دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

درمان خونریزی لثه با روش های دارویی و سنتی در خانه

 • کژال کوهستانیان
 • ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

برخی از افراد گمان می کنند، بهداشت دهان و دندان تنها به سلامت دندان ها خلاصه می شود، در صورتی که این تصور درست نمی باشد. تجمع باکتری در درون یا اطراف لثه می تواند، مشکلات بسیاری چون التهاب و خونریزی لثه را به وجود آورد و منشا برخی از بیماری ها می باشد. آشنایی با روش های موثر درمان خونریزی لثه در رفع این عارضه کمک موثری خواهند بود.

خونریزی لثه یکی از مشکلات شایع دهان و دندان می باشد، که ممکن است، در نتیجه مسواک زدن غلط، بیماری های مختلف دندانی، بیماری های سیستمیک یا عوامل خارجی چون مصرف دارو های خاص روی دهد. بنابراین دلایل بسیاری برای وقوع این امر وجود دارد و برای درمان خونریزی لثه می توانید، از روش های مختلفی استفاده نمایید.

خونریزی لثه در دسته مشکلاتی قرار می گیرد، که باید جدی گرفته شود، زیرا با عدم درمان ممکن است، موجب بروز بسیاری از مشکلات، بیماری ها و یا حتی تخریب دندان شود، آشنایی با راهکار های ساده طب سنتی روشی در دسترس و مطمئن برای رفع این عارضه می باشد.

عوامل دخیل در خونریزی لثه

درمان خونریزی لثه

یکی از اصلی ترین عوامل دخیل در خونری لثه تجمع پلاک در خط لثه می باشد، که نتیجه آن ژنژیویت یا التهاب لثه است. پلاک های برداشته نشده، روی هم انباشته می شوند و به جرم دندانی بدل می شوند. با عدم درمان به موقع این عارضه ممکن است، از لثه به استخوان فک سرایت کنند و روند درمان را با سختی همراه کنند.

فراموش نکنید، خونریزی لثه و سستی آن یک عارضه جدی می باشد، که به محض مشاهده آن باید به دنبال درمان بود، چرا که خونریزی بافت لثه موجب هموار شدن راه ورود باکتری های مضر موجود دهان، به جریان خون می شود و نتیجه ای جز بروز بیماری های مختلف و تخریب دندان در انتظار فرد نخواهد بود.

یکی از رایج ترین درمان هایی که در این زمینه وجود دارد و بسیار ساده و دسترس می باشد، شستشوی دهان و غرغره کردن کردن آب نمک است. برای استفاده از این روش درمانی تنها لازم است، یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و برای مدت زمان دو دقیقه غرغره کنید، شستشوی دهان با آب نمک را در طول برای چند بار تکرار کنید، استفاده از این روش به ویژه بعد از غذا بسیار موثر خواهد بود.

علت ها

ابتدا بهتر است، نگاهی به شایع ترین علت های خونریزی لثه داشته باشیم و پس از آن به درمان خونریزی لثه بپردازیم. در بسیاری از موارد اصلی ترین علت بروز عفونت و خونریزی در لثه به مسائل مراقبت از دندان باز می گردد، در مواردی نیز بیماری هایی چون پریودنتیت و ژنژیویت باعث ایجاد حساسیت بیش از حد لثه و خونریزی و عفونت در بخش هایی از دهان می شود. از جمله دلایل رایج در خونریزی لثه باید موارد زیر را نام برد.
 • آشنایی با روش های درمان خونریزی لثهالتهاب لثه
 • مسواک زدن نادرست و محکم
 • بیماری های دهانی یا پریودنتیت
 • استعمال سیگار
 • کمبود ویتامین
 • دیابت
 • استفاده نادرست از نخ دندان

درمان دارویی

در برخی از موارد دندانپزشک استفاده از چرک خشک کن ها را برای درمان و بهبود خونریزی لثه در کوتاه ترین زمان تجویز می کند. از رایج ترین داروهای مورد استفاده در این زمینه باید به معرفی تتراسایکلین ها مانند مینوسیکلین یا داکسی سایکلین، آموکسی سیلین، کلیندامایسین، مترونیدازول، سیپروفلوکساسین و آزیترومایسین ها پرداخت که در کاهش ورم لثه نیز موثر می باشند. هرچند به علت وجود عوارض جانبی و خطر تولید باکتری های مقاوم به دارو، بیشتر آن ها تنها برای عفونت های شدید لثه توسط پزشک تجویز می شوند.

همچنین یکی از محبوب ترین دارو ها در این زمینه، که در رفع خونریزی لثه و درمان عفونت لثه نیز موثر باشد، آموکسی سیلین است، این دارو برای بهبود آبسه و عفونت لثه و دندان مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند، در نابودی باکتری و جلوگیری از پوشاندن آن ها در یک لایه محافظت شده روی لثه و دندان موثر عمل کند.

استفاده از دهانشویه

یکی از روش های موثر برای درمان خونریزی لثه استفاده از دهانشویه می باشد. دهان شویه پیشرفته دفاعی چون LISTERINE در رفع بیماری لثه برای لثه های سالم کمتر از دو هفته زمان نیاز دارد. برای استفاده از این روش درمانی باید دو بار در روز از دهانشویه استفاده کنید، تا با ایجاد یک سپر محافظ از انباشته میکروب ها و پلاک به لثه پیشگیری شود. همچنین لازم به ذکر می باشد، که آب نمک یک دهان شویه خانگی است، که در درمان عفونت لثه تاثیر گذار است و می توانید، با نسبت ۱.۳ نمک و ۲.۳ آب از آن استفاده کنید.

 • آرون گروپس

استفاده از دهانشویه برای پیشگیری از بروز خونریزی لثه

هرچند رعایت بهداشت دهان و دندان امری ضروری است، اما باید این نکته را نیز به خاطر داشته باشید، که استفاده بیش از اندازه از دهانشویه ها و خمیر دندان های صنعتی ، ممکن است مواد شیمیایی و مضر ناسازگار را وارد بدن سازد، که عوارض خطرناکی برای سلامتی انسان به همراه دارند. بنابراین این که بدانیم، خونریزی لثه چه دلیلی دارد؟ و چطور از بروز آن پیشگیری کنیم، امری بسیار مهم می باشد.

تامین ویتامین C

بیماری اسکوروی از کمبود ویتامین C ناشی می شود و عوارض بسیاری برای بدن خواهد داشت. آنمی یا کم خونی، ضعف عمومی، خونریزی زیر جلدی، ورم و خونریزی لثه، در زمره عوارض شدید کمبود ویتامین C قرار می گیرند. مصرف به اندازه خوراکی های دارای ویتامین C  و مکمل های موجود برای تامین این ویتامین بسیار ضروری می باشد.

مصرف ویتامین K

مصرف ویتامین K  در رفع خونریز بسیار موثر می باشد، زیرا این ویتامین با ایجاد لخته در محل خونریزی به ادامه این عارضه پایان می دهد، کمبود و یا مشکل در جذب این ویتامین یکی از دلایل بروز خونریزی در لثه است.

لیزر

یکی از روش های غیرجراحی برای درمان خونریزی لثه و از بین بردن عفونت، لیزر می باشد. دندانپزشک از لیزر برای دسترسی به ناحیه عفونی و لایه ضخیم باکتری استفاده می کند. لازم به ذکر می باشد، که این روش مناسب ترین راه بعد از جراحی لثه است، چرا که در این روش امکان درمان بدون بخیه یا برش با کمترین میزان ناراحتی برای بیمار امکان پذیر می باشد.

خمیر زرد چوبه

زردچوبه به طور طبیعی دارای خواص ضد التهابی و ضدعفونی کننده می باشد. استفاده از خمیر زردچوبه روی لثه ها می تواند، التهاب لثه را بهبود ببخشد و خونریزی لثه را کنترل نماید. نتایج مطالعات علمی نشان می دهد، افرادی که از این ژل ها برای مدت زمان ده دقیقه استفاده کرده اند، به بهبود تورم و کنترل خونریزی لثه خود کمک کرده اند. استفاده از خمیر زردچوبه یک درمان خانگی تورم لثه با مواد طبیعی و در دسترس می باشد، استفاده از این درمان سنتی بسیار آسان است و تاثیر مطلوبی در رفع این عارضه خواهد داشت.

پرهیز از استعمال سیگار

طبق آمار ارائه شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از از بیماری ها سیگار عامل مهمی در ابتلا به بیماری های مربوط به لثه می باشد. عدم استعمال سیگار علاوه بر ارتقا کلی سلامت بدن برای دهان و دندان نیز مفید می باشد و سلامت لثه را تا میزان قابل توجهی افزایش می دهد. پس از ترک سیگار قطعا متوجه بهبود سلامت دهان و دندان خود خواهید شد و از خونریزی لثه پیشگیری مناسبی به عمل می آید.

ترک سیگار روشی برای بهبود خونریزی لثه

استفاده از روغن

استفاده از روغن برای درمان خونریزی لثه یکی از درمان های باستانی آیورودا می باشد، که با هدف حذف باکتر از دهان انجام می شود. این عمل شامل چرخاندن انواع خاصی از روغن در دهان برای مدت زمان بیست دقیقه است. بنا به گفته طرفداران آیورودا، روغن می تواند، به حذف باکتری های دهان کمک کند، برخی از روغن ها مانند روغن نارگیل نیز دارای خاصیت ضد باکتری ذاتی می باشند. با این وجود شواهد علمی برای پشتیبانی کامل از این نظریه در دسترس نمی باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *