دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

بوی بد مدفوع نوزاد چه دلیلی دارد؟

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

بوی بد مدفوع نوزاد در اثر عوامل مختفی رخ می دهد که شما می توانید با مطالعه این مقاله با این علل به صورت کامل آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی رنگ و بوی مدفوع نوزاد با وضعیت سلامتی او ارتباطی مستقیم خواهد داشت و موارد مختلفی مانند عدم تحمل لاکتوز و تغذیه با شیرخشک و سایر عوامل می توانند علت بوی بد مدفوع نوزاد محسوب شوند.

آشنایی با علل بوی بد مدفوع نوزاد

بهتر است بدانید نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند اغلب مدفوع بدبویی نخواهند داشت و این در حالی است که بوی وحشتناک مدفوع تقریبا بیشتر در میان نوزادانی است که شیرخشک می خورند. در برخی موارد نیز مدفوع شدیدا بدبو ممکن است نشانه ای از جذب ناکافی مواد مغذی در بدن کودک باشد.

علل بوی بد مدفوع نوزاد

بوی مدفوع کودک حتما علت خاص خود را دارد و مانند رنگ مدفوع نوزاد نباید نادیده گرفته شود. متخصصان عقیده دارند که طبیعی بودن بو و رنگ و حتی تعداد دفع ادرار و مدفوع نوزاد در طول روز همه از مسائل مهمی هستند که خبر از سلامت عضو جدید خانواده می دهند.

زمانی که با مشکل بوی مدفوع نوزادتان مواجه می شوید بایستی علائم دیگر را نیز بررسی نمایید و چنانچه با علل مشکوکی مواجه شدید توصیه می شود هر چه زودتر با پزشک مشورت نمایید.

به طور کلی عوامل مختلفی در بوی نامناسب مدفوع نوزاد موثر هستند که در ادامه سعی داریم به بیان این علل بپردازیم:

بوی تند مدفوع نوزاد و مشکلات آن

  •  آرون گروپس

تغذیه نوزاد از علت بوی بد مدفوع:

در واقع شیری که نوزاد می خورد در بوی مدفوع او بسیار تاثیرگذار است. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۱ انجام شده نشان داد مدغوع نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می شوند نسبت به نوازدانی که شیر مادر می خورند حاوی مقدار بیشتری از گاز های گوگرد است.

همزمان با بزرگ تر شدن نوزاد و وقتی که نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد می کند مدفوع مجدد تغییر می کند و به مراتب بوی مدفوع او نیز زننده تر خواهد شد.

عدم تحمل لاکتوز در نوزاد:

یکی از علت هایی که مدفوع نوزاد را بدبو می کند این است که نوزاد نمی تواند لاکتوز را تحمل کند و اغلب زمانی که روده کوچک نوزاد نمی تواند لاکتوز موجود در شیر را تجربه کند این اتفاق رخ می دهد. در واقع عدم تحمل لاکتوز در کودکان به عنوان یکی از دلایل بوی تند مدفوع شناخته شده است.

عدم تحمل لاکتوز از علت های بوی تند مدغوع

عفونت ها:

بهتر است بدانید که گاهی اوقات مدفوع کودک می تواند تحت تاثیر مشکلات معده و یا عفونت قرار بگیرد و بوی زننده ای داشته باشد.

فیبروز کیستیک:

فیبروز کیستیک را می توان یک بیماری دانست که ناشی از کمبود مواد مغذی است. این بیماری می تواند بوی مدفوع را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع نوزاد تازه متولد شده با فیبروز کیستیک در کودکان اغلب دارای کمبود مکونیوم یا همان ماده سیاه رنگ چسبنده است که این امر مدفوع بد بو را به دنبال خواهد داشت.

نشانه های بوی بد مدفوع

روتاویروس از علت های بوی بد مدفوع نوزاد:

روتاویروس را می توان یکی از شایع ترین عفونت در کودکان تا پنج سالگی دانست که مشخصه اصلی آن اسهال است و معمولا به بوی تند مدفوع کودک منجر می شود. ممکن است علت بوی مدفوع کودکتان مبتلا بودن او به این ویروس است.

دندان درآوردن:

به طور کلی رویش دندان ها می تواند یکی از دلایل غیرمنتظره برای بوی زننده مدفوع کودک باشد. با وجود فقدان مطالعات کامل در این زمینه بسیاری از والدین اعتقاد دارند که مدفوع کودک آن ها ناگهان پیش از رویش دندان بوی سرکه خواهد گرفت.

دندان دراوردن از علت های بوی بد مدفوع

مسائل تغذیه ای مربوط به فلج مغزی:

توجه داشته باشید که مدفوع چرب یا غلیظ معمولا می تواند نشان دهنده مشکلات تغذیه ای باشد. در واقع کودکان مبتلا به فلج مغزی اغلب دچار سوء تغذیه هستند. زیرا دارای مشکلاتی مربوط به مهارت های حرکتی هستند که مانع از تغذیه خوب می شود و همچنین اغلب دچار مشکل بلعیدن، خوردن یا مکیدن هستند که مانع از تغذیه مناسب و هضم درست غذا خواهد شد.

چنانچه کودکتان دارای مشکل فلج مغزی باشد و متوجه مدفوع چرب و بدبو شده باشید علامت عادی است اما با این حال بایستی در زمینه این نشانه ها با متخصص تغذیه مشورت نمایید.

علت های اصلی بوی بد مدفوع

البته لازم به ذکر است که مدفوع بد بو و یا چرب کودک لزوما نشانه فلج مغزی نیست مگر اینکه علائم دیگری نیز وجود داشته باشد. همچنین علائم دیگری مانند اسپاستیک یا عدم کنترل عضلات، حرکات تحریک عضلانی، مشکل بلع، عضلات ثابت یا عدم تناسب در عضلات نیز در این زمینه مثور هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *