دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

ویژگی های ناپدری خوب و ایده آل

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

عضویت در یک خانواده جدید نیازمند پذیرش اعضای خانواده می باشد، تا در نهایت یک خانواده شاد و صمیمی در کنار هم از زندگی لذت ببرند و از وجود یکدیگر احساس امنیت کنند. برخورداری از ویژگی های ناپدری خوب راهی است، تا کودکان پدر جایگزین خود را قبول کند و احساس طرد شدن را از خود دور سازد.

پدر و مادر ناتنی معمولا در فیلم و سریال افراد ظالم نشان داده می شوند و این امر می تواند، ذهنیتی نادرست را در ذهن بیشتر کودکان ایجاد کند، که زندگی با پدر یا مادر ناتنی بسیار سخت خواهد بود، هر چند این احتمال وجود دارد، که عضو جدید خانواده و کودک نتوانند، ارتباط خوبی با یکدیگر برقرار کنند، اما خلاف آن نیز به همین اندازه امکان پذیر می باشد، برای داشتن ویژگی های ناپدری خوب لازم است، برخی از فاکتور های مهم را در نظر داشته باشید، تا از پس مسئولیت های این نقش به خوبی بر آیید.

در بسیاری از موارد ممکن است، فرزندان با دلایلی چون لجبازی و وجود عقیده اشتباه نتوانند، ازدواج مجدد مادر یا پدر خود را قبول کنند و در نتیجه در برقراری ارتباط احساسی با مشکل مواجه شوند. رعایت برخی از ملاحظات می تواند، موجب رفع چنین مشکلاتی شود و از شما یک مادر یا پدر ناتنی نمونه بسازد. برای این امر لازم است، بدانیم با فرزند ناتنی چطور رفتار کنیم.

مهمترین راهکارها برای ایجاد ارتباط صحیح ناپدری خوب با فرزند

ویژگی های ناپدری خوب

ناتنی بودن دارای دو بعد مختلف رضایت بخش و چالش برانگیز است. برای اینکه بتوانید، فرزند ناتنی خود را مورد محبت و محافظت خود قرار دهید، لازم است تمام عناصر یک پدر را در درون خود بیدار کنید، مسلما این امر به شکل ناگهانی می تواند، هم برای فرزند و هم برای شما کمی زمانبر باشد، بنابراین این نکته را به خاطر داشته باشید، که تثبیت نقش شما در خانواده به ویژه برای فرزندان به عنوان یک ترتیب خانوادگی جدید به زمان نیاز دارد.

در برخی از موارد کودکان ترجیح می دهند، پدر بیولوژیکی خود را به عنوان شخصیت پدر حفظ کنند، بنابراین نباید با پدر بیولوژیکی رقابت کنید. احتمالا با ورود به خانواده جدید در انتظار پاسخ فرزند ناتنی خود به مراقبت، عشق و محبت خود می باشید، لازم است بگوییم، در این راه صبوری پیشه کنید، چرا که معمولا کودکان در پروسه جدایی یا از دست دادن یکی از والدین بیشترین آسیب را متحمل می شوند و ایجاد یک رابطه جدید برای آن ها تهدید کننده قلمداد می شود، در این موقعیت لازم است، صبور و مثبت اندیش باشید، تا زمان نشان دهنده شخصیت مهربان و دور اندیش و صبور شما باشد.

صرف زمان

مهم ترین اصل در کسب ویژگی های ناپدری خوب صرف زمان با فرزند خوانده است. تلاش کنید، تا جایی که برایتان مقدور می باشد، زمان بیشتری را با فرزند خوانده خود سپری کنید، تا محبت شما به یکدیگر بیشتر شود و پذیرای این نقش های جدید  که اکنون دارید، آماده شوید. همکاری برای حل تکالیف، کمک در ساخت پروژه و شرکت در رویداد های ورزشی و یا رفتن به استادیوم برای تماشای فوتبال، تمامی این مثال ها می تواند، بیانگر این موضوع باشد، که تمایل دارید، وقت بیشتری با فرزند خود بگذرانید، بدین ترتیب فرزند خوانده شما می تواند، بسیار زودتر از آنچه تصور کنید، شما را در نقش پدر جایگزین خود قبول کند و از این بابت که بخشی زیبا از زندگی او می شوید، قدردان خواهد بود.

وقت گذرانی با فرزندان از ویژگی های ناپدری خوب

  •  آرون گروپس

تعادل میان فرزندان تنی و ناتنی

بسیار مهم است، که میان فرزند تنی و ناتنی خود فرق و تبعیض قائل نشوید، فرزند ناتنی شما نیز اکنون بخشی از خانواده شما می باشد، بنابراین باید با تمام فرزندان خود به شیوه ای یکسان برخورد کنید، هیچ کودکی سزاوار این نیست، که به عنوان یک طرد شده با او رفتار شود. در ضمن زمان لازم خواهد بود، تا کودک بیاموزد، نحوه رفتار با والدین ناتنی چگونه است و این نابلدی نباید موجب تبعیض یا طرد شدن کودک از جمع خانواده شود.

دقت در نحوه تعامل شما با فرزندان بسیار حائز اهمیت می باشد، حسادت در کودکان می تواند، بسیار آسیب زا باشد، در صورت که شاهد حسادت بودید، در رفتار خود ملاحظه بیشتری داشته باشید و تلاش کنید، این امر را متوقف سازید، جهت حفظ جو خانوادگی صمیمی و شاد لازم است، با خشم خواهر و برادر ناتنی برخوردی منصفانه داشت و محتاطانه عمل کرد. هرگز به شکلی با فرزند ناتنی خود برخورد نکنید، که گمان کند لایق دوست داشته شدن نمی باشد.

جزئیات مهم برای ایجاد صفات ناپدری خوب

فعالیت مشترک داشته باشید

یکی از ویژگی های ناپدری خوب دعوت فرزند ناتنی خود به انجام فعالیت های مشترک می باشد، در صورتی که به فعالیت هایی چون شطرنج، شنا یا فوتبال علاقمند می باشید، برای شرکت در این فعالیت ها فرزند خوانده خود را نیز به همراه داشته باشید، چنین موقعیت هایی به کودک کمک می کند، تا در یابد از انجام چه فعالیت هایی لذت می برید.

در چنین مواقعی فرصتی مهیا می شود، تا برداشت بهتری از یکدیگر داشته باشید و مادر کودک نیز زمان بیشتری برای استراحت خواهد داشت، البته باید این موضوع را به خاطر داشته باشید، که کودک را به انجام فعالیتی که تمایلی به آن ندارد، مجبور نکنید.

با توجه به میزان اشتیاق شما، کودک ممکن است، به انجام این فعالیت تمایل نشان دهد، در صورتی که کودک علاقه ای به انجام چنین فعالیت هایی نداشته باشد، پس این موضوع می تواند، تنها بازتاب علاقه شما باشد و نباید کودک را به انجام کاری که متنفر است، واردار کنید، صرفا به این جهت که ثابت کنید، صمیمی هستید. در عوض باید به دنبال یافتن اشتراک باشید، تا در یک زمینه مشترک با یکدیگر همراه شوید و صمیمیت خود را عمق ببخشید.

ارتباط صحیح برقرار کنید

شرایطی ایجاد کنید، که فرزند ناتنی شما احساس کند، در دسترس هستید و هر زمان که نیاز به گفتگو باشد، زمان و تمایل کافی برای صحبت کردن با او را دارید و شنونده حرف هایش می باشید. لازم است، در این گفتگو ها ذهنیت بازی داشته باشید و برای تفاوت ها ارزش قائل شوید. این را در نظر بگیرید، که کودک پیش از حضور شما در خانواده تجربیات متفاوتی داشته است، بنابراین ترجیحات خود را بدون تندخویی و ایجاد ترس در کودک مشخص کنید و دلایل موجه خود را با آرامش ارائه دهید.

گوش شنوا بودن از ویژگی های یک ناپدری خوب

تعاملی که با فرزند ناتنی خود دارید، را با فریاد و خشونت همراه نکنید و بر روی کار های مثبتی که انجام می دهد، تمرکز کنید، تا به تکمیل ویژگی های ناپدری خوب در خود کمک کرده باشید و جوی صمیم در خانواده شاد خود ایجاد کنید. نظرات منفی خود را درباره پدر بیولوژیکی کودک برای خود نگه دارید، مگر اینکه واضحا از شما خواسته شده باشد، در صورت بیان این نظرات نیز محتاطانه صحبت کنید و با درایت باشید، زیرا خطر سریز عاطفی همیشه وجود دارد. ترجیحا از قضاوت اجتناب کنید، زیرا فرزند پروری در هر خانواده ای متفاوت می باشد.

هرگز در مقابل کودک با مادر او بحث نکنید، به ویژه در رابطه با ویژگی های منفی کودک ناتنی زیرا کودکان نسبت به هرگونه ناهماهنگی بسیار هوشمند خواهند بود، زیرا در این زمان کودک نسبت به محافظت از شخصیت خود در برابر مادر بسیار محتاط است و ممکن اس، ت تصور کند با خانواده جدید سازش و هماهنگی ندارد. بنابراین برای داشتن یک خانواده منسجم و شاد همیشه امیدوار و شکیبا باشید.

محبت خود را نشان دهید

برای برخورداری از ویژگی های ناپدری خوب باید بدانید، فرزندان همیشه به عشق و محبت والدین خود نیاز دارند و شما باید تمام خصیصه های یک پدر را برای او داشته باشید، کودکان نیاز دارند، در هر شرایطی که به وجود والدین نیاز است، در کنار آن ها باشید، علاوه بر این لازم است، در برخی مواقع والدین بهتری باشید و برای این امر نهایت تلاش خود را نشان دهید. در هر شرایطی از فرزند جدید خود حمایت کنید و هر چند وقت یک بار به فرزند ناتنی خود مجوز دهید.

مجوز دادن از ویژگی های ناپدری خوب

شنونده کودک باشید و سعی کنید، خواسته های او را درک نمایید و حدس بزنید، که چه چیزی در ذهنشان می گذرد و به دنبال چه هستند، در برخی از زمان ها شانه پدرانه خود را به کودک بسپارید، تا به راحتی گریه کند و به او بگویید، که دوستش دارید، بدین صورت آشکارا محبت خود را نشان می دهید.

سنجیده عمل کردن

یکی دیگر از ویژگی های ناپدری خوب گله نکردن از رفتار هایی که فرزند ناتنی از خود نشان می دهد، است. زمان کافی برای کودک در نظر بگیرید و در همین مدت خودتان نیز تلاش کنید. شرایط کودک را در نظر بگیرید و تلاش خود را بکنید و از زود قضاوت کردن پرهیز نمایید.

ممکن است، در ابتدا آشنایی شرایط سختی ایجاد شود و به دنبال آن با مسائل مختلفی مواجه شوید، که احتمالا برای شما نیز دشوار هستند. اما بهترین راهکار سنجیده عمل کردن می باشد، نیازی نیست برای گذر از این موانع به کودک باج دهید، تنها فراموش نکنید، شما در قبال فرزند ناتنی خود مسئول می باشید و باید نسبت به این مسئولیت ها پایبندانه عمل کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *