دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

فواید ورزش تکواندو برای کودکان

  • کژال کوهستانیان
  • ۹ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

ورزش و تمرین در هر سنی مفید واقع می شود و همواره بر آن تاکید می شود، هرچند شروع آن در کودکی که بچه ها در حال رشد می باشند، بهتر و مناسب تر است. تکواندو برای کودکان با فواید ارزشمند اخلاقی و جسمانی بسیاری همراه است و آن ها را از لحاظ فعالیت های تیمی منسجم می کند و نظم و انضباط می آموزد.

تکواندو یکی از هنر های رزمی می باشد، که منشا آن به کره باز می گردد، رکن اصلی این ورزش استفاده از دست ها و پا ها برای حمله به دشمن و دفاع از خود می باشد. در برخی از تکنیک ها نیز از نوک انگشتان، آرنج یا زانو برای ضربه زدن به حریف استفاده می شود. یادگیری تکواندو برای کودکان بسیار لذت بخش می باشد و محبوبیت بسیاری دارد، بررسی فواید این ورزش رزمی برای کودکان راهی است، تا اهمیت شروع این ورزش از کودکی برای والدین روشن شود.

هنر های رزمی در سلامت جسمی و روحی کودکان بسیار تاثیر گذار می باشد، چنین ورزش هایی کمک می کند، تا علاوه بر کسب مهارت دفاع شخصی با انجام تمرین های هوازی بدن عضلانی و متعادل رشد کند و حضور در کلاس های یادگیری اعتماد به نفس، احترام و نظم را به کودکان می آموزد.

افزایش قدرت بدنی با ورزش تکواندو

تکواندو برای کودکان

فعالیت فیزیکی در کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد، از مهم ترین تاثیرات ورزش در کودکان باید به کاهش اضافه وزن و چاقی اشاره کرد، علاوه بر این با کمک به افزایش قدرت در ماهیچه ها و استخوان ها برای رشد بهتر کودکان مفید است و حتی می تواند، در افزایش تمرکز کودک و بهبود یادگیری تحصیلی نیز موثر باشد.

ورزش را باید بخشی حیاتی و ضروری در رشد کودک دانست، ورزش زیر بنای زندگی سالم می باشد و سلامتی بر مبنای پیروی از ورزش شکل می گیرد، همچنین ورزش تاثیرات قابل توجهی در جسم و ذهن کودک دارد. با آغاز ورزش در سنین پایین فواید بیشماری نصیب کودکان می شود، که تاثیرات آن در  تمام مراحل زندگی قابل ملاحظه خواهد بود.

سن شروع ورزش

بنا به نظر کارشناسان مناسب ترین سن برای شروع ورزش در کودکان شش سالگی می باشد. در شش سالگی یک کودک باید به شکل ایده آل قدرت و کنترل عضلانی کافی جهت استفاده از تکنیک های گوناگون رزمی چون مشت، لگد و غیره را داشته باشد.

هرچند موسساتی برای آموزش هنر های رزمی به کودکان کوچکتر نیز وجود دارد و در این مراکز آموزش های رزمی بیشتر بر پایه سرگرمی ارائه می شود، تا آموزش سازماندهی شده و برنامه ها در فرم مبتنی به بازی خواهند بود، کلاس های تکواندو برای کودکانی که در پیش دبستانی هستند، نیز با هدف تمرکز بر توسعه مهارت هایی چون هماهنگی دست و چشم و بهبود دامنه توجه دنبال می شوند.

تقویت عزت نفس

هیچ عاملی به اندازه شکستن یک تخته با ضربه مشت یا پا نمی تواند، در تقویت عزت نفس کودک مفید باشد، زیرا دقیقا بعد از این عمل مورد تشویق و توجه بزرگتر ها قرار می گیرد و به این نکته پی می برد، که در زندگی خود با دیگران رقابت نمی کند، بلکه یاد میگیرد حریف اصلی او در زندگی خودش می باشد و باور می کند، با تلاش می تواند، به هر خواسته ای برسد.

کسب مهارت های اجتماعی

با شرکت در کلاس های یادگیری تکواندو کودکان در اجتماع همسالان خود با علاقه مشترک قرار می گیرند و مهارت های خود را پیرامون برقراری ارتباط و تعامل محک می زنند و با افراد و دوستان جدید آشنا می شوند، از آنجایی که همه آن ها یک پروژه مشترک را دنبال می کنند، برقراری ارتباط حتی برای کودکان خجالتی و کم رو آسان خواهد بود.

  •  آرون گروپس

کسب مهارت های اجتماعی با شرکت در کلاس های ورزش تکواندو

شرکت در کلاس های تکواندو کمک می کند، تا کودکان نحوه تعامل صحیح با همسالان خود را بیاموزند و با شروع در یک سطح و طی کردن فرایند یادگیری یکسان آسانتر از سایر شرایط می توانند، به برقراری ارتباط با دوستان خود بپردازند. همچنین شرکت در این کلاس ها می تواند، نوعی آموزش مهارت دوست یابی به کودکان نیز تلقی شود.

تناسب اندام

تناسب اندام از سه بخش مختلف تشکیل می شود، که شامل قدرت، انعطاف پذیری و استقامت است. در یک کلاس معمولی تکواندو تمریناتی مانند مشت زنی، لگد زدن دینامیک، تمرین با مانع و تمرینات تقویت کننده بخش مرکزی بدن مانند دراز و نشست، شنا و کشش وجود دارد.

با انجام چنین فعالیت هایی که در تکواندو برای کودکان وجود دارد، آن ها می توانند، قدرت بیشتری کسب کنند، همچنین این فعالیت ها برای کودکان کوچکتر کمک می کند، تا در ضمن یادگیری و تمرین فرم های دفاع و حمله به مهارت های حرکتی و کنترل بدنی بهتر خواهند رسید.

از فواید دیگر ورزش های رزمی برای کودکان باید به کاهش وقت گذرانی کودکان در مقابل تلویزیون و کامپیوتر اشاره کرد، با شرکت در کلاس های رزمی کودکان به فعالیت بیشتر ترغیب می شوند و از وقت گذرانی بیش از اندازه آن ها در مقابل مانیتور های دیجیتالی کاسته می شود و سبک زندگی بی تحرکی کودک متحول می شود.

انضباط و کنترل شخصی

تکواندو به جهت آموزش فرم ها و ضربات دشواری که به تمرکز، تمرین و از خود گذشتگی نیاز دارد، در راستای یادگیری مناسب و تسلط بر خود، انضباط و کنترل شخصی را به کودک آموزش می دهد. چنین آموزشی می تواند، در تمام برهه های رشد کودک تاثیر گذار باشد. همچنین پیشنها می شود، با مهارت های انضباطی در کودکان آشنا شوید، تا بتوانید این اصل مهم را در زندگی کودک خود نهادینه کنید.

توانایی پذیرش شکست

امروزه افراد فارغ از اینکه چه کاری انجام داده یا نداده اند، مورد تشویق قرار می گیرند، بنابراین یادگیری شکست را باید یک آموزش مهم قلمداد کرد، هرچند شکست اصلاح سخت گیرانه ای می باشد و بهتر است، اینطور بیان شود، که قرار گرفتن در مقامی غیر از مقام اول را می آموزند، برای مثال کسب رتبه دوم در مسابقه تکواندو به جای رتبه اول. بدین ترتیب کودکان می توانند، با مربی خود در مورد کار های که باید انجام دهند، تا به بهبود و ارتقا مهارت های خود کمک کرده باشند، صحبت می کنند.

هدف گذاری

یادگیری هدف گذاری یکی از ارزشمند ترین آموزش ها برای کودکان می باشد، باید به عنوان یک فایده مهم تکواندو برای کودکان به یادگیری این اصل اشاره کرد. زیرا در تکواندو در همان ابتدای کار آموزش این اصل مورد توجه قرار می گیرد. اولین هدف بزرگ در این رشته کسب کمربند مشکی و در ادامه هدف های کوچکتر برای دریافت کمربند های دیگر می باشد.
چنین اصولی می تواند، عادت مهم هدف گذاری را در کودک بنا نهد و راهی باشد، تا کودکان سخت کوشی و ازخودگذشتگی را سرلوحه خود در زندگی قرار دهد.

کار گروهی

در طی کسب مهارت در کلاس های تکواندو از اسپارینگ تا شکستن تخته و کسب کمربند های مختلف کودک شما کار های گروهی بسیاری را باید پشت سر بگذارد. کودکان با شرکت در این کلاس رزمی به شکلی مستمر در حال فعالیت برای یادگیری فرم ها و تکنیک های جدید می باشند، تا مهارت های مهم کار گروهی که یک فاکتور مهم در موفقیت می باشد، را به خوبی بیاموزند.

بهبود تمرکز در کودکان با یادگیری ورزش تکواندو

تمرکز

حواس پرتی و عدم تمرکز یکی از مهم ترین مشکلاتی که می تواند، مخصوصا در دوران تحصیل موجب بروز مشکلات عدیده شود. کودکان برای یادگیری تکواندو باید محیط بیرون را فراموش و با ایجاد تمرکز به کسب مهارت های جدید بپردازند. تمرین تمرکز و مدیتیشن نقش بسزایی در تکواندو ایفا می کنند و به همین جهت به آموزش تمرکز و مدیتیشن در این ورزش پرداخته می شود.

سرگرمی سالم

تکواندو برای کودکان یکی از بهترین سرگرمی ها می باشد. در صورتی که کودکان با فعالیت خاصی درگیر باشند، بهتر و سریعتر یاد می گیرند، بنابراین برنامه تکواندو مسئولیت ها و سنت های هنر را با چالش ها، بازی ها و رویداد های متمرکز اجتماعی متعادل می کند، تا یادگیری را در کودکان افزایش دهد. چنین اموری موجب می شود، تا ورزش تکواندو به یک سرگرمی مفید با فواید بسیار برای سلامت روح و جسم کودک بدل شود.

احترام گذاشتن

در یک کلاس رزمی معمولی شروع فعالیت، با تعظیم کودکان در مقابل استاد شروع می شود و به پایان می رسد، چنین اصلی به کودکان احترام گذاشتن را آموزش می دهد و موجب می شود، تا کودکان فروتنی را بیاموزند، احترام به دیگران را یک اصل بدانند و با سایرین رفتاری برابر و محترمانه داشته باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *