دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

قلعه پرتغالی‌ قشم و جاذبه های این بنای تاریخی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۸ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

اگر از علاقه مندان به جاذبه های دیدنی در قشم هستید، می توانید در این بخش با قلعه پرتغالی ها قشم اشنا شوید. این قلعه در زمان پرتغالی در ایران ساخته شده است.

قشم، سرزمین خاک های رنگی و آب های وسیع که از زیبایی های زیادی برخوردار است. شما می توانید در این بخش با قلعه پرتغالی‌ قشم که یکی از زیباترین دیدنی های این نواحی هستند، آشنا شوید.

معماری قلعه قشم

معرفی قلعه پرتغالی‌ قشم:

در میان مهم ترین جاذبه های دنیا می توانید با زیبایی های این ناحیه نیز رو به رو شوید که قطعا تجربه ای ویژه خواهد بود. اگر ز خود می پرسید که این قلعه چگونه از میان این جزیره سر در آورده است، می توان به این نکته اشاره کرد که زمانی پرتغالی ها در ایران بوده و در همان دوره نیز این قلعه توسط دریانوردان پرتغالی ساخته شد.

معماری قلعه پرتغالی

آلفونسو آلبرکرک دریانوردی بود که در سال ۱۵۰۷ بنا شده است. با ساخت این قلعه در قسمت هایی از این جزیره به نوعی موقعیت پرتغالی ها ثبیت شده و از این راه به مهم ترین راه های تجاری و بازرگانی احاطه یافته اند. در این مدت دژهای مهمی نیز ساخته شده اند که دژهای هرزم و قشم تنها نمونه هایی از آن هستند. دیدنی های بام قشم نیز با این جذابیت ها مورد توجه می باشند.

قلعه قشم

بررسی قلعه پرتغالی:

مصالح مختلفی که در این مجموعه به کار رفته اند تشکیلی شده از ساروج، ملات، آجر، سنگ های آهکی و .. از مهم ترین ابزار و مصالح به کار رفته در این سازه خواهد بود. چهار برج نیز در اطراف این بنا طراحی شده اند که هر یک به نحوی دارای زیبایی هستند. این برج ها محلی برای پرتاب کردن توپ و منجنیق بوده اند.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

قلعه پرتغالی قشم

انباری بزرگ که در قسمتی از این بنا دیده می شود، این انبارها وسعت زیادی داشته و محلی برای نگهداری مهمات هستند. سلاح های ضروری نیز در این مجموعه نگهداری می شده اند. تدارک زیادی در این مجمو.عه وجود داشته که البته کاربردهای زیادی نیز داشته اند. بخشی از آب های موجود در این قلعه که مصرف و کاربردهای زیادی داشته اند، شامل آب باران بوده و بخشی نیز از  آب چاه تامین می شود.

این آب و آبراهه ها در زمان صفویان نیز تصرف شده است و جالب است بدانید که به عنوان یکی از مهم ترین آبراهه های دنیا شناخته می شوند که امروزه به آن تسلط یافته اند. حوضی در میان قلعه و دژ نیز وجود داشته که شما از آن دیدن می کنید. قلعه پرتغالی قشم که یک سازه دیدنی با جذابیت بوده که شما از آن دیدن خواهید کرد.

قلعه قدیمی قشم

این بنا امروزه از دیدنی های قشم بوده و جذابیت های زیادی برای گردشگران دارد. شما عزیزان در راهنمای سفر به قشم می توانید از زیبایی های این ناحیه نیز آشنا شوید. شما می توانید در لینک با دیدنی های بیشتری از این منطقه آشنا شده و جذابت های آن را بهتر بشناسید.

حفاری هایی که در این بنا صورت گرفته اند نیز طالاعات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. این بنا دارای یک تونل قدیمی بوده و همانطور که اشاره شد، مهمات زیادی در آن به کار رفته است. در طی سال های مختلف نیز این بنا کاربردهای زیادی داشته و اهمیت نظامی آن نیز بیش بوده است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *