دسته ها
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

از فواید ماساژ رحم چه می دانید؟

  • زهرا شفیعی
  • ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

ماساژ رحمی هم برای پس از زایمان طبیعی و هم پس از سزارین انجام می شود. محلی که جفت در آن وجود داشته پس از زایمان باید جمع شود تا عروق خونی باز، بسته شده و خونریزی بیش از حد طبیعی رخ ندهد. با ماساژ رحمی از جمع شدن رحم اطمینان حاصل می شود و در صورتی که در اثر این ماساژ خون زیاد و روشن از بدن مادر خارج شود لازم است اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

مادران عزیزی که باردار هستید و یا قصد انجام آن را دارید، حتی از زایمان شما چند وقتی گذشته است؛ آیا شما با فواید ماساژ رحم آشناییت دارید؟ آیا می دانید که چگونه باید آن ها را انجام داد؟ جالب است بدانید که تمام مراحل لقاح و تشکیل جنین آسان بوده اما عموما برای برخی زنان با چالش هایی همراه است که امکان دارد ماه ها و یا سال ها به طول بیانجامد. بارداری برنامه طراحی شده ساده ای است که طی آن پس از برقراری یک رابطه جنسی گرم، اسپرم با تخمک مادر ترکیب شده و در نتیجه بارداری شکل می گیرد. البته همیشگی نیست چرا که برخی زوج ها با کمک وسایل های کنترل کننده جنسی چون کاندوم از شکل گیری بارداری جلوگیری می کنند در نتیجه جنینی درون رحم مادر ایجاد نمی شود در نهایت برخی از زنان نیز برای باردار شدن، سبک ماساژ باروری رحم را امتحان می کنند. ماساژ باروری تکنیکی آرامش بخش، غیر تهاجمی و کاملا تاثیرگذار است که به روی شکم و کمر انجام می گیرد. آنچه که در این ماساژ اهمیت دارد این است که تمام تمرکز به روی اندام های داخلی بدن زن چون شکم است تا با ایجاد تعادل هورمونی و بهبود بخشی گردش خون؛ احتمال بارداری سیستم تولید مثلی او را به افزایش برساند. البته باید ماساژ رحم به گونه ای انجام بگیرد که اصولی باشد و عوارضی را به دنبال نیآورد. چرا که این ماساژ به سست شدگی شکم کمک کرده تا دیگر اعضای بدن از جمله کبد، طحال و روده در سلامت کامل به حیات خود ادامه دهند.

فواید ماساژ رحم چگونه هستند؟

فواید ماساژ رحم کدام اند و چگونه اثر می گذارند:

فواید ماساژ رحم کدام اند؟

سطح ترشح هورمون ها را به تعادل می رساند:

زنانی که ماساژ رحم انجام می دهند، بدن آن ها شروع به ترشح اکسی توسین کرده که در نهایت این هورمون به لقاح اسپرم و تخمک کمک می کند تا بارداری برای رحم زن شکل بگیرد.

بدن را برای لقاح آماده می سازد:

اگر ماساژ برای اندام رحم صورت بگیرد، به افزایش جریان خون در رحم و اکسیژن رسانی کمک کرده و این خود عاملی برای لقاح یافتگی بافت های اسپرم مرد و تخمک زن می باشد. در این ماساژ سستی های دردآور شکم کاهش یافته و با بهبود گردش خون تمام اندام های اطراف شکم چون کبد، طحال و روده با سلامت کاملا به حیات خود ادامه می دهند. جالب است بدانید که با انجام این ماساژ، رحم جا به جا شده را به وضعیت سابق خود بر می گردانید.

دوره عادات ماهیانه را تنظیم می کند:

بسیاری از زنان و دخترانی که با اشکال عادت ماهیانه نامنظم دست و پنجه نرم می کنند و درگیر هستند اگر تمرینات ماساژ درمانی رحم را در طول روز انجام دهند، در نهایت پریودی های بدون درد و منظمی را تجربه خواهند داشت.

درد را کاهش می دهد:

زمانی که زن یا دختر ماساژ رحم را برای خود انجام می دهد، با ترشح اندروفین به کاهش درد های عادات ماهیانه و تخمک گذاری داشته اش کمک می کند.

  •  آرون گروپس

سطح استرس و اضطراب را به کاهش می رساند:

اگر تا اکنون میان استرس های فراوان زندگی گم شده اید و راه خلاصی از آن ندارید، توصیه می شود تا برای حفاظت از تعادل هورمون های مترشحه؛ عمل ماساژ را انجام دهید تا با ترشح شدن هورمون اکسی توسین از میزان استرس شما کاسته شود.

ماساژ رحم پس از زایمان چگونه انجام می گیرد؟

برای دستیابی به فواید ماساژ رحم پس از زایمان باید روش های زیر را تکرار کرد؛

اگر تصمیم به ماساژ درمانی خود پس از زایمان دارید، بهتر است پیش از شروع کاملا مثانه خود را در سرویس بهداشتی تخلیه نمایید. چرا که مثانه اگر پر باشد به بافت رحم فشار وارد می سازد، در نتیجه بافت رحم سست شده و خونریزی را پیش می آورد حتی تمرکز به روی ماساژ هم ساده تر صورت می گیرد و نیازی به وقت اضافه نمی باشد.

پس در فضایی آرام به روی سطحی متعادل دراز بکشید، توصیه می شود فضایی راحت چون تخت یا تشک یوگا را برای خود انتخاب نمایید تا هیچگونه درد و سختی ای را احساس نداشته باشید.

فضایی ساکت و به دور از پرت کننده های حواس کاملا گزینه ایده آلی می باشد که باید بهترین آن انتخاب شود.

کاملا صاف به پشت روی تشک دراز بکشید.

شکم را کمی فشار داده و در نتجه مالش دهید.

دست را صاف نگه داشته و در تمام زمان ماساژ درمانی رحم، شکم خود را به سمت پایین فشار دهید و این فعالیت را از زیر ناف شروع نمایید.

درست همان لحظه ای که به سمت پایین فشار وارد می کنید، دست را با حرکتی آرام و دایره وار به روی شکم مالش دهید.

در چند لحظه ابتدایی ماساژ، احتمال پیشآمد گرفتگی یا خونریزی اضافه وجود دارد پس برای این لحظه خود را آماده کنید.

پیش از ماساژ رحم از دارو های تایید شده پزشکی چون ایبوپروفن مصرف نمایید تا اشکال درد گرفتگی های پیش آمده را کاهش دهید.

برای صحت و اطمینان بیشتر از یک متخصص زنان و زایمان، پرستار و یا ماما کمک بگیرید.

بهتر است از پزشک متخصص زنان، پرستار یا ماما بخواهید که به شما چگونگی انجام آن را نشان دهد، سپس خود به تنهایی شروع به تکرار آن کنید.

اگر نگران نتیجه دهی ماساژ هستید، اگر در انجام آن مشکلی پیش آمد حتما با اورژانس یا پزشک خود تماس برقرارکنید. در صورتی که نشانه های زیر ایجاد شوند از جمله:

  1. درد شکمی شدید
  2. درد به هنگام ادرار کردن هر باره
  3. سرگیجه
  4. غش کردن
  5. خونریزی واژینال شدید تر با گذشت زمان

ماساژ رحم پس از زایمان چگونه است؟

ماساژ رحم برای باردار شدن چگونه است؟

برای دستیابی به فواید ماساژ رحم برای باردار شدن باید روش های زیر را تکرار کرد:

برای باردار شدن نیاز است کمی حوصله به خرج دهید و زمان بگذارید تا تکنیک های ماساژ به خوبی روی شکم انجام بگیرند.

ماساژ رحم باید در بخش های خاصی از زمان قاعدگی انجام بگیرد و در بخش های دیگر انجام آن منع شود.

اما چه زمانی برای ماساژ درمانی بهترین گزینه است؟ در دوره پیش از تخمک گذاری و همان دوره تخمک گذاری بهترین شرایط برای برقراری رابطه جنسی، لقاح اسپرم و تخمک فراهم است تا با ماساژ رحم به نتیجه بارداری ایده آل خود دست پیدا کنید.

اگر باردار هستید، اگر به بارداری خود شک دارید توصیه می شود تا در ۳ ماهه ابتدایی از ماساژ خودداری داشته باشید.

در حالتی که روز های قاعدگی را می گذرانید، از ماساژ های ملایم شکم شروع نمایید.

ماساژ رحم برای بارداری باید شباهت یکسانی با ماساژ رحم پس از زایمان داشته باشد، اگر هم درد و حساسیتی به انجام آن ندارید پس حرکات را کمی شدید تر تکرار کنید.

به آرامی زیر شکم فشار وارد سازید.

با صافی دست و انگشتان خود به آرامی شکم خود را فشار دهید یا از حرکات دایره ای شکم کمک بگیرید.

درست بالای استخوان شرمگاهی فشار وارد سازید و به آرامی سمتی به بالا بگیرید، به حالتی که رحم به سمت بالا حرکت می کند.

برای دریافت بهترین نتیجه؛ این ماساژ را ۱۵ بار تکرار کنید.

عموما این ماساژ باید در ۵ دقیقه به طول بیانجامد.

در صورتی که تمایل دارید، روز های قاعدگی را برای ماساژ درمانی انتخاب نمایید پس یک ماساژ دایره ای سبک، نه سنگین با نوک انگشتان به اطراف شکم وارد کنید.

این ماساژ ملایم و ایمن به کاهش درد های قاعدگی نیز کمک می کند.

برای تقویت بخشی بیشتر، موسیقی آرامی پخش کنید و برای ماساژ از روغن های معطر چون اسطوخودوس کمک بگیرید.

استرس به سلامتی شما تاثیرات منفی وارد می سازد پس هر گزینه آرامش بخشی را برای تسکین خود استفاده نمایید.

اگر ماساژ درمانی با فعالیت های دیگر چون یوگا، ورزش های سبک و … همراه شود مزیت های بیشتری را انتقال می دهد.

برای دریافت بهترین نتیجه از ماساژ درمانی رحم تمام حرکات را برای زمان ۱ تا ۳ ماه تکرار نمایید.

تکرار ماساژ روزانه، تغییر مکان رحمی را ایجاد می کند و هم گره های شکل گرفته عدم بارداری را از میان می برد.

گردش خون را بهبود بخشیده و به باروری و سلامت مادر کمک می کند.

پس باید گفت، ماساژ شکم ویژگی های مثبتی همراه دارد از جمله؛ افزایش باروری، بهبود هضم، کاهش درد های عادات ماهیانه، بهبود نشانه های یائسگی و ….

اگر خود از پس آن بر نمی آیید توصیه می شود به مراکز درمانی ای مراجعه کنید که عمل ماساژ شکم را برای شما انجام دهند.

توصیه می شود قرار ملاقات های خود را مابین قاعدگی و تخمک گذاری  انتخاب نمایید.

ماساژ رحم برای باردار شدن چگونه است؟

بهترین ماساژ ها برای افزایش احتمال باروری زنان کدام اند؟

آگاهی از بهترین ماساژ ها برای دستیابی به بهترین نتیجه از فواید ماساژ رحم؛

ماساژ رفلکسولوژی برای باروری زنان:

یکی از روش های ماساژی باروری زنان، ماساژ رفلکسولوژی می باشد که بر اساس طب فشاری بوده و با تحت فشار قرار دادن نقاط مخصوص پا، روی اندام های تولید مثلی تاثیر می گذارد. در اطراف مچ پا و بخش بالایی آن نقاطی وجود دارد که در ارتباط مسقیم تخمدان، رحم و لوله های فالوپ می باشند. بسیاری از افراد که در حوزه ماساژ فعالیت دارند، معتقدند که با وارد سازی فشار به این نقاط می توان شانس ابتلای بارداری را در زنان افزایش داد.

ماساژ سوئدی برای باروری زنان:

یکی از محبوب ترین ماساژ رحم و تخمدان، ماساژ سوئدی می باشد. این ماساژ به گونه ای است که به آرامی به بدن فشار وارد می شود که آرامش به تک تک سلول ها نفوذ یابد. پس یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت ماساژ سوئدی، انتقال احساس آرامش به افراد است.

جدای از اینکه هر چه احساس آرامش درون شخصی بیشتر باشد، استرس کمتری شما را با خود درگیر می کند. باید بدانید که یکی از اصلی ترین عوامل شکل دهنده نازایی، وجود استرس است.

تکرار انجام ماساژ سوئدی برای زنان کمک می کند که زمینه بارداری برای آن ها فراهم شود و در نتیجه آرامش بیشتری را در وجود خود احساس نمایند.

 ماساژ بافت عمیق برای باروری زنان:

هر شخص متخصص، داستان های متفاوتی از سبک ماساژ رحم و تخمدان تعریف می کند به این منظور نمی توان اطلاعات جامعه ای را دسته بندی کرد و در اختیار همگان قرار داد اما باید گفت تمامی تکنیک ها ارتباط نزدیکی به یکدیگر دارند.

ماساژ بافت عمیق هم تمامی لایه های شکمی را تحریک می کند که موجب افزایش دهی مسیر خونی در همان ناحیه ماساژ داده شده می شود. این خود اصلی ترین عامل برای افزایش شانس باردار سازی زنان به شمار می آید.

با این حال برخی از متخصصین طب ماساژ، بر این باورند که ماساژ بافت چون طب فشاری عمل کرده و با وارد سازی فشار به بافت های اطراف پا، دست، کمر، شکم و …. می تواند در بهبود مشکل نازایی موفق باشد.

شاید جالب باشد بدانید که متخصصین تاکید فراوانی به توجه در نقاط فشاری مچ و انگشتان پا دارند به صورتی که این توجه، ارتباط نزدیکی به رحم، تخمدان ها و دیگر اندام های تناسلی پیدا می کند و در نتیجه تاثیرات بیشتر بر اشکال باروری زنان می گذارند.

در پایان مقاله فواید ماساژ رحم تاکید می شود برای آگاهی از موضوعات درمان گیاهی کیست تخمدان، درمان خانگی افتادگی رحم و تغذیه بعد از برداشتن رحم لینک های قرار داده شده را کلیک نمایید و به مطالعه آن ها بپردازید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *