دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

رابطه تاکسیک و راه های شناخت آن

  • کژال کوهستانیان
  • ۸ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

در دنیای امروز روابط انسانی پیچیدگی های بسیاری به خود گرفته است و مفهوم رابطه تاکسیک و تاثیر آن بر زندگی فردی و اجتماعی به یک موضوع بسیار مهم بدل گشته است. بررسی عمیق رفتار های فرد تاکسیک کمک می کند، تا تشخیص چنین افرادی برای شما آسانتر شود.

هر رابطه ای می تواند، با فراز و نشیب های خود ادامه داشته باشد، بروز اختلاف نیز امری طبیعی است، در این صورت برای رفع مشکلات پیش آمده تصمیم می گیرید، آشکارا پیرامون رفع مشکلات موجود صحبت کنید و از همراهی یکدیگر برای حل آن لذت می برید، این امر حقیقتی است، که در رابطه تاکسیک وجود ندارد.

یقینا در رابطه های سالم نیز مشکلاتی وجود دارد، که می توان برای حفظ آن کار هایی انجام داد، اما یک رابطه سمی فاقد چنین رویکردی می باشد، چنین رابطه ای دارای ناخوشی های فراوان است و لحظات منفی در آن بسیار بیشتر از لحظات مثبت می باشد.

رابطه تاکسیک

رابطه سمی و یا تاکسیک «toxic relationship» می تواند، از ابعاد عاطفی، ذهنی و یا حتی جسمی برای یکی از طرفین یا هر دوی آن ها مضر باشد. در چنین رابطه ای یک یا هر دو طرفین از لحاظ عاطفی تخلیه، تحقیر و رنجیده می شوند و در نتیجه آن در فرد احساس حمایت نشدن، سوءتفاهم و یا مورد حمله قرار گرفتن وجود خواهد داشت.

رابطه سمی و تاکسیک خطری برای زندگی مشترک

هرچند ممکن است، پارتنر های سمی از روی بدخواهی با افرادی که دوستشان دارند، بدرفتاری نکنند و این بدرفتاری ها ناشی از مسائل و مشکلات روانشناسی چون افسردگی و اضطراب باشد. وجود چنین اختلالاتی می تواند، این افراد را به شریک نامناسبی بدل سازد. در برخی از موارد دلیل این امر می تواند، وجود خودشیفتگی باشد. آشنایی با خودشیفتگی پنهان و نشانه های آن کمک می کند، تا به شناخت وجود این اختلال پی ببرید.

از مهم ترین ویژگی های موجود در یک رابطه سمی و تاکسیک باید به بی احترامی متقابل اشاره کرد، در چنین رابطه ای رفتار هر دو طرف می تواند، برای یکدیگر ناامید کننده و آزاردهنده باشد، می توان احتمال داد، چنین رفتار هایی ناشی از فقدان همدلی باشد. امتناع از درک احساسات و انتظار از پارتنر خود برای برآورده سازی انتظارات، ریشه در عدم همدلی دارد، در رابطه تاکسیک هر دو طرف نسبت به یکدیگر همدل و دلسوز نیستند.

شاید یکی از بهترین تعارف از رابطه سمی یا تاکسیک گفته دکتر لیلیان گلس در این خصوص باشد، که عنوان می کند، هر رابطه ای که افراد در آن از یکدیگر حمایت نکنند، درگیری، رقابت، بی احترامی و عدم انسجام وجود داشته باشد و یکی از طرفین به دنبال تضعیف دیگری باشد، رابطه ای سمی و ناپایدار خواهد بود.

  •  آرون گروپس

رفتار های فرد تاکسیک

رفتار های فرد تاکسیک موجب می شود، تا احساس بدی در شما شروع به رشد کند، که مانع از لذت بردن از رابطه شود. یور ال کارابالو درمانگر رابطه در این خصوص می گوید، رابطه سمی موجب می شود ، در زمان هایی که با شریک زندگی خود وقت می گذرانید، احساس خوشایندی نداشته باشید و این یکی از نشانه های این امر است، که در این رابطه عاطفی برخی از موارد نرمال نمی باشند و نیاز به تغییر وجود دارد.

خشونت

خشونت جسمی یکی از جدی ترین انواع خشونت در روابط عاشقانه می باشد، ضرب و شتم، کتک زدن و سوءاستفاده جنسی و غیره از موارد دیگر خشونت می باشند، خشونت کلامی نیز آسیب زا می باشد و تبعاتی با خود به همراه خواهد داشت. خشونت های کلامی شامل توهین، تحقیر و تهدید می شود. در چنین رابطه ای احساس امنیت وجود ندارد و یکی از طرفین در معرض خطر می باشد.

خشونت از مصادیق یک ارتباط تاکسیک

بی احترامی

در یک رابطه تاکسیک بی احترامی همواره وجود خواهد داشت. فردی که با بی احترامی نشان می دهد، ارزشی برای شریک زندگی خود قائل نیست، موجب می شود، تا شریک زندگی دچار احساس نادیده گرفته شدن، طرد شدن و خشم شود. به عنوان مثال خانمی که در یک رابطه سمی قرار دارد، در حضور دیگران و در جمع مورد بی توجهی همسر خود قرار می گیرد و همواره احساس می کند، که برای همسرش بی اهمیت می باشد و به همین دلیل از جمع دوری می کند.

کنترل گری

کنترل گری از رفتار های سمی در یک رابطه می باشد، در چنین موقعیتی فرد کنترلگر تلاش می کند، تا تمامی ابعاد و جنبه های زندگی شریک خود را تحت کنترل درآورد. کنترل رفتار، افکار، احساسات، دوستان و خانواده و غیره نمونه هایی از کنترل گری سمی می باشد. به عنوان مثال خانمی که در یک رابطه سمی قرار دارد، بدون اجازه همسر خود نمی تواند، از منزل خارج شود، این رفتار تاکسیک موجب می شود، تا احساس آزادی در این رابطه از خانم سلب شود و همواره تحت نظارت همسر خود باشد.

استرس مداوم

هر چند چالش های معمول زندگی مانند بیماری یکی از اعضای خانواده یا از دست دادن شغل و چنین مواردی می توانند، منجر به بروز تنش هایی در خانواده شوند، اما اینکه مدام خود را تحت استرس و اضطراب بیابید، حتی زمانی که با استرس ناشی از منابع بیرونی مواجه نیستید، شاخصی کلیدی می باشد، که مشکلی وجود دارد. این حجم از استرس و استمرار داشتن آن می تواند، تبعات روحی و جسمی با خود به همراه داشته باشد و به دنبال احساساتی چون بدبختی، خستگی ذهنی و جسمی را در فرد ایجاد کند.

نادیده گرفتن نیاز های شما

نادیده گرفتن نیازهای طرف مقابل در واقع نشانه ای از رابطه تاکسیک می باشد. دکتر کاتالینا روانشناس بالینی اظهار می کند، همراهی شما با هر کاری که شریک زندگیتان می خواهد انجام دهد، حتی در صورتی که بر خلاف میل یا راحتی شما باشد، نشانه ای قطعی از مسمومیت است.

بی صداقتی

چنانچه درباره مکان یا افرادی که ملاقات می کنید، به شریک زندگی خود دروغ می گویید، احتمالا در یک رابطه سمی قرار دارید، منشا این دروغ می تواند، ناشی از دو علت باشد، یا می خواهید، از وقت گذراندن با شریک زندگی خود اجتناب کنید، یا از واکنش او زمانی که به حقیقت پی ببرد می ترسید.

نشانه های یک رابطه تاکسیک

القا کننده گناه

در رابطه سمی کنترل رابطه با القای گناه به قربانی انجام می شود. در چنین مواقعی هرگاه کاری انجام دهید، که او دوست ندارد، احساس گناه خواهید کرد. گاهی نیز ممکن است، برای القای حس گناه در قربانی از فرد دیگری نیز استفاده کند و برای مثال با پدرتان تماس بگیرد، تا شما را به خاطر رفتارتان مواخذه کند و زمانی که کاری که او می خواهد، را انجام دهید، حس گناه را از شما بر می دارد.

گاهی اوقات نیز با حمایت از تصمیمتان به طور موقت حس گناه را از شما دور می کند، برای مثال زمانی که تصمیم می گیرید، به دانشگاه بروید، در ظاهر موافقت و از شما حمایت می کند، اما در رفتار های هر روزه خود با ظرافت یادآوری می کند، که در نبودتان بچه ها دلتنگتان می شوند و یا اینکه به دلیل دانشگاه رفتن توجه کافی به او ندارید، در این صورت به شکل تدریجی و در لفافه با القای حس گناه به شما به خواسته خود می رسد.

پارانوئید

یکی از بدترین فاکتور های موجود در یک رابطه تاکسیک وجود اختلال پارانوئید می باشد، در اوایل آشنایی ممکن است، از غیرت یا حسادت این فرد خوشتان آید و اما به تدریج متوجه خواهید شد، این امر فراتر از غیرت می باشد و به مالکیت بدل شده است!

با گذشت زمان چنین فردی هر روز شکاکتر و کنترل گرتر می شود، حتی ممکن است، کیلومتر شمار خودرو شما چک شود، تا مطمئن شود، جای دیگری غیر از محل کار یا دانشگاه نرفته باشید، در این صورت تمام روابط شما با دوستان و خانواده قطع خواهد شد.

مقابله با رفتار های سمی

احساسات منفی افراد سمی را برای خود تکرار نکنید، بازگو کردن چنین احساساتی غیر ضروری و خود ویرانگر می باشد و می تواند، شما را وارد یک مارپیچ عاطفی رو به پایین کند، که رهایی از آن بسیار دشوار است. نشانه های خود خرابکاری  و دلایل بروز آن کمک می کند، تا سلامت خود را حفظ کنید و از آسیب دور بمانید.

شجاعانه رفتار کنید، شجاعت مهمترین عنصری است، که کمک می کند، در مقابله با انرژی منفی افراد سمی به اندازه کافی قوی و سرزنده باشید، که تفاوت انسان های سمی و غیر سمی را تشخیص دهید. در مقابل افراد سمی آگاهانه مرز تعیین تعین کنید و تصمیم قاطع داشته باشید، تا بدانید چه زمانی و کجا می توانید، بسیاری از هرج و مرج ها را کنترل کنید.

رهایی از رابطه تاکسیک

مهم نیست افراد سمی چه نوع تفکری درباره شما دارند و یا به ارائه چه نظری درباره شما می پردازند، چرا که نظر این افراد فاقد اهمیت می باشد. بر روی نحوه رفتار با افراد سمی تمرکز کنید، این کار به شما کمک می کند، تا کنترل بهتری روی چنین افرادی داشته باشید و میزان استرسی که هنگام تعامل با آن ها تجربه می کنید، کاهش یابد.

این نکته را در خاطر خود همیشه داشته باشید، که ترک یک رابطه تاکسیک وضعیت موجود را بدتر نمی کند، و بر عکس به تضمین سلامت روح و روان و جسم شما کمک خواهد کرد. بنابراین برای تجربه روابط جدید و کشف خودتان لازم است، از چنین روابط ناسالم و ناپایداری خارج شوید و بدانید، که هیچ چیز در این دنیا نمی تواند، مهم تر از خودتان و سلامتی شما باشد، دوست داشتن خودتان باید اولین و مهم ترین اصل در زندگی شما باشد و نباید به خاطر کسی این اصل را زیر پا بگذارید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *