دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

نگاهی به غذاهای ممنوعه برای سگ ها

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۷ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

در واقع حیوانات خانگی از جمله سگ ها ممکن است با مصرف برخی از مواد غذایی دچار بیماری شوند و اثرات جبران ناپذیری بر آن ها تحمیل شود. در این شرایط شما با دانستن غذاهای ممنوعه برای سگ می توانید از بروز این مشکلات پیشگیری نمایید با ما همراه باشید.

به طور کلی سگ های خانگی و غیر خانگی دوست داشتنی ترین حیوانات به شمار می آیند که تغذیه آن ها بایستی همیشه مورد تایید قرار بگیرد و صاحبان بایستی استفاده از غذاهای ممنوعه برای سگ هایشان را کنار بگذارند.

آشنایی با غذاهای ممنوعه برای سگ

سگ ها در واقع از نخستین جانورانی هستند که توسط انسان ها اهلی شده و در کنار ان ها زندگی می کنند. سگ ها را می توان از وفادار ترین موجودات روی کره زمین دانست که به صاحبان خود علاقه بسیار دارند و حتی در خیلی از موارد نقش محافظ را بر عهده می گیرند.

انواع غذاهای ممنوعه برای سگ

همانطور که می دانید سگ ها نیز مانند هر موجود زنده دیگری بایستی برنامه تغذیه ای خاص خود را داشته باشند و دانستن این نیاز ها از تمامی جهات الزامی خواهد بود.  به عبارتی اگر قرار است سگ یا توله سگی در کنار شما زندگی و رشد کند و از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشد قطعا شما در برابر سلامتی او مسئول خواهید بود و نباید هز غذا و خوراکی را در دسترس او بگذارید.

جالب است بدانید که لیستی کامل و بلند بالایی از غذاهای ممنوعه برای سگ وجود دارد که شاید شما نیز تا به امروز نمی دانستید. امروزه برخی از افراد به بهانه سرگرم کردن و ایجاد محبت و علاقه سگ به صاحب خود از مواد غذایی مضر و خطرناکی به جای غذای تشویقی استفاده می کنند که ممکن است در کوتاه مدت و همچنین در بلند مدت سلامت سگ را با مشکل مواجه نماید.

در ادامه به بیان لیستی از غذاهای ممنوعه برای سگ ها پرداخته ایم:

تاثیر غذاها بر گوارش حیوانات خانگی

  •  آرون گروپس

شکلات از غذاهای ممنوعه برای سگ:

از اولین غذای ممنوع برای سگ می توان به شکلات اشاره کرد. این خوراکی خوشمزه حاوی مقداری آلکالوئیدی به نام تئوپرومین می باشد که اثرات محرک مشابه کافئین دارد. با وجود اینکه بدن انسان می تواند به راحتی تئوپرومین را به سرعت هضم نماید و تبدیل به انرژی نمایند، بدن بسیاری از حیوانات مانند سگ، گربه، خرگوش و پرندگان از این توانایی برخوردار نیست.

دقت داشته باشید که مصرف شکلات در صورتی که حتی مقدار کمی باشد نیز می تواند موجب مسمومیت شود. چنانچه فکر کردید سگ تان مقداری شکلات خورده بایستی سریعا با یک کلینیک دامپزشکی اورژانس در شهر خود تماس بگیرید.

همچنین به یاد داشته باشید که اغلب داخل خانه های ایرانی شکلات و یا آب نبات وجود دارد به همین خاطر بهتر است آن ها را دور از دسترس حیوانات خانگی خود قرار دهید و فراموش نکنید که به افراد دیگر منزل نیز انجام این کار را یادآوری نمایید.

مضرات شکلات برای سگ ها

پیاز، سیر و تره فرنگی:

یکی دیگر از غذاهای ممنوعه سیر، پیاز و تره فرنگی است. این ها گروهی از سبزیجات به نام آلیوم هستند که حتی مصرف اندک آن ها توسط حیوان چه به صورت خام و چه به صورت پخته موجب بروز مسمومیت بسیار شدید در سگ خواهد شد.

در واقع آلیوم ها حاوی سمومی به نام دی سولفید و تیوسولفینات می باشند که موجب آسیب به گلبول های قرمز خواهد شد. لازم به ذکر است که این مسمومیت در میان سگ ها متفاوت می باشد به گونه ای که برخی از سگ ها نسبت به سیر و پیاز حساسیت بیشتری خواهند داشت.

غذاها و نوشیدنی های شیرین:

به هیچ وجه قند های فرآوری شده به سگ ها ندهید زیرا همانطور که قند زیاد در انسان موجب بروز افزایش وزن، پوسیدگی دندان و یا حتی دیابت می شود در سگ ها نیز همین مشکلات وجود دارند بنابراین از دادن کلوچه، کیک، نوشابه و یا ماده غذایی سرشار از قند های فرآوری شده خودداری نمایید.

مضرات نوشیدنی بای گوترش سگ ها

شیرین کننده های مصنوعی:

یکی دیگر از غذاهای ممنوعه برای سگ ها، غذاهایی هستند که در درون آن ها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده شده است. در انسان ها و سگ ها، سطح قند خون با ترشح انسولین از لوزالمعده کنترل می شود و با وجود اینکه در انسان ها زایلیتول ترشح انسولین از لوزالمعده را تحریک نمی کند اما در سگ ها این روند کاملا متفاوت است.

در واقع وقتی سگ ها غذایی حاوی زایلیتول می خورند این ماده سریع تر در جریان خون جذب شده و ممکن است منجر به ترشح قوی انسولین از لوزالمعده شود. این آزادسازی سریع انسولین ممکن است در عرض ۱۰ الی ۶۰ دقیقه پس از خوردن مواد حاوی زایلیتول منجر به کاهش سریع و عمیق سطح قند خون شود.

الکل از غذاهای ممنوعه برای سگ:

بهتر است بدانید که الکل بر روی کبد و مغز سگ همان اثری را خواهد گذاشت که روی انسان ها می گذارد. با اینتفاوت که برای آسیب رساندن به سگ مقدار بسیار کمی از الکل کافی خواهد شد. به همین خاطر غذا و یا نوشیدنی حاوی الکل نباید به هیچ وجه در دسترس حیوان تان باشد.

غذاهای مضر برای سگ های خانگی

دقت داشته باشید که تنها مقدار کمی آبجو، شراب یا غذا یا الکل می تواند موجب اسهال، استفراغ، مشکلات هماهنگی، کما، مشکلات تنفسی و یا حتی مرگ شود. همچنین لازم به ذکر است هرچقدر سگ شما کوچک تر باشد تاثیر الکل و مشکلات نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

قهوه، چای و مواد کافئین دار:

همانطور که می دانادی کافئین یک محرک محسوب می شود و به همین خاطر است که به انسان ها کمک می کند تا بیدار بمانند. به صراحت می توان گفت که بیشتر علائم مسمومیت ناشی از اثرات محرک مربوط به کافئین است.

به احساس خود پس از مصرف ۳ فنجان قهوه فکر کنید تا متوجه شوید که سگ تان پس از نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زا چه چیزی را تجربه خواهد کرد. در واقع حیوانات خانگی که کافئین مصرف می کنند ضربان قلب شان افزایش می یابد و پیش فعال، عصبی و بی قرار خواهند شد و توانایی ثابت ماندن در جای خود را نخواهند داشت.

عوارض چای برای گوارش سگ ها

همچنین کافئین فشار خون را بالا برده و موجب آریتمی قلبی خواهد شد که برای سگ ها نیز بسیار خطرناک است. این ماده می تواند به اندام های اصلی از جمله قلب، کبد، ریه ها،کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی آسیب زیادی برساند. به همین خاطر توصیه می شود که از مصرف آن توسط سگ اجتناب نمایید.

انگور و کشمش:

اگر علاقه دارید یک سگ بیمار و تنبل و افسرده داشته باشید توصیه می کنیم که به او انگور و کشمش بدهید. میوه ها و مواد بهتری وجود دارند که به سگ خود بدهید اما انگور و کشمش می توانند موجب بروز نارسایی کلیه در سگ ها شود و مصرف تنها مقدار کمی از آن سگ دلبند شما را بیمار خواهد کرد.

به طور کلی استفراغ مکرر یک نشانه اولیه محسوب می شود و در فاصله یک روز سگ شما بیحال و افسرده خواهد شد به همین خاطر توصیه می کنیم که بیشتر مراقب حیوان خانگی تان باشید.

لبنیات:

توجه داشته باشید که شیر و محصولات لبنی مانند پنیر می توانند باعث بروز اسهال و سایر مشکلات گوارشی برای سگ شما شوند. همچنین می توانند حساسیت و آلرژی های غذایی ایجاد کنند و موجب بروز ایجاد خارش در آن ها شود. بنابراین بستنی و محصولات لبنی نیز از غذاهای ممنوعه برای سگ ها به شمار خواهند آمد.

تاثیر لبنیات بر گوارش سگ ها

چربی های گوشت و استخوان:

به صراحت می توان گفت که چربی بریده شده از گوشت چه پخته و چه خام می تواند موجب بروز پانکراتیت در سگ ها شود و در پی آن مشکلات جدی تری در سیستم گوارش و هضم حیوان به وجود آورد. همچنین در موارد استخوان دادن به سگ نیز با وجود اینکه یک امر طبیعی محسوب می شود اما می تواند با مسدود کردن نای موجب خفگی و یا بریدگی سیستم گوارش حیوان تان شود.

خرمالو، هلو و آلو از غذاهای ممنوعه برای سگ:

علت ممنوع بودن این میوه ها دانه آن ها است. در واقع دانه های خرمالو می توانند موجب بروز ایجاد مشکل در روده کوچک سگ شوند و در پی آن روده را مسدود کرده و موجب بروز عفونت روده شوند. همچنین هسته های هلو و آلو نیز سیانید دارند که هم برای انسان و هم برای سگ سمی خواهند بود.

تنها تفاوت این است که انسان ها از این مسئله اطلاع دارند و مصرف نمی کنند اما سگ ها نمی دانند و ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برایشان در پی داشته باشد.

غذاهای ممنوعه برای سگ ها و اثرات آن

نمک:

معمولا توصیه می شود که مواد غذایی حاوی نمک را در دسترس حیوان تان قرار ندهید. در بسیار زیادی از غذاهای انسان نمک وجود دارند که از جمله آن ها می توان به چیپس، پفک و تنقلات اشاره کرد. در واقع خوردن نمک زیاد می تواند سگ شما را به طول جدی تشنه کند. یعنی سگ تان مجبور است آب زیادی بخورد و منجر به مسمومیت با یون سدیم شود.

از علائم شایع در استفاده از نمک قطعا می توان به استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، درجه حرارت بالا و تشنج و یا حتی مرگ اشاره نمود. بنابراین اگر به سلامت سگ تان اهمیت می دهید از دادن نمک و یا حتی مواد غذایی حاوی ادویه و نمک خودداری نمایید.

غذاهای ممنوعه برای سگ خانگی

در ادامه نیز پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی لینک های فوق با مطالب انواع نژاد سگ و همچنین آناتومی بدن سگ ها نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *