دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

میل به شیرینی چه دلیلی دارد؟

 • بهجت فلاح
 • ۵ اسفند ۱۴۰۲
 • ۰

علاقه فراوان به مصرف شیرینی جات و محصولات فرآوری شده شیرین مانند برخی خوراکی ها به میل درونی باز می گردد. اگر این گونه هستید، بهتر است برای سرکوب میل به شرینی دست به کار شوید. به طور معمول برخی افراد علاقه زیادی به مصرف شیرینی دارند. اما همان طور که می دانید، میل به شیرینی و زیاده روی در مصرف آن می تواند با عوارض مختلفی همراه باشد که با رعایت برخی نکات قابل کنترل است.

برخی افراد تمایل عجیبی به شیرینی خوردن دارند و با ولع بسیاری شیرینی می خورند، ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود آید که دلیل میل به شیرینی چیست و چرا گاهی اوقات تا این حد شیرینی مصرف می کنیم. در حقیقت میل به شیرینی تا حد طبیعی بد نیست، چرا که حس و حال افراد را تغییر می دهد و باعث ایجاد نشاط در آن ها می شود. اما تمایل شدید به شیرینی ممکن است موجب بروز مشکلات زیادی مانند دیابت یا افزایش وزن شود. به همین خاطر مصرف زیاد آن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. در ادامه مطلب دلایل اصلی میل به شیرینی و راه های پیشگیری از مصرف بی رویه شیرینی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اصلی ترین دلیل میل به شیرینی چیست؟

دلیل میل به شیرینی به موقعیت های مختلف بستگی دارد. گاهی اوقات از سر عادت این کار را انجام می دهیم و گاهی نیز ممکن است واقعا گرسنه باشیم و بخواهیم گرسنگی خود را با فقط شیرینی رفع کنیم. بیشتر اوقات عدم تعادل در سطح گلوکز خون باعث ایجاد این حالت می شود. داروها، استرس، عوامل روانی، عدم تعادل هورمون ها و شرایط سلامتی از دلایل مهم میل به شیرینی محسوب می شوند.

دلیل میل به شیرینی هر چه که باشد، چیزی که در نهایت مهم است مصرف به اندازه و به جای مواد خوراکی قندی است. این موضوع برای افرادی که با دیابت دست و پنجه نرم می کنند، زنانی که در دوران بارداری هستند و افرادی که به دنبال تناسب اندام هستند، بیشتر اهمیت دارد. توجه به میزان استفاده از مواد قندی در تعادل و حفظ سلامتی افراد نقش مهمی دارد. از مهم ترین دلایل میل به شیرینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از بین بردن میل به شرینی

۱. مصرف غذاهای شور

یکی از دلایلی که افراد میل به شیرینی دارند، مصرف غذاهای شور است. غذاهایی که در رستوران تهیه می شوند، معمولا فرآوری شده و بسته بندی شده هستند که سدیم و نمک فراوای دارند. بهتر است بدانید هر چقدر غذاهای شما شورتر باشد میل بیشتری به مصرف شیرینی دارید. به همین دلیل سعی کنید از مصرف غذاهای آماده پرهیز کنید و زمان طبخ غذا به میزان لازم از نمک استفاده کنید.

۲. مصرف بیش از اندازه مواد دارای نشاسته

یکی دیگر از دلایل میل به شیرینی، مصرف بیش از اندازه مواد دارای نشاسته است. زمانی که یک وعده غذایی حاوی نشاسته مانند یک کاسه اسپاگتی می خورید باید بدانید تمام آن ماکارونی بدون پروتئین یا فیبر است که موجب افزایش قند خون ناگهانی و کاهش آن می شود. به همین خاطر به دنبال آن میل به شیرینی پیدا خواهید کرد. بنابراین به افراد دیابتی توصیه می شود از مصرف مواد دارای نشاسته مانند سیب زمینی و ماکارونی پرهیز کنند.

 • آرون گروپس

۳. داشتن عادات غلط

دلیل میل به شیرینی به داشتن عادات بد نیز مربوط می شود. به عنوان مثال برخی از افراد بدون اینکه متوجه باشند همیشه در حال جویدن آدامس هستند. برخی دیگر عادت دارند ناخن های خود را می جوند. برخی دیگر از افراد هم عادت کرده اند هر روز سر ساعت مشخصی شیرینی و شکلات بخورند. تمام این عادات جزو عادات غلط به شمار می روند و باید آن ها را کنار گذاشت.

۴. نداشتن خواب کافی

نداشتن خواب کافی هورمون گرسنگی را ترشح می کند و باعث می شود بیشتر از آنچه نیاز دارید غذا میل کنید. کمبود خواب هم موجب می شود احساس خستگی کرده و میل به شیرینی داشته باشید تا بتوانید انرژی لازم را دریافت کنید.

۵. قبل از پریود

یکی دیگر از دلایل میل به شیرینی، تغییرات هورمونی است. به همین خاطر تمایل شدید به شیرینی پیش از پریودی در بیشتر خانم ها مشاهده می شود. به بیان دیگر در روزهای نزدیک به عادت ماهانه، خانم ها با افت هورمون پروژسترون و افزایش استروژن روبرو می شوند که موجب افت قند خون خواهد شد. در زمان کاهش قند خون بدن سیگنال هایی را به مغز می فرستد که موجب می شود تمایل بیشتری به مصرف شیرینی داشته باشیم.

میل به شیرینی نشانه چیست؟

۶. عدم مصرف مواد غذایی کافی

دلیل میل به شیرینی به عدم مصرف مواد غذایی کافی و مناسب هم مربوط می شود. زمانی که به اندازه کافی غذا نخورده باشید، بدن کالری مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و به دنبال راهکاری است که سریع آن را جبران کند. در این شرایط میل به مصرف شیرینی پیدا خواهید کرد و از طریق مصرف آن، بدن به سرعت انرژی مورد نیاز خود را دریافت می کند. حتی اگر این انرژی با کیفیت نباشد.

۷. مصرف کالری ناکافی

افراد زیادی هستند که برای داشتن اندامی مناسب، به هیچ عنوان کالری کافی مصرف نمی کنند، به همین خاطر بدن آن ها به انرژی فوری نیاز دارد و با دریافت غذاهای شیرین آن را تامین می کند. از این رو می توان گفت یکی از دلایل میل به خوردن شیرینی مصرف کالری ناکافی است.

۸. کمبود سروتونین

یکی از دلایل میل به شیرینی، کمبود سروتونین است. اگر میزان سروتونین نامتعادل باشد، احساس بی حالی و افسردگی خواهید داشت و همین امر موجب می شود به مصرف شیرینی جات روی بیاورید. انتقال دهنده های عصبی برای کنترل حال مهم هستند و هر زمان که سطح سروتونین بالا می رود موجب می شود احساس بهتری داشته باشید. لازم است بدانید کربوهیدرات در شیرینی جات این کار را به سادگی انجام می دهد.

۹. مصرف پروتئین ناکافی

تنها مغز نیست که به مصرف قند نیاز دارد، اگر در رژیم غذایی خود از پروتئین کمتری استفاده کرده باشید، این موضوع میل به مصرف غذاهای قندی را تحریک خواهد کرد. سطح پایین پروتئین موجب کاهش و افزایش غیر طبیعی سطح قند خون می شود. این عامل راه را برای نیاز فوری انرژی که از شکر به دست می آید، هموار می کند.

دلایل میل به شیرینی

۱۰.میل به شیرینی بعد از ورزش

گاهی اوقات دلیل میل به شیرینی انجام حرکات ورزشی است. درست مثل بعد از خواب، هنگامی که ورزش می کنید، قسمت زیادی از انرژی خود را از دست می دهید. به همین خاطر بدن به دنبال این است که انرژی از دست رفته خود را با سیگنال هایی به مغز بفرستد که میل به شیرینی را تشدید می کند. یکی از راه های رفع این هوس به نوشیدن آب مربوط می شود.

۱۱. کمبود آهن

گاهی اوقات سطح پایین آهن در بدن باعث کاهش سطح انرژی می شود. معمولا زمانی که انرژی کمی دارید، به دنبال آن هستید که انرژی لحظه ای در اختیار شما قرار گیرد. این احساس از تمایل داشتن به غذاهای شیرین نشأت می گیرد.

۱۲. هوس شیرینی جات بعد از خواب

اگر پیش از بیدار شدن از خواب، میل به شیرینی داشته باشید ممکن است سطح قند خون شما دارای مشکل باشد. اگر دیابت داشته باشید یا نداشته باشید، زمانی که بعد از خواب میل به مصرف شیرینی جات دارید، بدن شما دچار کمبود انرژی ناشی از افت قند خون می شود. گاهی با مصرف چای شیرین یا کیک این سطح را ثابت و هوس خود را از بین می برید.

میل به شیرینی چه دلیلی دارد؟

۱۳. اوایل دوران بارداری

بسیاری از خانم ها زمان بارداری هوس های گوناگونی دارند که در میان آن ها میل به شیرینی و ترشی جات زیاد دیده می شود. تقریبا ۴۰ درصد از هوس های بانوان باردار با علاقه برای مصرف مواد قندی همراه است. هوس شیرینی در بارداری به افت قند خون مربوط می شود. به همین خاطر اگر دائما خود را با وعده های کوچک سیر نگه دارید، احتمال دارد کمتر به مصرف شیرینی جات تمایل داشته باشید. در این میان نخوردن صبحانه میل به مصرف شیرینی را تشدید می کند.

۱۴. میل به شیرینی جات بعد از زایمان

احتمال دارد مادران بعد از زایمان هم میل به شیرینی داشته باشند. دلیل میل به شیرینی بعد از زایمان به کمبود مواد مغذی و کمبود ویتامین مربوط می شود. در ضمن تغییر در روند خواب و کم خوابی در ایجاد این هوس تأثیر می گذارد. حتی نیاز شیردهی به خصوص پس از یک شیردهی دراز مدت به نوزاد، موجب تمایل به مصرف بیشتر شیرینی جات خواهد شد.

۱۵. کمبود مواد مغذی

اگر دائما سرگیجه دارید یا میل شدیدی به مصرف شیرینی جات دارید، احتمال دارد بدن شما با کمبود مواد مغذی مواجه شده باشد. به همین خاطر هنگامی که مواد معدنی مؤثر روی را دریافت نکنید، تمایل به مصرف شیرینی جات خواهید داشت. به عنوان مثال کمبود منیزیم موجب کاهش انتقال انرژی به سلول ها می شود. در نتیجه بدن برای پر کردن این خلأ، میل به شیرینی جات را افزایش می دهد.

۱۶. نجویدن کامل غذا

مواد غذایی باید به درستی جویده شده و به آهستگی خورده شوند. در نتیجه فرآیند گوارش با بزاق که دارای آنزیم هایی برای کمک به این روند و تعادل جسمانی بدن است، شروع می شود.

میل به شیرینی به کمبود چه ویتامینی مربوط می شود؟

میل به شیرینی با برخی از مشکلات گوارشی یا تغذیه ای نظیر مصرف ریز مغذی ها و عدم جذب آن ها همراه است. کمبود ویتامین های زیر میل به مصرف شیرینی جات را تشدید می کنند:

 • روی یا زینک
 • کلسیم
 • منیزیم
 • کرومیوم
 • آهن. کمبود آهن موجب خستگی و ضعف شده و میل به خوردن را بیشتر می کند. در این زمان مغز آسان ترین منبع غذایی مانند شیرینی را انتخاب می کند.

کنترل میل به شیرینی

راه های پیشگیری از میل به مصرف شیرینی

 • به خودتان جایزه بدهید: اگر توانستید این میل را در خود شکست دهید حتما برای خودتان یک جایزه در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که دلیل تصمیم گیری شما چه بوده است و برای هر گامی که بر می دارید خود را تشویق کنید.
 • شوک عدم مصرف شکر را به خود وارد کنید: برای بعضی از افراد ترک ناگهانی شکر گزینه خوبی به شمار می رود. اگرچه ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول بسیار دشوار است. اما پس از گذشت چند روز فرد کم کم به این موضوع عادت می کند.
 • مصرف پروتئین: جایگزین کردن مواد شیرین و قند با پروتئین، یکی از بهترین راهکارها برای کاهش مصرف قند و تثبیت میزان قند خون در بدن است. در حقیقت بسته به نوع غذا، یک وعده سرشار از پروتئین میزان جذب قند را کم کرده و میل به شیرینی را کاهش می دهد.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات شیرینی در بارداری، شکر در بارداری و قند در بارداری را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *