دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

روش های پرکردن اوقات فراغت کودک

 • زهرا شفیعی
 • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

با آغاز گرمای فصل تابستان، زمان اوقات فراغت کودکان فرا می رسد، والدین عزیز برای پر کردن این فضا های خالی چه اندیشه هایی باید داشته باشند که به رشد شخصیتی آن ها نتیجه شود؟

اوقات فراغت به زمانی گفته می شود که در آن کودک فعالیت هایی را انجام می دهد که از آن ها لذت می برد و به گونه ای به انجام فعالیت ها علاقمند است. فراهم سازی امکانات برای پرکردن اوقات فراغت کودک نیاز به هزینه بالا ندارد اما نکته ای که ارزش دارد این است که باید به شکل گیری شخصیت و مسیر زندگی کودک کمک کند. به این منظور بسیاری از روانشناسان توصیه می کنند که هر کودکی غیر از درس خواندن باید فعالیت های متفرقه چون موسیقی، ورزش، نقاشی را انجام دهد. اوقات فراغت برای هر کودکی بهترین زمان برای آموزش در جهت استعدادها و علایق او می باشد.

هر فردی اگر زیادی بیکار بماند دچار بی حوصلگی و سر درد های روانی می شود. این مشکل برای کودکان کم سن و سال هم پیش می آید اما برای جلوگیری از این مشکل چه باید کرد؟! نقش والدین در برنامه ریزی پر کردن اوقات بیماری و فراغت کودکان چیست؟!

راه های پر کردن اوقات فراغت کودک

چگونگی پرکردن اوقات فراغت کودک

اوقات فراغت همان زمان بیکاری کودک است تا از آن لذت ببرد پس باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مطابق با علایق و توانمندی های او باشد. برای این منظور از کودک دلبند خود بپرسید که به انجام چه فعالیت هایی علاقمند است! در ادامه حال باید به فکر برطرف کردن نیاز ها و علایق او باشید. نکته ای که اهمیت دارد این است که کودک یاد بگیرد چگونه برنامه ریزی و تصمیم گیری خوبی در زندگی اش داشته باشد. بر اساس قوانین تربیتی شما والدین باید الگویی هدایت کننده برای کودکان خود باشید نه یک الگوی تصمیم گیرنده. اگر کودک شناختی به این مسئله نداشت، در این شناخت به او کمک کنید و برای تقویت توانایی هایش همراه او بمانید.

انواع روش های پرکردن اوقات فراغت کودک

کودکان خود را به کتاب خوانی دعوت کنید:

یکی از بهترین و ساده ترین راهکار ها برای پر کردن زمان های فراغت کودک تهیه و خرید کتاب می باشد. با خوانش این کتاب ها تخیل کودکان تقویت می شود، با بهبود قدرت روان خوانی احساس اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها بالا می رود، دایره واژگان گسترده تر شده و در پرورش خلاقیت آن ها کمک کننده است.
از جمله کتاب ها؛

 1. قصه های من و بابام
 2. قصه های خوب برای بچه های خوب
 3. داستان های ایلیا
 4. کارآگاه سیتو
 5. کتاب های من جوکم
 6. ماکاموشی
 7. شاهزاده خانم همستر
 8. شیرین تر از شکر

یکی از داستان های پر مخاطب سال های اخیر ایرانی کتاب های تام گیتس است و خلاصه این داستان به صورتی است که پسری عشق به نقا‌شی دارد و با تصویر گری عالی هر کودکی را به خود جذب می کند.

کتاب خواندن یکی از تکنیک های پر کردن اوقات فراغت کودکان

 • آرون گروپس

از کتاب کار های سرگرم کننده استفاده کنید:

در تابستان کودکان خود را با کتاب کار های جذاب سرگرم کنید. کتاب کار به دسته ای از کتاب ها گفته می شود که کودک به حل تمرین و فعالیت های خاص می پردازد. گونه های این دسته از کتاب ها متنوع بوده و به تقویت هوش و مهارت های دست ورزی کودکان کمک می کنند.

برای کودکان بازی های فکری تهیه کنید:

بازی های فکری غیر از سرگرم کننده بودن در پرورش روحیه حل مسئله، خلاقیت، تصمیم گیری و هماهنگی چشم و دست کودکان نقش دارند.
از جمله بازی های مخصوص سن و سال کودکان؛

 1. بازی فکری گربه های انفجاری
 2. استوژیت
 3. کریدور
 4. جالیز
 5. ایروژولی
 6. تردست

تمام این بازی های فکری به علت مشارکتی بودن، مهارت های اجتماعی چون انعطاف پذیری، سازش گری و رقابت سالم را در کودکان تقویت می کنند. اما آداب و ایده های بازی کودکانه در خانه چگونه است؟

کودکان را در آشپزی کردن با خود همراه کنید:

با کودکان خود در اوقات فراغت آشپزی کنید. اگر فرزند خردسالی دارید و نگران آسیب دیدن او با وسایلی چون چاقو هستید به قسمت های بی خطری چون هم زدن مواد، کوبیدن یا ریختن مواد به داخل ظروف شراکت دهید چون انجام این فعالیت برای کودکان بسیار سرگرم کننده است.
بهترین گزینه پخت کیک و درست کردن ژله و دسر می باشد چون آسیب کمتری به دنبال داشته و کودک لذت بیشتری را احساس می کند.

به کودک اجازه دهید که برنامه کودک ببیند:

در ساعات مشخصی از روز به کودک اجازه دهید که به پای تماشای برنامه کودک بنشیند. اگر کارتون و برنامه های تلویزیونی حد و اندازه ای معلوم داشته باشند نه تنها آسیبی به دنبال ندارد بلکه به تقویت هوش بصری و کلامی آن ها کمک می کند. اما کودک را از تماشای کارتون های خشن دور سازید.

دیگر کودک ها را برای هم بازی شدن با کودک خود دعوت کنید:

در زندگی این روز ها با زندگی آپارتمانی و شهر نشینی عموما همه کودک ها خواهر و برادری ندارند و تنهایی بزرگ می شوند. اگر در اطراف منزل خود همسایه هایی زندگی می کنند و کودکان کوچک دارند از آن ها بخواهید که با کودک دلبند شما بازی کنند و به دوستانی صمیمی تبدیل شوند.

تنهایی برای هر کودکی آزار دهنده و دردناک است و تنها راه خارج سازی آن ها از تنهایی، آشنایی با همسایه ها و برقراری رابطه با فرزندان همسایه می باشد.
این تصمیم کودک را به شخصی جامعه پذیر تبدیل می کند و هم به تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس او کمک می شود.

کودک را به نقاشی کشیدن تشویق کنید:

یکی از آرامش بخش ترین و بهبود دهنده کنترل اضطراب کودکان نقاشی کشیدن است. نقاشی کشیدن هم به تفکر خلاق کودک کمک می کند و هم نقش موثری در برون ریزی هیجانات کودکان دارد.

پر کردن اوقات فراغت کودکان با نقاشی کشیدن

بازی های نمایشی انجام دهد:

یکی از ساده ترین راه ها برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در منزل نمایش بازی کردن نقش های اجتماعی است و این بازی به جامعه پذیر سازی کودک کمک می کند.
انجام این فعالیت نشاط بخش از راه پرورش قدرت تخیل، هوش هیجانی کودکان را افزایش می دهد چون او با قرار گیری در جایگاه های مختلف می تواند نگاهی جدید به زندگی داشته باشد. در نهایت کودک احساسات خود و دیگران را بهتر درک می کند.

چیستان و معما را در برنامه کودک بگنجانید:

هیچ بازی ای مثل چیستان و معما نمی تواند ذهن کودکان را به خود درگیر کند. کودک با این بازی توانایی قدرت حل مسئله اش بالا می رود، نگاه چند بعدی به زندگی پیدا می کند و تاب آوری و پشتکار آن ها افزایش می یابد.

کودک را به کاردستی سازی هدایت کنید:

ساختن کار دست با ابزار و امکانات متنوع به کودک از لحاظ شخصیتی کمک بالایی می کند. ساختن نیاز به صبر و خویشتن داری دارد. به این منظور باید گفت کودکی که برای ساخت یک قایق اسباب بازی تلاش می کند باید در این مسیر بر ناامیدی غلبه کند و اگر مشکلی شکل گرفت به حل آن بپردازد. اما کودکی که این اسباب بازی را آماده تهیه می کند هیچگاه به درک این لحظات نمی رسد. این مسئله کمک می کند تا خویشتن داری در کودکان به خوبی تقویت شود چون کاردستی درست کردن شروع ایده آلی برای عادت سازی کودک به الگوی ساختن می باشد.

پر کردن اوقات فراغت کودکان با کاردستی درست کردن

از انواع زبان آموز ها کمک بگیرید:

یادگیری زبان های خارجی متنوع روشی عالی برای تقویت مهارت شناختی کودکان به شمار می آید. استفاده از زبان آموز هایی چون نرم افزاری، وب اپلیکیشن ها یا حتی کتاب می توانند اوقات فراغت کودکان را به خوبی پر کنند و حتی می توان گفت که یک مهارت به مهارت های آن ها افزوده می شود.

بازی های رایانه ای را امتحان کنید:

شاید برای شما والدین کمی عجیب باشد که چرا باید از بازی های رایانه ای برای پر کردن اوقات فراغت کودکان کمک گرفت؟! استفاده از این بازی ها باید همچون تماشای تلویزیون دارای حد و اندازه باشد. اگر این حد و مرز رعایت شود می تواند به ارتباط کودک با دنیای دیجیتالی، حفظ و هوش بصری، دقت و تمرکز او نقش داشته باشد.

برای کودک شاهنامه بخوانید:

شاهنامه سند رسمی برای شناخت هویت ایران است و شامل قصه هایی می باشد که قهرمانانی چون رستم را به زیباترین تصویر روی کاغذ مکتوب شده است. پس برای پرکردن اوقات فراغت کودک شاهنامه بخوانید تا با دنیای گذشته بیشتر آشنا شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *