حس می کنید که مورد اذیت و آزار قرار گرفته اید، به احساسات خودتان اعتماد داشته باشید.
 • مهم است که از حمایت دیگران استفاده کنید. با دوستان و اعضای خانواده قابل اعتماد حرف بزنید.
 • باید برای کمک حرفه ای اقدام کنید. اگر احساس می کنید به تنهایی نمی توانید مشکل خود را حل کنید، باید برای کمک حرفه ای اقدام کنید.

علائم خشونت پنهان چیست؟

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات نشانه های خشونت خانگی، جلوگیری از خشونت خانگی، انواع خشونت در محل کار و علت خشونت فیزیکی همسر را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *