دسته ها
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸

شربت دكسترومتورفان پی چه کاربردها و چه عوارضی دارد

  • بهاره سلطانی
  • 18 ژانویه 2017
  • ۰

سرما خوردگی یکی از بیماری هایی است که اکثر افراد در فصل هایی پاییز و زمستان با آن دست و پنجه نرم می کنند و عده ایی حتی بیش از یکبار در سال به آن مبتلا می شوند. شربت دكسترومتورفان از جمله داروهایی است که در این دوران تجویز و مصرف می شود.

 شربت دكسترومتورفان به عنوان داروی سرماخوردگی در داروخانه ها به صورت آزاد به فروش می رسد و تعداد کمی می دانند که از این دارو در کشورهای غربی به عنوان داروی اعتیاد آور یاد و مخدر شناخته می شود و دلیل آن هم فرمول ساخت مشابه آن با قرص کدیین است. این دارو در افراد مختلف ممکن است تاثیرات متفاوت داشته باشد.

موارد مصرف شربت دكسترومتورفان

این دارو برای درمان بیماری های زیر توسط پزشک تجویز می گردد:

موارد مصرف دکسترومتورفان

مواد منع مصرف

این دارو در مبتلایان به اختلالات کبدی و آسمی توصیه نمی شود, و همچنین در مواردی نظیر دیابت، پرکاری تیروئید، اختلال عملکرد کلیوی, فشار خون بالا باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. همچنین مصرف داروی دكسترومتورفان برای کودکان زیر دو سال به هیچ وجه توصیه نمی شود و در سنین بالاتر هم باید با احتیاط بیشتر و زیر نظر پزشک استفاده شود. از دیگر ممنوعیت مصرف این دارو در دوران شیر دهی است و در دوران بارداری هم باید با اطلاع پزشک مصرف شود.

طریقه و مقدار مورد استفاده

مقدار مورد استفاده در بزرگسالان و کودکان متفاوت است . شربت را باید بعد از وعده های غذایی و در فواصل زمانی بین 4 تا 6 ساعت در حدود یک قاشق غذا خوری باید استفاده شود. کودکان دو تا شش سال حدود یک قاشق مربا خوری در هر شش ساعت. و کودکان شش تا ده سال حدود دو قاشق مرباخوری در هر شش ساعت مجاز به استفاده از شربت دكسترومتورفان هست.

شربت دکسترومتورفان

موارد تداخل دارویی

شربت دكسترومتورفان نباید همزمان با داروهای ضد افسردگی استفاده شود چون از این دارو به عنوان مخدر حتی در مواردی توهم زا یاد می شود که همین عاملی در منع استفاده این دارو با مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی است.

موارد تداخل دارویی شربت دکسترومتورفان

عوارض جانبی ناشی از مصرف داروی دکسترومتورفان

ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد اما عمده عوارض آن شامل  حالت خواب آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع و دو بینی و حتی در موارد نادر کما باشد. در صورت شدت هر کدام از این علایم باید سریعا پزشک را در جریان گذاشت.

عوارض شربت دکسترومتورفان

هشدار

اگر یک هفته پس از مصرف دارو درد گلو و سرفه  شما بهبود پیدا نکرد باید مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه شود. اگر تغییری در وضعیت سرفه بیمار ایجاد نشد نباید خودسرانه دوز مصرفی را بالا ببرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.