دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

باور های غلط در مورد احساسات را بشناسیم

 • زهرا شفیعی
 • ۱۳ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

آدمی در زندگی گاه با ذهن و گاهی با دل خود، رفتار و عمل می کند. اگر بر پایه ذهن باشد، عاقلانه است و اگر بر مبنای دل باشد، احساسی تعریف می شود. همیشه و در هر مکان و زمان، بحث ها به موضوع توجه به عقل بهتر است یا احساس؟ بالاگرفتگی داشته که هر کسی هم باور شخصی خود را اظهار دارد. این امر کاملا شخصی بوده و نمی توان برای همه ی آدمی یکسان دانست. او با قدرت اراده و اختیار قدرت تصاحب هر پدیده ای را داشته، پس کافی است که تمرکز را در حول کالبد خود بگرداند. باور های غلط در مورد احساسات داستان جالبی دارد که بهتر است تا پایان همراه ما بمانید.پیش آمده است که دانش کافی برای چگونگی فکر کردن را از اطرافیان آموزش دیده باشید، اما به فرصتی برای آموزش شناخت احساسات در مابین زندگی نرسیده باشید. این طبیعی است، از همان دیرین همواره احساسات از روی باور به عقاید و مذاهب دچار خودکم بینی و کوچک شماری گشته و هیچ مکانی در جان و روح آدمی نداشته است. به نظر شما این باور های غلط را چگونه می توان فراموش کرد و از میان برد؟ باور های غلط دوستی چه بلاهایی بر سر احساسات آدمی می آورد؟

آشنایی با باور های غلط در بیان احساسات

بیان نمونه هایی از باور های غلط در مورد احساسات

 • احساسات حقیقت ندارد و باید به فکر تغییر آن باشید:

 • برای شروع باور های غلط در مورد احساسات هم به این گزینه و هم گزینه های بعدی توجه داشته باشید:

از بزرگترین اشتباهات هر آدمی، میل به تغییر احساسات می باشد. چرخش هایی به گذر زمان در گذشته، عذاب وجدان را چندین برابر کرده است که هرگز نباید وقت و انرژی را صرف تمرکز به این احساسات بیهوده ( همچون: باید خیلی موفق تر از این می بودم، باید خیلی زیباتر به نظر دیگران می آمدم و …) کنید. این جسم شماست، این روح شماست و این جان شماست پس نباید کوچکترین عذابی را بر خود تحمیل داشته باشید.

بررسی نمونه هایی از باور های غلط احساست

 • توانایی مهار احساسات را شخص در وجود خود نمی بیند:

قدرت ذهن ما همواره از احساسات قلبی بیشتر بوده است. این مسئله هرگز قابل انکار نبوده و نیست اما می توانید نحوه تفکر و رفتار خود را تغییر دهید.

 • تنها بیرون ریزی، حال شخص را بهتر می کند:

سکوت نکنید. قفل دهان را باز کنید و احساسات را به روی هم سنگین نسازید. اگر فکر می کنید، مهر احساسات شما را سرد و بی عاطفه نشان می دهد بدانید سخت در اشتباه هستید. خشم، نگرانی، عصبانیت و نامیدی تمام جان آدمی را در بر گرفته و رفته رفته او را در خفای سکوت از هم شرحه می کند.

ازجمله راهکار های لازم برای ایجاد احساس بهتر:

 • آرون گروپس
 1. پیاده روی
 2. هوا خوری
 3. مدیتیشن
 4. نوشتن و یادداشت برداری
 5. و از همه مهتر هم صحبتی
 • آدم ها به سادگی در تعویض احوال یکدیگر تاثیر گذار هستند:

در زندگی هیچکس و هیچ چیز قدرت تغییر احساسات را ندارد. شاید امکان تاثیر گذاری بر احساس و احوال وجود داشته باشد. اما در نهایت هر آمی، خود مسئول احساسات درونی اش است.

 تاثیر گذاری تعویض حالات یکدیگر در بیان احساسات

 • قدرت مهار ناراحتی را ندارد:

افراد در زندگی به جای مواجهه با مسیر های پیشرفت، از تحمل مشکلات فرار می کنند. این افراد به احساسات خود اجازه تاثیر گذاری در رفتار را نمی دهند، آدمی اینطور به قدرت تحمل در شرایط سخت پی می برد.

 • احساسات مثبت خوب و احساسات منفی بد هستند:

آدمی همواره به گونه ای ذاتی وار از بدی ها به دور است و به دنبال ها نزدیکی به مثبت های زندگی می گردد. هر دوی آن ها جدای از نقش خود در روزانه های آدمی، درس های زیادی ها تجربه می دهند تا تمرکز را به سوی بخش های قابل مراقبت و توجه بیشتر بکشانند.

احساسات به خودی خود مثبت یا منفی نیستند چون عملی که در واکنش به این احساسات انجام می دهید خوب یا بد بودن آن ها را تعیین می کند.

 • بیان احساسات نشانه ضعف است:

شرط ابتدایی بیان احساسات به دیگران شجاعت و قدرت واقعی است. احساس شرم و ضعف در بیان احساسات، جان آدمی را از خود پر می کند. البته در تمامی حالات و زمان های بروز این اشکال، نشانه را به خیال دیگران ندارد. چون می توان آگاهی با احساسات و تصمیم گیری های آگاهانه را برای به اشتراک گذاری آن ها با دیگران نشانه قدرت دانست.

 بررسی نشانه های باور های غلط ابراز احساسات

 • آدم احساسی نمی تواند منطقی باشد:

این باور اشتباه قدرت اعتماد آدمی را به دیگران تضعیف کرده است. در حالی که با آزاد گذاشتن تمامی مردم می توانست در تجربه احساسات متنوع، راهی برای حمایت از سلامت عاطفی و تقویت قدرت تصمیم گیری آن ها باشد.

 • احساساتی که واقعی می شوند:

بدانید، هر چیزی که احساس شود صرفا به معنای حقیقی بودن آن نیست و باید جویای اعتبار سنجی احساسات درونی باشید. چون شخصیت انسان هرگز نمی تواند بر مبنای احساسات همیشه در حال تغییر او باشد.

 • برای خلاق بودن، احساساتی باشید:

جدای از احساسات قوی در خلق آثار هنری، نظم کاری از باید های مهم این عرصه می باشد. چون در نبود بخش منطقی ذهن احساسات راهی به جایی پیش نمی برد.

صحبت پایانی:

تمامی آدم ها تا به درک درستی از باور های صحیح و اشتباه احساسات خود نرسند، هرگز نمی توانند به قدرت یادگیری دانش مهارت های زندگی دست پیدا کنند و به مرحله ی تقویت بکشانند. اما برای تشخیص و تنظیمات احساسی درست، خودآگاهی نقش زیادی را در این داستان از شروع تا به پایان ایفا می کند.

در پایان با اشاره به روی لینک های قرار داده شده، چگونگی ابراز احساسات کلامی و روش های انتقال احساسات به دیگران را به خوبی و برای درک بیشتر مطالعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *