دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

نکات استفاده از زودپز و توصیه هایی که باید جدی بگیرید

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۱ آذر ۱۴۰۲
  • ۰

آشنایی با نکات استفاده از زودپز به شما کمک می کند تا بدون آسیب از این وسیله استفاده کنید. در ادامه شما را با هر آن چه که باید در این زمینه بدانید آشنا می کنیم.

یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه ها زودپز می باشد و باید بدانید که این وسیله بسیار خطرناک بوده و باید نکات مهمی در مورد استفاده از ان را بدانید در غیر این صورت درگیر حادثه های شدیدی می شوید. در ادامه نکاتی مهم در استفاده از زودپز را برای شما عزیزان بررسی می کنیم.

   خارج کردن فشار زودپز

نکات مهم استفاده از زودپز

زودپز یکی از وسایل پر کاربرد در آشپز خانه ها می باشد و شما می توانید با استفاده از این وسیله سریع تر غذا ها را پخته و در وقت خود صرفه جویی نمایید ولی یادتان باشد که اگر در این میان نتوانید نکاتی را رعایت کنید امکان دارد مشکلات بی شماری ناشی از این وسیله برایتان ایجاد شود.

در واقع این وسیله در بین خانم های شاغل دارای اهمیت بیش تری می باشد و آن ها نیز می توانند سریع تر غذا های خود را تهیه کرده و دیگر درگیر مشکلات این چنینی نشوند. البته امروزه زودپز های زیادی در بازار هستند که دارای ابعاد مختلفی بوده و هر کدام از آن ها را می توانید برای خانه تان تهیه کنید و همچنین ایمنی زودپز های امروزی از قدیمی ها بسیار بهتر است.

بررسی کردن

همیشه قبل از این که از این وسیله استفاده کنید آن را بررسی نمایید زیرا امکان دارد این وسیله دارای نقصی باشد که شما آن را فراموش کرده اید. در واقع در این میان یادتان باشد که تمامی بخش های آن را چک کنید تا درزی در ان وجود نداشته باشد. همچنین درز بند های این وسیله را باید بررسی نمایید تا مطمئن شوید که خراب نشده است و سالانه  یک بار برای اطمینان بیش تر از کارکرد درست ان ها را تعویض نمایید. همچنین درزبند ها دارای اهمیت بالایی می باشند از این رو باید آن ها را تمیز نگه داشته و مانع از ورود مواد غذایی به ان شوید.

استفاده از وسایل پخت سریع غذا

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

ریختن آب کافی

یادتان باشد که داشتن آب کافی زودپز به شما کمک می کند تا به صورت ایمن تار از ان استفاده نمایید. در واقع میزان آبی که شما درون این وسیله می ریزید می تواند فشار لازم را تامین نماید از این رو نباید آب کم و یا خیلی زیادی درون آن بریزید. معمولا بسیاری از زودپز ها دارای درجه بندی می باشند و بهتر است این مورد را حتما رعایت کنید در غیر این صورت امکان دارد خطرات بیش تری داشته باشد و حوادثی شما را درگیر خواهد کرد.

پر نکردن

از دیگر مشکلاتی که می تواند با زود پز داشته باشید این است که او را بسیار پر کنید. در واقع باید سوپاپ ایمنی را رعایت کرده و در غیر این صورت ممکن است دچار حوادث زودپز شوید زیرا سوپاپ ها پر می شوند و در صورتی که هوا خارج نشود امکان ترکیدن آن بسیار زیاد خواهد بود.

عدم استفاده از روغن

برای این که مواد غذایی تان را درون زودپز بپزید بهتر است هرگز از روغن در این میان استفاده نکنید. در نظر داشته باشید که روغن می تواند خطرات زیادی داشته باشد و هم درزبند ها را ذوب خواهد کرد و منجر به خرابی بخش های دیگر زودپز می شود.

استفاده از زودپز

خارج کردن فشار زودپز قبل از باز کردن

از دیگر نکات مهم در استفاده از زودپز برای زمانی می باشد که می خواهید درب آن را باز کنید. یادتان باشد که قبل از هر کاری باید فشار درون زودپز خارج شود در غیر این صورت امکان دارد خطرات سوختگی افزایش یابد. برای این مورد سه روش وجود دارد و در ادامه ان ها را برایتان بررسی می کنیم.

خارج کردن فشار طبیعی

برای این روش کافی است تا گاز را خاموش کرده و چند دقیقه ای زودپز را به حال خود بگذارید. این کار عادی ترین و ساده ترین و بی خطر ترین روش برای باز کردن درب زودپز می باشد و شما می توانید بدون دخالت فشار های جمع شده در این وسیله را خارج کرده و بعد با ایمنی بالا تر درب آن را باز نمایید.

آب سرد

از دیگر روش هایی که می توانید با استفاده از آن زودپز را بدون فشار نمایید این است که آن را زیر جریان آب سرد بگذارید. البته این مورد برای تمامی زودپز ها صادق نخواهد بود و زودپز های برقی را نمی توانید با این روش باز نمایید. این روش برای زودپز های عادی می باشد و برای مواقعی که شما برای پختن عجله دارید می توانید از این مورد استفاده کنید.

برداشتن سوپاپ ها

از دیگر روش هایی که می توانید با استفاده از آن سریعا فشار درون زودپز را خالی کند برداشتن سوپاپ ها می باشد. در واقع اگر از این روش برای خارج کردن فشار درون زودپز استفاده می کنید باید دقت زیادی داشته باشید زیرا این مورد می تواند خطرناک باشد و حرارت بالا باعث سوختگی شود.

غذا پختن با زودپز

تمیز کردن

از دیگر نکاتی که باید در این میان به یاد داشته باشید تمیز کردن زودپز می باشد. در واقع باید تمامی بخش هایی که قابل شستشو می باشند را بشویید و در نهایت بخش های غیر قابل شستشو را با دستمال تمیز نمایید.

نکات مهم برای پیشگیری از انفجار

باید بدانید که رایج ترین خطر زودپز ها انفجارشان می باشد و باید در نظر داشته باشید که برای پیشگیری از این مورد نیز باید چندین نکته را رعایت نمایید و این موارد را برایتان بیان می کنیم.

  • اگر از زودپز استفاده نمی کتید بهتر است درب آن را به صورت برعکس رویش قرار دهید و از قفل کردن و بستن درب آن خودداری نمایید.
  • سعی کنید برند انتخابی شما معتبر باشد زیرا این برند ها معمولا اطمینان بخشی بالایی داشته و ایمنی آن ها تایید شده می باشد.
  • به هیچ عنوان زودپز های دست دوم نخرید زیرا این کار نه تنها منجر به کاهش هزینه هایتان نمی شود بلکه می تواند مشکلاتی بی شمار نیز برایتان به وجود بیاورد. احتمال شکستگی و یا ترک خوردگی های غیر قابل رویت در این مدل از وسایل وجود دارد و همین موارد به ظاهر ساده می تواند حوادثی تلخ را رقم بزند.

به کار گیری زودپز

حال که با نکات استفاده از زودپز آشنا شدید در ادامه شما می توانید اطلاعات دیگری در مورد تمیز کردن زودپز برقی و راهنمای خرید زودپز برقی نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *