دسته ها
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

آشنایی با دیدنی های قلعه تل و جاذبه های تماشایی این منطقه

  • سمیه نیک فرجام
  • ۴ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

برای آشنایی با دیدنی های قلعه تل در این بخش همراه ما باشید. این قلعه تاریخی در خوزستان و شهری با همین نام قرار دارد. این بنا یک دژ نظامی بر روی تپه های سرسبز است.

برای اینکه با خوزستان بیشتر آشنا شوید این شهر را باید با وجود سازه های تاریخی آن بشناسید. دیدنی های  قلعه تل یکی از سازه هایی بوده که اهمیت تاریخی داشته و بر فراز تپه های آن قرار دارد. اهمیت این بنا را در ادامه با یکدیگر بررسی می کنیم.

معماری قلعه تل

دیدنی های  قلعه تل برای سفر:

این قلعه یکی از مهم ترین دیدنی های خوزستان بوده به ویژه برای علاقه مندانی که سازه های تاریخی ایرانی را دوست دارند. قلعه ای که بر فراز تپه هایی قرار دارد و شما از ارتفاعات آن نیز می توانید، بازدید کنید. این بنا در شهر قلعه تل در استان خوزستان قرار دارد..

دیدنی های قلعه تل

پیشینه قلعه:

بنای اولیه این قلعه نیز در سال ۱۷۹۰ بنا شده است. ساخت این بنا متعلق به چه کسی می باشد؟ این بنا را به محمد تقی خان چهارلنگ بختیاری می دانند. سبک معماری این بنا نیز نشان دهنده قدمت این سازه می باشد و دارای قسمت هایی بوده که از آن دیدن می کنید.

طبیعت دیدنی قلعه تل:

همانطور که اشار شد این بنا با قرارگیری در ارتفاعات و تپه ها نیز دیدنی تر می شود. دشت های حاصلخیز این نواحی نیز دیدنی های زیادی دارد. مجاورت این کوهستان ها و با طبیعت سرسبز نیز تلفیق زیبایی را پیش روی شما قرار می دهد. موقعیت این نواحی نیز در استان خوزستان اهمیت زیادی دارد. نواحی کوهستانی این منطقه به سوی شوش و ایذه متصل می شود.

زیبایی قلعه تل

  •  آرون گروپس

از بالای این قلعه می توانید، مناظر طراف را به خوبی مشاهده کنید. بر روی تپه ها نیز خزه های سرسبزی وجود داشته که از زیبایی آن دیدن می کنید. این نواحی دارای مناظر فوق العاده ای بوده که مورد توجه هستند.

قلعه تل کجاست

علت ساخت قلعه:

سوالی که ذهن شما را مشغول می کند، علت ساخت این بنا است. با قرارگیری این بنا بر روی زیگورات ایلام نیز اهمیت نظامی آن بیشتر می شود. استفاده خان ها و جنگجویان محلی نیز از این بنا کاربردی بوده است. در ساخت این بنا نیز از مصالح مختلفی استفاده شده که خشت و گل از مهم ترین مصالحل بوده است.

سفر به قلعه تل

چهار برج مدور، دژهای قدیمی و … از قسمت های مهم این بنا می باشد. این بنا یک دژ قدیمی با اهمیت نظامی است. اجرهای به کار رفته در این بنا نشان می دهد که این بنا قدمت آن به زمان قاجاریان باز می گردد. سنگ قلوه هایی در این بنا نیز مشاهده می شود. برخی می گویند که استفاده از سنگ قلوه های این بنا نیز نشان دهنده قدمت سازه در زمان زندیه است.

آبشار قلعه تل:

بعد از تماشای دیدنی های  قلعه تل می توانید، سری به دیدنی های اطراف زده و از طبیعت زیبا و دیدنی آن هم بازدید کنید. این آبشار مرتفع و زیبا بوده و چشم اندازهای خاصی دارد. این آبشار دارای ۲ نقطه با ارتفاع های مختلف است. در میان درختان انبوه، خزه ها، صخره ها و … می توانید با زیبایی های زیادی رو به رو شوید.

آبشار قلعه تل

این بنا امروزه از مکان های دیدنی خوزستان بوده و زیبایی های زیادی دارد. خوزستان از شهرهای باستانی مهم در ایران بوده و مناطق مهمی مانند ایذه نیز سازه های مهم تاریخی داشته که قلعه تل نیز بخشی از زیبایی های این توابع برای علاقه مندان هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *