دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

ویژگی های کمپ ترک اعتیاد استاندارد و ایده آل

 • زهرا شفیعی
 • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

انتخاب یک کمپ ترک اعتیاد مناسب از جمله ضروراتی است که پیش از مراجعه باید ویژگی ها و مجوز های لازم آن بررسی شود. اگر انتخاب ناآگاهانه باشد،نه تنها مراحل ترک اعتیاد به درستی پیش نمی رود بلکه بیمار به اعتیاد بیشتر تشنه می شود. پس در این انتخاب باید آگاهانه عمل کرد برای این انتخا مقاله را دنبال نمایید.

برای آغاز تعریف ویژگی های کمپ ترک اعتیاد خوب می توان گفت به مرکزی گفته می شود که در آن بیماران وابسته به علاج اعتیاد تحت درمان قرار می گیرند تا پس از گذراندن دوره های درمانی برای یک زندگی سالم و طبیعی آماده شوند. عموما این دسته از کمپ ها زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت دارند و به همین منظور هزینه آن پایین تر از کمپ های خصوصی می باشد. کمپ ترک اعتیاد اجباری و تمایلی در یک نقطه با یکدیگر اشتراک دارند و از جمله این خدمات؛ خدمات درمانی سم زدایی و مشاوره های لازم می باشد.

در یک کمپ اعتیاد، قوانین پذیرش به گونه ای است که باید حتما همراه بیمار ویزیت پزشک و صدور برگ سلامت باشد حتی نباید داشتن معرف و مدارک شناسایی را فراموش کرد. در نهایت بردن لوازم شخصی به این کمپ برای گذراندن دوره های درمانی کاملا ضروری می باشد.

ویژگی های کمپ ترک اعتیاد ایده آل

بررسی یک مرکر ترک اعتیاد روند آسانی ندارد و باید از نظر ویژگی های متفاوتی به آن پرداخته شود. از ویژگی های کمپ ترک اعتیاد ایده آل می توان به خدمات مشاوره، پزشکی، روان پزشکی و روانشناسی بر اساس روش ها و تکنیک های مدرن اشاره داشت. بعضی از این ویژگی های اساسی شامل موارد زیر می شوند، از جمله:

ویژگی های یک کمپ ترک اعتیاد

اعتبار مرکز؛

از ابتدایی ترین ویژگی ها می توان اعتبار مرکز درمانی را نام برد و شناسایی آن از طریق کسب مجوز امکان پذیر می باشد. مجوز های لازم یک مرکز ترک اعتیاد بسیار متنوع است و چون پذیرش و دریافت این مجوز کمی مشکل است در نهایت تعداد کمی از مراکز دارای این مجوز هستند. انجام بستری بیمار در مرکز تنها پس از بررسی مجوز های لازم صورت می گیرد چون تنها این مراکز می توانند از پس این درمان ها بر بیایند و با مجوز، مجاز به بستری بیمار می باشند.

ابزار و تجهیزات رفاهی، خدمات دهی پزشکی؛

از ویژگی های اساسی یک مرکز اعتیاد این است که باید وسایل رفاهی مناسبی را برای بیماران فراهم کند چون بالا بودن سطح رفاه یک مرکز موجب برقراری آرامش بیماران و رهایی از اعتیاد می شود. اگر آرامشی به بیمار انتقال پیدا نکند در نتیجه کیفیت ویژه ای از روند درمان بیماری نیز در کار نخواهد بود.

چیدمان برنامه های درمانی؛

متفاوت بودن روند درمانی به وضعیت جسمی، روحی، خانوادگی و حتی اجتماعی هر فرد ارتباط نزدیک دارد پس نمی توان برای همه بیماران یک برنامه ثابت را تنظیم کرد. حتی اختلاف نظرات مثل نوع مشاوره و روش های ترک اعتیاد نیز برای فرد متفاوت است و نمی توان یکسان در نظر گرفت.

 • آرون گروپس

پیشگیری در دوران پس از ترک اعتیاد؛

پیشگیری از پس از درمان یکی از مباحث ویژه ای است که باید به بیمار آموزش داده شود چون بزرگترین مشکل گذراندن دوران پس از ترک است. بیمار در این دوره با مشکلات روحی و جسمی بالایی درگیر می شود و این عوارض باعث می شود که بیمار کنترل خود را از دست بدهد و دوباره به اعتیاد بازگردد. به همین علت کمپ مناسب انتخاب شده باید به روند درمانی بیمار ادامه دهد و پس از اتمام دوره با برگزاری جلسات و مشاوره به سالم باقی ماندن بیمار کمک کند.

مدت درمان؛

فرد بیمار باید در تمام طول دوره تحت نظر پزشک باشد چون اعتیاد بیماری ای نیسته فرد خود به خود درمانی روی بیآورد و بهبودی پیدا کند. حتی مشاهده شده استه برخی بیماران مبتلا به اعتیاد با انتخاب خود درمانی، اعتیاد بیشتری پیدا کرده اند و راه رهایی برایشان سخت تر شده است.

مدت زمان لازم برای درمان اعتیاد در کمپ

نکات لازم در زمینه ترک اعتیاد؛

 1. بیماری اعتیاد راه فرار و میانبر ندارد.
 2. ترک اعتیاد نیاز به صبر و زمان بالا دارد.
 3. درمان ترک اعتیاد هرگز با مصرف دارو های گیاهی امکان پذیر نمی باشد.
 4. برای درمان ترک اعتیاد خرافات درمانی هیچ اثری نخواهد داشت.
 5. هرگز نباید از روش های غیر اصولی برای ترک اعتیاد بهره گرفت.
 6. برای درمان از منابع معتبر می توان کمک گرفت.

اهداف درمان؛

نتیجه ترک اعتیاد زمانی مشخص می شود که بیمار تمام مراحل را به خوبی گذرانده باشد. دسته ای از بیماران با علت وضعیت نابسامان جسمی و سن توانایی ترک اعتیاد را ندارند. در نتیجه فقط باید کنترل شوند و برای این کنترل از انواع دارو ها استفاده کرد.

تغذیه؛

یک برنامه غذایی طراحی شده به بیمار کمک می کند تا در آینده با عوارض کمتری درگیر شود.

مراحل درمانی کمپ ترک اعتیاد

برای شروع بیمار باید بستری شود:

بستری شدن بیمار در کمپ به نسبت خدمات سرپایی کمی فشرده و پیچیده تر است اما چون در کمپ بیمار تحت مراقبت و نظارت بیشتری است پس احتمال عود این بیماری بسیار کمتر می باشد.

سم زدایی بیمار انجام شود:

سم زدایی به ۳ روش تدریجی، بوقلمون سرد و یا دارو درمانی انجام می گیرد.

تست اعتیاد از بیمار گرفته شود:

همواره از بیماران تست گرفته می شود تا آگاه باشند که بیمار به مرحله عود رسیده است یا خیر.
حقیقت این است که خدمات ترک اعتیاد خصوصی جدای از خدمات ترک اعتیاد ارزان قیمت، بیشتر بوده و به روند درمانی بیمار توجه بیشتری نشان می دهند و در این مراکز بیشترین تمرکز به روی درمان فیزیکی و روش های سم زدایی است.

مراحل درمانی در کمپ ترک اعتیاد

معایب و مزایای کمپ ترک اعتیاد

از جمله مزیت های ترک کردن اعتیاد در مراکز کمپ دستیابی و بازگشت به زندگی طبیعی، سالم و به دور از اعتیاد است.
حال می توان گفت انتخاب این روش باز هم با معایبی همراه است از جمله :

اگر بیمار به کمپ ترک اعتیاد اجباری برود، عود این بیماری تشدید پیدا می کند چون اراده کامل بیمار برای دریافت نتیجه بسیار پر اهمیت می باشد اما اگر به کمپ غیر اجباری رود با صحبت های روانشناسی بیمار برای ترک قانع می شود.
عموما اکثر کمپ های ترک اعتیاد از تکنیک های مدرن امروزی استفاده نمی کنند و دارای امکانات رفاهی گسترده نمی باشند. حتی از ویژگی های کمپ ترک اعتیاد نامناسب می توان گفت که عاری از محرک است و دارای شرایط آرامش بخش نمی باشد. برای آگاهی اصولی از موضوعات بی خوابی بعد از ترک اعتیاد، نحوه پیشگیری از اعتیاد به روی لینک های قرار داده شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *