دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

آشنایی با انواع گل رز (۲۹ گونه جذاب این گل محبوب)

  • بهجت فلاح
  • ۶ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

همان طور که می دانید، گل رز یکی از گل های محبوب و زیبا در تمام دنیا است که به نوعی پادشاهی می کند. نام رز برای بیش از ۳۰۰ گیاه چوبی چند ساله به کار می رود که خود آن ها نیز، هزاران نوع مختلف دارند. این گل به عنوان گل سرسبد تمام گل ها شناخته می شود که تقریبا در تمام دنیا وجود دارد و بومی یک منطقه خاص نیست.

بسیاری از افراد با اسامی تمامی انواع گل رز آشنایی ندارند و از گل ها تنها زیبایی و طراوت آن را مشاهده می کنند؛ در صورتی که شاید با انواع آن آشنایی کامل نداشته باشند. گل رز یکی از معروف ترین انواع گل ها است که در تمام دنیا وجود دارد و بومی منطقه خاصی نیست. برای پرورش گل رز چارچوب های خاصی وجود دارد که اگر رسیدگی کامل انجام نشود، گل رز شما پژمرده خواهد شد. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع گل رز در دنیا بپردازیم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با زیباترین انواع گل رز در جهان

در جهان گیاهان باغبانی و خانگی گل رز پادشاه گل هاست و به عنوان محبوب ترین گل نیز شناخته می شود. تقریبا هر قاره ای گونه ای بومی از رز دارد، اما بیشتر گل هایی که ما امروزه می بینیم گونه هایی دو رگه هستند که اجداد خالص و اصیل آن ها دیگر کاملا از یاد رفته اند. در ادامه انواع گل رز را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱. فرزند جولیا

فرزند جولیا از خانواده فلوریبونداها است. برگ های این گل درخشندگی زیادی دارند و اندازه گل های آن تقریبا هشت سانتی متر است. این گیاه دارای عطر شیرین است و یکی از مزایای مهم آن، مقاومت بالا در برابر بیماری ها است. نکته مهمی که باید بدانید این است که رویش گل های این گیاه به شکل خوشه ای است و الگوی گل دهی آن خوب است.

انواع گل رز کدامند؟

۲. یاندر آبی وحشی

یاندر آبی وحشی عضو گروه گراندیفورا است. این گونه از گل های رز دارای گل هایی کبود رنگ یا قرمز بنفش است که هر چقدر به به مرکز نزدیک می شود رنگ آن تیره تر خواهد شد. لازم به ذکر است بدانید این نوع گل رز بر عکس نامی که دارد به هیچ عنوان آبی رنگ نیست و به طور مداوم گل هایی به اندازه ۵ تا ۸ سانتی متر می دهد که رشد آن ها به صورت خوشه ای است. جالب است بدانید یاندر آبی وحشی، عطری بسیار قوی و شبیه به مرکبات از خود منتشر می کنند.

۳. ناک اوت رنگین گمان

گل رز ناک اوت رنگین کمان جزو گروه رزهای بوته ای است که برعکس دیگر رزهای بوته ای شکوفایی خوبی دارد. نحوه گل دادن ناک اوت رنگین کمان به صورت خوشه ای بوده و گل های آن مرجانی رنگ است که مرکز آن ها به رنگ زرد زیبا و جذابی است. برگ های این گل نیز مانند انواع گل رز سبز تیره است؛ تنها تفاوت آن ها در این است که سبز آن دارای حالتی نیمه براق است.

  •  آرون گروپس

۴. موردن آتشین

موردن آتشین یکی از گل هایی است که به خانواده فلوریبونداها تعلق داشته و گل های آن سرخ و نارنجی است. این رز زیبا دارای گل هایی فنجانی شکل و مات است و می توانید رایحه مطبوعی را از آن استشمام کنید. موردن آتشین تقریبا سرسخت است و با برگ های سبز و درخشانی که دارد جزو محبوب ترین گل های شاخه بریده به حساب می آید.

آنچه باید درباره انواع گل رز بدانید!

۵. پت آستین

میان انواع گل رز یکی دیگر از رزهایی که توسط دیوید آستین (یکی از معروف ترین پرورش دهندگان رز دنیا) پیشنهاد شده است پت آستین است. جالب است بدانید که نام آن برگرفته از همسر دیوید است. این گل زیبا با شکل فنجانی خود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر رشد می کند و عطر آن شباهت زیادی به چای دارد.

۶. اله

اله از خانواده رزهای هیبریدی است و برای افرادی که به دنبال گل متوسط با رنگ صورتی هستند بسیار مناسب است. این گیاه نسبت به اعضای گروه خود، دارای اندازه جمع و جور است و همیشه گل هایی با اندازه ۱۰ تا ۱۳ سانتی متر می دهد و عطر آن بسیار زیاد است.

۷. رز غروب تاهیتی

رز غروب تاهیتی جزو خانواده گل های رز هیبریدی چای است. گل های این گیاه دارای رنگ صورتی است که تقریبا بیست سانتی متر هستند، اما عطر آن ها کم است. گل های این رز زیبا از بهار تا پاییز شکوفا شده و رنگ برگ های آن تیره و سبز است. بین انواع گل رز، رز غروب تاهیتی در برابر بیماری مقاومت بسیار بالایی دارد.

بهترین گل رز در دنیا

۸. آلبا

رز آلبا تنها در فصل بهار گل می دهد، عطر ملایمی دارد و رنگ آن سفید است. این گل با علامت اختصاری A نماد رز سفید در جنگ های داخلی انگلستان بوده است.

۹. رز انگلیسی

یکی از انواه گل رز، رز انگلیسی است که جزو گروه رزهای بوته ای بوده و از جمله رزهایی محسوب می شود که دیوید آستین معرفی کرده است. رز انگلیسی زرد رنگ است و شباهت زیادی به رنگ زردآلو دارد. این رز می تواند به صورت مداوم گل های فنجانی شکل و خوشه ای به اندازه ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر بدهد. این گونه از انواع گل رز دارای عطر خوبی است و نسبت به بیماری ها مقاوم است.

۱۰. ابوت فیس

از اعضای گروه گراندیفورا می توان به ابوت فیس اشاره کرد که دارای ساقه ای بلند، گلبرگ های دو رنگ و برگ هایی به رنگ سبز تیره است. رنگ زرد طلایی و روشن این گل داخل گلبرگ هایی به رنگ برنزی و نارنجی قرار گرفته است. این رز در برابر بیماری ها مقاوم بوده و عطر دل انگیزی دارد که شبیه به سیب است. گل های زیبای این گیاه، تقریبا ۱۳ سانتی متر طول دارد و از الگوی رشد خوبی پیروی می کند.

شناخت انواع گل رز

۱۱. رز ایرانی

رز ایرانی بومی افغانستان و ایران است و به نام Persica نیز معروف است. این گیاه به نام ورک نیز معروف است، به صورت درختچه ای ۵۰ تا ۶۰ سانتی متری رشد کرده و گل های مرکزی آن عنابی رنگ است و گلبرگ های زیبای زرد رنگی دارد.

۱۲. فال ستاف

یکی دیگر از اعضای طبقه رزهای بوته ای که دارای گل هایی ده تا دوازده سانتی متری با رنگ زرشکی است، فال ستاف نام دارد. گل دادن این گیاه به صورت مداوم است و گل های آن عطر خوشایندی دارند.

۱۳. ایزی داز ایت

ایزی داز ایت که سایز متوسطی داشته و از خانواده فلوریبونداها است که گل هایی به اندازه ۱۰ تا ۱۳ سانتی متر دارد. گل های پفکی مانند ایزی داز ایت به رنگ های زرد، صورتی و نارنجی هستند و عطر آن ها میوه مانند است. این گیاه به صورت بوته مانند رشد می کند و در برابر بیماری ها نسبتا مقاوم است.

معرفی انواع گل رز

۱۴. رز یادبود پرنس موناکو

این گیاه به نام پارافیت گیلاسی نیز معروف است و جزو خانواده فلوریبوندا محسوب می شود. گل های این گیاه گلبرگ هایی دو رنگ دارد که بین آن ها سفید و لبه آن ها به رنگ قرمز گیلاسی است. اگر این گل را از دور ببینید دارای رنگ قرمز غالب است. نکته دیگری که باید در خصوص این گل باید بدانید این است که این گونه از انواع رز دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره است که رشد آن تقریبا به شکل بوته ای است.

۱۵. رز فلوریبوندا

یکی از انواع محبوب رز، فلوریبوندا نام دارد. این نوع رز دارای قدی بلند است و گل های آن به جای اینکه روی یک ساقه باشند، به طور خوشه ای رشد می کنند. این گونه، می تواند به صورت مداوم گل بدهد و نگهداری از آن بسیار ساده است.

انواع گل رز را بشناسید!

۱۶. ماردی گرس

ماردی گرس گونه ای جذاب از رز است که مانند فرزند جولیا از خانواده فلوریبونداها محسوب می شود. این گل دارای چند رنگ است که به طور معمول دارای ترکیبی از صورتی و نارنجی است و مقداری رنگ زرد نیز با آن ها ترکیب شده است. این گل، ابتدا شکوفه هایی به رنگ زردآلو دارد که آهسته رشد کرده و به ۵ الی ۷ سانتی متر می رسند. ماردی گرس به شکل بوته ای رشد کرده و در برابر انواع بیماری ها مقاوم است. عطر آن دلنشین است و برگ هایی به رنگ سبز تیره دارد.

۱۷. رز هیبریدی چای

یکی از محبوب ترین و زیباترین گل های رز، رز هیبریدی چای است که اعضای آن دارای گل های بزرگ نزدیک به ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر هستند. گل های این گونه از انواع رز روی ساقه های بلند شکوفا می شوند و زیبایی حیرت انگیزی دارند. از این مدل گل رز هزاران نوع گوناگون وجود دارد و هنوز هم گونه جدیدی از آن تولید و جایگزین انواع قدیمی تر می شود.

نگهداری از گل رز در خانه

۱۸. لوسیا

این گل رز وحشی جزو خانواده گل های بومی ژاپنی به شمار می رود، اما در مناطق ساحلی می روید. این گونه گل رز به دلیل درخشش برگ ها به زبان ژاپنی به اسم برگ درخشان شهرت دارد. گل رز لوسیا رنگ سفید دارد و در دسته رزهای رونده قرار می گیرد.

۱۹. فرانکلی اسکارلت

فرانکلی اسکارلت یک گل با برگ های سبز تیره است که می تواند دائما گل بدهد. این گیاه که جزو گروه فلوریبوند است قد کوتاهی دارد و می تواند به صورت بوته ای رشد کند. گل های این گونه از انواع گل رز حدودا ۵ تا ۸ سانتی متر است و عطر تازه و دلنشینی دارد.

۲۰. رز دمشقی

رز دمشقی تقریبا از سال های ۱۲۵۴ تا ۱۲۷۶ میلادی از دمشق به اروپا سفر کرده است. این گل عطر قوی و خوشایندی دارد و برخی از آن ها یک بار در طول سال و برخی دیگر دو بار در سال گل می دهند. اگر نام گل محمدی را شنیده اید، جالب است بدانید که نام دیگر آن، رز دمشقی است.

از انواع گل رز چه می دانید؟

۲۱. بونیکا

بونیکا از خانواده رزهای بوته ای است که گل هایی به رنگ صورتی روشن دارد. این گیاه دارای گل های معطر است که از بهار تا پاییز شکوفا می شوند. گل های زیبای بونیکا به طور معمول اندازه ای بین ۵ تا ۸ سانتی متر دارند و هر چقدر محیط خنک تر باشد، گل های بزرگ تری می دهند.

۲۲. رز چینی

همان گونه که از نام این گل مشخص است، این گل از قرن ها قبل از شرق دور آمده است. بین گونه های گل رز این گل زیبا به طور معمول دارای عطر کمی است و گل های آن از رزهای دیگر کوچک تر است. رز چینی به این دلیل محبوبیت دارد که برعکس هم نوعانش، در طول زمان تیره تر و پر رنگ تر می شود.

آنچه باید درباره انواع گل رز بدانید!

۲۳. رز سنتیوفولیا

گل سرخ صد پر یا گل رز سنتیفولیا به دلیل گلبرگ های فراوانی که دارد به این نام معروف شده است. این رز وحشی خودرو رایحه ای فوق العاده ای دارد و عطرهای فرانسوی از آن وام می گیرند.

۲۴. رز بالارونده

هر نوع از گونه های گل رز که ساقه های بلندی داشته و بتواند از دیواره ها یا فنس ها بالا برود، در گروه رز بالارونده قرار می گیرد. این طبقه در حقیقت یک گروه واقعی نیست و می تواند شامل گروه های دیگر نیز شود. به طور مثال احتمال دارد یک رز گراندیفلوردا به دلیل ساقه های بالا رونده و بلندی که دارد در این خانواده قرار بگیرد. به یاد داشته باشید این دسته از گل رز به تنهایی نمی تواند از چیزی بالا برود و به طور معمول نیاز به کمک و بسته شدن دارد تا به طرف بالا رشد می کند.

فهرستی از گونه های مختلف گل رز

۲۵. رز گراندیفلورا

رز گراندیفلوردا یکی دیگر از انواع گل رز است که یک زیر دسته برای گروه قبلی است. این رز به طور معمول دارای قد بلندی است و گل های آن به جای آن که هر کدام روی یک ساقه باشند به طور خوشه ای رشد می کنند.

۲۶. گل رز فرانسوی

رز فرانسوی که از آن به رز گالیکا نیز یاد می شود، یکی از خوش عطرترین انواع گل رز است. به گونه ای که پای ثابت تولید عطر در دنیا به شمار می رود. جالب است بدانید که نزدیک به ۲۲ قرن پیش در ایران باستان، این رز تنها برای مراسم مذهبی کشت می شده است. این گل رز در رنگ های قرمز، صورتی و بنفش وجود دارد.

نگاهی به انواع گل رز

۲۷. رز پولیانتا

اعضای این گروه شباهت فراوانی به فلوریبوندا دارند. تنها تفاوت آن ها در داشتن گل ها و جثه کوچک تر است.

۲۸. رز مینیاتوری

رزهای مینیاتوری در حقیقت ریزتر و کوچک تر از دیگر رزها هستند. این گروه از گل های رز نمی توانند بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر رشد کنند و برای خانه هایی که فضای زیادی ندارند انتخابی فوق العاده محسوب می شود.

اطلاعات در مورد انواع گل رز

۲۹. رز بوته ای

رزهای این گروه به دلیل نوع رشدی که دارند به سادگی شناسایی می شوند. این دسته از انواع گل رز بین ۱/۵ تا ۴/۵ متر رشد کرده و به دلیل مقاومت در برابر سرما و گل دهی زیادی که دارند، معروف شده اند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *