دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

نحوه تمیز کردن دستگاه بخور با روش اصولی

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

استفاده از دستگاه بخور از خشک شدن پوست و وجود ذرات معلق در هوا می کاهد و تنفس را برای افراد دارای مشکلات تنفسی به امری آسان تر بدل می کند، اما به دلیل رطوبت ممکن است، در صورت غفلت در ضدعفونی کردن آن باعث انتشار باکتری در هوا شوید و از میزان کیفیت هوا بکاهید و طول عمر دستگاه کاهش پیدا کند. با تمیز کردن دستگاه بخور از این احتمالات پیشگیری می شود.

استفاده از دستگاه بخور کمک می کند، تا خشکی هوا کاهش یابد و ذرات معلق در هوا و آلودگی کمتر شود، دستگاه بخور کمک خوبی در رفع و کاهش علائم بیماری های تنفسی چون آسم و سرماخوردگی محسوب می شود. در بازار دو نوع دستگاه بخور سرد و گرم برای انواع سلیقه ها در اختیار مصرف کنندگان قرار دارد، پیش از تهیه این دستگاه کارآمد لازم است، با رسوب زدایی و تمیز کردن دستگاه بخور آشنا شوید.

لازم است برای حفظ بهداشت و پیشگیری از وجود باکتری های دردسر ساز هفته ای یکبار به تمیز کردن و رسوب زدایی دستگاه بخور بپردازید. نظافت روزانه دستگاه بخور شامل خالی کردن مخزن آب به شکل روزانه و شستن، خشک کردن و جای گذاری می باشد. این کار کمک می کند، تا از رشد باکتری ها در مخزن دستگاه پیشگیری شود، وجود این باکتری ها قطعا برای سلامتی مفید نمی باشد.

نکات نگهداری و تمیز کردن انواع دستگاه بخور

تمیز کردن دستگاه بخور

پس از اینکه برای مدتی از دستگاه های بخور سرد و گرم استفاده کنید، متوجه بروز رسوب در آن ها خواهید شد، غفلت در جرم زدایی دستگاه بخور می تواند، در کیفیت هوا تاثیر داشته باشد و کارایی دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد. با تمیز کردن دستگاه خود می توانید، همزمان هم به سلامت خود کمک کنید و هم طول عمر و کارایی دستگاه بخور را افزایش دهید، استفاده از روش هایی که به دستگاه بخور شما آسیب نرساند و در ضمن در ضدعفونی کردن، موثر باشد، برای رسیدن به این اهداف بسیار مفید خواهد بود. با توجه به خواص بخور برای پوست و تاثیرات مثبت آن بر زیبایی شما و بهبود فرآیند تنفس قطعا شما نیز خواهان استفاده از این دستگاه خواهید شد، بنابراین لازم است با فواید ضدعفونی کردن آن نیز آشنا باشید.

بررسی روش های مختلف تمیز کردن دستگاه بخور

فواید رسوب زدایی دستگاه بخور

بهبود کیفیت هوا: دستگاه بخور به مرطوب شدن هوا و بهبود فرایند تنفس کمک می کند، به خصوص در فصول سرد سال که با استفاده از لوازم گرمایشی این رطوبت به شکل قابل توجهی کاهی می یابد، اما اگر در نظافت آن غفلت کنیم، احتمال دارد همراه با رطوبت قارچ و باکتری که در آن به وجود آمده است، به محیط پیرامونش انتقال پیدا کند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری: باکتری و قارچ های رشد یافته در درون دستگاه در صورت از بین نرفتن در محیط کار یا منزل گسترش پیدا می کنند و سبب بروز بیماری می شوند. با ضدعفونی کردن مرتب از این امر پیشگیری می شود.

  •  آرون گروپس

طول عمر دستگاه: با تمیز کردن دستگاه بخور از خراب شدن قطعات آن پیشگیری می شود و با این کار طول عمر بیشتری خواهد داشت. آب موجود در مخزن با گذشت زمان رسوب هایی در درون مخزن به وجود می آورد، که در طول عمر دستگاه بخور تاثیر گذار می باشد.

نگهداری از دستگاه بخور گرم

با پیروی از برخی نکات می توانید، در نگهداری از دستگاه بخور گرم موفق تر باشید، رعایت این نکات ساده برای شما فواید بسیاری در پیش خواهد داشت. بهتر است هر سه روز یک بار آب درون مخزن یا سینی را تخلیه کنید و آن را به خوبی بشویید. برای این که مخزن دستگاه دچار رسوب نشود، می توانید از آب مقطر استفاده کنید و پس از هر بار استفاده آب درون مخزن را خالی کنید.

از قرار دادن دستگاه بخور گرم در اطراف پرده ها و لوازم خانگی پرهیز کنید، چرا که بخار گرم ممکن است، باعث رشد کپک و باکتری در این لوازم شود. همچنین آشنایی با فواید بخور برای کودک و نکات مهم استفاده از این دستگاه شما را در تهیه و نگهداری دستگاه بخور ترغیب خواهد کرد.

رسوب زدایی دستگاه بخور گرم

برای ضدعفونی کردن دستگاه بخور گرم در اولین قدم باید آن را خاموش کرده و از برق بکشید. دستگاه های بخور دارای قطعات مجزایی می باشند، که به راحتی از یکدیگر جدا می شوند، این ویژگی در ضدعفونی کردن آن به شما بسیار کمک خواهد کرد. قطعات را از یکدیگر جدا کرده و برای ۳۰ دقیقه آن ها درون سرکه بگذارید. البته بدنه اصلی دستگاه تنها باید با دستمان مرطوب تمیز شود و آب می تواند آن را خراب کند.

تمیز کردن قطعات مختلف دستگاه بخور

پس از گذشت زمان مناسب با کمک یک اسفنج رسوبات و آلودگی های روی قطعات را با استفاده از همان سرکه به خوبی از بین ببرید، برای شستن سرکه از روی قطعات دستگاه از آب مقطر کمک بگیرید و سپس آن ها را به خوبی خشک کنید.

مخزن دستگاه را با سرکه پر کنید، این بار نیز سی دقیقه صبر کنید، تا رسوبات از دیواره مخزن جدا شده و نرم شوند، برای رفع تمامی رسوبات یا کپک های احتمالی از یک مسواک برای شستن دیواره های مخزن استفاده کنید، پس از جرمگیری مخزن را نیز با آب مقطر بشویید و در معرض هوای آزاد بگذارید، تا به خوبی خشک شود. پس از اتمام این مراحل تمیز کردن دستگاه بخور به پایان می رسد و می توانید، مجددا قطعات را نصب کرده و از آن استفاده کنید.

ضدعفونی کردن دستگاه بخور سرد

روش اول: همانند مرحله قبل دستگاه بخور را خاموش کرده و از برق بکشید، مخزن آب آن را با آب گرم بشویید، می توانید تا نیمه مخزن را از آب گرم پر کنید و با چرخاندن آب رسوبات را از دیواره آن جدا کنید، با تکرار این کار تمام رسوبات از بین خواهند رفت. پس از جرم گیری به خوبی آن را خشک کنید. در مرحله بعد با مخزن جدا شده امکان دسترسی به سایر بخش ها را دارید. چنانچه دستگاه دارای فیلتر باشد، می توانید با خالی کردن آب بخور و روشن کردن دستگاه فیلتر درون آن را خشک کنید.

آشنایی با نکات ضروری هنگام تمیز کردن دستگاه بخور

در صورت وجود فیلتر درون دستگاه بخور سرد، آن را با دقت جدا کنید، سینی دستگاه را که آب مخزن روی آن می ریزد، با سرکه بشویید. برای ضدعفونی کردن دستگاه بخور سرد می توانید، سینی آن را تا نصفه از سرکه پر کنید، بعد از گذشت ۲۰ دقیقه رسوبات به راحتی از آن جدا می شوند. سینی را با آب گرم بشویید و سپس خشک کنید. در این روش تمیز کردن دستگاه بخور به پایان می رسد.

برای ضدعفونی بهتر مخزن دستگاه مقداری سرکه به آب درون آن اضافه کنید، سپس آب درون آن را بچرخانی تا رسوب ها جدا شده و مخزن ضدعفونی شود، پس از رسوب زدایی باید مخزن را کاملا خشک کنید.

روش دوم : برای تمیز کردن مخزن دستگاه بخور سرد می توانید، از مایع سفید کننده کمک بگیرید. برای این روش باید ابتدا مخزن را با آب پر کنید، سپس به مقدار یک قاشق مایع سفید کننده به آب آن اضافه کنید، ۲۰ دقیقه زمان بدهید، تا اثر گذاری خوبی داشته باشد و سپس مخزن را خالی کرده و آبکشی نمایید.

در این روش  از تمیز کردن دستگاه بخور می توانید، سینی دستگاه بخور را نیز با استفاده از مخلوط ۳.۷ لیتر آب و یک قاشق مایع سفید کننده تمیز کنید، با اسفنج سینی را به خوبی بشویید و پس از آبکشی خشک نمایید.

خشک کردن قطعات دستگاه بخور بعد از تمیز کردن آن

لازم به ذکر است، که استفاده از سرکه برای ضدعفونی کردن روش مناسب تری می باشد، چرا که استفاده از سایر روش ها با کمک مواد شوینده یا صابونی ممکن است، پس از روشن شدن دستگاه مقدار مواد باقی مانده شوینده را در هوا پخش کند، که این امری ناخوشایند می باشد. قسمت بیرونی دستگاه را با یک پارچه تمیز و مرطوب تمیز کنید، غوطه ور شدن بدنه دستگاه بخور در آب می تواند منجر به آسیب جدی در دستگاه شود، بنابراین تمیز کردن این قسمت را با دقت انجام دهید

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *