دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

کاهش حافظه در جوانی چه دلایلی دارد؟

 • کژال کوهستانیان
 • ۲ اسفند ۱۴۰۲
 • ۰

کاهش حافظه در جوانی و فراموش کاری در دهه های ابتدایی زندگی معمولا نشانه های آلزایمر و زوال عقل نمی باشند، بلکه عوامل مختلفی در بروز این ضعف حافظه نقش دارند، که با شناسایی و حذف آن ها می توانید، به راحتی به بهبود حافظه خود کمک کنید، داشتن تغذیه سالم مانند مصرف ماهی های چرب و یا طبیعت درمانی و ریلکسیشن و قدم زدن در هوای آزاد ترفند های زیرکانه ای برای افزایش حافظه می باشند.

حافظه از بخش های مهم مغز می باشد و به میزان قابل توجهی نشان دهنده هوش افراد است، حافظه در تمام امور روزانه انسان دخیل است. هرچند کاهش حافظه در جوانی و یا احتمال از دست دادن حافظه کوتاه مدت برای جوانان محتمل است، اما  از دست دادن حافظه بلند مدت آن هم در دوره جوانی امر طبیعی قلمداد نمی شود، زیرا این مسئله می تواند، نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشد و به درمان نیاز دارد.

از دست دادن حافظه کوتاه مدت معمولا با افزایش سن بروز پیدا می کند، اما بنا به دلایلی می توان شاهد این امر در بین نوجوانان و جوانان نیز بود. در دنیای امروزه شاهد ضعف و یا کاهش حافظه در سنین مختلف به خصوص جوانان می باشیم، که با نگرانی های بسیاری همراه است، چرا که فراموشی در جوانی می تواند، منجر به آلزایمر در دوران پیری شود.

کاهش حافظه در جوانی

با توجه به اهمیت این موضوع شاهد انجام گرفتن تحقیقات بسیاری در زمینه کاهش حافظه در سنین پایین و جوانی هستیم، بررسی های مختلفی پیرامون علل حواس پرتی و فراموشی، درمان اختلال حافظه و درمان کاهش حافظه و سایر مشکلات حافظه انجام گرفته است. طی این بررسی ها مشخص شد، بسیاری از این فراموشی ها ناشی از مشکلات جدی نمی باشند.

دلایل کاهش حافظه در جوانی

کم بود خواب، مصرف برخی دارو ها و استرس منجر به کاهش عملکرد صحیح کوتاه مدت حافظه می شوند، خبر خوب این که مغز عضوی شگفت انگیز می باشد و در جنینی شرایطی با انعطاف پذیری خود تلاش می کند، تا شرایط را بهبود ببخشد. در این میان برخی مداخلات ساده و قدرتمند این توانایی را دارند، که به رفع کاهش حافظه در جوانی کمک کنند.

نشانه کاهش موقت عملکرد حافظه

 • فراموش کردن نام و یا چهره اشخاص
 • از یاد بردن مکالمات روزمره
 • گیر افتادن یا گم شدن در وسط کار
 • عدم توانایی به یاد آوردن مطالب مطالعه شده
 • فراموش کردن شماره های تلفن
 • گیجی و رخوت ذهنی کلی
 • کج خلقی

علت ضعف حافظه

با در پیش گرفتن راه حل های ساده می توانیم، عوامل مخرب در بهبود حافظه را از زندگی خود حذف کنم و با تغییر بلند مدت وسبک زندگی که ابعاد مختلفی چون ابعاد جسمی، روحی، عاطفی، تغذیه و محیط زندگی را پوشش دهد، قادر خواهیم بود کیفیت زندگی خود را افزایش دهیم، در ابتدا بهتر است، با عوامل تهدید کننده برای حافظه آشنا شویم، سپس در حذف آن ها تلاش کنیم.

استرس و اضطراب

یکی از عمده ترین دلایل کاهش حافظه در جوانی تجربه زیاد استرس در عصر امروز می باشد، جوانان دنیای امروز مدام در حال تجربه سنگین استرس مداوم هستند، که داوم داشتن این امر در زندگی تاثیرات منفی و مخربی بر حافظه دارد. بنابراین لازم است، با روش های کاهش استرس آشنایی پیدا کنید، به یاد داشته باشید، ترشح بیش از اندازه کورتیزول( هوذمون استرس) در کنار آدرنالین تاثیر منفی در سلامت حافظه دارد.

 • آرون گروپس

از استرس می توان به عنوان یکی از شایع ترین علل های فراموشی یاد کرد، برای بررسی بیشتر این موضوع تحقیقاتی نیز انجام گرفته است، در یکی از این تحقیقات طی آزمایشی سه فیلم با محتوای مثبت، منفی و خنثی برای نمایشگران نشان داده شد و پس از هر فیلم حافظه مورد بررسی قرار گرفت، نتیجه این امر بسیار جالب بود.

طی این تحقیق مشخص شد، مغز انسان برای پاسخ به شرایط با هیجان بالا در حالت مبارزه یا پرواز قرار می گیرد، بدین معنا که مغز در واکنش به تماشای فیلم با محتوای منفی یا مثبت که هیجان بالایی داشت، کارایی حافظه را کاهش داده بود.

تاثیر بی نظمی در کاهش حافظه جوانان

مصرف برخی دارو ها

برخی از دارو ها می توانند در میزان حافظه تاثیر گذار باشند، بنابراین به تمام افراد توصیه می شود، از مصرف خودسرانه دارو ها حتی دارو های بدون نسخه نیز پرهیز نمایید. از جمله دارو های موثر در کاهش حافظه می توان به دارو های آرامش بخش، ضد افسردگی، ضد اضطراب، آنتی هیستامین ها، شل کننده های عضلانی و قرص های خواب آور اشاره کرد.

کم خوابی

کم خوابی یا بد خوابی می تواند تاثیرات چشمگیری در میزان حافظه داشته باشد، خستگی نقش پررنگی در اختلال کاهش حافظه دارد و در نهایت منجر به کم شدن سطح حافظه می شود. این امر می تواند، موجب مختل شدن قابلیت تثبیت و بازیابی اطلاعات در مغز شود. خواب در تثبیت حافظه بسیار تاثیر گذار است، به همین جهت با تنظیم ساعت خواب به شکلی متناسب و لحاظ کردن حداقل هشت ساعت در شبانه روز در درمان اختلال کاهش حافظه در جوانی موثر خواهید بود.

طی تحقیقات انجام گرفته مشخص شد، مغز می تواند، برای آسیب های به وجود آمده در اثر بی خوابی برخی از سیناپس های خود را نابود کند، بنابراین با بی خوابی دچار ضعف در حافظه بلند مدت وکوتاه مدت می شویم. همچنین مطالعات نشان می دهد، خواب راحت ارتباط میان سلول های مغز را قوی تر می کند و در حین خواب اطلاعات دسته بندی و ذخیره می شوند.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات و مواد مخدر منجر به کاهش اکسیژن رسانی به مغز می شوند و جریان خون در مغز را با اختلال مواجه می کنند، نتیجه این امر کاهش حافظه می باشد. همچنین مواد مخدر با ایجاد تغییر شیمیایی در مغز باعث یادآوری مشکل خاطرات در فرد می شوند. در یک پژوهش از دانشجویان ۱۸ تا ۲۵ سال خواسته شد، لیستی از تکالیف را به خاطر بسپارند.

نتیجه این آزمایش بیانگر این موضوع بود، که دانشجویانی که تا کنون سیگار نکشیده بودند، بیشتر مطالب چیزی حدود هشتاد درصد را به یاد می آورند، و در مقابل دانشجویانی که مصرف متوسط آن ها شصت نخ سیگار در هفته بود، تنها پنجاه و نه درصد تکالیف را به خاطر می آورند. تحقیقات ثابت کرده است، افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، دامنه توجهی کمی دارند و دچار اختلالات حافظه می شوند.

تقویت حافظه

روش های بسیاری برای تقویت حافظه وجود دارد، تلاش کنید، مغز خود را پرورش دهید و بیشتر به حافظه خود اهمیت دهید. آیا تا به حال از فواید حل جدول و تاثیر آن بر سلامت حافظه شنیده اید؟پیشنهاد می شود، این راهکار های ساده را دست کم نگیرید و در همین راستا استفاده از گوش های هوشمند را محدود کنید و شماره ها و مطالب را به ذهن خود بسپارید، تا حافظه بهبود یابد. همچنین انجام ندادن چند کار به شکل همزمان، بی توجهی به عواملی که موجب حواس پرتی می شوند، بازی های معمایی، نوشتن، قدم زدن و نوشیدن قهوه به دلیل کافئین آن می تواند، تاثیرات مثبتی در این زمینه داشته باشد.

آشنایی با روش های پیشگیری از کاهش حافظه در نو جوانی

رفتار معکوس

برای مقابله با کاهش حافظه در جوانی از روش های ساده و مفید استفاده کنید. می توانید مغز خود را غافلگیر کنید و با تحریک حافظه منجر به تقویت آن شوید. برای کار از روش های جایگزین استفاده نمایید، برای مثال ساعت خود را به دست دیگر ببندید و یا با دست مخالف میوه پوست بگیرید.

ورزش کنید

در پیش گرفتن ورزش های هوازی تاثیر بسیاری در حافظه کوتاه مدت و تقویت آن دارد، تحقیقات ثابت کرده است، ورزش به بهبود عملکرد های شناختی کمک می کند و تاثیر مستقیمی بر عملکرد حافظه انسان دارد، همچنین ورزش کمک می کند، تا سلول های جدید در هیپوتالاموس مغز که مربوط به حافظه و یادگیری می باشد، تولید شود.

ایجاد نظم

نظم را در تمام امور خود جاری کنید، از دفترچه یادداشت استفاده کنید و نکات مهم را در آن یادداشت کنید. داشتن نظم در کار ها و سایر امور روزانه کمک می کند، تا از کلافگی و استرس دور بمانید و به موفقیت نزدیک شوید و در بهبود حافظه خود بهتر عمل کنید.

درمان ضعف حافظه با طب سنتی

تغذیه صحیح گوهر گمشده عصر مدرن می باشد، نباید برای صرفه جویی در زمان تهیه غذا، به مصرف غذا های ناسالم رو بیاورید، زمانی سلامتی کامل و همه جانبه حاصل می شود، که اعتدال و صحت مزاج داشته باشید. با داشتن رژیم غذایی سالم می توانید، سلامت جسم و ذهن خود را تضمین کنید. همچنین سوءتغذیه و کمبود ویتامین ب ۱۲ ممکن است، در ضعف حافظه دست داشته باشد.

یکی از ساده ترین راه ها برای پیشگیری از کاهش حافظه در جوانی مصرف مواد غذایی با طبع گرم است، یکی از بهترین مواد  غذایی برای تقویت حافظه نیز کندر می باشد، زنجبیل، هلیله و نارگیل نیز که دارای طبع گرم و خشک می باشند، نیز مفید هستند. علاوه بر این محققان چینی مصرف چای سبز را برای  تقویت حافظه و به تاخیر انداختن آلزایمر پیشنهاد می کنند. توجه به تغذیه برای سلامت حافظه، و دانستن این که خوردن کدام مواد غذایی حافظه را تقویت می کند، باید به یک اصل برای شما بدل شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *