دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

چند توصیه برای حفظ سلامت روان در زمان تنهایی

  • منصوره رمضان زاده
  • ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

از جمله مسائل مهم و چالش برانگیزی که امروزه با توجه به تجربه شرایط مختلف و جدید اهمیت زیادی پیدا کرده حفظ و مراقبت از سلامت روان در تنهایی بوده که نیازمند رعایت یک سری اصول و بهره مندی از راهکارهای کاربردی و تاثیرگذار در این زمینه می باشد تا بتوان بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی از تنهایی لذت برد و از پیامد های ناشی از این وضعیت بر روی روان و جسم جلوگیری کرد.

یکی از موضوعاتی که در رابطه با ارتباطات افراد در جامعه و وضعیت روحی و روانی آن ها توجه ویژه ای به آن شده مسئله تنهایی می باشد که نوعی هیجان جهانی انسانی تلقی شده و در هر شخصی منحصر به او بوده و همراه با پیچیدگی هایی می باشد. حالت تنهایی یک سری مزایا و معایب دارد که در همین راستا قصد داریم در این مطلب برای آگاهی شما عزیزان به بررسی اهمیت سلامت روان در تنهایی بپردازیم.

وضعیت سلامتی روح در اوقات تنهایی

بررسی وضعیت سلامت روان در تنهایی

به طور کلی باید گفت انسان یک موجود اجتماعی بوده که برای حفظ و مراقبت از سلامت فیزیکی و عاطفی خود بایستی با اطرافیان رابطه داشته باشد. با وجود این که وضعیت سلامت روان در تنهایی کاملا قابل درک بوده ولی حضور در کنار دیگران ضمن مزیت هایی که داشته می تواند همراه با استرس و نگرانی نیز باشد. احساس تنهایی نشان دهنده ارزش سنجی افراد از کیفیت نامناسب ارتباطات اجتماعی آن ها می باشد و فاکتور هایی از قبیل دین داری و میزان سلامت روح بر روی آن اثر می گذارد.

وضعیت سلامت روان در تنهایی

سلامت روان در حقیقت بهره مندی از سلامت کلی در افکار، احساس و کنترل رفتار می باشد. برخی مواقع اشخاص درگیر مشکلات چشم گیری در این کارکرد های ذهنی می گردند. تنهایی موجب حس طرد شدن، پوچی و تباهی و نا پذیرفته بودن در اشخاص می شود. اشخاصی که در تنهایی به سر می برند معمولا تمایل به روابط انسانی و اجتماعی دارند ولی شرایط ذهنی آن ها معمولا ایجاد رابطه با دیگران را سخت تر می کند. تنها بودن معمولا بد نبوده و اغلب افراد حداقل برخی مواقع تمایل به تنهایی دارند. تنهایی می تواند سبب خود شناسی، آرامش و دستیابی به تعادل درونی گردد ولی در برابر آن گوشه گیری از اجتماع به طور معمول به تنهایی ناسالم و بر خلاف میل افراد اشاره دارد.

دلایل اهمیت داشتن اوقات تنهایی

گذراندن برخی مواقع در وضعیت تنهایی می تواند مزیت هایی را به همراه داشته باشد که در ادامه به معرفی و شرح آن ها پرداخته ایم.

توصیه های حفظ سلامتی روح در تنهایی

کشف موارد جدید

در صورتی که با خود حس راحتی داشته باشید می توانید یک مدت زمان را به شکل آزادانه برای کشف علاقه مندی های خود بدون حضور و دخالت فرد دیگری اختصاص دهید. چیز های تازه ای کشف نموده و مباحثی که باعث شادی و ذوق شما می شود را جستجو کنید و همچنین علم و آگاهی خود را افزایش دهید. در نظر گرفتن یک برهه زمانی برای خود به معنای کشف چیز های تازه بدون اعمال فشار و قضاوت های دیگران می باشد. این موضوع برای رشد و توسعه فردی اهمیت زیادی دارد.

ابتکار

در نظر گرفتن اوقاتی برای تنها بودن این امکان را فراهم کرده که ذهن خود را برای بالا بردن خلاقیت و نوآوری آزاد و رها قرار دهید. مطالعات انجام شده مشخص کرده که تنهایی می تواند مغز انسان را به سوی ابتکار هدایت کند. همینطور اشخاصی که به طور عمدی از دیگران فاصله پیدا می کنند که تنها بمانند درصد خیلی بالایی جزء اشخاصی بوده که خلاق می باشند.

  •  آرون گروپس

راهکار های حفظ سلامتی روح در زمان تنهایی

کسب انرژی و توان اجتماعی

زندگی کردن به صورت تنها همواره به منزله موردی منفی تلقی شده است در صورتی که طبق مطالعات انجام شده اشخاصی که به شکل تنها زندگی می کنند می توانند زندگی اجتماعی بهتر و انرژی اجتماعی زیادتری در مقایسه با افرادی که با دیگران زندگی می کنند دارا باشند.

تاثیرات تنهایی بر سلامت روح

با وجود این که معمولا اثرات تنهایی بر سلامت روح و روان را در بروز حالت افسردگی خلاصه می کنند ولی وضعیت تنهایی اثرات دیگری را نیز به همراه دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

بروز بیماری آلزایمر

آلزایمر از رایج ترین اختلالاتی بوده که برای اشخاص دچار تنهایی دراز مدت رخ می دهد. برخی اوقات نیز در صورتی که حس تنهایی بیشتر از چندین هفته به طول بینجامد حافظه کوتاه مدت فرد ضعیف می شود. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده که تنهایی امکان دارد از جمله دلایلی باشد که در رابطه با روی دادن آلزایمر هشدار می دهد.
پیامد های ناشی از تنهایی بر روی سلامتی روح

ایجاد حالت افسردگی

همانطور که گفته شد افسردگی نیز از رایج ترین اثرات تنهایی بر روی وضعیت سلامتی روح و روان افراد می باشد. بهتر است بدانید که افسردگی خود نیز از عوامل بروز احساس تنهایی می باشد. آن گروه از مشکلات روانی که به علل گوناگونی به جز تنهایی به وجود می آیند می توانند سبب بروز حس تنهایی در شخص بیمار شوند.

حالت اضطراب و نگرانی

وضعیت تنهایی موجب شده که هورمون های اضطراب اغلب در سطح بدن انسان تولید شوند. در نهایت تنهایی باعث بالا رفتن میزان استرس و نگرانی می گردد. همینطور چون معمولا دلیل اضطراب های ناشی از حالت تنهایی نامعلوم بوده فرد در دراز مدت درگیر استرس می شود.

راهکار های مراقبت از سلامت روح در وضعیت تنهایی

در ادامه چند راه حل کاربردی به منظور حفظ سلامت روح در اوقات تنهایی را مورد بررسی قرار داده ایم.
حفظ سلامتی روح در زمان تنهایی

داشتن رفتار آگاهانه

عکس العمل درست و آگاهانه نسبت به هر چیزی به شما کمک کرده تا از خود مواظبت نمایید. بهتر است پس از شنیدن هر گونه خبری مقداری مکث کرده تا آرامش بگیرید و در آخر با دانش کافی و کاملا هوشمندانه عمل نمایید. از سویی دیگر ثبت کردن اتفاقات و احساساتی که در طول روز تجربه می کنید نیز از راهکار های مفید و موثر برای رفتار درست و صحیح می باشد. یادداشت کردن تفکرات موجب شده تاثیر انرژی که برای افکار و کار های خود بکار می گیرید را پیگیری کرده و در آخر به جمع بندی جامع و خوبی دست پیدا کنید.

دوری کردن از اخبار روز

از جمله روش های تاثیر گذار و مفید به منظور ممانعت از صدمات روحی، دوری کردن از خبر های دروغ و منفی می باشد. یک دقیقه بر روی این مسئله تفکر نمایید که سلامتی شما از هر رویداد دیگری باارزش تر می باشد و اخبار را تا حد لزوم و تا زمانی که موجب بروز صدمات غیر قابل جبران نشود پیگیری کنید.

استفاده صحیح از فضای مجازی

شاید نیاز بوده امروزه میزان دسترسی خود به صفحات و برنامه های مجازی را کمتر نمایید و خود را در مقابل هر نوع داده و اطلاعاتی قرار ندهید. در صورتی که حس می کنید یک اکانت موجب ناراحتی شما می شود آن حذف نموده و به جای رابطه داشتن با اشخاصی که صحبت های دو پهلو می زنند به اشخاصی که حس امنیت می دهند تکیه نموده و خبر ها را از آن ها دنبال کنید. در نتیجه وقت زیادتری را برای رابطه داشتن با دنیای معمولی صرف خواهید نمود.

      حفظ سلامت روان در تنهایی

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم، ضمن این که می توانید برای آشنایی با انواع تکنیک های حفظ سلامت روان در دوران جنگ و تحمل شرایط سخت بر روی لینک های داده شده کلیک کرده و از این مطالب بازدید نمایید

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *