دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

مکانیسم تفنگ بادی و آشنایی با انواع اسلحه های بادی

 • حکیمه فهیمی
 • ۵ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

تفنگ های بادی در انواع مختلفی وجود دارند و هر یک با مکانیسم خاص خود همراه است. اگر مایلید تا مکانسیم تفنگ بادی آشنا شوید با این مطلب از آرگا همراه ما باشید.

انواع تفنگ بادی دارای مکانسیم های مختلفی هستند. هر تفنگ بادی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد ولی همه آن ها به علت نحوه عملکردشان به عنوان تفنگ بادی گزینه مناسبی هستند. در ادامه مطلب به مکانیسم تفنگ بادی می پردازیم.

آشنایی با مکانیسم تفنگ بادی

اگر برای شما جای سوال است که چند نوع تفنگ بادی وجود دارد؟ مزیت و معایب هر یک چیست یا مکانیسم تفنگ بادی به چه صورت است؟ در این مطلب اطلاعات کافی در مورد انواع تفنگ بادی فرا می گیرید. به طور کلی ۴ نوع اسلحه بادی شامل تفنگ بادی فنر پیستون ، نیترو پیستون گاز ، پی سی پی (PCP) و تفنگ گازی وجود دارد.

هر یک از این اسلحه ها دارای مکانیسم مختلفی هستند و هر یک ویژگی های خاص خود را دارد. این تفنگ ها در سه رده مکانیک، کربن دی اکسید کربن و برقی عمل می کنند. مشهورترین و پر کاربرد ترین نوع اسلحه بادی نوع مکانیکی بر پایه فشار هوا می باشد.

فشار هوا در اثر فشرده سازی هوای موجود در کپسول مکانیسم بوده که با یک دستی صورت می گیرد. لوله های اسلحه بادی به دو گروه یکپارچه یا شکننده از بخش لوله تقسیم می شود. لوله اسلحه های یکپارچه با توجه به این که انرژی کمتری از دست می دهد نسبت به لوله های شکننده توان پرتاب بیشتری دارد.

وجه مثبت اسلحه های شکننده سبک بودن و کارایی آسان است. این اسلحه برای افراد مبتدی مناسب است. تفنگ های بادی برخلاف تفنگ های دیگر به سمت جلو هل داده می شود از این رو هنگام وصل کردن دوربین پایه نگه دارنده را در عقب دوربین قرار می دهند تا در اثر پرتاب دوربین نیفتد. موقع پرتاب نباید حرکتی داشت وگرنه آثار زیان باری به همراه دارد.

 • آرون گروپس

قوانین استفاده از اسلحه بادی

در بعضی کشورها استفاده از این تفنگ ها برای شکار ممنوع است و فقط جنبه سرگرمی دارد. از لحاظ قانونی هم برای هر تفنگی باید مجوز دریافت شود. استفاده کردن از این اسلحه ها در حضور انسان های دیگر ممنوع می باشد و در صورت حمل همراه خود باید رسید خرید و برگه صلاحیت داشته باشید.

آشنایی با مکانیسم اسلحه بادی

همانطور که اشاره شد هر تفنگ بادی مکانیسم خاص خود را دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید:

۱. اسلحه بادی فنر پیستون

تفنگ فنر پیستون به یک فنر، پیستون و فنر پیچ خورده داخل محفظه مجهز است. هنگامی که آن را مسلح می کنید فنر فشرده می شود. با کشیدن ماشه فنر از حالت فشرده خارج شده و پیستون رو به جلو حرکت می کند. حرکت پیستون سبب فشرده شدن هوا شده و گلوله به علت نیروی وارده از هوای تحت فشار از لوله خارج می شود. تمام این موارد در یک چشم به هم زدن روی می دهد.

۲. اسلحه بادی نیترو پیستون گاز

مکانیسم این تفنگ بادی تقریبا شبیه مورد قبلی می باشد ولی درون پیستون به جای فنر پیچ خورده یک سیلندر پر از گاز قرار دارد. هوای سیلندر از قبل فشرده شده و موقع کوبیدن اسلحه فشار زیادی به آن وارد می کند. هوای تحت فشار تا هنگامی که ماشه رها نشود تحت تنش نگه داشته می شود.

وقتی این اتفاق روی داد گلوله به علت نیروی وارده هوای تحت فشار از محل خارج می شود. تفنگ های بادی پیستونی گازی مزیت بیشتری نسبت به تفنگ بادی فنری دارند و از محبوب ترین انواع اسلحه های بادی به شمار می روند.

۳. اسلحه بادی فشرده یا PCP 

در مکانیسم این نوع تفنگ بادی از هوای تحت فشار بالا در محفظه به عنوان نیروی شلیک جهت تخلیه گلوله استفاده می کند. هنگامی که هوا به سطح فشار مطلوب برسد، تفنگ آماده شلیک است. تفنگ بادی PCP به عنوان سطح بعدی برای جمع کننده های تفنگ های بادی طبقه بندی می شود. ولی برای تیراندازان جدی مزایای زیادی دارد.

۴. اسلحه بادی گازی

تفنگ بادی گازی (co2) به همان شیوه تفنگ قبلی کار می کند ولی در مکانیسم آن از کارتریج دی اکسید کربن به عنوان منبع تغذیه به جای گاز تحت فشار بهره می برد. وقتی ماشه کشیده می شود co2 فشرده آزاد شده و موجب حرکت گلوله به درون لوله می گردد. معمولا از این تفنگ برای فاصله های نزدیک و در تفریحات خانوادگی استفاده می شود.

مزایا و معایب انواع تفنگ های بادی

حال که با مکانیسم انواع تفنگ بادی آشنا شدید در این بخش به مزایا و معایب انواع تفنگی بادی اشاره می شود:

مزایا و معایب تفنگ بادی فنر پیستون

از جمله مزایا و معایب این تفنگ بادی عبارت است از:

 • استفاده ساده
 • قیمت ارزان تر
 • موجود بودن قطعات آن در بازار
 • دقت بالا
 • افزایش مهارت تیراندازی بدون نیاز به تجهیزات پمپاژ

مزایا و معایب تفنگ بادی نیترو پیستون

مزایا و معایب تفنگ بادی نیترو پیستون شامل موارد زیر است:

 • کاربری آسان
 • عدم نیاز به تجهیزات پمپاژ
 • عملکرد بهتر با سرویس اسلحه
 • افت قدرت در هوای سرد
 • پس زدن بیشتر نسبت به دیگر تفنگ های بادی
 • تمرین مناسب برای کار با این تفنگ

مزایا و معایب تفنگ بادی PCP

از مزایا و معایب تفنگ بادی PCP عبارت است از:

 • داشتن شوک کمتر و آسیب کمتر به لوازم خود از جمله دوربین
 • سرعت، قدرت و دقت بالاتر
 • مناسب برای شکار و تیراندازی
 • طول عمر بالا به علت اصطکاک کمتر
 • گران تر بودن
 • قابل حمل نبودن لوازم شارژ تفنگ در همه جا

مزایا و معایب تفنگ بادی گازی

از جمله مزایا و معایب این نوع تفنگ بادی عبارت است از:

 • وزن کمتر نسبت به دیگر تفنگ های بادی
 • استفاده آسان
 • خطر کمتر و مناسب برای آموزش تیراندازی

نکات مهم در انتخاب تفنگ بادی

ابتدا باید نوع کاربری خود از تفنگ بادی را مشخص کنید. این که برای آموزش تیراندازی، تفریح، شکار گراز یا خرگوش، مسابقه و .. به آن نیاز دارید. وزن تفنگ بادی هم در کیفیت شلیک گلوله دخیل می باشد. از این رو در کنار نوع کاربری به وزن آن هم دقت کنید. اندازه کالیبر، قدرت شلیک گلوله، سرعت تیراندازی از فاکتورهایی است که در انتخاب تفنگ بادی اهمیت زیادی دارند.

اگر سلاحی با کاربری آسان مدنظر شما است تفنگ های فنری گزینه مناسبی هستند. طیف وسیعی از تفنگ های بادی با کیفیت و قیمت متفاوت در بازار پیدا می شود. طول عمر تفنگ بادی به استفاده صحیح از آن و تعمیرات دوره ای بستگی دارد. به طور کلی در انتخاب تفنگ بادی یا هر اسلحه دیگری علاوه بر نکات اشاره شده به موارد زیر نیز دقت کنید:

 • قوی و سبک بودن

در استفاده طولانی مدت، اسلحه سنگین هم از لحاظ راحتی و هم کیفیت پرتاب ها تاثیرگذار و کاهنده می باشد. در تفنگ های قوی سرعت خروج ساچمه از لوله اهمیت زیادی دارد که به دو شکل متر بر ثانیه و اف پی اس بیان می شود. اف پی اس بالاتر از ۸۰۰ یا ۲۰۰ متر بر ثانیه جزو تفنگ های قوی محسوب می شود.

 • خدمات گسترده و رضایت از خدمات

وقتی با مشکلی روبرو می شوید پی می برید که خدمات مشتری مداری وسیع چه اندازه اهمیت دارد.

 • احتمال اصابت به هدف در فواصل زیاد

کیفیت تفنگ و کیفیت گلوله بر این امر تاثیر می گذارد. سرعت خروج گلوله با فاصله مورد نظر متناسب باشد. یک تفنگ بادی خوب می تواند در فاصله صد متری شلیک موفقی داشته باشد. عبور از این فاصله به مهارت تیرانداز و کیفیت تفنگ بستگی دارد.

 • طراحی شیک

هر چند سلایق متفاوت است ولی طراحی های غیر معمول یا کلاسیک جذابیت تفنگ ها را سبب می شود. همچنین استفاده از مواد باکیفیت در ساخت آن حس دلپذیری را به همراه دارد.

 • تنظیم و آماده سازی راحت تفنگ

در تفنگ های بادی بازوهای کوک سه دسته می باشند. لوله اسلحه، دسته زیر لوله و تنظیم از بغل. از لحاظ راحتی حالت سوم بسیار کارآمدتر می باشد. اما هر سه حالت بر توان پرتاب تفنگ تاثیر ندارد. ضمنا به نکات زیر هم دقت کنید:

 • در اسلحه های شکننده بایستی دقت کنید اگر نمی خواهید از آن ها استفاده کنید هرگز در حالت کوک شده رها نشود زیرا سبب ضعیف شدن و کاهش عمر فنر می گردد.

 • در تفنگ های بادی هر چه لوله سنگین تر گردد سرعت خروج گلوله کاسته می شود. گلوله های گامو در این راستا بسیار استاندارد هستند بخصوص مدل جی اس بی.
 • اگر از لوله ۴.۵ میلی متری استفاده می کنید حتما گلوله های باکیفیت انتخاب تا امکان اصابت به هدف کاهش نیابد اما ممکن است در گلوله های باکیفیت به علت زیاد بودن وزن آن ها سرعت خروج از لوله کاهش یابد.
 • در تفنگ های بادی پیستون دار به علت استفاده از فشار هوا عملکرد بیشتری در بازه زمانی هست. در مدل های فنردار توان فنر بعداز مدتی ضعیف می شود و امکان اصابت کاهش می یابد.
 • کوک اسلحه از لوله

امروزه بیشتر تفنگ های بادی با سیستم لوله تفنگ کوک می شوند. هر چند این اسلحه ها اقتصادی ترین تفنگ ها هستند ولی قدرت خود را توسط فشار فنر با شکستن لوله دریافت می کنند. علیرغم ارزان بودن و استفاده راحت یک عیب هم وجود دارد. کاهش حساسیت لوله بعد از شلیک مداوم در این اسلحه ها وضعیت بدی برای کاربر ایجاد می کند. ضمنا سیستم قفل کننده اتصال لوله به بدنه بعد از استفاده مداوم از کار می افتد.

 • تفنگ PCP

تفنگ PCP جزو موارد نوظهور می باشد که با پیشرفت فناوری ایجاد شده است. هوای فشرده توسط پمپ لوله در تفنگ قرار داده می شود. تفنگ دویست میله ای به دویست فشار نیاز دارد. به ویژه در اروپا تفنگ های PCP پیشرفته ترین مدل اسلحه بادی به شمار می روند.

همانطور که اشاره شد بزرگترین مزیت این سلاح قدرت زیاد آن نسبت به دیگر تفنگ ها است و ضربه بهتری به همراه دارد. بزرگترین عیب آن نیز نیاز به تجهیزات اضافی مانند پمپ است. برای بارگیری کامل تفنگ به فشار طولانی نیاز است.

تفنگ بادی که از زیر پر می شود.

این تفنگ سیستم بسیار قدیمی دارد و با کشیدن یک اهرم در پایین نصب می گردد. هوا در پایین ذخیره شده و نسبت به مدل های دیگر سودمندتر است زیرا لوله ثابت بوده و هنگام شلیک ضرری به همراه ندارد.

تفنگ با خشاب ذخیره ساز گلوله

این مدل از دی اکسید کربن استفاده می کند. هوا در لوله ای ذخیره شده و این تفنگ دارای خشاب ذخیره ساز گلوله می باشد. به این ترتیب امکان شلیک سریع فراهم است. این ساختار جمع و جور به نصب نیاز ندارد. به طور کلی برای عکس های تمرینی و اهداف سرگرمی کارایی دارد. البته این سلاح نسبت به سایر مدل ها ضعیف تر بوده و دامنه شلیک آن کوتاه تر است.

سخن پایانی

در این مطلب پیرامون انواع تفنگ های بادی و مکانیسم های آن ها اطلاعاتی ارائه شد. برای انتخاب تفنگ بادی ابتدا باید هدف خود را تعیین کنید. آیا برای سرگرمی بوده یا برای بهبود تیراندازی و … . استفاده از تفنگ های بادی PCP برای بهبود تیراندازی سودمند است. زیرا شلیک سریع داشته و حواس کاربر پرت نمی شود.

در ضمن برای تیراندازی حرفه ای تر تفنگ هایی که از زیر کوک می شوند مناسب خواهند بود. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با تاریخچه تفنگ و تعبیر خواب تفنگ روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *