دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

قوانین کاشت فلفل هالوپینو و نکات پرورش این گیاه

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

در واقع کاشت فلفل هالوپینو چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله با اصول کشت، پرورش و حتی مراقبت از بستر کشت گیاهتان آشنا شوید با ما همراه باشید.

فلفل هالوپینو یکی از ارقام تند و خوش طعم فلفل محسوب می شود که امروزه به خاطر اصول کاشت و پرورش راحتی که دارد در زمینه آشپزی، تازه خوری، تهیه فست فود و سس مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با کاشت فلفل هالوپینو

بهتر است بدانید فلفل هالوپینو که با نام علمی Jalapeno pepper نیز شناخته می شود بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که ماده اصلی اغلب غذاهای مکزیکی و پیش غذاهای آن محسوب می شود. این فلفل بسیار تند و آتشین بوده و در اغلب مناطق کشور قابل کشت است. هالوپینو در هنگام رسیدن تقریبا ۷.۵ سانتی متر طول دارد که انتهای آن نیز گرد و دارای رنگی سبز خواهد بود. اگر فلفل ها زیاد بر روی بوته باقی بمانند به رنگ قرمز در خواهند آمد.

آشنایی با اصول کاشت فلفل هالوپینو

در واقع فلفل هالوپینو را می توان فلفلی با رنگ سبز تیره، گوشتی ضخیم و طعمی تند از خانواده ی فلفل دلمه ها دانست که در تهیه سس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مبدا این فلفل به کشور مکزیک برمی گردد و بدون شک امروزه محبوب ترین و پر استفاده ترین نوع فلفل در ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

اندازه ی این فلفل خیلی بلند نبوده و طول آن بین ۴ تا حداکثر ۱۰ سانتی متر متغیر می باشد. همچنین عرض آن نیز بین ۲.۵ تا ۳.۸ سانتی متر خواهد بود. جلب است بدانید که هالوپینو در ابتدای تشگیل به رنگ سبز تیره بوده و اگر از بوته خود جدا نشود در نهایت به رنگ قرمز در خواهد آمد.

فرم هالوپینو قلمی گوشتی، صاف و کشیده بوده و حالتی براق و واکسن خورده خواهد داشت. این گیاه اغلب پس از گذشت ۷۰ تا ۸۰ روز از زمان کشت باردهی خود را شروع کرده و تا قبل از شروع سرما محصول دهی را ادامه می دهد.

خصوصیات فلفل های هالوپینو

  •  آرون گروپس

دستورالعمل کاشت هالوپینو:

برای کاشت بذر های فلفل هالوپینو در ابتدا بایستی بذور را در سینی نشا یا گلدان های کوچک بکارید و از پیت ماس یا خاک سبک گلدان برای کاشت بذر های فلفل استفاده کنید. بذور را در سطح خاک قرار دهید و آن را با لایه بسیار نازکی از خاک در حد ۲ تا ۳ میلی متر بپوشانید. سپس خاک را مرطوب نمایید.

بذر های هالوپینو اغلب در بازه زمانی بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد جوانه می زنند و حدود ۱۵ تا ۲۰ روز برای رشد زمان نیاز خواهند داشت. دقت داشته باشید که در دمای کمتر یا بیشتر جوانه زنی مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

برای افزایش سرعت جوانه زنی می توانید بذر ها را درون یک دستمال مرطوب یا پارچه نخی بپیچید و در فضایی گرم مانند بالای بدنه یخچال قرار دهید. توجه داشته باشید که گذاشتن بذر ها در مکان های خیلی گرم مانند شوفاز و بخاری نه تنها موجب جوانه زنی سریع تر بذر ها نمی شود بلکه موجب خراب شدن بذر ها و در نهایت از دست رفتن قدرت جوانه زنی بذر های هالوپینو می شود.

دستورالعمل کشت بذر هالوپینو

پس از مشاهده اولین جوانه ها می توانید آن ها را در بستر عاری از آلودگی قرار دهید. در این مرحله حتما مراقب باشید تا جوانه ها آسیب نبینند. پس از مشاهده اولین برگ فلفل می توانید آن را به پشت پنجره آفتاب گیر انتقال دهید.

بهتر است بدانید که پس از این دریافت نور کافی نقش اول را در رشد گیاه تان خواهد داشت. زمانی که اندازه نهال ها به ۱۵ سانتی متر رسید می توانید آن ها را به زمین یا گلدان بزرگ منتقل کنید.

توصیه می شود تا زمانی که دمای شب به ۱۳ تا ۱۶ درجه سانتی گراد نرسید نهال های فلفل را به محیط باز انتقال ندهید. همچنین لازم به ذکر است که فاصله بین نهال های کشت شده بایستی ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد.

شرایط مورد نیاز برای مراقبت از رشد هالوپینو:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان مهم ترین شرایط برای کاشت و پرورش فلفل هالوپینو پرداخته ایم:

شرایط لازم برای پرورش هالوپینو

  • آبیاری:

این گیاه علاقه زیادی به آب دارد اما با این حال بایستی میانه روی در آبیاری را رعایت نمایید. در صورتی که آبیاری موجب اشباع شدن خاک شود و فضای تنفس ریشه از بین برود بدون شک آسیب جدی به گیاه خواهد رسید.

مواردی مانند پوسیدگی ریشه و مشکلات قارچی نیز در شرایط آبیاری بیش از حد ایجاد می شوند و از این نکته غافل نشوید که حفظ رطوبت مناسب به صورت همشیگی برای داشتن محصول پربار امری واجب است.

  • نور و دمای کافی:

نور را می توان از عناصر اصلی در رشد گیاه دانست که برای رشد نیاز به نور مستقیم خورشید دارید. بدین ترتیب بهتر است آن را در محیطی با تابش نور مناسب بکارید. دقت داشته باشید که فلفل هالوپینو برای رشد نیاز به روزانه حداقل ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم خورشید دارد. در مورد دمای مورد نیاز گیاه نیز می توان گفت که بازه دمایی بین ۲۳ تا ۳۰ درجه سانتی گراد ایده آل بوده و بیشتر یا کمتر از این بازه دمایی آسیب به گیاه را در پی خواهد داشت.

چگونگی تکثیر فلفل هالوپینو

  • خاک و کوددهی:

هر گیاهی برای رشد خوب نیاز به خاک غنی و سبک دارد و این مسئله برای فلفل هالوپینو نیز صادق خوهد بود. توجه داشته باشید که خاک بستر این گیاه بایستی از زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای تغذیه گیاه و همچنین تسریع در فرآیند رشد می توانید از کود های ارگانیک و همچنین کمپوست استفاده نمایید.

  • داربست:

از آنجایی که گیاه فلفل مقدار زیادی میوه تولید می کند این تولید بالا موجب سنگین شدن گیاه می شود. در اغلب موارد بوته ها توسط باد روی زمین می خوابند و یا برخی از شاخه هایشان آسیب می بینند.

در این مواقع شرایط باردهی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و کیفیت میوه های تولید شده افت خواهد کرد. برای رفع این مسئله می توانید با استفاده از داربست یا توری مشبک نگهدارنده هایی برای گیاهان فلفل خود ایجاد کنید.

آبیاری مناسب برای بستر گیاه هالوپینو

همچنین پس از مطالعه مطلب کاشت فلفل هالوپینو پیشنهاد می کنیم که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب کود برای رشد گیاهان وهمچنین خواص فلفل سیاه نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *