دسته ها
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

نحوه صحیح نگهداری برنج برای طولانی مدت

  • منصوره رمضان زاده
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

نگهداری برنج در اغلب اوقات همراه با مشکل و دردسر بوده و در صورتی که با نحوه صحیح انجام این امر آشنا نباشید باعث کاهش کیفیت این محصول غذایی شده و برنج خیلی سریع دچار آفات مختلفی می شود که امکان دارد آن را غیر قابل مصرف نماید.

یکی از اصلی ترین مواد غذایی در لیست برنامه غذایی ایرانیان برنج بوده که بسیار پرمصرف بوده و در تهیه غذا های مختلف از آن استفاده شده ولی از آن جایی که این محصول کشاورزی بدون هیچ گونه ترکیب نگه دارنده می باشد نگه داری صحیح از آن همیشه نیازمند رعایت یک سری نکات و اصول مهم می باشد که باید به آن ها توجه گردد. در همین زمینه سعی داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان به بررسی بهترین روش نگهداری برنج بپردازیم.

شیوه صحیح نگه داری برنج

آشنایی با اصول نگهداری برنج

به طور کلی باید گفت با توجه به این که برنج از مهم ترین غلات مصرفی در سفره ایرانی ها به حساب آمده در نتیجه باید با روش صحیح و اصول نگهداری برنج به طور کامل آشنا باشید تا در صورت انبار کردن آن برای طولانی مدت با مشکلاتی همچون کاهش کیفیت عطر و طعم برنج و تولید و تکثیر آفات مختلف رو به رو نشوید و بدون هیچ نوع محدودیتی آن را به میزان دلخواه تهیه و نگه داری نمایید.

روش های صحیح نگهداری برنج

در صورتی که تجربه نگه داری برنج را در منزل داشته باشید مطمئنا می دانید که فقط مقداری بی توجهی در این عمل می تواند سبب خرابی برنج و افزایش آفاتی همچون شپشک در آن گردد که به خوردن برنج مشغول می شوند. برنج خام مقداری رطوبت داشته و به همین خاطر در صورتی که به طور صحیحی از آن نگه داری کنید تا زمان زیادی سالم باقی می ماند. بهترین درجه حرارت برای نگه داری برنج دمای ۴ درجه سانتی گراد می باشد. در ادامه روش های صحیح نگه داری برنج را معرفی و شرح داده ایم.

اصول مهم نگه داری برنج

ریختن برنج در ظرف مناسب

بهترین وسیله ای که می توانید برنج را درون آن بدون عوض شدن کیفیتش برای زمان زیادی نگه داری کنید کیسه پارچه ای نخی می باشد که در ترکیب آن از پلاستیک استفاده نشده باشد چرا که کیسه نخی رطوبت را از برنج گرفته و سبب بالا رفتن مقدار ماندگاری برنج می گردد از این رو در صورت خریداری مقدار زیاد برتج آن ها را داخل کیسه نخی بگذارید.

  •  آرون گروپس

نکات مهم ذخیره سازی برنج

نگه داشتن برنج درون ظروف پلاستیکی موجب شده که برنج به تدریج بو و طعمش عوض شده و بر روی آن اثربخشی داشته باشد ولی در صورتی که دوست دارید برنج را درون ظروف پلاستیکی بریزید حتما بایستی از ظروف پلاستیکی باکیفیت بهره مند شوید و از خشکی ظرف موردنظر اطمینان پیدا کنید.

ظروف شیشه ای مات نیز در صورتی که در محلی به دور از نور آفتاب نگه داری شود جزء ظروف ایده آل برای نگه داشتن برنج می باشد. ظروف فلزی برای نگه داری برنج مناسب نمی باشد. بکار بردن ظروف فلزی دو جداره که فقط لایه بیرونی آن از فلز و لایه درونی آن از جنس پلاستیک باشد گزینه خوبی برای نگه داری برنج می باشد.

نکات و اصول نگه داری برنج

توجه کردن به تهویه برنج

نگه داری برنج درون ظروف در بسته و محکم موجب شده برنج دچار خرابی شود و شپشک بزند. به منظور انبار کردن طولانی مدت برنج بایستی آن را در برابر هوای آزاد گذاشت چرا که برنج به منظور جلوگیری از فاسد شدن به کمی تهویه نیاز دارد.

نگه داری برنج در محیط مناسب

به منظور پیشگیری از شپشک زدن برنج بایستی به مکان نگه داری آن دقت کنید. برنج را در محلی سرد و خشک نگه داری نمایید چرا که گرما و نم برنج را خراب کرده و سبب شپشک زدن آن می گردد.

پرهیز از چسباندن کیسه ها به دیوار

به منظور ممانعت از نفوذ رطوبت زمین و دسترسی پیدا کردن جانورانی همچون سوسک، موش و … به کیسه های برنج آن ها را در مقدار ارتفاع ۲۰ الی ۲۵ سانتی متری از زمین قرار دهید و حداقل حدود ۵ سانتی متر بین کیسه های برنج و دیوار فاصله گذاری کنید تا جریان هوا به آسانی در بین آن ها برقرار گردد. شما می توانید قفسه های مشبک قرار داده و برنج را درون این قفسه ها بگذارید چرا که هوا در این قفسه ها به درستی گردش پیدا می کند.

روش درست ذخیره سازی برنج برای طولانی مدت

استفاده از جذب کننده اکسیژن

به منظور نگه داری بلند مدت برنج از جذب کننده های اکسیژن بهره مند شوید. جذب کننده های اکسیژن بسته های کوچکی بوده که معمولا در بسته بندی های مواد غذایی دیده شده و از تولید قارچ جلوگیری می کنند.

عدم قرار دادن برنج در معرض آفتاب

برنج را به دور از نور آفتاب نگه داری کرده و در برابر اشعه مستقیم خورشید نگذارید چرا که این عمل و گذاشتن برنج در برابر نور آفتاب موجب ریز شدن دانه های برنج و کم شدن میزان کیفیت آن خواهد شد. از این رو به منظور رفع رطوبت برنج آن را در محلی سایه دار پهن کرده تا هوا بخورد.

قرار دادن برنج درون یخچال

در صورتی که مقدار برنج زیادی تهیه نکرده و محل مناسب برای نگهداری برنج داخل یخچال دارید بهتر است برنج را درون یخچال قرار دهید چرا که خنک بودن و نبود نم داخل یخچال موجب شده تا وضعیت نگه داری خوب و ایده آلی برای برنج به وجود آید.

طریقه صحیح نگه داری برنج

استفاده از ترکیبات طبیعی درون کیسه برنج

اغلب خانم های خانه دار برای نگه داری دراز مدت برنج و جلوگیری از شپشک زدن آن ترکیبات طبیعی مختلفی همچون سیر، نمک، زنجبیل، فلفل تند، میخک، پوست و برگ گردو را درون کیسه برنج می گذارند.

ضدعفونی ظرف نگه داری برنج

در زمان نگهداری برنج در ظرفی دربسته به همراه یک جذب کننده اکسیژن حتما باید به پاکسازی ظرف نگه داری برنج اهمیت داده تا مانع پایین آمدن کیفیت آن بشوید.

نکات کلیدی

بعضی از اشخاص به منظور پیشگیری از شپشک و آفات برنج از قرص برنج استفاده می کنند ولی گذاشتن این قرص به صورت مستقیم داخل کیسه برنج سبب مرگ می گردد. در صورتی که به مصرف این قرص مجبور شدید آن را درون یک قوطی کبریت قرار داده و قوطی را با استفاده از چسب به طور محکم بسته و با کمک سوزن یک سری سوراخ ایجاد نموده و آن را در میان برنج ها قرار دهید.

        اصول نگهداری برنج

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم، ضمن این که می توانید برای آشنایی با ترفند های نگهداری آجیل و گرفتن شوری غذا بر روی لینک های داده شده کلیک کرده و از این مطالب بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *