دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

خمیر پاپیه ماشه چیست و چه کاربردی دارد؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۹ بهمن ۱۴۰۲
  • ۰

ممکن است اسم خمیر پاپیه ماشه این روزها به گوش شما نیز رسیده باشد. اگر کنجکاو هستید تا بدانید این خمیر چیست و چه کاربردی دارد با ما همراه باشید.

به کمک خمیر پاپیه ماشه می توان آثار هنری جذاب و متنوعی خلق کرد. اگر به فروشگاه های لوازم هنری سر زده باشید ظروف و عروسک هایی را با شکل و شمایل عجیب و بامزه خواهید دید که از این خمیر درست شده اند. برای آشنایی بیشتر با پاپیه ماشه با ادامه مطلب همراه آرگا باشید.

کاربرد خمیر پاپیه ماشه چیست؟

آیا تاکنون عبارت خمیر پاپیه ماشه یا خمیر روزنامه به گوش تان رسیده است؟ این روزها اگر به فروشگاه های لوازم هنری سر زده باشید احتمالا در میان قفسه های آن جا حباب های معوج روشنایی، ظروف و عروسک هایی را مشاهده می کنید که اشکال عجیب و بامزه ای دارند که از این خمیر درست شده اند.

پاپیه ماشه در حقیقت ترکیبی از تکه های کاغذ یا خمیر کاغذی است که توسط چسب های کم آب مثل چسب چوب و گاها تکه های پارچه درست می شود. برخی اوقات به جای چسب، نشاسته و آب به کار می برند. در نهایت توسط این خمیر دست به خلق آثار هنری سه بعدی می زنند.

به عبارت دیگر همه محصولاتی که از پاپیه ماشه درست می شود هسته اصلی آن کاغذ و خمیر است. این آثار هنری بعد از خشک شدن خیلی سفت شده و در برابر شستشو هم مقاوم خواهند بود.

پاپیه ماشه

پاپیه ماشه در حقیقت یک هنر اصیل با قدمت طولانی می باشد. ریشه اصلی این عبارت فرانسوی بوده و به معنی کاغذهای جویده شده می باشد. برای رسیدن به تعریفی بهتر باید به کاردستی های دوران کودکی اشاره کرد. جایی که از وسایل و مواد ساده محصول هنری خاصی خلق می شد.

  •  آرون گروپس

یک کار هنری دستی که توسط ابزار ابتدایی و ساده درست شده بود. این کار اکنون در مقیاس بزرگتر انجام می شود. در حقیقت مواد اولیه مختلفی به کار گرفته شده تا اشکال زیبا و متفاوتی درست شود. هنر پاپیه ماشه نوعی هنر مجسمه سازی به سبک خاص است که اساس کار و مواد اولیه اش با دیگر موارد مجسمه سازی تفاوت دارد.

این هنر زیبا در زمینه های متنوعی کارایی دارد و به علل مختلفی بسیار محبوب است.

پاپیه ماشه چه کاربردی دارد؟

به طور کلی تقریبا با خمیر پاپیه ماشه می توان هر چیزی را خلق کرد از جمله انواع بدلیجات(مانند دستبند و گوشواره و …)،گلدان، آثار هنری دستی، کاسه ها و ظروفۀ ماسک های تزئینی، پیناتاها و حتی تهیه مبلمان و میز و صندلی. افراد مبتدی می توانند از این هنر برای خلق مدل آسان مثل یک ماسک یا اشیای ریز فصلی مثل درختچه یا گل کوچک استفاده کنند.

در سطح حرفه ای تر با الهام گرفتن از شخصت فیلم ها می توانند ماسک شخصیت های مختلف را درست کنند. می توان توسط تکنیک پاپیه ماشه مدل های متنوعی از حیوانات را درست کرد و مجسمه های حیوانات مورد علاقه برای تزئین دیوار یا میز را خلق کرد. همچنین از این هنر در موارد زیر نیز استفاده می شود:

  • ساخت قایق های کاغذی
  • ساخت کلاه
  • تزئین ابزارآلات مختلف
  • تزئین جلد کتاب های نفیس
  • ساخت صنایع دستی متنوع

مزایای هنر پاپیه ماشه

مزایای این هنر بسیار زیاد بوده و مهمتر از همه این که بسیار ارزان است و به علت این که خمیر آن ساده و در دسترس است در هر سطحی حتی مبتدی نیز قابل اجرا است. از سویی کار با کاغذ خمیری و چسب خیلی ساده بوده و این متریال کاملا غیر سمی می باشند. در این هنر از مواد دور ریختنی و بازیافتی استفاده شده از این رو ارزش بالایی دارد.

در هنر پاپیه ماشه می توان از مواد بدون استفاده محصولاتی زیبا و با کیفیت خلق کرد. با کاغذهای ماشه های تقریبا می توان هر چیزی را درست کرد. از ساخت و طراحی زیورآلات کاغذی گرفته تا ساخت انواع گلدان، کاسه و ظروف، تابلوهای هنری، کاردستی های کودکانه، عروسک و گل های کاغذی، را می توان با خمیر مذکور درست کرد.

از همراهی شما متشکریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با خمیر فیمو و خمیر گل چینی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *