دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

نحوه تشخیص فیروزه اصلی و تفاوت های فیروزه عجمی و فیروزه شجری

  • کژال کوهستانیان
  • ۴ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

روش های خاصی برای تشخیص فیروزه اصلی از بدل وجود دارد، که با آگاهی از آن ها می توانید، در هنگام خرید قادر به تشخیص نگین فیروزه اصل از بدل باشید. زیرا در برخی مواقع سودجویان تلاش می کنند، تا با کلاهبرداری از سنگ های بدلی استفاده کنند.

سنگ فیروزه از پرطرفدارترین نگین ها در اقشار مختلف ایرانی می باشد و در رنگ های مختلفی چون آب تیره، روشن و سبز وجود دارد، نوع نیشابوری آن با ارزش ترین نوع فیروزه در دنیا می باشد. با توجه به این امر که طیف گسترده از کیفیت، رنگ و شکل فیروزه وجود دارد، نمی توان برای آن لیست ثابتی از از قیمت تهیه کرد. روش هایی برای تشخیص فیروزه اصلی وجود دارد، که با مهمترین این روش ها در ادامه آشنا می شوید، تا به شناخت بهتری در تشخیص این سنگ قیمتی برسید.

سنگ های فیروزه سنگ های قیمتی و گرانبهایی می باشند، که در رنگ فیروزه ای با تن های رنگی متفاوت موجود هستند، این سنگ ها از از انواع سنگ های آذرین می باشند، که در نواحی آتشفشانی و در نزدیکی سطح زمین یافت می شوند.

تفاوت فیروزه عجمی با فیروزه عربی

تشخیص فیروزه اصلی

نام سنگ فیروزه برگرفته از کلمه ای فرانسوی به نام «تورکوئیز» می باشد، که معنای آن «سنگ ترکی» است. علت این نامگذاری صادرات فیروزه از ترکیه به اروپا بوده است. پیشینیان اعتقاد خاصی به خوش یمنی فیروزه داشته اند و همراه داشتن سنگ فیروزه را برای صاحبش با موفقیت صاحب سنگ همراه می دانستند. سختی سنگ فیروزه پنج و نیم تا شش می باشد.

سختی سنگ به معنای استحکام آن می باشد، میزان خشکی فیروزه، سختی و استحکام آن را مشخص می کند. به شکلی هرچقدر خشکی فیروزه بیشتر باشد، استحکام آن بیشتر خواهد بود. کانی هایی چون مالاکیت و کریزوکولا شباهت بسیاری به سنگ فیروزه دارند و ممکن است، در برخی مواقع به اشتباه به عنوان فیروزه اصل به فروش برسند. در چنین مواقعی آگاهی و دانش تشخیص سنگ فیروزه اصلی از تقلبی کمک می کند، تا قادر به تشخیص سنگ بدلی باشید.

فیروزه عجمی

فیروزه عجمی یا فیروزه ایرانی یکی از مرغوب ترین انواع فیروزه در دنیا می باشد، علت این مرغوبیت عدم وجود ناخالصی می باشد، زیرا هیچ نوع ناخالصی در آن وجود ندارد و از رنگ آبی یکپارچه و بدون هیچ ریشه و خالی تشکیل شده است. علاقمندی بسیار ایرانیان به این نوع از فیروزه موجب شده است، تا اعراب نام عجمی را برای ان برگزینند. لازم به ذکر می باشد، که قیمت گذاری فیروزه عجمی بر اساس طیف رنگی آن می باشد. در این مرحله، آشنایی با انواع فیروزه عجم نیشابور و نکات مهم خرید آن خالی از لطف نخواهد بود.

استخراج فیروزه اصلی از معادن

  •  آرون گروپس

بر اساس راهنمای تشخیص سنگ فیروزه اصل از بدل، هرچه رنگ فیروزه آبی تر باشد، قیمت آن بیشترخواهد بود و این امر ملاک ارزش بیشتر سنگ می باشد. در علم گوهر شناسی فیروزه عجمی دارای گرید می باشد، به ترتیب گرید یک با ارزش ترین نوع فیروزه و گرید سه کمترین میزان ارزش اقتصادی را دارد، در صنعت گوهرشناسی به فیروزه درجه دو «نیم رنگ» و به فیروزه درجه سه «دنباله» می گویند.

فیروزه شجری

فیروزه شجری تفاوت هایی با همتای عجمی خود دارد، یکی از تفاوت های آن این است، که به یکدستی و بی نقصی فیروزه عجمی نیست و اصطلاحا دارای رگ و ریشه می باشد. نام گذاری فیروزه شجری نیز به دلیل وجود رگه هایی از سنگ مادر می باشد. این نوع از فیروزه دارای محبوبیت بیشتری در نزد اعراب است. به همین دلیل به آن نام های فیروزه عربی و فیروزه رگه دار نیز اطلاق می شود.

روش های تشخیص فیروزه اصل از بدل

ارزش اقتصادی این نوع از فیروزه با معیار وجود رگه های آن مورد ارزیابی قرار می گیرد. این رگه ها به رنگ سیاه و قهوه ای می باشند، که پس از تراش مشخص می شوند. قیمت گذاری این نوع از فیروزه تا حد زیادی در به نوع رگه ها بستگی خواهد داشت.

رنگ

در تشخیص فیروزه اصلی لازم است، بدانید که به دلیل وجود عناصر مختلفی چون مس، کروم، وانادیوم و آهن از طیف رنگی متنوعی برخوردار می باشد. هر یک از این عناصر می توانند، رنگ خاصی در فیروزه ایجاد کنند، برای مثال مس به رنگ آب، کروم یا وانادیوم در رنگ سبز و آهن در رنگ قرمز این سنگ ظاهر می شود.

به همین جهت می توان ادعا کرد، طیف رنگی این سنگ از آبی کم رنگ تا آبی مایل به سبز و سبز مایل به زرد در تغییر است. رنگ فیروزه اصل کمی مات می باشد. رنگ فیروزه مرغوب آبی آسمانی است. رنگ آبی در فیروزه ناشی از مس درون آن می باشد، با بالا رفتن میزان عنصر مس درصد کمی از ترکیبات شامل عناصر دیگر می شود و فیروزه را از ارزش بالاتری برخوردار خواهد کرد.

نکته که در تشخیص سنگ فیروزه اصلی می تواند، یاری دهنده شما باشد، این است، که این سنگ زنده است و در تماس بودن با موادی چون روغن، ادکلن و یا با قرار گرفتن در تماس با نور خورشید، دچار تغییر رنگ می شود. بنابراین می توانید، برای تشخیص اصل بودن فیروزه آن را برای مدت چند ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید. چنانچه سنگ دچار تغییر نشد، قطعا تقلبی می باشد.

جنس

معیار دیگر برای تشخیص فیروزه اصل دقت در جنس آن می باشد. سنگ های اصل باید از جنس سنگ آذرین باشند و در دل زمین و به مرور زمان شکل بگیرند، که تنها از طریق استراج قابل برداشت خواهند بود. فیروزه های تقلبی با جنس پلاستیکی، شیشه ای و سرامیکی تولید می شوند و روانه بازار خواهند شد. فیروزه های تقلبی وزن کمتری نسبت به سنگ اصل دارند، در مواقعی نیز توخالی می باشند، که در سنگ اصل چنین نخواهد بود.

بررسی ویژگی های مهم در تشخیص فیروزه اصلی

تست خراش

یکی از بهترین روش ها برای تشخیص فیروزه اصلی از بدل، انجام تست خراش می باشد، انواع تقلبی فیروزه سنگ های نرم تری نسبت به فیروزه اصل می باشند، برای انجام این تست لازم است، به آرامی ناخن خود را برای ایجاد خراش در قسمتی از سنگ که کمتر بقیه بخش ها قابل مشاهده می باشد بکشید، در صورتی که سنگ به راحتی خراشیده شود، بدل می باشد و سنگی که خراش بر ندارد، فیروزه اصل است.

بررسی شناسنامه

سنگ های فیروزه اصلی که از معادن استخراج می شوند، دارای شناسنامه هستند، بنابراین راحت تر می باشد، که از فروشنده بخواهید، شناسنامه مرتبط با سنگ را در اختیار شما قرار دهد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *