دسته ها
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

نحوه صحیح آب بندی خودرو صفر و نکاتی که باید رعایت کنید

  • حکیمه فهیمی
  • ۸ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

آب بندی خودرو صفر یکی از اقدامات اولیه بعد از خرید ماشین نو می باشد و اهمیت زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع با ما همراه باشید.

یکی از اقدامات اساسی هنگام خرید خودرو صفر آب بندی آن است. این کار بسیار ضروری بوده و در افزایش طول عمر و عملکرد بهتر خودرو تاثیر زیادی دارد. اگر مایلید تا با روش آب بندی خودرو صفر و نکات بیشتر در این باره آشنا شوید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با نحوه آب بندی خودرو صفر

یکی از اقدامات اولیه و اساسی خودرو صفر آب بندی آن است. در حقیقت به مدت زمان آماده شدن قطعات و موتور خودروهای صفر کیلومتر به منظور استفاده طولانی مدت آب بندی اطلاق می شود. آب بندی خودرو با توجه به تجربیات مختلف افراد در طی زمان شکل گرفته و متناسب با مدل خودرو متفاوت است.

قابل ذکر است آب بندی ماشین برای سلامت موتور و صرفه جویی در هزینه ها الزامی بوده و در این پروسه قطعات مختلف خودرو به آهستگی با یکدیگر هماهنگ می شوند. به بیان دیگر آب بندی موتورهای صفر به این معنی است که تا مدتی قطعات ماشین با فشار کم کار کرده که به کارکرد بهینه منجر می گردد.

آب بندی ماشین از مراحل اساسی بعد از خرید خودرو نو به شمار می رود و در حقیقت درست کردن موتور و سیستم های مختلف ماشین صفر کیلومتر به منظور افزایش عمر مفید و بهینه سازی عملکرد آن می باشد. این پروسه تجربیات افراد مختلف را مدنظر قرار داده و بر اساس نوع و مدل ماشین، شیوه های مختلفی را شامل می شود.

اهمیت آب بندی خودرو در حفظ سلامت موتور و صرفه جویی در هزینه ها اهمیت زیادی دارد. این روند به عنوان فرایند تطبیقی به آرامی سبب تنظیم و هماهنگی اجزای مختلف خودرو می شود. به بیان دیگر آب بندی موتور خودروهای نو طوری است که قطعات مختلف با کمترین فشار عمل کرده و منجر به بهره وری بیشتر و هماهنگی بهینه اجزای موتور می گردد.

  •  آرون گروپس

دلیل آب بندی خودرو جدید

باید اشاره کرد آب بندی از مراحل اساسی در نگهداری خودرو صفر می باشد که بایستی به دقت صورت گیرد. این فرایند شامل بررسی و تنظیم قسمت های مختلف خودرو بوده که می توانند تحت تاثیر عوامل محیطی واقع شوند. هدف از آب بندی این است که خودرو برای استفاده طولانی مدت آماده شود و از کاهش عمر موتور و دیگر قطعات پیشگیری شود.

با آب بندی به صورت درست می توان خودرو را بیشتر حفظ کرده و از هزینه های اضافه اجتناب نمود. هر چند خودروهای صفر امروزه با دقت فراوان به تولید می رسند ولی برای اطمینان بیشتر پیش از روشن کردن ماشین، کاپوت را بالا زده و بررسی کنید که تمام قطعات سر جای خود باشند و پیچ یا قطعه ای شل نباشد.

با مراجعه به دفترچه راهنما و بر اساس روش درست ذکر شده مایعات خودرو را چک نموده و اگر روغن موتور کم بود آن را خالی و توسط یک مکانیک ماهر مجددا پر کنید. زیرا ترکیب دو نوع روغن سبب رسوب موتور می شود.

برای آب بندی موتور خودرو در رانندگی و در ۳۲۰ کیلومتر بایستی دور موتور و میزان فشار وارد بر آن تغییر یابد که بهتر است در این شرایط خودرو خالی باشد. برای آب بندی رینگ پیستون هم بایستی دور موتور از دو هزار تا ۳۵۰۰ افزایش یابد. از این رو هنگام حرکت خودرو به پدال گاز فشار بیاورید و پس از آن به موتور کمی استراحت داده تا دور موتور کاهش یابد.

رانندگی در دور بالا به شکل پیوسته ممکن است به خودرو فشار وارد کرده از این رو سعی کنید در دور پایین گهگاه رانندگی تا خودرو فرصت استراحت داشته باشد. در خودرو دنده ای بعد از پیمایش صد کیلومتر بایستی پدال گاز تا نیمه فشرده بعد دور موتور را به ۴ هزار دور در دقیقه برسانید و بدون این که دنده خلاص و پدال گاز را رها نمایید سرعت را تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت تقلیل دهید. این کار را ۵ تا ۶ بار انجام دهید.

پدال گاز را چندبار تا آخر فشرده تا دور موتور به ۴۵۰۰ دور در دقیقه رسیده و سرعت خودرو را تا ۳۰ کیلومتر کاهش دهید. بعد تا ۸۰۰ کیلومتر بعدی دور موتور را زیر ۴۵۰۰ دور در دقیقه نگه دارید. به این ترتیب نبایستی خودرو درجا عمل کند و الزامی است که موتور در مدت کمی در دور آرام فعالیت نماید. در ضمن بهتر است در ۸۰۰ کیلومتر ابتدایی ترافیک سنگین نباشد.

آب بندی موتور خودرو

آب بندی موتور خودرو اهمیت زیادی دارد. موتور در این شرایط باید با سرعت های مختلفی کار کرده و مسیرهای طولانی را طی کند. چرا که در این دوره موتور بایستی به دمای مطلوب برسد و برای مدتی در این دما به حرکتش ادامه دهد. با این کار میزان وزنی که موتور تحمل می کند بیشتر از وزن ماشین است و شدیدا تحت فشار قرار می گیرد ولی در این حالت بایستی سرنشینان خودرو کم باشند.

در ضمن دقت کنید هنگام رانندگی دنده را متناسب با سرعت خودرو انتخاب و در گاز دادن متعادل باشید. همچنین دور موتور از ۴ هزار دور در دقیقه بیشتر نشود. برای بررسی موتور ابتدا کاپوت را باز کرده و مطمئن شوید که تمام قطعات سر جای خود هستند. بعد باتری را بررسی و مطمئن شوید درست کار می کند.

در ادامه سیم کشی ها را بررسی و مطمئن شوید که عملکرد درستی دارند. سپس مخزن آب، لوله ها و فیلترها را بررسی و از وضعیت مناسب آن ها اطمینان یابید.

آب بندی قطعات خودرو

فرایند آب بندی خودرو به داشتن نقشه و برنامه جامع نیاز دارد که در آن به بررسی قطعات خودرو پرداخته می شود. در ادامه به چند مورد اشاره می شود:

قطعه های متحرک موتور

سابقا میل لنگ و بلبرینگ ها کیفیت پایین داشتند از این رو در آب بندی به علت فشار زیاد به موتور قطعات ترک پیدا می کردند و تغییر شکل می دادند. همچنین روغن موتورها مانند روغن موتورهای امروزی کیفیت مناسبی نداشتند. اگرچه موتورهای پیشرفته امروزی از نظر طراحی اختلاف بسیاری با نسل های قلبی ندارند ولی از نظر استحکام و تحمل فشار پیشرفته تر شده و میزان شکل پذیری قطعات هم تقلیل یافته است.

ترمز خودرو

سیستم ترمز خودروهای صفر مانند لنت و دیسک به آب بندی به نیاز ندارند ولی روی سطح آن ها لایه محافظ نازکی قرار دارد که بعد از چند کیلومتر اولیه از بین می رود و ترمزها حالت مطلوب پیدا می کنند. از این رو بهتر است تا هزار کیلومتر اول با ترمز ناگهانی و شدید در سرعت های زیاد به سیستم ترمز ماشین فشار وارد نشود.

خودروهای صفر کیلومتر هنوز دست انداز و ناهمواری های جاده مواجه نشده از این رو در این مسیرها سرعت خودرو خیلی زیاد نباشد.

روغن موتور

روغن موجود در مخازن خودرو را بررسی و از کیفیت آن اطمینان یابید. توصیه شده به منظور حفظ عملکرد بهینه هر دو هزار کیلومتر آن را تعویض نمایید. برخی توصیه دارند در ۶۵۰۰ کیلومتر ابتدایی روغن موتور معدنی استفاده شود. این کار از افت کمپرس موتور جلوگیری و سبب بهبود آب بندی رینگ و پیستون ها می شود.

در صورتی که به سلامت موتور اهمیت می دهید همانطور که اشاره شد هر هزار کیلومتر روغن موتور را عوض کنید. برخی عقیده دارند این روغن هنوز ابتدای راه بوده و چند هزار کیلومتر دیگر کارایی دارد ولی این دیدگاه درست نیست. این روغن پر از ذرات ریز فلزات بوده و از آنجا که قطعات به هم ساییده و مایع روان کننده توسط پمپ روغن در قطعات متحرک موتور دائما در حال چرخش هستند بعد از مدتی آلوده شده و سبب رسوب در بخش های مختلف موتور می گردد.

البته واضح است بعد از مدت کمی از کارکرد خودرو قطعات مختلف مثل رینگ، میل لنگ و … تا حدی صیقلی شده و دیگر این براده ها به سیال روغن وارد نمی شوند. از این رو برخی تصور می کند باید از روغن موتور با پایه معدنی در مرحله آب بندی استفاده زیرا روغن موتور سنتتیک لغزنده بوده و هنگامی که روی سطح فلز قرار گیرد اجازه جدا شدن ناهمواری های خیلی ریز را که باید به شکل براده های کوچک وارد روغن شوند، نمی دهند.

به همین دلیل موقع تعویض روغن از درون موتور خارج نمی شوند. این ناهمواری ها برای مدت طولانی روی سطح قطعات باقی مانده و این کار سبب طولانی تر شدن دوره آب بندی می گردد. البته این امر در مورد برخی خودروهای مدرن که هنگام تولید از روغن موتور سنتتیک پر می شوند خیلی صدق نمی کند.

به خاطر داشته باشید اگر موتور خودرو به هر علتی تحت فشار است روغن های سنتتیک برای خودرو مناسب هستند به این علت که به مراتب بهتر از روغن های معدنی روند روانکاوی را انجام می دهند. ولی این روغن موتورها هم شبیه دیگر انواع روغن موتور در مقابل آلودگی های ناشی از هوا، ذرات ایجاد شده از ساییده شدن قطعات موتور ، آب و اسید محافظت لازم را ندارند و با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می دهند.

مخازن خودرو

برای چک کردن مخازن خودرو به کارشناس خودرو نیاز است. لوله های مربوط به روغن، مخزن آب شیشه پاک کن، آب رادیاتور و … به بازرسی نیاز دارند. لوله های بخش های مختلف خودرو هم باید سالم بوده و فاقد هر نوع رسوب یا شکستگی باشند.

گرم شدن موتور

پیش از هر حرکت اولیه ماشین در دفعات ابتدایی استفاده یا هنگامی که مسافت پیموده شده زیر هزار کیلومتر به خودرو اجازه داده گرم شود و پس از روشن کردن موتور و استارت سریعا حرکت نکنید و به موتور امکان دهید درجا گرم شود.

مزیت آب بندی ماشین صفر

آب بندی ماشین صفر مزایای مختلفی به همراه دارد از جمله:

  • عملکرد خاص و عالی آب بندی سبب شده عملکرد موتور در مدت طولانی بهتر شود و در این عملکرد خوب برابر است با کاهش اصطکاک قطعات خودرو.
  • آب بندی موجب بهبود مصرف سوخت می شود. مشخص است که موتورهای جدید نیاز دارند تا چند هزار کیلومتر را طی کرده و  به بهترین وضعیت عملکرد و بازدهی شان برسند. شما می‌توانید با افزودن مکمل بنزین و رعایت دستورالعمل‌های کارخانه سازنده خودرو موجب افزایش کارایی موتور ماشین شوید.
  • آب بندی خودرو سبب بالا رفتن طول عمر موتور در بلندمدت می شود. وقتی که قطعات ماشن در شرایط ایده آل کار کنند و روغن با یک سیستم منظم و آرام جریان یابد، در نتیجه این کار موجب افزایش طول عمر موتور خودرو خواهد شد.

آیا ماشین های امروزی به آب بندی نیاز دارند؟

قابل ذکر است امروزه خودروها با دقت بالایی به تولید می رسند به طوری که به آب بندی توسط مشتری کمتر نیاز پیدا می شود. در صورت لزوم کارخانه این خدمات را ارائه می دهد و مشتری می تواند بدون نگرانی به رانندگی بپردازد. بیشتر کارخانه ها از بهترین شیوه های آب بندی خودرو جدید بهره می برند.

با این حال کارخانه ها تفاوت دارند و اگر خودرو صفر دارید باید بررسی نموده که کدام کارخانه آن را تولید کرده است. بعضی برندهای مشهور مانند تویوتا و هیوندای بهترین روش آب بندی را به کار می برند و قطعات خودرو از مواد باکیفیت ساخته می شود که به آب بندی نیاز ندارد.

ولی برخی کارخانه ها این کار را انجام نداده و ضروری است پیش از خرید اطلاعات جامعی در مورد کارخانه سازنده به دست آورید. بهترین روش برای کسب اطمینان از کیفیت آب بندی خودرو صفر پیگیری دقیق مشتری است.  همچنین پیشنهاد می شود از بهترین روش برای این آب بندی ماشین صفر کیلومتر استفاده کنید.

با این کار می توان خودرو را به بهترین روش ممکن آب بندی نموده و برای مدت طولانی از آن استفاده کرد. همانطور که اشاره شد آب بندی از اساسی ترین و مهم ترین مراحل استفاده از خودرو نور محسوب می شود که بایستی به صورت دقیق انجام شود. در مورد خودروهای صفر یک روش خوب برای آب بندی این است که اول ماشین تا ۳۰۰ کیلومتر اولیه با سرعت متوسط حرکت نماید.

در این مدت از مسیرهای نرم و بدون ناهمواری و جاده های مسطح استفاده شود. همچنین در این مسیر به خودرو فشار کمی وارد شود تا اجزای آن نرم شده و عملیات آب بندی صورت گیرد. با این روش اطمینان می یابید که خودرو بهترین عملکرد را ارائه داده و در طولانی مدت بدون مشکل عمل می کند.

با انجام این مراحل و رعایت نکات اشاره شده می توانید خودرو صفر خود را به خوبی آب بندی کرده و از عملکرد بهینه آن رضایت یابید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با  بررسی برق دزدی خودرو و  مراحل تغییر رنگ خودرو روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *