دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

تأثیر نوازش همسر در زندگی مشترک

  • بهجت فلاح
  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

نوازش کردن و در آغوش کشیدن همسر، یک راهکار برای نشان دادن حس تعلق همسران نسبت به یکدیگر و ابراز و عشق و محبت آن ها نسبت به هم است. این احساس به ویژه در خانم ها با ایجاد حس آرامش بیشتری همراه است. نوازش و لمس شدن از همان ابتدای تولد نیز سبب ایجاد احساس آرامش در افراد می شود. در حقیقت لمس کردن، پایه و اساس ارتباط نوزاد با دنیایی است که به تازگی به آن وارد شده و می تواند با در آغوش گرفته شدن والدینش، آرامش داشته باشد.

شاید با خودتان فکر کنید تنها نوزادان و کودکان هستند که آغوش کشیدن را دوست دارند. حتی گاهی پیش می آید که برخی از والدین زمانی که فرزندشان بزرگ تر می شود و آغوش می خواهد او را پس می زنند و می گویند تو دیگر بزرگ شده ای. در آغوش کشیدن و نوازش کردن فقط مختص دوران کودکی نیست، افراد بزرگسال نیز در هر سنی به آن نیاز دارند. در ادامه مطلب اهمیت و تأثیر نوازش همسر در زندگی زناشویی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فواید و تأثیر نوازش همسر

نوازش کردن و در آغوش گرفتن، به هر فردی احساس خوبی می دهد، مطالعات نشان می دهد که این کار روی سلامتی نیز تأثیر زیادی می گذارد. یک تحقیق در دانشگاه کارولینای شمالی صورت گرفت و در آن محققین دریافتند که در آغوش کشیدن هورمون اکسیتوسین را افزایش داده و از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

در حقیقت زمانی که زوجین ۲۰ ثانیه یکدیگر را در آغوش می گیرند و نوازش می کنند، سطح اکسیتوسین در بدن که طی تولد بچه و شیردهی آزاد می شود، افزایش پیدا می کند. کسانی که در روابط عاشقانه قرار دارند، بیشتر شاهد افزایش اکسیتوسین هستند. در ضمن سطح هورمون استرس، کورتیزول هم در خانم ها همراه با فشار خون کم می شود. یک محقق به نام دکتر کارن گورون می گوید: هر چقدر حمایت عاطفی بیشتر باشد، افزایش اکسیتوسین هم در زن و هم در مرد بیشتر می شود. اما اهمیت اکسیتوسین و اثرات محافظت کننده آن در برابر بیماری های قلبی ممکن است برای زنان بیش از مردان باشد.

دکتر کارمین گریفیت در این خصوص می گوید: دانشمندان علاقه زیادی به این موضوع نشان می دهند که احساسات مثبت برای سلامتی مفید است. این تحقیق نشان می دهد که حمایت عاطفی، مخصوصا به شکل نوازش و در آغوش کشیدن های عاشقانه تأثیر زیادی روی سلامت قلب دارد.

تأثیر نوازش همسر در روابط زناشویی

چرا لمس و نوازش کردن مهم است؟

تحقیقات مختلف نشان می دهد کودکانی که بدون نوازش عاطفی رشد می کنند مشکلات شدید رشدی دارند و نمی توانند ارتباط اجتماعی برقرار کنند. با نوازش کردن، نواحی خاصی از مغز فعال می شود، به همین خاطر روی پاسخ های فیزیولوژیک نیز اثر می گذارد. به عنوان مثال یک مطالعه گزارش کرده است اسکن های مغزی نشان می دهد لمس عاطفی قشر مغز را که مرتبط با تصمیم گیری، یادگیری و مسئول رفتارهای اجتماعی و عاطفی است فعال می کند.

  •  آرون گروپس

آزمایش های گوناگون نشان می دهند که بوسه عاشقانه به همسر، اهمیت زیادی دارد، به ویژه برای زنان، زیرا ترکیب شیمیایی موجود در بزاق هر شخص، اطلاعات بسیار مهمی در خصوص سازگاری فیزیولوژیکی آن ها به مغز منتقل می کند. تحقیقات دیگر نیز نشان می دهد، زوج هایی که شریک زندگی خود را مرتب نوازش می کنند، ضربان قلب و فشار خون کمتری دارند، این موضوع نشان می دهد که لمس عاطفی و نوازش کردن اهمیت زیادی دارد.

مطالعات نشان داده است که بوسه های عاشقانه زوج ها به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند. دانشمندان نیز گزارش می کنند زمانی که زوجین یکدیگر را نوازش می کنند و می بوسند، ۸۰ میلیون باکتری به ازای هر بوسه صمیمی ۱۰ ثانیه ای منتقل می شود. نوازش کردن برای تسکین دردهای جسمی بسیار مهم است. ماساژ درمانی راهی عالی برای تسکین انواع دردها است.

همان طور که گفته شد تأثیر نوازش کردن همسر در زندگی زناشویی بسیار زیاد است و غذای مورد نیاز جسم و مغز محسوب می شود و اگر در آن اختلال ایجاد شود، ممکن است جدایی عاطفی نیز رخ دهد.

فواید و اثرات نوازش همسر در رابطه زناشویی

نوازش همسر در زندگی مشترک چه اهمیتی دارد؟

بدون تردید نوازش همسر در زندگی مشترک اهمیت زیادی دارد. تأثیرات نوازش همسر را می توان در موارد زیر مشاهده کرد:

۱. بالا بردن توان سیستم ایمنی

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما نوازش کردن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. لمس پوست بدن، باعث فعال شدن دستگاه عصبی پاراسمپاتیک می شود، ضربان قلب را تنظیم کرده و سطح کورتیزول را کم می کند. مجموع این عوامل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

۲. صمیمیت احساسی و عاطفی

یکی از ملاک های صمیمیت، در آغوش گرفتن است. باید اجازه دهید صمیمیت در رابطه تان جریان داشته باشد. به هیچ عنوان برای نوازش کردن و در آغوش کشیدن منتظر فرصت نباشید، برخی از افراد فکر می کنند در آغوش کشیدن یک برنامه برای قبل از رابطه جنسی است. اما این تصور کاملا اشتباه است. زمانی که همسر خود را نوازش کرده و در آغوش می کشید، با این کار صمیمت احساسی و عاطفی بین شما افزایش پیدا می کند.

۲. ایجاد احساس امنیت در همسر

نخستین مزیت نوازش کردن حتی برای نوزاد در همان روزهای اول تولد ایجاد حس امنیت در اوست. انسان با در آغوش کشیده شدن به شکل غریزی از همان روزهای اول تولد احساس امنیت می کند. این احساس امنیت تا بزرگسالی و حتی پیری نیز ادامه دارد. شما با نوازش کردن و در آغوش گرفتن همسر خود به شکل تکاملی و ناخودآگاه در او حس امنیت ایجاد می کنید. کسانی که ابراز محبت و علاقه شان را با در آغوش کشیدن و نوازش کردن نشان می دهند، به این امنیت از طرف شما نیاز دارند.

تأثیر باور نکردنی نوازش روی مغز

۴. فرصتی برای بیان احساسات

چه خوب است اگر برای بیان احساسات یکدیگر را در آغوش بگیرید. همسر خود را نوازش کنید و با او حرف بزنید. مطالعات و تحقیقات بسیاری در این خصوص صورت گرفته که نشان می دهد در این حالت بیان احساسات برای شما هم ساده تر است و هم طرف مقابل احساسات شما را بیشتر درک می کند. هم آغوشی و نوازش و در عین حال بیان احساسات گوناگون شما را از لحاظ عاطفی به یکدیگر دلبسته تر و وابسته تر می کند. در آغوش کشیدن تنها برای ابراز علاقه و بیان احساسات مثبت نیست، حتی زمانی که احساسات منفی به سمت شما هجوم آورده اند، هم می توانید همسر خود را نوازش کنید و از حال خود برای او بگویید، سپس متوجه می شوید که او در مقابل شما کمتر جبهه گیری خواهد داشت.

۵. آمادگی برای رابطه جنسی رمانتیک

کلید اصلی معاشقه، نوازش کردن و در آغوش کشیدن یکدیگر است. برای اینکه یک رابطه جنسی رمانتیک و سالم داشته باشید باید یکدیگر را در آغوش بگیرید. هم آغوشی پیش از رابطه جنسی به ویژه برای زنان اهمیت زیادی دارد و آن ها را برای برقراری رابطه جنسی آماده کرده و باعث به ارگاسم رسیدن آن ها می شود.

۶. ترشح هورمون های آرامش بخش و شادی بخش

مطالعات زیادی نشان می دهد که نوازش کردن و در آغوش کشیدن سبب ترشح هورمون های دوپامین، سروتونین و اکسی توسین می شود. اکسی توسین یک هورمون مفید است که سبب ایجاد آرامش و دلگرمی می شود. سروتونین نیز هورمون مهمی است که در درمان افسردگی نقش دارد و بیشتر قرص های ضد افسردگی سبب ترشح سرتونین در مغز می شوند. از سوی دیگر دوپامین نیز هورمون انرژی دهنده و شادی بخش است که با ترشح آن، حس خوشایندی خواهید داشت.

اثرات نوازش همسر در زندگی زناشویی

۷. یک فرصت مناسب برای بخشش

اگر رفتاری داشته اید که لازم است بابت آن از همسر خود عذرخواهی کنید حتما او را نوازش کنید. البته به یاد داشته باشید این کار معمولا زمانی جواب می دهد که طرف مقابل آنقدر از دست شما عصبانی نباشد که نتواند آغوش گرم شما را بپذیرد. می توانید این کار را زمانی که کمی آرام تر است انجام دهید و بعد بابت رفتار خود از او عذرخواهی کنید.

۸. کاهش عصبانیت و خشم

همان طور که اشاره کردیم در آغوش کشیدن باعث ترشح هورمون هایی نظیر سروتونین و اکسی توسین شده و هورمون کورتیزول را کاهش می دهد، به همین خاطر عصبانیت و خشم را نیز کاهش خواهد داد. یکی از فواید بغل کردن این است که سبب فرو خوردن خشم و عصبانیت می شود، مثل کودکی که در حال پرخاشگری و گریه است و زمانی که او را در آغوش می گیرید، آرام می شود.

۹. کمک به اعتماد به نفس همسر

زمانی که شما همسر خود را در آغوش می کشید و نوازش می کنید، علاوه بر حس صمیمیت و آرامشی که با شما دارد، حس می کند که شما او را دوست دارید، در آغوشش آرام می شوید و از بودن او احساس دلگرمی و رضایت دارید. احساسات به ظاهر ساده به معنای اعتماد به نفس هستند که به راحتی و با یک آغوش ساده می توانید آن را بپردازید. علاوه بر این نوازش کردن و در آغوش کشیدن همسرتان به نوعی به او حس تعلق می دهد، کسانی که بدانند دوست داشته می شوند و کسانی هستند که آن ها را تأیید می کند، اعتماد به نفس زیادی پیدا می کنند.

۱۰. ضد افسردگی و اضطراب

مطالعات نشان می دهد زمان اضطراب و استرس، یک آغوش گرم موجب کاهش هورمون کورتیزول در بدن می شود. هورمون استرس را کورتیزول می نامند. وجود این هورمون حتی زمانی که اضطراب و استرس هم نداشته باشید، مضطرب و نگران تان می کند. از سوی دیگر نوازش کردن سبب ایجاد ترشح دوپامین و سروتونین می شود و هر دو هورمون های ضد افسردگی هستند. مراجعینی که همسرشان دچار افسردگی است و اضطراب دارد، بهتر است کنار او بمانند و با نوازش کردن و در آغوش کشیدن همسر خود را آرام کنند.

تأثیر نوازش همسر در زندگی زناشویی

۱۱. کاهش فشار خون

نوازش کردن یک اثر آرام بخش است که فشار خون را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد در آغوش گرفتن، سیستولیک و دیاستولیک را پایین می آورد. فشار خون بالا با سکته مغزی و بیماری قلبی در ارتباط است، به همین خاطر اگر نوازش به شکل منظم انجام شود، به درمان فشار خون بالا کمک می کند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *