دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

از فواید کتاب خواندن برای نوزادان چه می دانید؟

  • زهرا شفیعی
  • ۲۱ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

نوزادان هم، همچون بزرگسال ها برای آرامش های درونی خود به کتاب خواندن نیاز دارند. هیچوقت برای لذت بردن از کتابخوانی همراه با فرزندان نوپا زود نیست. پس، از یک شب بخیر معمولی گذر کنید و از این سرگرمی جدید با عضو تازه وارد خانواده خود لذت ببرید. علاوه بر سرگرمی، کتاب خواندن برای نوزادان ( تاثیرات حرف زدن با نوزاد )چه فواید دیگری به همراه دارد؟ در این مقاله شما دوستداران مجله آرگا بیشتر آشنا خواهید شد.کتابخوانی برای کودکان نوپا و نوزادان، به طور کلی کودکان زیر ۷ سال یکی از مهم ترین تمرین هایی است که پدر و مادر ها می توانند برای پیشرفت فرزندانشان انجام دهند. افزون بر این، کتاب خواندن با کودک باعث می شود که شما زمان شادی را با کودکتان سپری کنید و البته تجربه شگفت انگیز پیوند میان شما و فرزندان را برایتان به ارمغان می آورد. اگرچه برای ایجاد این پیوند، جز کتاب خواندن کار های بسیار زیاد تر دیگری هم می توانید همراه با دلبندتان انجام دهید؛ اما با آماده کردن فضای کتابخوانی و پیمایش مراحل لازم برای جذاب تر کردن این فعالیت، در این راه بسیار موفق تر عمل خواهید کرد.

کتاب خواندن برای نوزادان چه فوایدی را به همراه دارد؟

کتاب خواندن برای نوزاد به ساخت کلمات، تحریک تصورات نوزاد کمک کرده و مهارت های برقراری ارتباط را تقویت می کند. در حقیقت هر چه قدر بیشتر با نوزاد نوپای خود از بدو تولد صحبت داشته باشید، به پرورش و رشد بهتر نوزاد خود کمک کرده اید. این کار راه دیگری برای افزایش تعاملات کلامی شما با نوزادتان می باشد که علاوه بر آن او را با مفاهیم داستان ها، اعداد، حروف، رنگ ها و اشکال متنوع آشنا می سازد. همچنین زمانی که او یک ساله می شود و حافظه و مهارت های واژگانی اش شکل می گیرد. نوزاد قبلا تمامی صداهایی را که نیاز داشته تا به زبان مادری اش صحبت کند را یاد گرفته است، پس هر چه کلمات بیشتری را بشنود بهتر می تواند صحبت کند.

فواید کتابخوانی برای نوزاد

چه کتابی برای نوزاد خوانده شود؟

در ماه های ابتدایی، نوزاد به آهنگ و ریتم زبان بیشتر از محتوا توجه دارد. تکرار مفید است زیرا کمک می کند مهارت های زبانی نوزاد بهتر شکل بگیرد. صدای خد را زیر و بم کنید یا از صداهای متنوع برای شخصیت های مختلف به کار بگیرید. اگر نمی توانید کتاب مشخصی را برای خوانش انتخاب کنید، هر چیز دیگری را می توانید برای امتحان داشته باشید، مانند مجلات و یا حتی زمانی که خود تمایل دارید که آن را تا به پایان مطالعه کنید.

نوزادان مجذوب عکس های براق و درخشان داخل کتاب می شوند، بنابراین تا آنجایی که امکان دارد از کتاب های مقوایی عکس برجسته و یا کتاب هایی که دارای تصاویر زیادی هستند، بهره بگیرید.

مهم ترین بخش این است که نوزاد با چیز هایی که به آن ها علاقمند است ارتباط برقرار می کند که شامل صدا و ارتباط صمیمانه شما می شود و کتاب ها به او نشان می دهند که مطالعه لذت بخش و مهم است.

هیچ اجباری وجود ندارد که تمام کتاب برای نوزاد خوانده شود. فقط لازم است تنها چند دقیقه وقت بگذارید و با صدای بلند کتاب بخوانید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

چه کتابی برای نوزاد خوانده شود؟

آیا باید به نوزاد صدا ها و حروف را آموزش داد؟

زمانی که برای نوزاد کتاب می خوانید، روی مطالب لذت بخش آن تمرکز بیشتری داشته باشید تا یادگیری حروف اولیه، تاکید اولیه روی یادگیری حروف، صدا ها و هجا ها لذت خواندن را از میان نبرد. اگر به اندازه کافی به نوزاد توجه داشته باشید، تشخیص خواهید داد که او چه زمانی آمادگی لازم را دارد تا ارتباط بین صدا های کلمات و حروف را در کتاب شناسایی کند. در عین حال، آموزش اینکه فرزند از خواندن کتاب لذت ببرد بسیار ارزش مند تر از آموزش حروف در سن پایین است.

هنگام کتاب خواندن برای نوزاد به نکات گفته شده توجه کنید

کتاب خواندن برای نوزادان به رعایت این نکات نیاز دارد:

به این موضوع دقت داشته باشید که مهارت های زبانی و هوش به تعداد کلماتی که نوزاد هر روز و هر ساعت می شنود ارتباط پیدا می کند.

کودک در ۸ ماهگی از اشعار کودکانه بسیار لذت می برد.

در ۱۲ ماهگی به عکس های کتاب موقع خواندن شعر و داستان نگاه می کند.

در یک سال و نیم سالگی کم کم داستان ها را خوب یاد می گیرد و اگر شما در خوانش کتاب اشتباه داشته باشید آن را تصحیح می کند.

در کتاب خواندن برای فرزندان خود سعی کنید در کمال آرامش و شمرده شمرده انجام دهید.

روی خواندن واژه ها تمرکز نکنید.

می توانید جملات کتاب را به زبان خود برای کودک بیان کنید.

هنگام کتاب خواندن برای کودکان نوپا از صدا و حرکات دست استفاده کنید.

اجازه دهید هنگام خوانش کتاب، کودک به کتاب دست بزند. او را به این کار تشویق کنید.

آموزش صدا و حروف به نوزاد با کتابخوانی

کتاب خواندن برای نوزاد تا سنین قبل یکسالگی را چگونه شروع باید کرد؟

  • کتابخوانی از تولد تا ۶ ماهگی:

کتاب هایی با ویژگی هایی از جمله:

متن کم یا بدون متن

تصاویر بزرگ

ویژگی های تعاملی مانند عروسک، آینه یا سوراخ های چشم

برای نوزاد کلمات اهمیت چندانی ندارند، برای او لحن صدا و آغوش شما مهم است.

  • کتاب خوانی برای نوزادان ۷ تا ۱۲ ماهگی:

نوزادان در نیمه سال اول زندگی می توانند برخی از کلماتی را که برای آن ها خوانده می شود را درک کنند. برای نوزادان ۷ تا ۱۲ ماهه کتاب هایی که یک شی ء یا شخصیت دارند، از همه بهتر است. در نتیجه دایره واژگانش تقویت می شود و به آرامی متوجه می شود که تصاویر نشان دهنده چیز های واقعی اند. موقع کتاب خواندن برای نوزاد، به تصاویری که فرزندتان به آن ها علاقه نشان می دهد اشاره کنید. اجازه دهید نوزاد به صحبت های شما واکنش نشان دهد و صحبت کند. این مکالمه به او کمک می کند تا رعایت نوبت را یاد بگیرد و تمرکز داشته باشد. معمولا در این سن آن ها به اسباب بازی علاقه بیشتری از خود نشان می دهند. بنابراین سعی کنید از کتاب های حسی لمسی که برای نوزادان سرگرم کننده تر است استفاده کنید.

کتابخوانی برای نوزاد تا قبل از یکالگی

صحبت پایانی:

کتاب خواندن برای نوزاد فواید بی شماری دارد. این کار به رشد مهارت های فردی و اجتماعی کمک می کند. کتابخوانی همراه با فرزند باید به زمانی آرامش بخش و پر از لذت برای هر دو، هم نوزاد و هم والد تبدیل شود. پس کتاب هایی را انتخاب کنید که هر دو از خوانش آن ها لذت ببرید.

برای آشنایی بیشتر با موضوعات تمیز کردن بینی نوزاد و بهترین ساعات شیر دادن به نوزاد، لینک های قرار داده شده را کلیک کنید و به مطالعه بپردازید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *