دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

۱۲ عادت مخرب برای مغز که باید آن ها را ترک کنید

  • شقایق ایران دوست
  • ۲ اسفند ۱۴۰۲
  • ۰

یک سری از عادت های مخرب برای مغز برای مغز هستند و می توانند تاثیرات بدی بر روی مغز شما داشته باشند از این رو بهتر است آن ها را بشناسید و با درست کردن این عادت ها یک زندگی سالم برای خودتان داشته باشید.

مغز یکی از ارگان های بسیار مهم در بدن شما می باشد و شما باید برای تمامی فعالیت هایی که انجام می دهید از مغز خود دستور بگیرید در غیر این صورت امکان این که بتوانید کاری را انجام دهید. جالب است بدانید که حتی اکنون که در حال خواندن این مطلب می باشید باز هم مغز شما در حال دستور دادن و فرستادن پیام های عصبی به تمامی بخش های بدن شما می باشد و شما می توانید به راحتی متوجه این مطلب شوید. عادت مخرب برای مغز می تواند بر روی آن تاثیرات بدی داشته باشند از این رو بهتر است با آن ها آشنا شوید.

عادت مخرب برای مغز

آشنایی کامل با عادت های مخرب برای مغز

مغز شما یکی از ارگان های مهم می باشد و شما می توانید تنها با داشتن چند عادت غلط او را دچار اختلال نمایید. در ادامه اطلاعاتی در مورد عادت های غلطی که می تواند مغز شما را دچار اختلال نماید را برایتان مورد بررسی قرار می دهیم تا با تغییر دادن سبک زندگی تان بتوانید زندگی بهتری برای خودتان بسازید.

سر و صدای زیاد

یکی از مهم ترین تاثیراتی که سر و صدا بر روی مغز می گذارد این است که منجر به ایجاد خستگی های شدید می شود. در واقع اگر شما در شهر های کوچک زندگی می کنید کم تر درگیر این صدا ها هستید ولی در شهر های بزرگ این صدا ها می تواند تاثیرات بدی روی مغز شما داشته باشد. البته اگر ادت به شنیدن موسیقی با صدای بلند دارید باید بدانید که این مورد می تواند پیری سریع مغز را برایتان به همراه داشته باشد از این رو باید آن را تا جایی که می توانید کاهش دهید.

در واقع تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده اند که سر و صدا می تواند منجر به اختلال هایی در عملکرد های شناختی مغز ایجاد کرده و این مورد می تواند با کاهش قدرت شنوایی همراه باشد. اگر این موضوع درمان نشود و یا شما سبک زندگی تان را عوض نکنید امکان دارد که در آینده ای نه چندان دور درگیر آلزایمر شوید.

در واقع گوش دادن به موسیقی با صدای بلند می تواند منجر به ایجاد عادت در شما شود از این رو به  مغز دستور می دهد تا صدای بلند تری را طلب خواهد کرد. با این حال شما به مرور باید صدای موسیقی خود را بلند و بلند تر نمایید و همین مورد یکی از بد ترین و مخرب ترین عادت های مغزی می باشد. بنابراین بهتر است هر زمانی که موسیقی گوش می دهید صدا را در حالت تعادل قرار دهید در غیر این صورت امکان دارد مشکلات بد تری در آینده برایتان ایجاد گردد.

  •  آرون گروپس

عادت های تخریب گر مغز

قرار گرفتن در تاریکی

یکی از مهم ترین مکان ها برای این که بتوانید آرامش پیدا کنید تاریکی مطلق می باشد ولی اگر مدت زمان زیادی را در این مکان ها بگذرانید برای مغز بد می باشد و ممکن است به این مورد عادت نماید. ماندن در تاریکی آن  هم در مدت زمان های طولانی باعث می شود افسردگی های شدیدی در افراد ایجاد نماید و در ادامه امکان دارد منجر به زوال عقل شود. بهترین راه برای شما این است که مدت زمانی را در آفتاب سپری کنید تا تاثیرات بد محیط های تاریک روی مغز شما از بین برود.

داشتن رژیم غذایی ناسالم

در واقع امروزه برای این که محصولات سریع تر برسند از کود های شیمیایی زیاد در این زمینه استفاده می شود و باید  بدانید که اگر می خواهید مغز سالم تری داشته باشید که عملکرد عادی خودش را داشته باشد باید سعی کنید بیش تر از محصولات ارگانیک استفاده نمایید. خوردن فست فود ها به میزان زیاد و در طولانی مدت می تواند بر روی مغز تاثیرات بدی داشته باشد زیرا این مواد غذایی ارزش زیادی ندارند و نمی توانند مواد مورد نیاز برای مغز را برایتان فراهم نمایند.

استعمال دخانیات

کشیدن سیگار یکی از بد ترین عادت هایی می باشد مکه امروزه در بین مردم رواج داشته است و باید بدانید که این مورد بسیار مضر می باشد و می تواند علاوه بر سلامت جسمی شما بر روی سلامت مغز تان نیز تاثیرات بدی داشته باشد و بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است باید بدانید که دود سیگار به جای اکسیژن وارد جریان خون می شود و می تواند با خودش خفگی مغز را به همراه داشته باشد.

عادت مضر برای بدن

خوابیدن با اکسیژن کم

یکی دیگر از مشکلاتی که شاید ندانید این است که در حین خواب نباید پتو را روی سر خود بکشید زیرا این کار می تواند منجر به این شود که مغز شما دچار کمبود اکسیژن شده و در نهایت خفگی مغز را به همراه خواهید داشت و در طی روز کسل و خسته هستید. اگر احساس سرما می کنید بهترین راه برای این که بتوانید راحت و بدون سرما بخوابید این است که درجه حرارت را بالا ببرید و پتو را روی سر خودتان نکشید.

کم آبی بدن

آب در بدن نقش بسیار زیادی دارد و حدودا ۶۰ درصد از کل بدن را آب تشکیل می دهد. باید بدانید که کم آب شدن بدن می تواند تاثیرات بدی روی مغز داشته باشد و عملکرد های ذهنی شما دچار اختلال خواهد شد. همچنین باید بدانید که کم آب بودن بدن می تواند منجر به ایجاد مشکلات بد تری در بدن شما نیز بشود که بهترین راه برای شما این است که در روز سعی کنید آب کافی بنوشید تا مشکلی برای مغز تان در آینده ایجاد نشود.

مشروبات الکلی

به صورت کلی باید بدانید که خوردن الکل در اسلام حرام می باشد و یکی از دلایلی که این مورد دارد این است که منجر به کاهش عملکرد های مغزی می شود و می تواند منجر به کمبود منیزیم و ویتامین B1 در بدن شما خواهد شد. همچنین باید بدانید که این کمبود ها می تواند منجر به ایجاد فراموشی و کم شدن حافظه تان شو و افسردگی و زود رنجی در این افراد به شدت یافت خواهد شد. در واقع نوشیدنی های الکلی به یک بار استفاده کردن ختم نمی شوند و به مرور تبدیل به عادت می شوند و ترک کردن این عادت ها می تواند برای شما دشوار باشد.

کم آبی بدن مضر برای مغز

نداشتن تحرک

اگر جزئی از افرادی هستید که دائما در خانه هستید و هیچ کاری انجام نمی دهید باید بدانید که در این حالت مغز شما بسیار مشکل ساز خواهد شد. البته استراحت کردن تا حدودی برای مغز مفید می باشد ولی این که کم تحرک باشید امکان دارد عادتی بد برای مغزتان باشد و زمانی که شما می خواهید یک کاری را انجام دهید امکان دارد دچار خستگی شده و در کار های خود اهمال کاری نمایید. سعی کنید برای پیشگیری از این مورد روزانه مقداری پیاده روی داشته باشید و هوای تازه ای را وارد جریان های خون خود کنید.

نداشتن فعالیت های مغزی

از دیگر عادت های مخرب برای مغز این است که شما هیچ کار هوشمندانه ای که نیاز به تفکر دارد را انجام نمی دهید. در واقع اگر می خواهید مغزی سالم داشته باشید و در آینده دچار آلزایمر نشوید باید سعی کنید از مغز خودتان کار بکشید و این کار کشیدن ها باید به نحوی باشد که شما را به چالش بکشد. اگر این چنین نباشد امکان داد ماهیچه های مغزی تان شل شده و بعد از مدتی دچار آلزایمر خواهید شد.

چند بعدی بودن

شاید برایتان سخت باشد مکه باور کنید ولی چند بعدی بودن یک عادت مخرب برای مغز به حساب می آید. اگر در حال انجام دادن چندین کار به صورت همزمان هستید باید این موضوع را بدانید که این مورد می تواند مشکلات زیادی را برایتان به همراه داشته باشد. قشر مغز در بخش خاکستری می تواند مسئولیت های مختلفی را انجام دهد ولی این که شما هر کاری را با دیگری انجام می دهید می تواند در این ساختار اختلال ایجاد کرده و کیفیت کار های شما به شدت کاهش می یابد. بهترین راه حل برای این عادت مخرب این است که شما در یک لحظه یک کار را انجام دهید و از انجام دادن کار های دیگر دور بمانید. اگر دارای مسئولیت های مختلفی می باشید بهترین راه برای شما این است که ابتدا یکی از کار های خود را انجام داده و بعد به سمت کار های دیگر بروید و همه کار ها را با هم انجام دادن برای مغز شما بسیار مضر می باشد.

عادت مخرب برای مغز

کمبود خواب

از مهم ترین کار هایی که باید در طی روز انجام دهید خوابیدن به میزان مورد نیاز بدن تنان می باشد. افراد در سن های مختلف به ساعت های مختلفی برای خوابیدن نیاز دارد و اگر نتواند این موضوع را به درستی هندل نماید امکان دارد در آینده دچار مشکلات مغزی و شناختی شود. در واقع خوابیدن برای سلامت جسم و روح شما بسیار ضروری نمی باشد و افرادی که دچار کم خوابی به دلایل بسیار مختلفی می شوند ممکن است تاثیرات آن را روی مغزشان در آینده ای نه چندان دور مشاهده نمایند.

در حین خواب مغز شما درگیر بازسازی و ترمیم می باشد از این رو باید بدانید که اگر کم خواب هستید و یا اخیرا دچار این مشکلات شده اید این مشکل می تواند عادتی بد و مخرب برای مغز شما باشد. باید بتوانید حداقل در شبانه روز ۸ ساعت استراحت کنید در غیر این صورت امکان دارد تاثیرات بدی را روی زندگی تان مشاهده نمایید.

اگر دارای مشکلات خواب و یا بد خوابی هستید بهترین راه این است که از استفاده از کافئین دور بمانید و سعی کنید استفاده از الکل را نیز کنار بگذارید تا بتوانید خوابی خوب و با کیفیت داشته باشید. همچنین قبل از این که به سمت اتاق خواب بروید سعی کنید گوشی و لپ تاپ خود را خاموش کنید.

کار کردن در حین بیماری

بسیاری از مردم هستند که متاسفانه نمی‌توانند در هنگام بیماری نیز کار نکنند و سلامتی خودشان را قربانی کار و یا تحصیل می کنند بنابراین باید بدانید که فشار آوردن به مغز حین بیماری می‌تواند یکی از عادت های بد و مخرب باشد که نه تنها بر روی مغز بلکه بر روی سلامتی شما نیز تاثیرات بدی را با خود به همراه دارد بنابراین اگر سعی می کنید که به مغز یا جسم خود در حین بیماری فشار بیاورید باید این کار را متوقف کنید زیرا این کار نه تنها منجر به بهبودی شما نمی‌شود بلکه منجر به آسیب های مغزی می شود.

خواب ناکافی مضر برای مغز

حال که با این عادت ها برای بدن آشنا شدید اگر از این موارد رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در مورد عوارض نیکوتین و انواع امواج مغزی  نیز کسب کنید و برای این کار می توانید از لینک های داده شده کمک گیرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *