دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

خواص زیتون کالاماتا و مزایا مصرف مروارید سیاه دریای مدیترانه

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

خاستگاه اصلی زیتون کالاماتا یونان است، این نوع از زیتون تنها در جنوب یونان و در شبه جزیره کالاناتا رشد می کنند و منشا رشد حفاظت شده می باشد. از ویژگی های بارز آن نیز باید به بادامی، نرم و پر بودن این زیتون های گوشتی و بنفش تیره اشاره کرد، این خواص زیتون کالاماتا است، که موجب ارزشمند شدن این خوراکی می شود.

زیتون کالاماتا مروارید سیاه دریای مدیترانه است، نوعی زیتون یونانی که با ویژگی های خاص خود یعنی طعم غنی، رنگ تیره و بافت گوشتی از سایر زیتون ها تمایز یافته است. می توان از این نوع زیتون به عنوان یک منبع سرشار از مواد مغذی و ضروری برای بدن نیز نام برد، زیرا خواص زیتون کالاماتا برای سلامتی بسیار می باشد، آشنایی با این خواص راهی است، تا هوشمندانه از این خوراکی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

زیتون های کالاماتا با نام علمی « Olea Europaea» نوع منحصر به فردی از زیتون می باشند و در شهر کوچک کالاماتا در جنوب پلوپونز یونان رشد می کنند.

آشنایی با خواص زیتون کالاماتا

خواص زیتون کالاماتا

آب و هوای مدیترانه موجب شده است، تا یونان سرای انواع زیتون باشد، ویژگی های آب و هوایی محلی و منطقه ای و شرایط خاک باعث خلق انواع جدیدی از زیتون در یونان شده است و وجود زیتون های متفاوت یونانی را مدیون این تفاوت ها می باشیم.

امروز بیشتر از شصت نوع زیتون موجود می باشد، که هر کدام از آن ها دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند و ویژگی های خاص به خود را دارند. انواع زیتون نه تنها در اندازه و رنگ و شکل، بلکه در ترکیبات تشکیل دهنده نیز متفاوت هستند و همین امر موجب پدیدار شدن، طعمی متفاوت می شود.

زیتون بادامی شکل و به رنگ بنفش قهوه ای از نشانه های زیتون کالاماتا می باشد، که در شبه جزیره پلوپونز در جنوب یونان رشد می کند و برای هزاران سال مورد استفاده مردم قرار گرفته است، درختان زیتون با دریافت نور شگفت انگیز یونان رشد و نمو خود را طی می کنند و دارای برگ های بزرگتری نسبت به سایر درختان زیتون در کشور و سراسر جهان می شوند. لازم به ذکر می باشد، تنها در صورتی به میوه های این واریته نام زیتون کالاماتا تعلق می گیرد، که واقعا در همین منطقه رشد کرده باشند.

همانطور که می دانید، از فشرده سازی زیتون، روغن زیتون حاصل می شود، که دارای خواص زیتون می باشد، برای استفاده از روغن زیتون بهتر است، میزان کالری روغن زیتون و کالری زیتون های مختلف و میزان مواد مغذی در زیتون سبز را بشناسید.

  •  آرون گروپس

خاصیت آنتی اکسیدانی

یکی از خواص زیتون کالاماتا برخورداری از طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها به ویژه پلی فنل ها می باشد، که به مقابله با رادیکال های آزاد می پردازد و این موضوع در کاهش ابتلا به بیماری های مزمن و خطرناک تاثیر گذار می باشد. اولئوروپین و هیدروکسی تیروزول دو نوع اصلی پلی فنل های موجود در این زیتون می باشند.

استفاده از زیتون کالاماتا در رژیم غذایی برای سلامتی

اولئوروپین تقریبا هشتاد درصد کل فنل موجود در زیتون خام را تشکیل می دهد و طعم تلخ زیتون از آن ناشی می شود و در طول فرایند تعدیل طعم بیشتر آن به هیدروکسی تیروزول و تیروزول بدل می شود. این دو پلی فنل دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشند، بنابراین می توانند، به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و پیشگیری از آسیب DNA ناشی از سرطان کمک کنند.

تقویت سیستم ایمنی

می توان گفت وجود این خاصیت در زیتون کالاماتا را مدیون وجود آنتی اکسیدان ها می باشیم، ویتامین C و ویتامین A در کنار سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی چون فیتون ها در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند. اآتی اکسیدان ها و ترکیبات وابسته با رادیکال های آزاد مقابله می کنند و با تثبیت آن ها از ایجاد صدمات اکسیداتیو به سلول های ما از جمله گلبول های سفید خون که ستون فقرات سیستم ایمنی بدن می باشند، پیشگیری می کنند.

بنابراین از سیستم ایمنی در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می شود و سیستم ایمنی تقویت شده و می تواند، در برابر بسیاری از بیماری ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و زمان هایی که در معرض ابتلا به میکروب های ایجاد کننده بیماری مانند ویروس و باکتری قرار می گیریم، خطر ایجاد سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه و تب به شکل خودکار کاهش یابد.

ضد میکروب و ویروس

اولئوروپین دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی می باشد و می تواند، به مقابله با بعضی از باکتری ها و ویروس های معروف چون هرپس و روتا بپردازد، چنین خاصیتی در زیتون کالاماتا می تواند، در افزایش سلامتی انسان مفید واقع شود. سایر خواص زیتون کالاماتا بهبود سلامت پوست و تحریک متابولیسم و کمک به لاغری می باشد.

افزایش اطلاعات پیرامون خاصیت های زیتون کالاماتا

سلامت قلب

اسید اولئیک موجود در زیتون کالاما موجب شده است، تا این زیتون از خواص مفیدی برای قلب برخوردار شود و بتواند در کاهش التهاب مربوط به چاقی، پیشگیری از آترواسکلروز به دلیل تجمع پلاک در عروق خونی، کاهش ریسک ابتلا به فشار خون بالا و سکته مغزی و پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی موثر عمل کند.

از آنجایی که اسید اولئیک سرعت اکسیداسیون بالایی دارد، معمولا به صورت چربی در بدن ذخیره نمی شود و در عوض منجر به تولید انرژی می شود. خاصیت آنتی اکسیدانی زیتون کالاماتا تاثیر بسزایی در محافظت از سلامت قلب دارد. همچنین دو ماده اولئوروپین و هیدروکسی تیزول موجود در این زیتون نیز منجر به کاهش کلسترول و فشار خون می شوند و از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کنند.

بهبود گردش خون

سیستم گردش خون نقشی کلیدی در سلامت انسان دارد، چرا که با تغذیه مناسب سلول ها و بافت ها علاوه بر ارتقا سلامت اندام های حیاتی چون کبد و کلیه، به جمع آوری مواد دفعی سلولی نیز کمک می شود و در نهایت سلامت کلی افزایش پیدا می کند، بهبود گردش خون یک خاصیت زیتون کالاماتا می باشد، که تاثیری عمیق بر سلامتی دارد.

پیشگیری از آسیب سلول های عصبی

تاثیر منفی رادیکال های آزاد سرمنشاء بیماری های مختلفی می باشد، که آلزایمر و پارکینسون از جمله این بیماری ها هستند و باعث تخریب سلول های مغزی می شوند. آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در خنثی سازی رادیکال های آزاد بر عهده دارند و زیتون کالاماتا یک منبع آنتی اکسیدانی غنی شمرده می شود، که مصرف آن می تواند، در پیشگیری از آسیب سلول های عصبی مفید واقع شود.

خواص زیتون کالاماتا برای بهبود گردش خون

پلی فنل اولئوروپین موجود در این زیتون یک محافظت کننده عصبی مهم می باشد، که در کاهش سلول های مغزی مرتبط با بیماری پارکینسون موثر است و از تجمع پلاک آمیلوز در بیماری آلزایمر موثر عمل می کند.

ضد سرطانی

از دیگر خواص زیتون کالاماتا باید به تاثیر ضد سرطانی آن اشاره کرد، وجود این خاصیت در زیتون کالاماتا بسیار ارزشمند می باشد. اسید اولئیک و آنتی اکسیدان های موجود در این زیتون در کاهش ریسک ابتلا به برخی از سرطان ها موثر هستند. اسید اولئیک ممکن است، با تاثیر بر روی بیان گیرنده انسانی فاکتور رشد اپیدرمی ۲ «HER2» از تبدیل سلول های سالم به سلول های سرطانی پیشگیری کند و دو پلی فنل اولئوروپین و هیدروکسی تیروزول نیز فعالیت ضد توموری دارند، که رشد و گسترش سلول های سرطانی را کاهش می دهند و آن ها را از بین می برند.

این دو آنتی اکسیدان برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست، سینه، روده بزرگ و ریه مفید می باشند. همچنین به نظر می رسد، اولئوروپین اثر سمی داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین روی سلول های سالم را کاهش می دهد، بدون این که روی اثر ضد سرطانی آن تاثیر منفی بگذارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *