دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

دلیل ناله در خواب و نحوه درمان این مشکل برای همیشه!

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۱ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

ناله کردن در خواب می تواند به دلایل زیادی برای هر فردی ایجاد شود از این رو نیاز است تا اطلاعاتی در این مورد داشته باشید و برای این کار کافی است تا این مطلب را از دست ندهید.

ناله کردن در خواب می تواند به دلیل های زیادی رخ دهد از این رو برای این که بتوانید این مورد را بشناسید بهتر است اطلاعاتی در موردش داشته باشید که در ادامه شما را با دلیل ناله در خواب آشنا خواهیم کرد.

ناله در خواب

آشنایی با دلیل ناله در خواب

بسیاری از افراد هستند که ممکن است صدا های خواب خود را خروپف تعبیر کنند ولی گاها اینچنین نمی باشد و باید بدانید کم همه صدا هایی که فرد از خودش در می آورد مختص به خروپف و خر خر کردن های قدیمی نمی باشد. این موضوع در خواب بسیاری از افراد می باشد و بیش تر از خروپف رایج است و کسی این مورد را نمی تواند با خروپف کردن تشخیص دهد.

متخصصان زیادی در این زمینه فعالیت داند و متوجه این موضوع شده اند که خود فرد نمی تواند این مورد را تشخیص دهد و این اطرافیان او هستند که متوجه این حالاتش در خواب خواهند شد. دکتر راج کوما داسگوپتا استادیار پزشکی بالینی در این باره اعتقاد دارد که :

این مورد یک شرایط نادر می باشد و تنها بین ۰.۳ الی ۰.۵ مردم در این شرایط هستند اما به نظر می رسد این عدد بزرگتر از این مقدار است، زیرا خواب ناله اغلب گزارش نمی شود.

شخصی که با فرد بیمار می خوابد، این مشکل را گزارش می دهد و نه خود فرد.”

  •  آرون گروپس

یادتان باشد که دیگران باید متوجه این موضوع شوند و شما نمی توانید این مورد را در خودتان ببینید و ناله کردن در خواب یکی از بیماری هایی می باشد که در طی روز هیچ نشانه ای نخواهد داشت از این رو تشخیص دادن این مورد با افرادی می باشد که در نزدیکی شما می خوابند.

دلیل ناله در خواب

خواب پریشی

ناله در خواب یکی از انواع خواب پریشی می باشد و این مورد در دسته بندی پاراسومنیا قرار خواهد گرفت. باید بدانید که این مورد از رفتار ها زمانی ایجاد می شود که فرد در حین به خواب رفتن از خود نشان می دهد. البته امکان دارد این ناله ها در زمان نزدیک شدن به بیداری ایجاد شود. از دیگر مواردی که در این دسته قرار دارند و می توانند برای شما عزیزان آشنا باشند راه رفتن در خواب و یا حرف زدن در رویا می باشد.

در واقع این مورد شباهت بسیار زیادی به خروپف دارد و بسیاری از افراد این دو مورد را با یک دیگر نمی توانند تشخیص دهند. در واقع علت ایجاد این دو مورد با یک دیگر بسیار متفاوت خواهد بود و زمانی خروپف برای شما ایجاد می شود که شما نفس می کشید و عمل دم را انجام می دهید و زمانی که می خواهید بازدم داشته باشید ماهیچه  ها و بافت های نای شل شده و می لرزد و می توانند سر و صدا ایجاد کنند که به آن خروپف می گویند. همچنین باید بدانید که خواب ناله ها زمانی رخ می دهند که شما عمل بازدم انجام می دهید. دکتر داسگوپتا در این زمینه بیان کرده است که :

هر ناله ممکن است بین ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه طول بکشد. به طور معمول خواب ناله شبیه به ناله به نظر می رسد. این مشکل حتی ممکن است با صدای ناله ای همراه با زوزه همراه داشته باشد.

انجمن های خواب آمریکا بیان کرده است که این خواب ناله ها می تواند با خرناس های بلند و یا یک آه همراه باشد.

خواب پریشی

علل ایجاد این مشکل

این مورد دلیل صد درصدی ندارد و هنوز علت دقیق این مورد مشخص نشده است ولی باید بدانید که بسیاری از افراد متخصص در این زمینه بیان کرده اند که این مورد می تواند به دلیل ناهنجاری هایی باشد که در ناحیه صورت قرار دارند و این افراد بیش تر از سایرین دارای این مشکل خواهند شد. در واقع این افراد ساختار راه فوقانی آن ها تفاوت هایی دارد و باعث می شود تا بازدم آن ها صدا های این مدلی ایجاد نماید.

دلیل دیگر این مورد برای زمانی است که شما در خواب REM قرار دارید. در واقع این خواب زمانی برای شما رخ می دهد که عضلات شما در خواب شل می شوند و این شل شدن عضلات می تواند بر تار های هوایی تان تاثیراتی داشته باشد و منجر به ایجاد خر و پف شود. REM یکی از مراحل خواب می باشد و در نیمه شب ایجاد می شود و در آن شما دارای حرکات سریع چشم، دیدن خواب و حرکات بدن و نبض بالا قرار خواهید  داشت و تنفس شما تند تر خواهد شد.

از دیگر دلیل های این که در خواب ناله می کنید می تواند بافت زیاد در راه های تنفسی باشد و این مورد می تواند این قضیه را توجیه کند که مردان بیش تر از زنان دچار  این مورد خواهند شد زیرا مردان بافت های بیش تری در بخش تنفسی خود نسبت به زنان دارند البته ورزشکاران و شناگران نیز در معرض شدید این مورد می باشند و انجام دادن تمرینات تنفسی نامنظم نیز در طی روز می تواند باعث شود تا افراد در طی شب نیز تنفس نامنظمی داشته باشد.

خر خر کردن در حین خواب

خطرات ناله در رویا

در واقع این مورد به خودی خود می تواند بی خطر باشد ولی اگر به صورت منظم و دوره ای برای شما ایجاد شود امکان دارد مانع از خواب خوب در شما شود و در نهایت بعد از مدتی کمبود خواب و استراحت کافی را در بدن خود احساس خواهید کرد و این مورد می تواند تبعات بدی را با خود به همراه داشته باشد. اگر این چنین است و شما اذیت می شوید برای رفع این مشکل باید به متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

مشکل بد تر می تواند خرخر کردن در خواب باشد که با ناله مردن اشتباه گرفته می شود. در واقع خر خر کردن در رویا می تواند نشانه ای از آپنه در خواب باشد و این مورد در شرایطی است که براثر آن مسیر هوایی به صورت نسبی در بدن مسدود می شود و منجر به قطع دوره ای تنفس خواهد شد از این رو مشکلی بسیار جدی محسوب می شود که باید پیگیری و درمان شود در غیر این صورت می تواند منجر به ایجاد حمله های قلبی و سکته های مغزی گسترده شود.

ناله کردن در زمان خواب چه معنایی دارد؟

درمان

حال که با دلیل ناله در خواب آشنا شدید در ادامه شما می توانید با درمان های این مورد نیز آشنا شوید و بهتر است نگران این مشکل نباشید زیرا درمان پذیر خواهد بود. از مهم ترین درمان های این مشکل می توان به دستگاه فشار جریان هوای مثبت در این زمینه اشاره کرد. این دستگاه به افراد دارای این مشکل کمک خواهد کرد تا بتوانند بهتر تنفس کنند و خواب خوبی داشته باشند از این رو دیگر درگیر خستگی های شدید در طی روز نخواهند شد.

از دیگر درمان های خاص در این زمینه تغییر دادن موقعیت خواب می باشد و می تواند در این ناله ها بسیار موثر باشد و میزان آن ها را به شدت کاهش خواهد داد. خوابیدن به پهلو ها می تواند در این شرایط بسیار کمک کننده باشد و یادتان باشد که به پشت خوابیدن می تواند منجر به شل شدن تعداد زیادی از عضلات شود و احتمال ناله کردن در خواب را به شدت افزایش خواهد داد.

دستگاه دندانی فک پایین یکی از روش های دیگر برای درمان ناله در رویا می باشد و باعث می شود تا فک پایین شما کمی به سمت جلو بیاید و با این مورد مسیر هوایی باز خواهد شد و احتمال مسدود شدنش وجود ندارد. به صورت کلی استفاده از این روش ها باید زیر نظر متخصص باشد در غیر این صورت امکان دارد تاثیر خوبی بر روند درمانی نداشته باشد.

 درمان ناله زدن در خواب

در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در مورد اختلال در خواب و خستگی بعد از بیدار شدن از خواب  نیز مشاهده کرده و آگاهی خود را در این زمینه ها نیز افزایش دهید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این میان استفاده نمایید تا بتوانید وارد صفحات مربوطه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *