دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

 آموزش ماساژ بینی بعد از عمل جراحی

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

جراحی بینی تنها به اتاق عمل محدود نمی شود و شامل یک پروسه زنجیروار می باشد، که مواردی جزئی چون آموزش ماساژ بینی را نیز در بر می گیرد، با آموزش صحیح می توانید، به خواسته نهایی خود برسید و تاثیر مثبتی در زیبایی خود داشته باشید، در این مقاله با روش صحیح و مزایای استفاده از ماساژ بینی آشنا می شوید.

امروزه متقاضیان زیادی برای جراحی های زیبایی چون عمل بینی وجود دارند، از همین رو آموزش ماساژ بینی اهمیت بسیاری دارد، چرا که یکی از موثرترین روش ها برای کاهش عوارض ناشی از جراحی بینی می باشد، ماساز بینی پس از عمل به فعال شدن غدد لنفاوی کمک می کند و از تجمع مایعات در زیر پوست بینی می کاهد و در نتیجه آن تورم کاهش می یابد، با بهره بردن از این راه حل آسان می توانید، به واسطه ماساژ، اصولی تاثیر مثبتی در شکل گیری بهتر بینی داشته باشید.

یکی از شایع ترین عارضه های جراحی بینی ورم است، که بخشی از فرایند بهبودی به شمار می آید و بروز آن امری طبیعی است، برای رفع این مشکل می توانید، از ماساژ بینی استفاده کنید، استفاده از این روش تاثیرات مثبتی چون کاهش تورم، بهبودی دوران نقاهت و تاثیرات مثبت در شکل گیری بینی خواهد داشت.

آموزش ماساژ بینی

در صورتی که ماساژ بینی را به شکل اصولی آن یاد داشته باشید، دو ماه پس از رینوپلاستی می توانید، روزی سه بار از این روش استفاده نمایید و برای شش ماه آن را ادامه دهید، تا تاثیرات مثبتی را شاهد باشید. تا ده روز اول بعد از عمل به دلیل شکستگی استخوان ها زیباجو ورم و کبودی زیادی را تجربه خواهد کرد.

تاثیر ماساز بینی در نتیجه جراحی زیبایی

قسمت عمده ای از این تورم به دلیل تجمع مایعات میان بافتی در زیر پوست، استخوان و غضروف بینی می باشد، هرچند در این ده روز تورم به اوج خود می رسد، اما پس از گذشت این زمان به تدریج با شروع کلاژن سازی پوست و فشار وارده از سمت چسب بینی، ورم رو به کاهش می رود، در زمان مشخصی پس از عمل بینی با مشورت پزشک خود با ماساژ بینی به هدایت لنف و مایع میان بافتی به سایر قسمت های صورت و کاهش تورم کمک کنید.

همانطور که گفته شد ماساژ بینی از راهکار های کاهش ورم بعد از عمل بینی می باشد، بنابراین لازم است، شیوه صحیح و آموزش ماساژ بینی را تحت نظر جراح خود بیاموزید، زیرا انجام غیر اصولی این کار و یا اعمال بیش از اندازه فشار به بینی ممکن است، بخش های رو به بهبود بینی را جا به جا و از فرم استاندارد خارج کنید، بنابراین راهنمایی های اصولی را مد نظر داشته باشید و از ماساژ ملایم برای این کار استفاده نمایید.

فواید ماساژ بینی

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، استفاده از ماساژ بینی فواید و تاثیرات مثبتی به دنبال دارد، که در ادامه به مهمترین این فواید اشاره می شود.

  •  آرون گروپس
  • کمک به مقابله با درد
  • تاثیر در کاهش استرس
  • پیشگیری از تورم
  • بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی
  • جلوگیری از بافت اسکار

چند نکته

پیش از اقدام به ماساژ دستورالعمل ها و روش های مد نظر جراح خود را جویا شوید، ممکن است برای این کار پزشک شما توصیه های مهمی را گوشزد نماید، همچنین تکنیک های آموزش ماساژ بینی برای هر فردی با توجه به ویژگی های شخصی متفاوت خواهد بود. هر پزشکی می تواند تکنیک های متفاوتی را برای مراجعین خود در پیش بگیرد و دفعات و مدت زمان پیشنهادی برای زیباجویان احتمالا متفاوت خواهد بود.

از اعمال فشار زیاد در حین ماساژ بینی خودداری نمایید، چرا که فشار زیاد باعث جا به جایی استخوان های بینی می شود و نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد، ماساز در زمانی که پزشک تجویز کرده است، نباید منجر به بروز درد شود، در صورتی که چنین احساسی داشتید، فورا ماساژ را متوقف کنید و این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

ذکر نکات مهم در حین ماساژ بینی

بهتر است برای این این کار مقابل آینه بایستید و دید کاملی بر صورت خود داشته باشید، فراموش نکنید، اعمال فشار و یا ماساژ در چند هفته ابتدایی برای قسمت نوک بینی ممنوع می باشد، مگر این که جراح از شما خواسته باشد و روش صحیح آن را آموزش داده باشند.

قسمت استخوانی

به بالاترین قسمت بینی که به استخوان فک بالا و پیشانی متصل می شود، قسمت استخوانی بینی گفته می شود، ماساژ این قسمت از بینی برای کاهش التهاب عمومی، التهاب یک طرفه بینی و رفع انحراف جزئی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. با ماساژ این قسمت از بینی می توانید، به کاهش تورم و هدایت مایع بینابینی کمک کنید.

چنانچه ماساژ به منظور کاهش تورم یک طرفه بینی و یا کج شدن جزئی تیغه بینی بعد از جراحی باشد، به هیچ عنوان نباید نوک بینی و پشت آن را لمس کنید. تنها باید یک طرف بینی را با انگشت اشاره نگه دارید و به سمتی که متورم یا کج شده است، فشار ملایمی وارد کنید، این روش ماساژ فشار بینی نیز نام دارد.

پشت بینی

برای آموزش ماساژ بینی و پشت بینی ابتدا باید به خوبی قادر به تشخیص این قسمت از بینی باشید، آشنایی با آناتومی بینی و عملکرد اجزای آن می تواند، در این زمینه موثر باشد. حد فاصل میان فرورفتگی بینی که در آن استخوان بینی به استخوان پیشانی یا رادیکس می چسبد، تا نوک بینی، قسمت پشت بینی یا دورسم نام می گیرد و محل اتصال استخوان به ماهیچه های بینی ناحیه ای از بینی که معمولا قوز وجود دارد، راینیون نامیده می شود.

برای ماساژ این قسمت با یک انگشت از پایین و نزدیک به نوک بینی به سمت بالا ماساژ می دهیم، نواحی که برآمدگی بیشتری دارند، نیاز به ماساژ بیشتری نیز خواهند داشت، از این روش معمولا برای رفع قوز و صاف کردن پشت بینی استفاده می شود.

آموزش ماساژ بینی و اصول مهم آن

نوک بینی

قسمت انتهایی هرم بینی که از غضروف تشکیل شده است، نوک بینی می باشد، برای ماساژ نوک بینی تنها باید بر همین قسمت متمرکز بود، ابتدا با دو انگشت اشاره نوک بینی را بگیرید و به آرامی به سمت بیرون ماساژ دهید. معمولا پزشکان از این روش برای بینی هایی گوشتی با تیغه های بزرگ و ضخیم به منظور کاهش التهاب پوست و برای جوش دادن پوست به غضروف استفاده می کنند، در مواردی نیز برای ماساژ پره های بینی از این روش استفاده می شود.

روند انجام ماساژ

در خصوص آموزش ماساژ بینی و روند انجام آن باید گفت در ابتدا باید انگشتان خود را به آرامی در امتداد هر طرف بینی به آرامی به سمت پایین بکشید و برای این کار باید انگشتان خود را از بالا به پایین حرکت دهید. در مرحله دوم، دو انگشت خود را در بالای نوک بینی قرار دهید و آن ها را در دو طرف بینی پایین ببرید، همچنین می توانید یکی از انگشتان را در جای خود نگه دارید، و انگشت دیگر خود را به آرامی به آن نزدیک کنید.

در پایان از انگشت شصت خود برای تثبیت ناحیه بین سوراخ ها بینی استفاده نمایید و با انگشت اشاره بالای نوک بینی خود را فشار دهید، به یاد داشته باشید، نباید روی روی نوک بینی فشاری وارد کنید.

موارد مهم

موارد زیر از جمله نکات مهم در هنگام ماساژ بینی بعد از رینوپلاستی می باشد، که توصیه می شود، آن ها را به خاطر بسپارید. ماساژ را می توانید، با مشورت پزشک دو هفته بعد از عمل بینی انجام دهید و پیش از این زمان نباید بینی را ماساژ داد. ماساز باید به آرامی انجام شود و از اعمال فشار خودداری کنید.

همچنین می توانید، با حرکات نرم انگشتان از پایین به بالا ماساژ را انجام دهید و از تکان دادن و حرکت دادن بینی به سمت چپ و راست پرهیز نمایید، پس از یادگیری صحیح آموزش ماساژ بینی این نکته را در نظر داشته باشید، که نباید درد و ناراحتی را در بینی احساس کنید و اگر این طور نبود، قطعا از روش اشتباهی استفاده می کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *