دسته ها
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

بهترین روش های از بین رفتن سنگ لوزه در خانه

 • زهرا شفیعی
 • ۸ اسفند ۱۴۰۲
 • ۰

غالبا هر دو وضعیت التهاب لوزه و سنگ لوزه می توانند باعث ایجاد بوی بد در دهان و گلو درد شوند. همچنین اگر به عفونت لوزه یا تونسیلیت مبتلا باشید، دچار قرمزی و التهاب لوزه ها همراه با گلودرد، تب و سردرد نیز خواهید شد.

سنگ های لوزه رسوبات کوچک، سخت و کیسه مانندی هستند که درون شکاف لوزه ها شکل می گیرند. عموما بسیاری از مردم تصور دارند که این بیماری ساده کاملا مضر است اما باید گفت خیر هرگز چنین نیست اما اگر به موقع درمانی برای از بین رفتن سنگ لوزه صورت نگیرد موجب ایجاد سازی بوی بد و طعم ناخوشآیند در داخل دهان می شوند که این نتیجه های زننده احساس ناراحتی و خجالت زدگی را در روحیات آن ها پیش می آورند. این سنگریزه ها در ابتدای تولد کوچک و در رنگ های سبز یا زرد به چشم مشاهده می شوند اما با گذشت زمان سنگریزه های کوچک به سنگریزه های بزرگ تبدیل شده که عملکرد بهبودی را به تاخیر بیاندازند. البته باید بدانید که این عارضه گونه ای از عفونت ها تعریف می شوند اما تفاوت های جداگانه ای با تورم لوزه دارند. لوزه فرد بیمار به هنگام ابتلا به تورم دچار قرمزی و پف کردن در بافت شده که نشانه های دیگری چون تب، گلو درد و سر درد نیز همراه آن است. آیا به نظر شما باز هم تورم لوزه با سنگ لوزه بیماری ای مشابه یکدیگر به شمار می آیند؟

شکل گیری سنگ لوزه به چگونه ای است؟ لوزه ها نیز بافتی شناخته شده در انتهای گلو هستند که تمامی باکتری ها و میکروب های وارده به گلو را جذب خود می کنند. اگر غذایی نوش جان می کنید و یا اگر ترشحاتی دارید، تماما جذب لوزه ها خواهند شد. با گذشت زمان این جذب شده ها به روی هم سخت شده و این سخت شدگی موجب شکل گیری توده های آهکی، کلسیمی و یا همان سنگ لوزه می شود.

سنگ لوزه چیست؟

افرادی که به ابتلای سنگ لوزه تهدید می شوند، کدام اند؟

آفت دهانی امکان دارد برای هر فردی، در هر سنی پیش آید اما باز در برخی افراد ابتلا به این ریسک بالاتر است.

به فرض مثال؛ افرادی که دارای کریپت های لوزه بیشتری هستند، افرادی که تجربه عفونت های متنوع لوزه را دارند و پسران و دخترانی که به سن نوجوانی می رسند.

در برخی افراد لوزه آن ها ترک خوردگی های عمیقی وجود داشته که این ترک خوردگی ها خود در طعمه گذاری مواد غذایی نقش دارند. مواد غذایی به تله این ترک خوردگی ها گیر می افتند و در نتیجه با گذشت روز ها تبدیل به سنگ های لوزه می شوند البته جالب است بدانید افرادی که مبتلا به آلرژی و حساسیت های فصلی هستند؛ بیشتر از دیگر افراد به این اشکال درگیر می شوند.

حال چه افرادی با خطر ابتلا به سنگ لوزه درگیر می شوند:

 • آرون گروپس
 1. افرادی که در طول شبانه روز از دارو های کنترل کننده فشار خون مصرف می کنند در نتیجه با خشکی ایجاد شده در گلو ریسک ابتلا به بیماری سنگ لوزه افزایش پیدا می کند.
 2. افرادی که در طول شبانه روز بیش از دیگر افراد به مصرف مواد غذایی چرب یا رنگ های غیر مجاز روی می آورند در نتیجه خطر ابتلا به بیماری سنگ لوزه در آن ها بالا تر است.
 3. افرادی که در طول فصل های سرد و گرم به بیماری سرما خوردگی مبتلا می شوند در نتیجه با وجود لوزه های حساس تر، به سرعت دامن گیر بیماری سنگ لوزه می شوند.

علت شکل گیری عارضه سنگ لوزه چیست؟

پزشکانی که در زمینه عارضه سنگ لوزه تحقیق داشته اند هنوز به درک درستی از علت ظاهر سازی این عارضه بر گلو نرسیده اند اما تعیین کرده اند که مجموعه ای از میکرو ارگانیسم های تشکیل شده از بیوفیلم ( ترکیبی از باکتری ها و قارچ دهان ) این عارضه اختلالی را شکل می دهند. در ادامه این ترکیب به کمک مواد شیمیایی دهان به سطح های مرطوب شده می چسبند، در درون لوزه ها سخت می شوند و در نهایت سنگ های ریز و سفید رنگی را ایجاد می کنند.

در ادامه عواملی که احتمال ابتلای افراد را به عارضه سنگ لوزه شدت می دهند:

 1. عدم توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان
 2. داشتن لوزه های بزرگ
 3. اشکالات سینوسی مزمن
 4. تورم و التهاب مزمن لوزه ها

نشانه های ظاهر شده عارضه سنگ لوزه در گلوی افراد چگونه اند؟

اگر سنگ های لوزه کوچک باشند که نشانه ای از خود ظاهر نمی کنند اما اگر رشد بیشتری داشته باشند نشانه های زیر را دارند:

 1. گلو درد
 2. اشکال در بلع مواد خوراکی
 3. تجربه احساس گیر کردن چیزی در پشت گلو
 4. گوش درد
 5. سرفه های پر تکرار
 6. لوزه های متورم شده و پر التهاب
 7. بوی بد در دهان ( شکل گیری سولفید های بدبو به علت تجمع باکنری های بی هوازی در لوزه )

سنگ های کوچک نشانه هایی چون لکه های سفید و زرد رنگ به روی بافت لوزه دارند اما با رشد بیشتر این نشانه ها از لوزه ها بیرون می زنند.

نشانه های سنگ لوزه

چگونه می توان به نشخیص درستی از عارضه سنگ لوزه رسید؟

با چکاپ روزانه گلو در مقابل آیینه می توان به نشانه های آن رسید.

مراجعه به پزشک و معاینه فیزیکی توسط او

اگر به ظاهر، چشم قدرت مشاهده نشانه های عارضه سنگ لوزه را نداشت، پزشک درخواست اسکن تصویر برداری را برای بیمار تجویز می کند.

اگر با کمک معاینات فیزیکی و تصویر برداری های تجویز شده پزشک، نتیجه ای حاصل نشد می توان به یک دندان پزشک برای معاینه دندان مراجعه کرد.

انواع درمان خانگی برای از بین رفتن سنگ لوزه کدام اند؟

غرعره کردن آب نمک:

اگر به دنبال راه ساده در خانه برای از بین رفتن سنگ لوزه خود و عزیزتان هستید، پیشنهاد می شود روش غرغره کردن آب نمک را امتحان نمایید. غرغره کردن آب نمک هم به انتقال احساس خوب در گلو کمک می کند و هم در سلامت دهان و دندان نتیجه بخش است. اگر برای مدت زمانی در انجام این روش کوتاهی ای نداشته باشید، سنگ های لوزه از دهان خارج خواهند شد.

به گونه ای که غرغره کردن سد گیر اندازی مواد غذایی در لوزه را می شکند تا عارضه ای به نام سنگ لوزه شکل نگیرد، در نتیجه خبری هم از عوارض به جا مانده از آن چون بوی بد دهان نباشد.

برای این منظور نصف قاشق چایخوری را از نمک پر کنید و با آب داخل لیوان ترکیب نمایید تا با غرغره کردن آن بهترین نتایج را خلق کنید. بهتر است تکرار این عمل همواره پس از تغذیه مواد غذایی چون ناهار یا شام انجام بگیرد تا از گیر افتادن مواد غذایی در لوزه جلوگیری شود.

سرفه کردن:

برای از بین رفتن سنگ لوزه سرفه کنید حتی اگر از انجام این کار خوشتان نیاید. اگر احساس می کنید که با سرفه، سنگ ها شل می شوند و شروع به خارج سازی از لوزه ها می کنند پس حتما این عملکرد را تکرار داشته باشید.

به کارگیری از یک شی چون گوش پاک کن:

اگر دو مرحله گذشته چون غرغره کردن آب نمک و سرفه کارساز نبودند، پس با کمک انگشت تمیز، مسواک یا گوش پاک کن اقدام به خارج سازی آن ها کنید.

از تمیز بودن این امکانات اطمینان داشته باشید چرا که هر گونه آلودگی به خراشیدگی لوزه ها منجر می شود.

بهترین گزینه، انتخاب چوب پنبه تمیز است چرا که مسواک با وجود بزرگی جسم خود به لوزه ها آسیب وارد می کند تا خونریزی و عفونت ایجاد شود.

لوزه ها بافت هایی حساس هستند که باید با آن ها به ملایمت رفتار شود.

استفاده از مایع دهان شویه:

دهان شویه هم به بهداشت دهان و دندان کمک می کند و هم راهی آسان برای خارج سازی سنگ لوزه از گلو به شمار می آید. در معمولی ترین دهان شویه ها ماده ای به نام ستیل پیریدینیوم وجود دارد که می تواند به آسانی تمام سنگ های ایجاد شده در لوزه را از میان ببرد و به کاهش بوی بد دهان کمک کند.

درمان با روش سرکه سیب:

سرکه با خاصیت اسیدی و پاک کنندگی خود به تجزیه ذرات سنگ در لوزه کمک می کند.

برای این منظور درون یک لیوان آب کمی سرکه اضافه نمایید تا با غرغره کردن ترکیب خبری از سنگ های لوزه به گوش نرسد.

روش های غیر خانگی برای از بین رفتن سنگ لوزه:

روش کوبلیشن کریپتولیز:

این روش غیر خانگی به گونه ای صورت می گیرد که نیاز به لیزر درمانی است. لیزر به صاف کردن سوراخ های جمع کننده مواد اضافی در لوزه ها پرداخته که عموما پزشکان برای درد کمتر بیمار از بی حس کننده های موضعی استفاده می کنند.

استفاده از این روش درد و ناراحتی کمتری برای بیمار همراه داشته و اینکه دوره گذشت نقاهت کوتاه تری دارد.

اگر به دنبال روشی برای حذف سنگ های لوزه بزرگ خود هستید به جای برداشت لوزه ها، از لیزر درمانی استفاده نمایید.

روش برداشت لوزه:

جراحی تونسیلکتومی با استفاده از چاقوی جراحی اسکالپل انجام می گیرد که حتی فرصت جایگزینی با روش لیزر یا دستگاه کوبلیشن نیز وجود دارد. پزشکان عموما زمانی این روش را برای بیماران خود تجویری می کنند که روش های دیگر نتبجه ای مثبت به دنبال نداشته باشند. ( مناسب برای افراد مبتلا به بیماری شدید و مزمن سنگ لوزه )

این جراحی بی خطر است اما عوارضی به نام گلو درد دارد که پس از گذشت چند روز از جراحی پیش می آید از دیگر عوارض آن می توان به خونریزی، عفونت و اشکالات تنفسی اشاره داشت.

مشکلات خطر جراحی بیش از فواید آن است.

روش آنتی بیونیک:

آنتی بیوتیک روش ساده ای است که می توان سنگ های لوزه را کنترل کند چرا که برای کاهش تعداد باکتری های شکل دهنده سنگ لوزه نقش پر رنگی ایفا دارد.

عموما پزشکان متخصص استفاده از آنتی بیوتیک را تجویز نمی کنند چرا که در از بین بردن علت اصلی آن نقشی ندارد.

اما باز هم می توان برای آرام بخشی و کاهش دهی تعداد سنگ ها از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

روش های از بین بردن سنگ لوزه

چگونه می توان از عارضه سنگ لوزه جلوگیری کرد؟

برای دستیابی به چنین نتیجه ای حتما روش های زیر را به کار بگیرید:

 1. به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. ( مسواک و نخ دندان )
 2. جلو و پشت زبان را با مسواک تمیز نمایید.
 3. سیگار را ترک کنید.
 4. بعد از غذا خوردن؛ دهان را با آب نمک غرغره دهید.
 5. همواره آب بنوشید و بدن را هیدراته نگه دارید.

در ابتدای ابتلا؛ عارضه سنگ لوزه نشانه ای از خود ظاهر نمی کند اما هر چه زمان بیشتری بگذرد؛ لوزه ها رشد بیشتری پیدا می کنند در نتیجه مسیر بهبودی کمی سخت تر پیش می رود. اگر نشانه های سختی تجربه داشتید حتما به یک متخصص مراجعه نمایید.

کدام بیماری ها نشانه هایی شبیه به سنگ لوزه دارند؟

لوزه های هر فردی به جز سنگ درگیر مشکلات دیگری نیز می شود گاه این نشانه ها نزدیکی زیادی به نشانه های ظاهر شده سنگ لوزه دارند. اما برای تشخیص قاطعانه تر از یک متخصص کار بلد کمک بگیرید.

اگر احساس دارید که لوزه های شما قرمز و ملتهب شده است، بلعیدن مشکل دارد پس علت را در وجود عفونت ها بدانید.

بررسی سایر بیماری های مشابه با سنگ لوزه:

گلو درد استرپتوکوکی؛

احساس درد شدید در گلو یا انتهای دهان که ناشی از استرپتوکوک است. این بیماری شبیه به تونسیلیت بوده و با تب همراه است.

بیماری لثه و پوسیدگی دندان؛

عموما وجود عفونت و مشکلات دهانی به آرواره ها، گوش و گلو هم می رسد.

سرطان لوزه؛

سرطان لوزه می تواند به علت وجود درد در انتهای دهان و حلق صورت بگیرد. از جمله دیگر نشانه ها: درد در گوش، درد در حلق، اشکال در بلعیدن و وجود خون در دهان

این درد همیشگی و ماندگار است.

در پایان برای آگاهی از موضوعات درمان سنگ لوزه با روش های خانگی، مراقبت های بعد از جراحی لوزه و درمان التهاب لوزه توصیه می شود لینک های قرار داده شده را کلیک نمایید و به مطالعه مقالات پیشین بپردازید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *