دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

نگاهی به نژاد سگ بیگل و آشنایی با ویژگی های این نژاد

  • کژال کوهستانیان
  • ۶ اسفند ۱۴۰۲
  • ۰

نژاد سگ بیگل از نژاد های محبوب در تمام جهان می باشد، بیگل ها هوش بالایی دارند و در ابتدا برای همراهی در شکار از آن ها استفاده می شد. این سگ های کوچک تمام ویژگی های سگ های شکارچی را دارند. اما به دلیل خلق و خوی مهربان و دوستانه امروزه همراه وفاداری برای خانواده ها و نگهبانی می باشند.

در تعریف نژاد سگ بیگل باید آن ها را از انواع محبوب سگ های شکاری معرفی کرد، این نوع از سگ ها دارای ظاهری بسیار بامزه و دلنشین هستند، که بخش بزرگی از محبوبیت خود را مدیون ظاهر خود می باشند. بیگل ها بیشتر به دلیل توانایی برای تعقیب و شکار های کوچک شناخته شده می باشند، با این وجود افراد بسیاری هستند، که به نگهداری از آن ها علاقمندند. دلیل این علاقه می تواند اندازه، استایل زیبا و شیطنت های بامزه این نژاد باشد.

بیگل ها رفتار دوستانه و محبت آمیزی با مردم و سایر حیوانات خانگی دارند و شیطنت های شیرینی از خود نشان می دهند، که شخصیت آن ها را بسیار دوست داشتنی و بامزه جلوه می دهد. این ویژگی های منحصر به فرد باعث می شود، تا حیوان خانگی فوق العاده ای نیز باشند. اگر با انواع نژاد سگ پاکوتاه و خصوصیات ظاهری آن ها آشنا باشید، قطعا بیگل را با آن سر پهن، گوش های بزرگ و ظاهر بانمک می شناسید.

بررسی خصوصیات اخلاقی سگ بیگل

همه چیز درباره نژاد سگ بیگل

جثه بیگل ها از کوچک تا متوسط در تغییر است، قد این حیوان باوفا بین ۳۳ تا ۴۱ سانتیمتر می باشد و معمولا وزن آن ها ۹ تا ۱۵ کیلو است. این نژاد خاص از سگ بسیار سرزنده و بازیگوش است و از مشارکت لذت می برد. شخصیت مهربان و دوستانه این نژاد باعث می شود، تا همراه وفاداری برای خانواده محسوب شود.

شکل ظاهری آن ها کمی فشرده با بدنی کوچک است، که گوش های بزرگ این ظاهر را بامزه تر می کند، معمولا رنگ آن ها بلوند کرمی با لکه های قهوه ای و سیاه می باشد. این نژاد انرژی زیادی دارد و از فعالیت روزانه لذت می برد، تمایل زیادی برای شکار بدون لباس های مخصوص پت و راهنمایی دارند، با هوش هستد و به همین دلیل آموزش پذیری بالایی دارند، اما ممکن است تمایلی به یادگیری آموزش نشان ندهند.

آموزش این سگ نیاز به صبوری و تداوم دارد، زیرا ممکن است در مواردی نسبت به آموزش واکنش داده و کمی عصبانی شوند. در واقع باید گفت این سگ ها علی رغم باهوش بودن و یادگیری فوری ممکن است، در برابر آموزش لجاجت را در پیش بگیرند. در کلی ترین تعریف این سگ ها مهربان، کنجکاو و سرزنده می باشند، سگ های شکاری که ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کنند و اصالت آن ها به انگلستان بر می گردد.

تاریخچه

اصالت نژاد سگ بیگل سال های مدیدی مورد بحث بوده است. برخی از کارشناسان معتقد هستند “بَیگ” در معنای کوچک از واژه گالیایی گرفته شده است و برخی دیگر اظهار دارند، نام این سگ از اصطلاحی فرانسوی برای صدای سگ ها هنگام شکار گرفته شده است.

  •  آرون گروپس

در مستنداتی که مربوط به ۴۰۰ سال پیش از میلاد است، تصاویری شبیه به سگ های بیگل به چشم می خورد، البته محبوبیت و شهرت این سگ در قرن ۱۹ میلادی به اوج خود رسید.

دانستنی های جالب سگ با نژاد بامزه بیگل

در قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی بیگل ها در میان خانواده اشراف و خانواده سلطنتی بسیار محبوب بودند، حتی ملکه الیزابت مرحوم هم چندین سگ بیگل جیبی داشت، در نهایت در قرن ۱۸ و ۱۹ نژاد بیگل به دلایل توانایی ها و مهارت های منحصر به فرد در شکار به عنوان سگ شکاری در بیشتر شکار ها حضور داشت. تا به امروز صاحبان بیگل ها در نواحی جنگلی آمریکای شمالی به بینی عالی سگ های خود، صدای موسیقی و رویکرد مشتاقانه به شکار خرگوش سوگند یاد می کنند. این نژاد امروزه به دلیل خلق و خوی آرام و بازیگوش به عنوان یه سگ خانگی و خانواده دوست شناخته  می شود.

مشخصات شکاری

نژاد سگ بیگل مانند یک شکارچی روباه مینیاتوری می باشد، این سگ ها نسبت به جثه خود بسیار قدرتمند هستند و در تعقیب و گریز به خوبی مقاوم می باشند و خستگی برای آن ها مفهومی ناشناخته است و از شکار خود دست نمی کشند.

ریزش مو

مرتب کردن موی بیگل بسیار آسان است، اما در مقابل با نگهداری از این سگ با مسئله ای به نام ریزش مو مواجه خواهید شد، البته این موضوع از ظاهر بیگل ها قابل تشخیص نیست و به دلیل حجم کم مو ها ممکن است، تصور دیگری از حجم ریزش مو در نظر داشته باشید. در صورتی که بوی سگ شما را آزار می دهد، پیشنهاد می کنیم، از نگهداری این سگ صرف نظر کنید، چرا که این مو های ریخته شده بوی بیگل را با خود به همراه دارند.

علاقه به پرخوری

بیگل ها بسیار شکمو هستند و این موضوع قابل درک می باشد، چرا که برای این همه فعالیت و بازیگوشی به غذای و انرژی زیادی نیاز دارند، بنابراین بهتر است، سطل آشغال از دسترس این حیوانات بازیگوش دور باشد، چرا که به محض احساس گشنگی به دنبال رد بو، منبع آن را به راحتی پیدا می کند و ممکن است ریخت و پاش راه بیندازد.
آشنایی با نیاز به فعالیت سگ بیگل

در خطر گم شدن

نژاد سگ بیگل مداوم در خطر گم شدن می باشد، کنجکاوی در این نژاد موجب می شود، تا نیازمند توجه و مراقبت زیاد باشند و افرادی مناسب نگهداری از بیگل می باشند، که وقت زیادی برای نظارت و مراقبت از این سگ داشته باشند. مهارت ها و توانایی های بسیار این حیوان کوچک کمک می کند، تا به راحتی از فنس یا دیوار  بگذرد و به دنبال کنجکاوی خود برود.

کنجکاوی

بیگل ها روحیه شکار را در ضمیر خود احساس می کنند و به طبع آن از اکتشاف و کنجکاوی لذت می برند، ترجیح می دهند، تمام سوژه های متحرک را دنبال کنند و در این راه از بینی قدرتمند خود به خوبی کمک می گیرند. این که در هنگام شکار سوژه متحرک خود با صدا زدن، به سمت شما باز گردد؛ کمی بعید به نظر می رسد، بنابراین بهتر است در حیاطی با دیوار کشی نگهداری شود.

نیاز به فعالیت

نگهداری از نژاد بیگل باید در مکان های باز صورت گیرد، که فضای کافی برای گردش و بازیگوشی داشته باشد، البته این نژاد می تواند، سگ خانگی خوبی باشد، به شرطی که نیاز او برای گشت و گذار به خوبی رفع شود. در صورتی که نتواند، به اندازه کافی تحرک و فعالیت داشته باشد، ممکن است دچار مشکلات و بیماری شود، زیرا نیاز این نژاد به فعالیت بسیار زیاد است.
معرفی نژاد سگ بیگل

دانستنی های جالب

بیگل ها شامه بسیار قوی دارند و داشتن ۲۲۰ میلیون گیرنده حسی این ادعا را به خوبی اثبات می کند، برای داشتن توانایی ارزیابی بهتر باید گفت انسان ها تنها پنج میلیون گیرنده حسی برای بویایی دارند.

این نژاد مخصوصا برای شکار به وجود آمده و برای این امر تمام ویژگی های لازم را در نژاد سگ بیگل به وجود آورده اند، برای مثال قسمت بالای دم بیگل ها به رنگ سفید می باشد، تا در هنگام شکار به خوبی قابل تشخیص باشند.

بیگل ها در ابتدا سگ های جیبی بودن و قد آن ها ۲۰ سانتی متر می شد، بعد ها این نژاد به سگ های بزرگتر برای شکار تبدیل شدند و ظاهر امروزی را کسب کردند.

احتمال می رود، ریشه اسم بیگل ها از واژه فرانسوی bee guele به معنای وراج گرفته شده باشد، این نوع از سگ ها صدای غنی و رسایی دارند، از این صدا برای دنبال کردن شکار استفاده می کردند و امروزه بیشتر در حال پارس کردن و غر زدن هستند.

بیگل ها در برخی فرودگاه های بین المللی حضور دارند، از سال ۱۹۸۴ وزارت کشاورزی ایالت متحده آمریکا از این نوع سگ ها برای یافتن غذا های قاچاق در فرودگاه بین المللی لس آنجلس استفاده کرد. نتیجه این آزمایش بسیار چشمگیر و موفقیت آمیز بود. ظاهر کوچک، جذاب، خندان و دوستانه بیگل ها باعث می شود، تا افرادی که از سگ ها می ترسند، نیز واهمه ای از این نژاد بامزه نداشته باشند. همچنین بیگل ها با آموزش می توانند، با کمک حس بویایی قوی خود مواد غذایی خاص را از مواد غذایی غیر قاچاق تشخیص دهند.

شرایط نگهداری از سگ بیگل

شرایط نگهداری

برای نگهداری از نژاد سگ بیگل باید از غذای باکیفیت خریداری شده یا تهیه شده در منزل استفاده کرد، که مورد تایید دامپزشک باشد. لازم است تا سوالاتی نظیر مقدار غذای سگ در روز باید چقدر باشد؟ یا وزن سگ در هر دوره سنی باید چه عددی را نشان دهد؟ از دامپزشک بپرسید. نوع و میزان تغذیه باید متناسب با سن سگ باشد، در هر سنی میزان متفاوتی از غذا مورد نیاز این حیوان است. استفاده از خوراکی های تشویقی تاثیر بسیار خوبی در آموزش بیگل دارد. اما نباید در این امر زیاده روی کرد.

برخی از این سگ ها به دلیل تمایل زیاد برای پرخوری مستعد اضافه وزن می باشند، لازم است تا میزان وزن آن ها مرتبا مورد ارزیابی قرار بگیرد. باید همیشه آب تمییز در اختیار بیگل بگذارید و در صورتی که در خانه از آن نگهداری می کنید، روزی دو بار به پیاده برای بیگل خود فراهم کنید، تا به اندازه کافی فعالیت داشته باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *