دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

نحوه زیرشویی ماشین و نکات کلیدی آن

 • کژال کوهستانیان
 • ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

معمولا در هنگام شستشو و روشویی خودرو تلاش می شود، تا جایی که امکان دارد، تمامی فضا های داخلی و خارجی ماشین شسته شود، اما کف خودرو به دلیل در دسترس نبودن و شستشوی سخت بیشتر اوقات آلوده باقی می ماند. این در حالی است، که کف خودرو از سایر قسمت ها بیشتر کثیف می شود. آشنایی با نحوه زیرشویی ماشین در حل این مشکل کمک موثری خواهد بود.

بسیاری از افراد از میزان اهمیت شستشوی زیر ماشین و نحوه زیرشویی ماشین اطلاع هستند و با فواید این امر آشنایی کافی ندارند. با توجه به مسیر عبور ماشین ها به مدرت آلودگی و کثیفی در  زیر ماشین انباشته می شود، وجود هر نوع آلودگی می تواند، منجر به تبخیر دیرتر آب از قطعات مهم قرار گرفته در بخش زیرین ماشین شود و در نهایت باعث پوسیده شدن شاسی و اتاق خودرو شود، با کمی توجه در می یابید، که به همین دلیل ماشین هایی که در نزدیکی دریا و آب شور می باشند، بسیار زودتر از سایر ماشین ها پوسیده می شوند.

وجود هر نوع آلودگی، روغن، خاک، شن و گل می تواند در نهایت موجب تبخیر دیرتر آب از قطعات فلزی مهم زیر اتاق خودرو شود و تسریع پوسیدگی شاسی و اتاقک خودرو را به دنبال داشته باشد.

روش های موجود برای زیرشویی ماشین

نحوه زیرشویی ماشین

با نگاهی اجمالی به زیر خودرو در می یابیم، که قطعات بسیار مهمی در زیر خودرو وجود دارد، که پوسیدگی آن ها به نفع هیچ شخصی نمی باشد. زیر خودرو از قطعات فلزی ساخته شده است و فلزات رایج به کار رفته در برابر پوسیدگی بسیار حساس می باشند.

بخش هایی چون کالیبر و لوله کشی های ترمز، محل اتصالات محور ها و اتاق خودرو به شدت در معرض پوسیدگی می باشند و به همین دلیل است، که زیرشویی موضوعی دارای اهمیت عنوان می شود. زمانی که زیرشویی را به شکلی منظم و روتین وار ادامه دهید، در دراز مدت باعث می شود، تمامی رسوبات شسته شده و بخش های آسیب دیده برای بازسازی و رفع ایرادات آشکار شوند.

شستشوی زیر خودرو نمک و اسید های موجود در آب باران و دریا و آلودگی های دیگر را می شوید و در نتیجه رطوبت محیط در مدت زمان کمتری تبخیر می شود و زیر خودرو خشک می شود. علاوه بر این تمیز نگه داشتن زیر خودرو یافتن محل روغن ریزی و تعمیرات را به مراتب ساده تر خواهد کرد.

به یاد داشته باشید، که زنگ زدگی یکی از مشکلات شایع ناشی از رطوبت زیاد می باشد، که می تواند، بر سرعت و طول عمر ماشین تاثیر منفی داشته باشد. یک شستشوی حرفه ای برای تمیز کردن زیر ماشین به پیشگیری از زنگ زدگی کمک شایانی خواهد کرد.

 • آرون گروپس

روش زیرشویی خودرو

در صورتی که برای اولین بار می خواهید، زیرشویی خودرو انجام دهید، توصیه می شود، از فرچه های سیمی و پلاستیکی برای راحت تمیز کردن آلودگی ها و کثیفی های زیر خودرو استفاده نمایید. دفعات بعدی زیرشویی خودرو را به زمان هایی که از مسیر های خیس و بارانی و یا برفی و ساحلی عبور کردید موکول کنید، تا نمک فرصتی برای پوساندن اتاق و ادوات خودرو نیابد.

روش ها و ابزار های مختلفی برای زیرشویی خودرو وجود دارد، در صورتی که خودتان قصد دارید، این کار را انجام دهید، ابتدا باید از نحوه زیرشویی ماشین اطلاع داشته باشید و با استفاده از جک ارتفاع خودرو را افزایش دهید و با کمک نازل زیرشویی دست ساز این کار را انجام دهید. همچنین اگر پمپ کارواش خانگی ندارید، می توانید از فشار آب شلنگ به همراه نازل دست ساز استفاده کنید.

مزایای زیرشویی ماشین

کارواش زیرشویی خودرو

برای این کار لازم است، ماشین را روی چاله یا بلندی قرار دهید، سپس اپراتور از زیر خودرو،  زیرشویی ماشین را شروع می کند و آلودگی ها از این بخش جدا می شوند. موضوعی که در این روش وجود دارد و آلودگی های بسیاری می باشد، که متوجه اپراتور می شود و این روش را کمی سخت می کند.

روش دیگر در زیرشویی خودرو استفاده از لنس زیرشویی می باشد. در کارواش زیرشویی خودرو از لنس هایی با طراحی ارگونومیک و وزن کم که دارای خاصیت ضد زنگ می باشند، استفاده می شود. لنس های زیرشویی چرخی از جنس پلاستیک فشرده می باشند و به بخش زیرین خودرو می روند، تا این بخش را به خوبی تمیز کنند و از آلودگی عاری سازند.

نازل ثابت زاویه دارد، نازل متحرک زاویه دار و نازل چرخشی می توانند، با فشار های مختلف زیرشویی را انجام دهند. کارواش تمام اتوماتیک هم در صورت مجهز بودن به سیستم مکانیزه زیرشویی می توانند، به آسانی زیرشویی را انجام دهد. سیستم های زیرشویی تمام اتوماتیک چند نازل پاشش آب دارند و می توانند، با فشار بالا آلودگی ها و گرد و غبار کف ماشین را از بین ببرند.

زیرشویی نانو

نحوه زیرشویی ماشین نانو با استفاده از بخار آب به از بین بردن آلودگی و کثیفی می انجامد و بخش زیرین ماشین را به خوبی تمیز می کند. در این روش نیازی به فشار آب قوی وجود ندارد، یکی از مزیت های این روش عدم وجود فشار آب و احتمال آسیب به موتور و اجزای داخلی خودرو می باشد و می تواند، تمام چربی ها و آلودگی ها را پاک کند.

استفاده از روش زیرشویی نانو دارای مزایای بسیاری می باشد، که در ادامه ذکر شده اند. تا با فواید استفاده از روش های جدید آشنا شوید.

نحوه زیرشویی ماشین با روش نانو

 • افزایش روند کارایی خودرو
 • استفاده از مواد نانو حلال در چربی که نارسای برق است و هیچ آسیبی به بخش های الکتریکی خودرو وارد نمی کند.
 • عدم استفاده از آب، که در نهایت احتمال زنگ زدگی اجزای داخلی وجود ندارد.
 • صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف آب به دلیل عدم استفاده از آب در این روش از زیرشویی خودرو.
 • در این روش از مات شدن خودرو پیشگیری می شود و سطح خودرو برای مدت زمان بیشتری تمیز می ماند.
 • در این روش تمامی لکه ها و آلودگی ها به صورت کامل از بین می روند و پاک می شوند.

نکته پایانی

آشنایی با نحوه زیرشویی ماشین روشی فوق العاده می باشد، که منجر به از بین رفتن لایه های روغنی، نمکی و غبار می شود. این عمل می تواند، تاثیرات قابل ملاحظه ای در افزایش کارایی و عمر خود را ایفا کند و در زمره اقدامات مهم قبل از فروش خودرو می باشد.

بسیاری از تعمیرکاران از زیرشویی برای افزایش دقت در عیب یابی خودرو استفاده می کنند، تا یافتن نقایصی چون محل نشتی روغن راحت تر باشد. لازم به ذکر است، که زیرشویی خودرو و شستن ماشین از معدود فعالیت هایی می باشد، که انجام آن بیشتر در کارواش توصیه می شود، نه به صورت شخصی. زیرا کارواش ها معمولا به سیستم بازیافت آب  آلوده مجهز می باشند و تا جایی که مقدور باشد، از هدر رفتن آب پیشگیری می کنند.

در کارواش ها از افراد حرفه ای کمک گرفته می شود، تا بخش هایی از ماشین تمیز شود، که صاحب خودرو ممکن است، اصلا متوجه آن نباشد، بنابراین دقت و روش شستشو در کارواش ها بسیار بیشتر می باشد و توصیه می شود، برای این کار ماشین خود را به کارواش ها بسپارید.

آشنایی با نحوه زیرشویی خودرو

همچنین اگر از آن دست افرادی می باشید، که که تمایل دارید، با فوت و فن های مراقبت از رنگ خودرو در سرما آشنا شوید، یا تکنیک های مختلف برای تمیز کاری و براق کردن رینگ ماشین را بدانید، می توانید از اطلاعات این مقاله ها استفاده کنید، تا خودرو خود را از آسیب حفظ کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *