دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

مراقبت های بعد از ژل لب و پرهیز از کارهای ممنوعه

  • کژال کوهستانیان
  • ۷ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

پس از تزریق ژل لب لازم است، از برخی دستورالعمل ها و نکات مراقبتی پیروی شود، تا علاوه بر شاهد بودن نتیجه دلخواه از احتمال بروز عوارض احتمالی نیز کاسته شود. آشنایی با نکات کلی پیرامون مراقبت های بعد از ژل لب راهی موثر است، تا به راحتی این دوران را سپری کنید و نگرانی خاصی در این زمینه نداشته باشید.

معمولا پس از تزریق ژل برای جوانسازی پوست و حجم دهی به نقاط مختلف صورت پزشک به رعایت برخی نکات اشاره دارد، تا از درستی ادامه فرایند اطمینان حاصل نماید، رعایت نکات و مراقبت های بعد از ژل لب کمک می کند، تا نتایج دلخواه و مطلوب حاصل گردد. هرچند پس از تزریق فرد نیاز چندانی به دوره نقاهت ندارد، اما رعایت این نکات کمک می کند، تا نتیجه حاصل شده رضایت بخش تر باشد و احتمال بروز عوارض احتمالی به حداقل برسد.

علائم پس از تزریق ژل برای تمام افراد یکسان نمی باشد، همچنین هیچ توصیه ای نمی تواند، جایگزین نکات مراقبتی شود، که پزشک برای هر شخص توصیه می کند، اما می توان با بیان نکات معمول به برخی نگرانی ها و پرسش ها در این زمینه پاسخ داد.

مراقبت های بعد از ژل لب

تورم بعد از تزریق لب ها امری رایج می باشد، علاوه بر این احتمال دارد، در محل تزریق مقداری قرمزی یا کبودی نیز وجود داشته باشد، این دست علائم پس از تزریق هر نوع پر کننده لب طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست. اکثر عوارض جانبی جزئی و زودگذر می باشند و می توانید، بیشتر فعالیت های روزمره خود پس از عمل مجددا از سر بگیرید.

آشنایی با نکات مراقبتی بعد از ژل لب

از پزشک خود بخواهید، مراقبت های مخصوص شما را یادآوری کند، همچنین می توانید، از کیسه یخ یا یک قطعه یخ پوشیده شده در پارچه نرم و تمیز به کاهش تورم، کبودی و درد کمک کنید. به یاد داشته باشید، برای مدت زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق مواد پر کننده پوستی یا ژل لب از انجام فعالیت های سنگین یا ورزش های شدید پرهیز نمایید، چرا که افزایش فشار خون و ضربان قلب ناشی از فعالیت های شدید، احتمالا منجر به افزایش تورم یا کبودی می شود.

یکی از روش های موثر برای تسریع روند درمان نوشیدن به اندازه آب می باشد، در برنامه غذایی پس از تزریق ژل لب از میوه ها و سبزیجات تازه بسیاری استفاده کنید، همچنین از سدیم اضافی که می تواند، باعث بدتر شدن تورم شود دوری کنید. جهت تکمیل مراقبت های بعد از ژل لب تا ۴۸ ساعت بعد از درمان از قرار گرفتن در دمای بالا مانند حمام بخار، سونا یا کلاس های ورزشی گرم استفاده نکنید. گرما تاثیر منفی در درمان و کاهش تورم دارد.

درباره مصرف مسکن های مناسب در روز های بعد از درمان از پزشک خود سوال بپرسید، یکی از مسکن های رایج پس از درمان تیلنول می باشد و دارو های رقیق کننده مانند ایبوپروفن مناسب نیستند. برای کاهش تورم هنگام خواب از بالش های بلند استفاده کنید و روی صورت نخوابید، همچنین تا ۲۴ ساعت بعد از درمان از آرایش لب پرهیز کنید.

  •  آرون گروپس

استعمال سیگار می تواند، خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، بنابراین پس از تزریق ژل لب سیگار نکشید و همچنین از قرار داشتن در کنار افرادی که سیگار می کشند، جلوگیری کنید. الکل رقیق کننده خون می باشد و حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل لب باید از مصرف آن اجتناب شود، علاوه بر این الکل می تواند، منجر به التهاب شود و احتمالا کبودی و تورم را افزایش می دهد، بنابراین مصرف الکل پیش از تزریق ژل نیز اشتباه می باشد.

غذا

در جهت مراقبت های بعد از ژل لب و برای غذا خوردن، تا از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی صبر کنید، چرا که غذا خوردن در حالی که تاثیر بی حسی از بین نرفته است، می تواند خطرناک باشد، از غذا های نرم که نیازی به جویدن زیاد ندارند، استفاده کنید و از مصرف غذاهایی که جویدن آن ها سخت می باشد، پرهیز کنید. همچنین توصیه می شود، از مصرف غذا های تند و شور که ممکن است، لب ها را تحریک نماید پرهیز کنید.

ماساژ لب

یکی از روش های مراقبت پس از تزریق ژل لب می تواند، ماساژ لب باشد، از این طریق به تسهیل جذب ژل لب و بهبود توزیع آن کمک می شود، برای ماساژ لب، پزشک یا دستیار پزشک توصیه ها و نکات مربوط به این روش را توضیح می دهد، همچنین زمان و روش صحیح ماساژ لب را یادآور می شوند. در برخی موارد نیز پزشک توصیه می کند، به هیچ عنوان از ماساژ لب استفاده نکنید، به یاد داشته باشید، باید طبق دستور العمل های شخصی که پزشک ارائه می کند پیش بروید.

بررسی مراقبت های بعد از ژل لب

کرم

می توانید، علاوه بر استفاده از کمپرس سرد از کرم های آرنیکا و هیرودوئید برای تسریع روند بهبودی و کاهش کبودی استفاده کنید.

پرهیز از محصولات فعال

هرچند از سرگیری روند نرمال مراقبت از پوست بلافاصله پس از درمان امکان پذیر می باشد، اما باز هم توصیه می شود، از مصرف محصولاتی که دارای آلفا هیدروکسی اسید/ گلیکولیک ها (AHAs)، بتا هیدروکسی اسید، یا رتینوئید ها برای مدت زمان ۲۴ ساعت اجتناب کنید.

استفاده از این مواد فعال درمان ناحیه مورد نظر را متوقف یا کند می کنند، در صورتی که در مورد محصولات مورد استفاده روزانه خود اطمینان ندارید، پیش از استفاده از آن ها با پزشک خود مشورت کنید.

حمام

برای پیروی از مراقبت های بعد از ژل لب توصیه می شود، توصیه می شود، حداقل برای یک روز از شستن صورت و حمام کردن خودداری کنید، در حین استحمام نیز بهتر است، دمای آب رو به خنکی باشد، بخار و آب گرم در روز های ابتدایی درمان ممکن است، بر نتیجه دلخواه شما تاثیر منفی داشته باشد.

سفر پروازی

پیشنهاد می شود، تا هفت روز پس از تزریق سفر پروازی نداشته باشید، زیرا بهتر است، برای مدتی تحت فشار زیاد قرار نگیرید، بنابراین سفر های پروازی به ویژه سفر های بین المللی پس از تزریق ژل توصیه نمی شود. لازم به ذکر است، که فیلر یا ژل به تنهایی فشار زیادی را بر رگ ها و پوست اعمال می کند و بهتر است، از ایجاد فشار بیشتر پرهیز کنید.

تثبیت شکل لب

در صورتی که برای بار اول ژل تزریق می کنید، پیشنهاد می شود، چهار تا شش هفته قبل از رویداد های مهم به تزریق ژل بپردازید و این نکته را به خاطر داشته باشید، که  واکنشی که بدن هر فرد نشان می دهد، از دیگری متفاوت خواهد بود و نتیجه نیز برای همه یکسان نخواهد بود، بنابراین بهتر است واقع بین باشید.
مدت زمان مورد نیاز برای تثبیت شکل لب بعد از ژل لب

علائم خطرناک

فیلر های پوست عموما بی خطر و موثر می باشند، اما فرایند تزریق می تواند، مشکلاتی با خود به همراه داشته باشد، معمولا پیش از شروع درمان پزشک تمام این موارد را گوشزد می کند، به هر حال بهتر است، پیش از شروع فرایند تزریق با مراقبت های بعد از ژل لب و خطراتی احتمالی آن آشنایی کافی داشته باشید و با تمامی فواید و معایب تزریق ژل لب آشنا شوید.
در صورتی که کبودی در نواحی اطراف لب در حال گسترش باشد، وجود احساس درد غیر طبیعی و مداوم داشتن، احساس گرمای شدید در اطراف لب ها و یا هر نوع احساس ناخوشایند دیگری که وجود داشته باشد، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید و این موارد را با پزشک در میان بگذارید.
برخی از افراد پس از تزریق ژل لب دچار کبودی نمی شوند، البته این مسئله برای تمام افراد صدق نمی کند، در صورتی که به دنبال راه حلی برای رفع این موضوع می باشید، پیشنهاد می شود، از کرم های آرنیکا و یا هیرودوئید برای رفع این مورد استفاده نمایید. برای خواب از دو بالش استفاده کنید، تا سر شما در ارتفاع مناسبی قرار بگیرد و به ناحیه تزریق شده فشار وارد نشود و از میزان کبودی کاسته شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *