دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

نشانه های سوختن دینام خودرو و علل آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۶ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

معمولا فرآیند سوختن دینام خودرو در اثر عوامل متعددی رخ می دهد که شما می توانید با مطالعه این مقاله با دلایل و همچنین نشانه ها و راهکار های جلوگیری از این اتفاق آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی دینام خودرو که بسیاری از افراد آن را با عنوان ژنراتور می شناسند نقش مهمی را در خودرو ایفا می کند و موجب تولید برق می شود. زمانی که سوختن دینام خودرو اتفاق می افتد تمام وسیله های برقی موجود در خودرو اعم از چراغ ها، ضبط ماشین و برف پاک کن از کار خواهند افتاد.

سوختن دینام خودرو

بهتر است بدانید دینام خودرو که با نام علمی Alternator نیز شناخته می شود از جمله قطعات داخلی خودرو است که وظیفه تامین مقدار مناسب جریان الکتریکی برای تغذیه ی باتری و سایر قطعات الکتریکی را بر عهده خواهد داشت.

آشنایی با دینام خودرو

به طور کلی دینام خودرو انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل و نیروی لازم را تولید می کند. چنانچه دینام خودرو خراب شود خودرو روشن نمی شود و اگر هم روشن شود بیش از چند دقیقه روشن نخواهد ماند.

دینام را می توان یک جز ساده در خودرو دانست که وظیفه بسیار مهمی در خودرو بر عهده دارد. با وجود اینکه باتری عضو مهم در خودرو محسوب می شود اما وظیفه مهمی نیز عهده دارد چرا که دینال وظیفه شارژ باتری خودرو را در حین رانندگی انجام می دهد.

پس همانطور که متوجه شدید اگر دینام نباشد باتری در رانندگی کار نمی کند. دینال یک جریان مستقیم را با باتری به خودرو می فرستد تا برق مورد نیاز چراغ، فرمان برقی، برف پاک کن و رادیو تامین گردد. همچنین از آنجایی که به سایر سیستم های خودرو اتصال دارد یک قطعه مهم در ماشین محسوب می شود.

نشانه های سوختن دینام خودرو:

با خراب شدن دینام خودرو به مرور با نشانه هایی در خودرو مواجه خواهید شد که در ادامه به بیان شایع ترین آن ها پرداخته ایم:

 • آرون گروپس

خصوصیات دینام خودرو

 • پر نور و یا کم نور شدن چراغ های خودرو:

توجه داشته باشید که پر نور شدن، کم نور شدن و یا چشمک زدن چراغ های خودرو یکی از علائم خرابی دینام خودرو محسوب می شود. وقتی که دینال خودرو دچار اختلال می شود ولتاژ ناپایداری به لوازم الکترونیکی در خودرو می رسد و در این صورت چراغ های جلو ماشینت کم نورتر و یا پرنور تر خواهند شد و دیگر نور یکسان اولیه را ندارند.

همچنین گاهی اوقات ممکن است در صورت خرابی دینام، چراغ های ماشین سوسو بزنند و یا به صورت نامنظم از پر نور به کم نور تغییر پیدا کنند. در صورتی که مشکلاتی مانند چراغ باتری روشن تر از حد معمول یا شارژ نشدن باتری را تجربه می کنید ممکن است دلیل آن خرابی دینام خودرو باشد. برای رفع این مسئله توصیه می کنیم به متخصص خودرو مراجعه نمایید.

 • عملکرد لوازم جانبی خودرو:

وقتی که دینام خودرو دچار اختلال در عملکرد می شود برق کافی به وسایل الکتریکی نمی رسد و در اغلب موارد کندی و یا عدم کارکرد لوازم جانبی خودرو را مشاهده خواهید کرد. برای مثال ممکن است پنجره های خودرو بیشتر از حد معمول بالا و پایین بروند، سرعت سنج و یا ابزاری این چنین شروع به خرابی می کنند و گرم کن صندلی ها به خوبی کار نکند. این موارد به خاطر خرابی دینام خودرو می باشد و بایستی هر چه سریع تر در جهت رفع آن اقدام نمایید.

نحوه عملکرد دینام خودرو

 • مشکل در استارت زدن و یا خاموش شدن های مکرر خودرو:

در واقع مشکل در استارت زدن و یا خاموش شدن های مکرر خودرو یکی از علائم خرابی دینام خودرو باشد. دینام مسئول تولید برق برای شارژ باتری و تامین برق برای سیستم های الکتریکی خودرو محسوب می شود. پاگر خودرو شما مشکل در استارت زدن یا خاموش شدن دارد دلایل مختلفی از جمله خرابی دینام، باتری ضعیف یا مشکل در سیستم الکتریکی ممکن است وجود داشته باشد.

در این مواقع برای تشخیص دقیق تر و تعمیر این مشکلات بهتر است با یک تکنسین خودرو مشورت نمایید و خودرو را به خوبی بررسی نمایید.

چنانچه دینام خودرو خراب باشد در این صورت باتری شارژ نمی شود و در نتیجه باتری خودرو قدرت کافی برای روشن کردن خودرو را ندارد و یا اگر ماشین در حین رانندگی مکرر توقف بایستی یا حتی بد گاز خوردن ماشین، حکایت از این دارد که شمع ها و کویل، انرژی مورد نیاز برای روشن نگه داشتن موتور را نداشته و اینگونه خاموشی مکرر خودرو را پیش رو خواهید داشت.

 • استشمام بوی سوختن لاستیک یا سیم در خودرو:

استشمام بوی سوختن لاستیک با سیم در خودرو یکی از علائم خرابی دینام ماشین محسوب می شود و بوی سوختن حکایت از آن دارد که قسمت هایی از دینام خودرو فرسوده شده است. از آنجایی که تسمه محرک دینام، تحت کشش و اصطکاک دائمی و نزدیک به موتور خودرو بوده است با گذر زمان فرسوده شده و بوی سوختگی به مشام خواهد رسید.

نشانه های سوختن دینام خودرو

همچنین گاهی اوقات این بوی سوخگی ناشی از بروز مشکل در سیم های دینام است و در صورتی که برای رفع ان هیچ اقدامی نکنید حتما دینام خودرویتان دچار اختلال در عملکرد می شود.

 • روشن شدن چراغ هشدار:

روشن شدن چراغ چک یکی از مواردی است که خرابی و اختلال در دینام خودرو را نشان می دهد. وقتی که چراغ هشدار خودرو روشن می شود یک مشکل جدی را در سیستم الکتریکی ماشین مانند خرابی دینام خودرو را نشانگر است.

در واقع دینام ها به گونه ای طراحی شده اند که در یک ولتاژ مخصوص کار می کنند. رایانه داخلی خودرو به دینام متصل است و به همین خاطر خروجی ولتاز دینام را کتترل خواهد کرد.

توجه داشته باشید در صورتی که ولتاژ دینام کاهش و یا افزایش پیدا کند در این مواقع چراغ چک روشن خواهد شد. روشن شدن این چراغ خرابی دینام را نشان می دهد و اگر این عضو خودرو خراب باشد باتری نیز به درستی شارژ نشده و در نهایت چراغ هشدار خرابی دینام خودرو روشن خواهد شد.

روشن شدن چراغ هشدار از علائم سوختگی دینام

 • شنیدن صداهای عجیب در زیر کاپوت:

بهتر است بدانید در مواقعی که دینام خودرو سوخته است صداهای عجیبی مشابه به ناله یا غرغر در زیر کاپوت شنیده میشود. وقتی که پولی دینام کار نکند و با تسمه محرک تراز نباشد یا بلبرینگ دینا فرسوده باشد این صداها را خواهید شنید.

 • خالی شدن باتری:

توجه داشته باشید چنانچه دینام خودرو از کار بیافتد شارژ باتری به سرعت خالی شده و از این رو خالی شدن باتری نیز می تواند دلیلی بر سوختن دینام خودرو باشد.

علل اصلی سوختگی دینام:

لازم به ذکر است که سوختن دینام خودرو نیز در اثر عوامل مختلفی رخ خواهد داد که در ادامه به بیان این علل پرداخته ایم:

علت های سوختگی دینام

 •  کهنه بودن دینام:

همانطورکه متوجه شدید دینام یکی از بخش های مهم در سیستم الکتریکی خودرو محسوب می شود و مانند هر قطعه الکتریکی دیگری نیز ممکن است با گذر زمان فرسوده شود. وقتی که یک دینام به سن معینی می رسد ممکن است عملکرد آن کاهش پیدا کرده و در نهایت خراب شود.

این مسئله می تواند به خاطر فرسایش قطعه های دینام یا دیگر مشکلاتی مانند خوردگی یا آسیب به سیم ها یا قطعات الکتریکی داخلی باشد. لام است بدانید که طول عمر دینام به صورت معمول بین ۵ تا ۸ سال بوده و پس از گذر این سال ها بایستی حتما آن را تعویض نمایید.

 • شل بودن پایانه های باتری:

گاهی اوقات سوختن دینام خودرو بر اثر شل بودن پایانه های باتری به خاطر تجمع اسید اتفاق می افتد. در این مواقع دینام به هیچ وجه شارژ نمی شود و یا به صورت نامنظم از ولتاژ پایین به بالا پرش می کند.

دلیل سوختن دینام خودرو

 • ایراد در سیم کشی:

همانطور که می دانید در خودرو برای رساندن نیرو به دینام از تعدادی سیم استفاده شده که در صورتی که سیم ها فرسوده شده و یا پاره شوند دینام به مشکل روبه رو شده و قادر به شارژ باتری نخواهد بود.

 • خرابی فیوز ها:

به صراحت می توان گفت که فیوز ها با گذ زمان آسیب می بینند و دچار فرسودگی می شوند. و یا با عبور جریان برق شدید از آن ها بعد از مدتی منفجر خواهند شد. گاهی اوقات خرابی در فیوز ها نیز می تواند دلیلی بر سوختگی دینام خودرو باشد.

 • شکستگی پولی یا تسمه:

یکی دیگر از مواردی که می تواند موجب سوختن دینام خودرو شود شکستگی پولی یا تسمه است. در واقع دینام نیروی مکانیکی تولید شده توسط پولی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و چنانچه پولی و تسمه دچار آسیب شوند هیچ انرژی مکانیکی جایگزینی وجود ندارد که دینام آن را به الکتریکی تبدیل نماید.

تاثیر گرما بر خرابی دینام ماشین

 • گرمای بیش از حد:

به طور کلی گرما را می توان یکی از عواملی دانست که عملکرد دینام و مدت زمان ماندگاری آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع گرما مقاومت الکتریکی را تا حد زیادی کاهش داده و دینام محبور است با حداکثر توان خود فعالیت کند که در نتیجه دینام توان خود را برای تولید و تامین جریان برق از دست خواهد داد.

دینام با کار سخت فشاری غیرضروری به تسمه محرک و موتور وارد می کند و در نتیجه این امر چرخه عمر یاتاقان ها نیز کم خواهد شد.

 • آلودگی بیش از حد:

ورود گرد و غبار و آلودگی به دینام گاهی اوقات می تواند منجر به سوختگی آن شود. پس برای سالم ماندن دینام خودرویتان تنها کافی است آن را تمیز و عاری از هر گونه آلودگی نگه دارید.

تاثیر آلودگی بر سوختن دینام خودرو

راهکار های جلوگیری از سوختگی دینام:

شما می توانید برای جلوگیری از خرابی دینام خودرو یتان راهکار هایی را که در ادامه بیان کرده ایم را مورد استفاده قرار دهید:

با خواندن دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری خودرو می توانید نگهداری منظم بر روی دینام و سیستم شارژ را انجام دهید و هر گونه خرابی و ایراد را رفع نمایید.

بهتر است اطمینان حاصل کنید که دینام و سیم ها و اتصالات الکتریکی دور آن کاملا تمیز و درست نصب شده باشند. وجود هر گونه گرد و غبار یا خاک ممکن است به دینام صدمه زده و آن را بسوزاند.

از استفاده مناسب از تجهیزات الکتریکی خودرو مانند کم کردن استفاده از تجهیزات الکتریکی زمانی که موتور خودرو خاموش است در طول سفر های کوتاه و دوری از استفاده زیاد از تجهیزات الکتریکی در هنگامی که موتور روشن است.

چنانچه متوجه هر گونه نشانه خرابی یا عدم عملکرد در سیستم شارژ یا دینام خودرویتان شدید حتما در اسرع وقت به یک تکنسین متخصص مراجعه نمایید و مشکلات را به موقع بررسی نمایید.

راه های جلوگیری از خرابی دینام

در ادامه پیشنهاد می کنیم که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب علل روشن نشدن چراغ های خودرو و همچنین خصوصیات فیوز خودرو نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *