دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

رشته هوش مصنوعی و بررسی بازار کار و آینده این رشته تحصیلی

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۰ آبان ۱۴۰۲
 • ۰

رشته هوش مصنوعی از مهم ترین رشته های موجود در دانشگاه ها می باشد و شما می توانید در دو کارشناسی ارشد و دکتری در آن تحصیل نمایید.

در واقع بشر سعی دارد هر چه بیش تر اشیایی که در اطرافش قرار داد رد را هوشمند سازد از این رو باید بدانید که هوش مصنوعی بخشی از این توانمندی های بشر می باشد و او توانسته است با هوشمند کردن اشیاء کار خود را راحت تر سازد. در ادامه شما را با رشته رشته هوش مصنوعی آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی در این زمینه به شما خواهیم داد.

هوش مصنوعی یا رباتیک

آشنایی با رشته هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از بهترین کار های بشر بوده است و در ۲۰ سال آینده تحولاتی بسیار بزرگ رد این زمینه ایجاد خواهد شد از این رو نیاز است تا بدانید که هوش مصنوعی فراتر از هوش بشری می باشد و اکنون نیز از این مورد در بسیاری از بیمارستان ها و دفتر های قانونی موجود هستند. باید بدانید که این مرد در هواپیما ها نیز وجود دارد و خلبان ها تنها  ۷ الی  ۸ دقیقه پرواز دارند و بقیه پرواز به عهده هوش مصنوعی می باشد.

در نیت فیلکس و آمازون نیز هوش مصنوعی استفاده شده است و باید بدانید  که این رشته می تواند در تمامی زندگی بشر نقش داشته باشد و ما تا کنون اطلاعی در مورد آن نداشته اید. بسیاری از افراد در این زمینه اعتقاد دارند که دومین انقلاب صنعتی با هوش مصنوعی رقم می خورد و این درحالی خواهد بود که تمامی اشیاء و وسایل به این هوش دسترسی پیدا نمایند.

ایده هوش مصنوعی جدید نمی باشد و از سالیان دور نیز وجود داشته است  و باید بدانید که در سال ۱۹۵۰ آلن تورینگ یکی از متخصصانی بود که در مقاله های خود هوش مصنوعی را پیش بینی کرده بود و در سال ۱۹۵۱ از نقل او این طور بیان شده است که ” اگر می شد که ماشین ها را فرمان بردار کرد که مثلا با خاموش شدنشان در لحظات استراتژیک همراه باشد ما به عنوان گونه باید احساس پستی داشته باشیم. “

آلن تورینگ پدر علم کامپیوتر بوده است  و در بسیاری از جهات می توان او را پدر هوش مصنوعی نیز خطاب کرد. ابر کامپیوتر Deep blue توسط IMB در نیمه دوم دهه نود معرفی شد و توانست در این زمان قهرمان شطرنج را در یک مسابقه شکست دهد از این رو می توان گفت تاریخچه هوش مصنوعی به این زمان باز می گردد. در واقع سالیان درازی می باشد که الگوریتم های هوش مصنوعی در زندگی روزانه ما استفاده می شود ولی نسبت به آن بی اعتنایی شده است و تا کنون کسی این مورد را جدی نگرفته است.

 • آرون گروپس

رشته دانشگاهی خاص

هوش مصنوعی و رباتیک

در واقع هوش مصنوعی علم، دانش و کسب و کاری می باشد  که چندین سال است در برابر بشر قرار گرفته است تا بتواند کار های او را بسیار ساده تر نماید از این رو باید بدانید  که بسیاری از مردم هنوز این رشته را نمی شناسند و این مورد برای بسیاری از افراد بشر ناشناخته مانده است. برخی از افراد نیز هستند که این رشته را با ربات ها برابر می دانند و این مورد در ذهن ان ها تداعی می شود که روزی ربات ها جای انسان ها را در همه کار ها خواهند گرفت و از این رو می توانند نگران آینده و زندگی شان باشند. البته این مورد از تفکرات بسیار قدیمی و تخیلی می باشند و ممکن است برگرفته از فیلم های تخیلی باشند.جالب این است که باید بدانید که هوش مصنوعی در صدد است  تا بتواند از هوش انسانی تقلید نماید.

در واقع ربات ها یک سری از ماشین هایی هستند که برای انجام دادن کار های ساده برنامه ریزی می شوند و جز این کار های برنامه ریزی شده کمار های دیگری را نیز انجام نمی دهند زیرا توانایی این کار در ان ها وجود ندارد. در حقیقت باید بدانید که رباتیک شاخه ای از علم می باشد که با ربات ها و ماشین ها سر و مکار دارید و این مورد مرتبط با طراحی و ساخت و برنامه نویسی رباتی است و بخش بسیار کمی از این مورد را هوش مصنوعی انجام می دهد و نمی توان گفت که این دو رشته با یک دیگر هستند.

الگو ریتم هایی که در هوش مصنوعی هستند دارای یادگیری، حل مسئله و درک زبان و محاوره کردن می باشند و استدلال منطقی در ان ها وجود دارد و همچنین این برنامه ها می توانند یک سری تولیداتی را انجام دهند ولی این مورد را مدیون هوش انسانی خواهند بود. امروزه در سرتاسر دنیا از این موارد استفاده های زیادی می شود و ساده ترین آن موتور جستجو گوگل خواهد بود و این مورد را باید در نظر داشته باشید  که رشته هوش مصنوعی و رباتیک دو رشته مجزا می باشند  و هیچ شباهتی به یک دیگر ندارند و تنها در برخی از مسائل هوش مصنوعی به کمک علم رباتیک می رود تا کار ها در این رشته سریع تر و بدون دردسر تر انجام شود.

رشته هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و تحصیل در آن

بسیاری از افراد نمی دانند که چطور می شود در این رشته به تحصیل پرداخت ولی باید بدانید که برای تحصیل در این رشته ابتدا باید از دوران دبیرستان رشته ریاضیات را انتخاب کرده و در دوره کارشناسی یکی از رشته های کامپیوتری را بخوانید زیرا این رشته در دوره کارشناسی وجود ندارد و سپس شما در دوران بعد از کارشناسی و برای این که بتوانید فوق لیسانس بگیرید باید رد آزمون شرکت کرده و در ارشد می توانید این رشته را انتخاب کرده و در آن به تحصیل بپردازید.

استقبال بی نظیری از این رشته در سرتاسر جهان می شود از این رو بسیاری از افراد سعی می کنند تا بتوانند این رشته را در دانشگاه ها حفظ کرده و شرایط را برای تحصیل در این رشته فراهم کنند. افرادی که در این رشته قبول می شوند باید ۳۲ واحد بگذرانند و از این ۳۲ واحد تنها ۲۴ واحد درسی و ۲ واحد سمینار و ۶ واحد پایان نامه خواهد بود. درس هایی که در این زمینه ارائه می شود شامل یک سریاز درس های عملی می باشد و هر کدام از آن ها با کامپیوتر و برنامه نویسی و ریاضیات در ارتباط خواهد بود.

گرایش های این رشته محدود می باشد و شامل یادگیری ماشین (Machine Learning)، شبکه عصبی (Neural Networks)، پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing)، روباتیک (Robotic)، بینایی ماشین (Machine Vision)، الگوریتم ژنتیک (Genetic Algorithm) و سامانه های خبره (Expert System) می باشد و از اصلی ترین دروس این رشته می توان به تئوری ها و منطق های فازی، پردازش ربان انسان و شبکه های عصبی، تحلیل اطلاعات و استدلال و یادگیری ماشین ها هستند و بعد از اینم که شما یک دوره دو ساله را در این یمان گذراندید می توانید در بازار های شغلی مرتبط با این رشته مشغول به مار شوید و امروزه نیاز بسیار زیادی به افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند وجود دارد.

هوش مصنوعی و دانشگاه های مهم آن در ایران

دانشگاه های دارای این رشته

به صورت کلی این رشته دارای طرفداران زیادی می باشد و دانشگاه های آزاد و خود گردان و پردیس نیز این رشته را دارند ولی باید بدانید که یک سری از دانشگاه های معروف در این زمینه شامل موارد زیر می باشند.

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه امیرکبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه خواجه نصیر
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه اصفهان

بازار کار

یکی از مهم ترین اهداف تحصیل کردن پیدا کردن یک شغل متناسب با رشته تحصیلی می باشد و اگر در رشته هوش مصنوعی تحصیل کرده اید می توانید در بخش های بسیار مختلفی مشغول به کار شوید. در واقع این مورد در زمینه های متفاوتی بازار کار دارد و شما می توانید به عنوان یک فارغ التحصیل در شغل هایی مانند ساخت و طراحی ربات های بسیار پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی، طراحی نرم افزار های هوش مصنوعی و کار های این مدلی مشغول شوید.

در واقع برای این رشته شغل های زیادی در بازار وجود دارد و شما می توانید با کار ها و خلاقیت هایی که دارید رقیب های زیادی برای خودتان درست کنید ولی باید بدانید که  در ایران هنوز زیر ساخت های لازم برای این رشته در صنایع وجود ندارد و این مورد می تواند یکی از مشکلات بزرگ در این زمینه محسوب شود.

 آشنایی با هوش مصنوعی

در نظر داشته باشید که رشته هوش مصنوعی یک سری از خدمات می باشد که در غالب سیستم بوده و برای یادگیری و حل مسئله راحت تر خواهد بود. در ادامه شما می توانید با رشته علوم کامپیوتر و رشته مهندسی انرژی آشنا شوید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه کمک بگیرید و وارد صفحات مربوطه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *