دسته ها
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

نگهداری از خودروهای هیبریدی چه اصول و قواعدی دارد؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۹ بهمن ۱۴۰۲
 • ۰

در صورتی که به خرید خودروی هیبریدی تمایل دارید بهتر است ابتدا با نکات نگهداری از خودروهای هیبریدی نیز آشنا بوده تا با اطمینانی به این کار اقدام کنید.

خودروهای هیبریدی پیچیده ترین خودروها می باشند از این رو امور مربوط به تعمیر و نگهداری از خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی دشوار است. در ادامه این مطلب با نکات و اطلاعات مهمی پیرامون این موضوع آشنا خواهید شد.

نحوه نگهداری از خودروهای هیبریدی

آشنایی با نکات تعمیر و نگهداری از خودروهای هیبریدی به منظور افزایش طول عمر این خودروها و کاهش هزینه در درازمدت بسیار اهمیت دارد. خودروهای هیبریدی برقی بنزینی پیچیده ترین نوع خودروهای دوگانه سوز می باشند. از این رو انجام امور مرتبط به تعمیر و نگهداری خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی سخت تر است.

سرویس های دوره ای و تعمیرات اساسی این خودروها بایستی توسط تعمیرکاران حرفه ای صورت گیرد وگرنه خسارت زیادی به این نوع خودروها وارد می شود. خودروهای هیبریدی دارای موتور بنزینی و موتور الکتریکی می باشند. از این رو ترکیبی از خودرو بنزینی و خودرو الکتریکی تلقی می شوند.

زیرا ویژگی های هر دو نوع خودرو را دارد. این خودروها این قابلیت را دارند که در سرعت های کم، موتور احتراق داخلی شان را خاموش و تنها با موتور الکتریکی عمل کنند. این سبب شده موتور بنزینی طول عمر زیادی یافته و مصرف بنزین آن کمتر باشد. در ادامه به نکات و مواردی در راستای نگهداری از خودروهای هیبریدی اشاره می شود:

 • هر آنچه که در مورد نگهداری از خودرو بنزینی وجود دارد در مورد خودرو هیبریدی نیز وجود داشته یعنی تعویض روغن، تعویض تسمه تایم و … در خودرو هیبریدی نیز انجام می شود.
 • خودروهای هیبریدی به علت گرمای تولیدی اضافی ناشی از باتری، به بررسی مکرر مایع خنک کننده احتیاج دارند. بنابراین باید برنامه چکاب خودرو هیبریدی توسط متخصص خودرو صورت گیرد.
 • باتری این خودروها معمولا تا محدوده پیمایش ۱۵۰ هزار کیلومتر به تعویض نیاز ندارند.

بررسی وضعیت گیربکس

در خودرو هیبریدی موتور احتراق داخلی، موتور الکتریکی و گیربکس همگام با هم عمل می کنند و در تامین نیروی لازم برای حرکت خودرو نقش دارند. مراقبت دوره ای از مایع گیربکس به منظور عملکرد بهینه خودرو هیبریدی ضروری بوده و این مایع سبب روانکاری گیربکس و انتقال نیروی موتور می گردد. از آن جا که این سیستم ها به هم وابسته هستند هر مشکلی در گیربکس روی عملکرد کلی خودرو تاثیر می گذارد.

بررسی قطعات و مایع موتور

قطعات و مایعات مصرفی خودروهای هیبریدی هم به بررسی منظم نیاز دارند. به این ترتیب برای حفظ کارایی موتور خودرو هیبریدی به موارد زیر دقت کنید:

 • آرون گروپس
 • تعویض منظم روغن اهمیت زیادی دارد. این کار سبب حفظ کیفیت روغن و کارایی بهتر موتور می گردد.
 • فیلتر هوا و فیلتر روغن بایستی به طور منظم تعویض ده تا ذرات و آلودگی به موتور وارد نشود.
 • روشن شدن چراغ چک خودرو به معنی بروز مشکلات جدی در موتور است. برای بررسی دقیق به تعمیرکار متخصص مراجعه شود.

سرویس دوره ای خودرو

دفترچه راهنما خودرو را مطالعه نموده و به صورت منظم برنامه سرویس و نگهداری توصیه شده کارخانه سازنده را دنبال کنید. سرویس دوره ای خودرو هیبریدی کمک کرده همیشه بهره وری ماشین حفظ شود.

بررسی ترمزها

به طور کلی ترمز خودرو معمولی باید هر ۴۰ هزار کیلومتر عوض شود. ولی خودرو هیبریدی دارای ترمزهای احیا کننده یا ترمزهای بازیابی انرژی بوده از این رو این مسافت حدود ۸۰ هزار کیلومتر است. با این وجود بهتر است ترمز خودرو به صورت منظم بررسی شود.

انتخاب تعمیرکار متخصص

خودرو هیبریدی دارای سیستم های الکتریکی پیچیده ای نسبت به خودروهای بنزینی می باشد. از این رو انتخاب تعمیرکار باتجربه و متخصص در امر نگهداری و تعمیر خودرو هیبریدی اهمیت زیادی دارد.

بررسی کارایی باتری

عملکرد باتری در خودروی هیبریدی اهمیت زیادی دارد. برای این که باتری این خودرو کارایی بهتری داشته باشد هرگز آن ها را صد درصد شارژ نکنید. بهتر است شارژ باتری در محدوده ۲۰-۸۰ درصد باشد. در ضمن در زمستان وسیله نقلیه هیبریدی را تقریبا گرم نگه داشته تا باتری خراب نشود.

بررسی فیلتر باتری

بعضی خودروهای هیبریدی دارای باتری خنک کننده و فیلتر هوای تعمیر شدنی هستند. این فیلترها کمک کرده باتری خنک شده و گرمای کمتری تولید شود. فیلتر باتری هم شبیه دگر بخش های ماشین به بررسی نیاز دارد.

هزینه نگهداری خودرو هیبریدی

تفاوت اصلی خودرو هیبریدی با معمولی مربوط به روغن و باتری است. از جمله هزینه های نگهداری خودرو هیبریدی عبارت است از:

هزینه مربوط به تعویض روغن

دقیقا شبیه خودروهای معمولی خودروی هیبریدی هم به تعویض روغن در فاصله های زمانی مشخص نیاز دارد. زمان تعویض روغن با توجه به مدل خودرو متفاوت است. ولی به طور کلی اگر از روغن معمولی استفاده شود هر ۵ هزار کیلومتر آن را تعویض نمایید ولی اگر از روغن سنتتیک استفاده می شود فاصله بین تعویض روغن حدود ۸ تا ۱۱ هزار کیلومتر یا ۶ ماه باشد.

با تعویض روغن طول عمر خودرو بیشتر می شود. دوام روغن در خودرو هیبریدی بیشتر از خودروی معمولی بوده زیرا هنگامی که با سرعت کم رانندگی می کنید، موتور برقی خودرو فعال و موتور احتراقی خاموش خواهد شد. در این شرایط خودرو می تواند بدون نیاز به روغن کاری مدت زیادی کار کند.

هزینه مربوط باتری های هیبریدی

خودروهای هیبریدی نیز شبیه خودرو معمولی به تعویض باتری نیاز دارند. باتری خودرو هیبریدی طول عمر بسیاری داشته ولی گران هستند. هر باتری حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر یا ۸ سال عمر می کند. قیمت باتری خودرو هیبریدی بسته به مدل خودرو و طول عمر آن متفاوت است.

به طور کلی قیمت آن چندین برابر باتری خودرو بنزینی است. زیرا این باتری ها بزرگتر و قوی تر بوده و بایستی بتواند انرژی لازم را برای حرکت خودرو تامین کند. البته باتری هیبریدی قابل شارژ بوده و طول عمر بیشتری هم دارد.

نگهداری از خودروهای هیبریدی

سایر هزینه های نگهداری

خودرو هیبریدی شبیه خودرو معمولی قسمت های مختلفی دارد که به تدریج فرسوده می شوند و در صورت لزوم می بایست تعویض گردند. به طور مثال لامپ ها، فیلتر هوا، مایع شستشو و … از جمله این قسمت ها هستند. هزینه تعمیر و نگهداری این قطعات دقیقا شبیه خودرو معمولی است.

چند نکته طلایی برای افزایش طول عمر خودروهای هیبریدی

در راستای نگهداری از خودروهای هیبریدی به نکات زیر نیز دقت کنید:

 • تا حد ممکن در مسیر پرترافیک رانندگی نکنید. هنگام رانندگی در ترافیک بایستی به دفعات توقف کنید. این کار سبب فرسوده شدن اجزای سیستم انتقال قدرت و باتری شده و بازدهی سوخت را پایین می آورد. در ضمن خودروهای هیبریدی جدید دارای سیستم ترمز احیا کننده بوده و انرژی جنبشی هدر رفته هنگام ترمزگیری را در باتری ذخیره می نمایند. توقف های متعدد این سیستم را فرسوده می سازد.
 • پیش از شروع حرکت، خودرو را گرم نمایید. بهتر است در هوای سرد قبل از حرکت یا بعد از توقف طولانی، اول خودرو را گرم کرده تا دمای موتور به میزان مطلوب برسد و روغن موتور بتواند جریان یابد. گرم نشدن خودرو مساوی است با مصرف سوخت بیشتر.

 • موقع توقف خودرو کولر را خاموش کنید. روشن نگه داشتن این سیستم هنگام توقف ماشین، به باتری هیبریدی فشار زیادی وارد می کند زیرا خودرو در این شرایط به انرژی بسیاری نیاز دارد.
 • در توقف های طولانی خودرو را خاموش کنید. مهم نیست خودرو شما هیبریدی است یا معمولی اگر به مدت طولانی روشن باشد و حرکت نکند به اجزای موتور فشار زیادی وارد شده و خیلی زود فرسوده می شود. در مورد خودروی هیبریدی طول عمر باتری کاهش یافته و بهره وری سوخت کم می شود.

در پایان امیدواریم با مطالعه این مطلب با نکات نگهداری خودرو هیبریدی به خوبی آشنا شده باشید و پاسخ سوال های خود را دریافت نمایید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با خودرو هیبریدی  و معایب خودرو هیبریدی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *