دسته ها
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

با ویژگی های گلدان مناسب کاج مطبق آشنا شوید

  • حکیمه فهیمی
  • ۴ بهمن ۱۴۰۲
  • ۰

اگر به نگهداری از کاج مطبق علاقمند هستید یکی از شرایط لازم آن انتخاب گلدان مناسب کاج مطبق می باشد. در این مطلب اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

کاج مطبق یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار می باشد که با برگ های سوزنی و سبز خود به هر محیطی جذابیت می بخشد. انتخاب گلدان مناسب کاج مطبق کمک می کند تا مراقبت از این گیاه آپارتمانی محبوب ساده تر شده و رشد کاج مطبق با مشکل روبرو نشود.

آشنایی با گلدان مناسب کاج مطبق

کاج مطبق همانند کاج نوئل و کاج لاوسون یکی از درختان مخروطی سوزنی برگ همیشه سبز است که حدود ۱۵ گونه دارد. این درختچه یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و جذاب است که در طبیعت طول آن به ۶۰ متر هم می رسد اما در شرایط منزل حدود ۲ متر رشد می کند. برای نگهداری از این گیاه علیرغم نیاز خاک، آب، نور و … انتخاب گلدان مناسب کاج مطبق هم تاثیرگذار می باشد.

اگر شما هم علاقمند هستید تا این گیاه آپارتمانی زیبا با برگ های سبز و سوزنی را در محیط منزل یا اتاق کار خود نگهداری کنید گلدانی را انتخاب که با سایز گیاه متناسب باشد تا ریشه ها فضای کافی برای تهویه و دسترسی به آب داشته باشند. اگر گلدان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ انتخاب شود رشد گیاه با اختلال روبرو می شود.

نگهداری از کاج مطبق به خاطر شرایط مراقبتی ساده در محیط های اداری نیز رایج می باشد. این درختچه به هوای خنک علاقمند بوده از این رو اگر محل زندگی شما آب و هوای سردی دارد می توانید از کاج مطبق استفاده کنید. یعنی با قرار دادن آن در راه پله یا بالکن و جایی که خنک بوده و تهویه مناسبی داشته باشد منظره جذابی ایجاد کنید.

همچنین گلدان کاج مطبق را می توانید به عنوان یک هدیه در نظر گرفته و حس و حال عزیزان خود را بهتر نموده و شادابی را به ارمغان بیاورید. این گیاه آپارتمانی زیبا برای مناسبت هایی مانند سورپرایز تولد، دلجویی، تبریک افتتاحیه فروشگاه یا مکان جدید و … مناسب می باشد.

شرایط نگهداری کاج مطبق

حال که با گلدان مناسب کاج مطبق آشنا شدید بد نیست از شرایط نگهداری این گیاه نیز اطلاعاتی داشته باشید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

کاج مطبق به طور روزانه به ۵-۶ ساعت دریافت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. البته نور خورشید نباید خیلی شدید باشد. می توانید در زمستان گلدان کاج مطبق را پشت پنجره های پر نور و در تابستان در بخش آفتابگیر بیرون از منزل قرار دهید. همچنین این گیاه به آبیاری دو بار در هفته در تابستان و ۷-۱۰ روز یک بار در زمستان نیاز دارد.

خاک کاج مطبق بایستی همیشه مرطوب باشد و در صورت امکان از آب سبک فاقد املاح برای آبیاری استفاده شود. زرد شدن برگ های کاج نیز از نشانه های کم آبی گیاه می باشد. گلدان کاج مطبق را در جای گرم قرار داده و دما حدود ۱۸-۲۳ درجه باشد. برای حفظ رطوبت گیاه برگ های آن را به آرامی اسپری نمایید.

در ضمن هنگامی که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زد یعنی باید گلدان کاج مطبق تعویض شود. به طور کلی هر سال قبل از این که ارتفاع گیاه به یک متر برسد گلدان را با گلدانی یک سایز بزرگتر تعویض کنید. بهترین زمان این کار فصل پاییز و زمستان می باشد.

سخن پایانی

به این ترتیب گلدان کاج مطبق هدیه ای خاص و شیک برای عزیزان شما خواهد بود که در مناسبت های مختلف می توانید آن را هدیه بدهید. این گیاه گران بها همه پسند بوده و برای هدیه سالگرد ازدواج، هدیه روز پدر و مادر نیز انتخاب شایسته ای است. این گیاه لوکس و زینتی آپارتمانی بومی استرالیا می باشد و به خاطر طبقه ای بودن برگ ها به آن کاج مطبق اطلاق می شود.

این گیاه در طبیعت رشد زیادی دارد ولی در محیط آپارتمانی رشد آن کند است و هر سال یک یا دو طبقه به برگ های آن اضافه می شود. در ضمن بونسای این کاج ها نیز برای هدیه دادن انتخاب بی نظیری خواهد بود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *