دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

تشخیص میگو تازه با چند ترفند ساده

  • زهرا شفیعی
  • ۲ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

گوشت میگوی سالم کاملا شفاف، درخشان و ترد است و این وضعیت را زمانی می توان احساس کرد که چاقو را به آن ضربه زد جالب است بدانید این روش ساده ترین روشی است که می توان از آن برای دریافت نتیجه به کار گرفت.

برای تشخیص میگو تازه نیازی به بررسی های پیچیده نیست و برای آگاهی از این موضوع راهکار هایی وجود دارد که تخصصی نبوده و با کمک گیری از آن می توان در عرض چند دقیقه به نتیجه دست پیدا کرد.

برای علاقمندان به غذا های دریایی می توان خوراک میگو را پیشنهاد داد چرا که جدای از خوش طعم بودن دارای خاصیت های منحصر به فردی است که از سالم بودن آن نمی توان چشم پوشی کرد. هر چه ماده غذایی تهیه شده تازه تر باشد، ارسال خواص مفید آن به بدن بیشتر می شود و حتی طعم دلنشین تری هم دارد. اگر به بدن میگوی ناسالم و فاسد شده به عنوان تغذیه برسد، از ابتلا به مسمومیت شدید غذایی نمی توان در امان ماند چرا که خوراک دریایی میگو یکی از حساس ترین مواد غذایی به شمار می آید که اگر نکات بهداشتی مربوط به آن رعایت نشود به سرعت هر چه تمام تر شروع به فاسد شدن می کند. اما با نظر شما چگونه میگوی تازه قابل شناسایی است؟

راه های تشخیص میگو تازه کدام اند؟

راه های تشخیص میگو تازه کدام اند؟

بوی میگو:

میگوی تازه پس از صید دارای بوی مخصوص و ملایمی است که با بوی دریا، نمک دریا و بوی جلبک دریایی ترکیب شده است اما در حالت فاسد شدگی ، بوی شدید آمونیاک از میگو به مشام فرد مصرف کننده می‌رسد. اگر بوی کلر از آن به استشمام برسد نشانه‌ی این است که میگو تازه نبوده و برای نگهداری، به آن کلر زده‌اند. توجه کنید میگوی سالم باید فاقد هر گونه بوی زننده و شدید باشد.

پوشش کیتینی میگو:

در میگوی سالم و تازه پوشش کیتینی شفاف و تمیز بوده، دارای رنگ یکنواخت به دور از لکه‌های سیاه و تیره و حتی استحکام پذیر است. همچنین پوسته به صورت سفت و محکم به گوشت آن چسبیده است.
در میگوی مانده پوشش کیتینی مات و کدر بوده است چرا که سطح میگو خشک شده و رطوبت آن آهسته از دست می‌رود.
پوشش کیتینی مقداری نرم شده و سفتی اولیه خود را از دست می‌دهد.

وجود ملانوزیس در پوسته میگوی مانده:

تا این قسمت مقاله توضین داده شد که رنگ میگوی سالم و تازه یکنواخت بوده و به دور از لکه‌های سیاه خال مانند ملانوزیس می باشد. اگر لکه‌های سیاه روی سر و بدن میگو به دید نگاه شما مشاهده شد نشان‌دهنده‌ی این می باشد که میگو تازه نیست.
توجه کنید که پوسته قهوه‌ای و سیاه، نشان دهنده‌ی عدم تازگی میگو نیست و رنگ میگو نیز بر اساس جنس، گونه و محیط زندگی آن می‌تواند متفاوت باشد. لازم است بدانید که وجود خال‌های ریز پراکنده در سطح بدن طبیعی است.

اهمیت ملانوزیس در تشخیص میگوی تازه چیست!؟
اهمیت ملانوزیس در این است که تمام اندام‌های گوارشی میگو در ناحیه سر قرار دارد و با این حال شروع مرحله فساد از ناحیه اتصال سر با قسمت بدن انجام می گیرد.

  •  آرون گروپس

چرا باید از خرید میگوی سر بریده دوری کرد؟

در بخش گذشته توضیح داده شد که شروع مرحله فاسد شدگی از بهش اتصال سر با بدن انجام می گیرد. در این حالت فروشندگان سر میگو را جدا می کنند تا با این روش میگو های فاسد شده خود را به فروش برسانند. اگر در یک کیلوگرم میگو، صد گرم میگوی بدون سر دیده شد نشان از بر کهنگی میگوها ندارد. بلکه علت این است که عموما به هنگام حمل و جابجایی با سبد، تعدادی اندکی از میگوها در ناحیه اتصال سر به بدن آسیب فیزیکی می بینند و سر آن ها از بدن جدا می‌شود.

دوری از میگو سر بریده

پاهای میگو:

اگر با مشاهده متوجه شده اید که پاهای زیر شکم میگو، به طور ناگهانی با انگشت تکان داده می شوند، باید بی هیچ درنگی پاها را سریعا به حالت اولیه خود بازگردانید، در خلاف این صورت میگو تازگی ندارد. باید بدانید که پا ها و شاخک ها هرگز نباید سیاه شده باشند.

گوشت میگو:

گوشت میگوی سالم و تازه بسیار باقوام بوده و فاقد هر گونه حالت لیزی و لزجی می باشد. رنگ گوشت میگو با هر نژاد و سبک محیط زیستی متفاوت بوده اما در تمام آن ها رنگ صورتی مایل به قرمز است. هر چه میگو پس از پخت برای تغذیه کمتر صورتی شود، نشان از کیفیت پایین تر نیز دارد.

با هنگام خرید میگو چه نکته هایی را توجه باید کرد؟

اولین نکته‌:

تشخیص میگو تازه یخ زده کمی سخت و پیچیده است.

دومین نکته:

به شما دوستان عزیز توصیه می شود که همیشه میگو را با پوسته خریداری کنید و از خرید میگو پوست گرفته شده پرهیز داشته باشید اما چرا؟؟!
چون یکی از مهم ترین راه های شناسایی سالم و تازه بودن میگو بوده. با پوست گیری و جدا سازی سر این امکان وجود نخواهد داشت.

در ادامه این سوال می توان گفت که میگوی پوست کنده و تمیز شده‌ای که بیشتر از یک روز از زمان تمیز کردن و گوست گیری آن گذشته باشد، کیفیت و تازگی خود را به آسانی از دست می‌دهد. به همین علت برای نگهداری میگوی پاک کرده، باید آن ها را درون ظرف یا قالبی از آب یخ و نمک قرار داد تا میگوها سفت، سفید شوند و سالم باقی بمانند.
در ادامه این مرحله به علت نفوذ آب یخ و نمک به درون بافت‌های میگو، میگو ظاهری درشت‌تر به میگوی پاک نشده‌ی هم‌اندازه خودش پیدا می کند اما به هنگام پختن آب درون میگو آزاد شده و با سرخ کردن، ماهیتابه را پر از آب می‌کند، اما نمکی که در گوشت میگو نفوذ یافته و جذب شده در میگو باقی مانده و موجب شور شدن مزه‌ و سفت شدگی آن می‌شود.

رعایت نکات لازم برای خرید یک میگوی تازه و سالم

در پایان تشخیص میگو تازه برای آگاهی از موضوعات تهیه سالاد میگو سالم، آموزش پاک کردن میگو و فواید خوردن میگو برای کودک لینک های قرار داده شده را کلیک نمایید و به بررسی مقالات پیشین بپردازید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *