دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

روش اصولی خشک کردن گردو تازه و نکات کلیدی برای خشک کردن گردو

 • زهرا شفیعی
 • ۱۶ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

با شروع فصل برداشت گردو های تازه رسیده، ابتدا پوسته های سخت و سبز رنگی دارند. اگر به خوبی مراحل دو بخشی خشک شدن را برای آن ها به کار بگیرید، در پوسته ی چوبی خود تا مدت سه سال ماندگار می شوند. این کار نتیجه ی مثبت ثابت ماندن وزن گردو ها و جلوگیری از کپک زدن آن ها را به دنبال دارد. شما هم در ادامه ی این مقاله با خشک کردن گردو تازه بیشتر آشنا می شوید.خشک کردن گردو برای افرادی که تازه کار هستند می تواند شروع سختی به همراه داشته باشد اما اگر خوب یاد بگیرند، کار ساده ای برایشان فرض می شود. اگر از فوت و فن های آن ناآگاه باشید ممکن است مغز درخت گردوی شما سیاه و یا با کیفیت پایینی خشک شود. پس بهتر است بهترین روش ها را برای نتیجه ی بهتر از این کار بهره بگیرید.

بهترین روش های خشک کردن گردو تازه کدام اند؟

 • روش اول: خشک کردن با پوست سبز

برخی از افراد گردو های برداشت شده ای که پوسته ی سختی دارند را بدون هیچگونه دست کاری ای، زیر نور آفتاب قرار می دهند تا خشک شوند. این روش توصیه نمی شود.

 • روش دوم: خشک کردن بدون پوست سبز

در این روش افراد پوست های سبز گردو را جدا می کنند و پس از شست وشوی یک به یک آن ها، فرآیند خشک سازی را آغاز می کنند. جدا کردن پوسته کمی مشکل بوده و اغلب دست ها را با رنگ خود سیاه می کند، پس بهتر است از دستکش استفاده کنید. این روش بهترین حالت خشک کردن محصولات برداشتی از درخت می باشد.

 • روش سوم: خشک کردن مغز گردو

حال پس از جدا سازی پوسته سبز، نوبت به پوسته ی قهوه ای آن می رسد. مغز های خارج شده از پوسته را به داخل ظرفی قرار داده تا در محیطی خشک و با نور غیر مستقیم آفتاب خشک شوند. حتی استفاده از دستگاه های خشک کن هم نتیجه بخش است.

روش های خشک کردن گردو تازه

سه روش اصلی خشک کردن آن هم بدون پوست سبز را بخوانید

 • روش اول خشک کردن در منزل به روش سنتی:

گردو های تازه برداشت شده را پس از جدا سازی پوسته های سبز رنگ در محیطی با دما و تهویه مناسب به دور از تابش نور مستقیم خورشید روی پارچه ای قرار دهید. هر دو روز یکبار آن ها را پشت و رو کنید تا از کپک زدن جلوگیری شود. پس از گذشت چند روز گردو ها آماده پوست گیری قسمت های قهوه ای رنگ خود می شوند.

 • روش دوم خشک کردن در اتاقی تور فلزی به روش صنعتی:

در این روش میوه های تازه برداشت شده را در اتاقی که کف توری ای به شکل فلز وجود دارد قرار می دهند. دستگاه گرم کن و پنکه هم که از اصولی ترین ابزارآلات خشک کردن صنعتی شامل می شوند در این اتاق وجود دارند که با هم دستی یکدیگر گردو ها را در مدت زمانی یک روز خشک می کنند. این نتیجه مثبت است اما میوه ها به شدت رطوبت ( رطوبت ابتدایی ۳۰ درصد پس از خشک شدن به رطوبت ۷ تا ۸ درصد برای سه یا چهار روز کاری نیاز دارد. ) خود را از دست می دهند.

 • آرون گروپس
 • روش سوم خشک کردن در دستگاه به روش صنعتی:

روشی آسانتر اما هزینه دار استفاده از دستگاه های خشک کن می باشد. این دستگاه با تنظیم دمای مورد نیاز و مناسب ( دمای ۴۳ درجه سانتی گراد )، روغن مغز ها را خشک نمی کند و طعم و مزه آن ها به حالت طبیعی خود باقی نگه می دارد.

سه روش اصلی خشک کردن گردو تازه

نکات کلیدی خشک کردن این میوه پس از برداشت

 • خشک کردن در افزایش مدت زمان نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن کمک بخش است.
 • اگر گردو بیش از یک هفته در پوسته سبز باقی بماند به مرور مغز آن کوچکتر، سیاه و خراب می شود.
 • پوسته سبز محیط مناسبی برای رشد قارچ ها بوده پس بهتر است هر چه زودتر از میوه جدا شود.
 • وزن گردو کمتر شده و نگهداری از ساده تر و طولانی تر می شود.

برداشت گردو چه زمانی مناسب تر است؟

هر گاه پوست گردو ها سبز و ترک خورده بودند نشان از آغاز فصل برداشت خود می دهند. اگر باز هم اطمینان به رسیدن میوه ی آن نداشتید کافی است تا پوست گردو را فشار دهید. اگر انگشت شما رد سیاهی به روی آن جای نگذاشت، بدانید که حال فرصت مناسبی است و باید چیدن آن ها را شروع کنید. معمولا با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی متفاوت در ماه مرداد یا شهریور آماده می شوند.

نکات کلیدی خشک کردن گردو پس از برداشت

جدا سازی پوسته سبز گردو

 1. قرار دادن در آفتاب
 2. استفاده از آب گرم
 3. استفاده از دستگاه پوست کن
 4. ضربه زدن به پوسته
 5. جدا سازی پوسته با پارچه

آشنایی با فواید میوه ی گردو

 1. سرشار از آنتی اکسیدان
 2. پیشگیری از سرطان
 3. کمک به کنترل دیابت نوع ۲ و کاهش خطر بروز آن
 4. سلامت دستگاه گوارش
 5. تنظیم خواب
 6. بهبود خلق و خوی
 7. میان وعده ی عالی برای کودکان
 8. بهبود سلامت پوست و مو
 9. کمک به درمان کبد چرب

نگهداری گردو ها پس از خشک سازی

پس از خشک سازی گردو ها بهتر است آن ها را درون کیسه و یا سبدی به سبک تور مانند قرار دهید و در مکانی خشک ،خنک یا فریزر نگهداری کنید.

فواید گردو

صحبت پایانی:

صبحانه و یا میان وعده بسیار لذیذی که با گردو می توانید برای خود و خانواده ارزشمندتان تدارک داشته باشید. اما این میوه ی پر فایده به راحتی به روی سفره های ما تزیین نمی شود. چون پس از کاشت و چینش، برداشت و پوست گیری مشکلی داشته که با خشک کردن صحیح به مرحله ی پایانی خود می رسد.

کاشت گردو و میزان کالری گردو و خواص پوست گردو را با اشاره به روی لینک های قرار داده شده در این مقاله مطالعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *