دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

معرفی انواع کود برای درخت هلو

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

همانطور که می دانید پرورش درختان هلو نیازمند به تغذیه و رعایت اصول کوددهی است که ما در این مطلب سعی داریم به بیان انواع کود برای درخت هلو و دستورالعمل استفاده از آن ها بپردازیم با ما همراه باشید.

به طور کلی اغلب کشاورزان عقیده دارند که کود های دامی میزان گلدهی و باروری درختان را به حداکثر خواهد رساند اما کارشناسان این عقیده را صحیح نمی دانند و توصیه می کنند در مورد کود دهی برای درخت هلو تمام ایده های سنتی را بگذارید. برای رسیدن به بهترین عملکرد درختان خود نیاز به برنامه ریزی مدرن و تغذیه مدرن دارید که بایستی آن ها را دنبال کنید.

آشنایی با بهترین کود برای درخت هلو

بهتر است بدانید که استفاده از کود برای درختان هلو در واقع این امکان را برای باغبان ها و کشاورزان فراهم می کند تا در طول فصول و زمان میوه دهی محصولات فراوانی را از درختان خود دریافت نمایند. همچنین با استفاده از کود های مغذی شاهد رشد سالم و خوب محصولات خود خواهند بود.

آشنایی با بهترین کود برای درخت هلو

توجه داشته باشید که امروزه پارامتر های مختلفی در انتخاب کود تقویتی برای افزایش باردهی درختان هلو موثر هستند که از رایج ترین آن ها می توان به رشد سالم، سن و همچنین نحوه آبیاری اشاره نمود. با توجه به سن درخت کشاورزان بایستی از کود هایی استفاده کنند که به میزانی مطلوب نیتروژن مورد نیاز را برای رشد سالم درخت فراهم نمایند.

لازم است بدانید که اغلب درختان میوه به ویژه درخت هلو در طول سال های اولیه کشت نیاز اساسی به نیتروژن دارند و به همین خاطر اگر این ماده به میزان لازم در خاک بستر آن ها وجود نداشته باشد رشد خوبی را از درختان خود شاهد نخواهید بود.

علاوه بر این وجود مواد دیگری ماند پتاسیم و منیزیم در خاک درختان هلو بسیار بر روی افزایش میوه دهی درختان تاثیر می گذارد به همین خاطر اگر کشاورزان از کود تقویتی مناسب حاوی این موادمغذی استفاده کنند درختان آن ها میوه و ثمره خوبی خواهند داد.

البته لازم به ذکر است که کشاورزان باید کود های مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند زیرا برخی نهال های میوه در برابر عوامل محیطی مختلف که روی رشد و سلامت آن ها تاثیر خواهند داشت، مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. به همین خاطر کارشناسان توصیه دارند برای خرید نهال و کود از فروشگاه های معتبر و مورد اطمینان استفاده کنید.

  •  آرون گروپس

تغذیه درختان هلو با کود غنی

انواع کودهای ایده آل برای درختان هلو:

بهتر است بدانید که دو نوع کود شیمیایی و کود تقویتی برای رشد و محصول دهی بیشتر درختان هلو مناسب هستند که در ادامه سعی کرده ایم به بیان خصوصیات و طرز استفاده آن ها بپردازیم:

  • کود های شیمیایی:

به طور کلی تفاوت کود های شیمیایی با کود های تقویتی آلی درخت هلو در این است که در این نوع کود تامین مواد مغذی مورد نیاز درختان هلو به صورت مصنوعی انجام می شود. علاوه بر این کشاورزان و باغبان ها برای انتخاب کود های شیمیایی بایستی نوع و نسبت مناسبی از این کود را با توجه به شرایطی که درخت در آن کشت شده در نظر بگیرید.

  • کود های آلی:

به صراحت می توان گفت که در مقایسه با کود های NPK، کود های آلی پرکاربرد ترین کود تقویتی درختان هلو محسوب می شوند. در این مدل کود ها مواد مغذی مورد نیاز درخت هلو برای رشد سالم و میوه دهی مناسب به میزان مطلوبی یافت می شود و از جمله مهم ترین آن ها می توان به چالکود، کود مرغی، کود اوره و کود گوگرد اشاره کرد.

ویژگی های کود آلی

در مورد چالکود می توان گفت که استفاده از آن در طول فصول پاییز و زمستان بر روی روند میوه دهی و بهبود راندمان درختان هلو در فصول آینده تاثیر زیادی خواهد داشت. همچنین کود مرغی نیز موجب افزایش کیفیت میوه های درخت هلو شده و دو کود دیگر یعنی اوره و گوگرد به ترتیب به رشد بهتر و حفظ سلامت درخت در اثر حمله آفات کمک خواهند کرد.

توجه داشته باشید که هر کدام از انواع کود های تقویتی درخت هلو دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند و کشاورزان برای اضافه کردن این کود ها به درختان هلو بایستی پارامتر های مختلفی از جمله سن، شرایط محیطی و آب و هوایی را در نظر بگیرند تا در پایان درختانی سالم تر و پربارتر داشته باشند.

اغلب با اضافه نمودن این کود ها این احتمال وجود خواهد داشت که کشاورزان علائم ناگهانی خشک شدن را روی درختان خود مشاهده کنند که به همین خاطر بایستی تمام علت های خشک شدن ناگهانی درختان را بدانند تا در سریع ترین زمان ممکن است برای درمان آن اقدام نمایند.

کود های شیمیای برای درخت هلو

زمان مناسب برای استفاده از کود:

همانطور که می دانید اغلب درختان میوه در اثر کمبود مواد مغذی در خاک علائمی مانند خشک و پوسیده شدن برگ ها را از خود نشان می دهند و به همین خاطر کشاورزان چنانچه این علائم را روی درختان خود مشاهده کردند بایستی از کود های شیمیایی و تقویتی برای جلوگیری از پیشرفت این علائم و آسیب دیدن درختان استفاده کنند.

علاوه بر این درختان هلو به میزانی قابل توجه از مواد مغذی در فصول میوه دهی و رویش استفاده می کنند که به همین خاطر بهترین زمان برای استفاده از آن ها، چنین زمانی خواهد بود.

بارور ساختن درختان هلو با کوددهی:

توجه داشته باشید کود ایده آل بایستی تعادل میان سه ماده مغذی اساسی از جمله فسفر، نیتروژن و پتاسیم را حفظ نماید یعنی این مواد به نسبت ۱۰-۱۰-۱۰ در این کود موجود باشند. توصیه می شود که هنگام کوددهی درختان هلو، کود را نزدیک به تنه درخت نپاشید زیرا این اقدام می تواند باعث آسیب به ریشه های درخت و در نهایت عدم دریافت مواد مغذی توسط ریشه شود.

زمان مناسب برای استفاده از کود

بهتر است کود را در فاصل ۸ ل ۱۲ اینچ از تنه درخت بریزید تا اعتدال کوددهی حفظ شده و از آسیب به درختان هلو نیز جلوگیری شود. به همین خاطر از نظر کارشناسان رعایت این فاصله بسیار حیاتی خواهد بود.

برای استفاده از کود برای درختان در ابتدا استفاده از نیمی از یک فنجان برای هر درخت کافی بوده و در طول یک سال می توانید مقدار آن را به یک فنجان افزایش دهید تا زمانی که درختان به سن پنج سالگی برسند. به صراحت می توان گفت که یک درخت هلو بزرگ در هر دوره کوددهی به تنها ۵ پوند کود نیاز خواهد داشت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *